Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 82 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

- Bakış nedir? (Bakmak var bakmak var dimi? )

Bakmak var bakmak var,doğru. Göstergeye bakmak, manzaraya bakmak, tehlikeye bakmak, çözüme bakmak.. (ben daha fazla birşey söylemeyeyim sonra Ersan abi kızıyor)

- Motosiklet kullanımında önemli midir? Evet cevabı için bir soru daha. Neden?

Bkz. Yukarı..

- Neden baktığın yere gidersin denilir? Doğru mudur?

"Yürürken ne yapıyoruz?" diye bir düşünme sorusu daha ekleyeyim mi

- Ne var yani ben virajı çıkışa bakmadan da dönerim.... bakınca ne değişiyor?

Dönersin dönersin..
    ..de nereye kadar dönersin,dönmeyi tamamlar mısın onu 1. ve 2. Soru zaten aydınlatacaktır..

NOT: ben biraz hareket gelsin diye böyle yazdım affınıza sığınarak.

2. Can Ekin güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (14-08-2014),Faruk Ortaç (15-08-2014)

Enduroist Kadim Üye Faruk Ortaç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Faruk Ortaç
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Ben kendimce tecrubeliyim ama virajda bakisimi gidis yonume degil de baska yone cevirdigimde kesinlikle cok daha yavas donebiliyorum viraji. Yani demem o ki baslarda ne kadar gereksiz gelse de virajdaki bakisin inanilmaz faydali oldugunu dusunuyorum.
    EVEN EINSTEIN ASKED QUESTIONS

4. Faruk Ortaç, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (15-08-2014)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

- Bakış nedir? (Bakmak var bakmak var dimi? )

- Motosiklet kullanımında önemli midir? Evet cevabı için bir soru daha. Neden?

- Neden baktığın yere gidersin denilir? Doğru mudur?

- Ne var yani ben virajı çıkışa bakmadan da dönerim.... bakınca ne değişiyor?

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Üçüncü sorunun cevabı için daha önce okuduğum bir yazıyı paylaşacağım ama bekliyorum sırası gelince. Şimdiden paylaşıp kafa karıştırmak istemiyorum. Bu yazı, neden baktığımız yere gideriz in teknik açıklamasını yapıyordu (kulak içindeki sıvı, v.s. gibi detaylı olarak)

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Paylaş Sadık Sefim. Sonra da nereye bakacağımızı konuşalım.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

"Nereye bakarsan oraya gidersin"
    Tamam cevap budur da, bu iş nasıl oluyor da oluyordur?

Hareketlerimiz, "Motor Sistemler" tarafından kontrol edilmektedir. Bakış’da bu sistemler içinde yer alan bir motor sistemdir veya diğer bir deyişle motor sistemin bir parçasıdır. Aynı zamanda Bakış, vücudumuzun uzaydaki konumu -Kas-İskelet sisteminin işi- (postür) ve İç kulakta yer alan Denge Organı (Vestibüler Sistem) ile beraber kombine çalışan bir sistemdir.

Bakış sisteminin özelliği gereği obje duruyorsa gözler de hareketsiz tutulur; obje veya baş hareket ediyorsa görüntüyü sabitleştirir.

Baş hareketi sırasında görüntüyü tespit etmek için baş hareketine ilişkin bilgi gereklidir. İşte bu bilgiyi görme sisteminden alabiliyoruz ama gözlerde başla beraber hareket ettiği için ve bu yolun algılama süresi yavaş olduğundan, bunun yerine hareketi doğrudan tespit eden iç kulaktan gelen bilgi kullanılır.

Baş hareketleri ve yerçekimi referans alındığında, başın pozisyonu vestibüler sistem tarafından değerlendirilir. Vestibülo-oküler refleks bu bilgiyi kullanarak, doğrudan gözlerden gelen görsel bilgiden bağımsız olarak, hareketi kontrol eder. Yani vücudumuzun durumunu ayarlar. İşte bunun sonucunda viraja girerken başımızın ekseni vücudumuzun ekseninden farklı bir açıyla [yerküre eksenine paralel(-e yakın) veya yerküreye dik (-e yakın) başka bir ekseni takip eder. Burada biraz daha açıklama yapmak gerekecek galiba.

Uçaklar ve denizaltılar üç boyutta mekan durumunu ve hızlanmayı ve dönüşü bildirecek çok özel kılavuzlara sahiptirler. Halbuki bu kılavuz sistemlere benzer sistemler biz omurgalılarda 500 milyon yıldır vardır. İşte bu sistem vücudumuzun dengesinden sorumlu olan Vestibüler sistemdir.

Vestibüler sistem, Hangi yön yukarı? ve Nereye gidiyorum? Sorularına yanıt vermek için şekillendirilmiştir.

İç kulağın vestibüler kısmının sezici organları:

• Yarım daire kanalları: Her biri birbirine dik düzlemde bulunan yarım daire şeklindeki 3 kanaldan oluşur. Bir tanesi yatay düzlemle 30 derece açı yapar. Her kanal kendi düzlemindeki dönme gibi açısal eylemleri sezer ve yanıt verir.
    •Utrikül: Algılayıcı yapısı yatay düzlemdedir, dik alçalma ve doğrusal ivmeye yanıt verir.
    •Sakkül:Algılayıcı yapısı utriküldekine diktir, doğrusal ivmeye yanıt verir.

Yani denge sağlama işini, başın doğrusal ve açısal hareketleri ve bu hareketelerdeki hızlanmasının veya yavaşlamasının, iç kulakta bulunan 5 duysal organ topluluğu tarafından ölçülmesiyle gerçekleştirir.

Bunun yanı sıra aynı zamanda göz kaslarını kontrol ederek bu yolla görsel oryentasyonu sağlamak ve aldığı tüm bu veriler neticesinde vücudumuzun pozisyonunu (postür) ayarlamak üzere gerekli komutları Kas-İskelet sistemine iletmek suretiyle “dengemizi” sağlamaktadır.

Yani uzun lafın kısası, başımızın yatay düzlemle yaptığı açı 30dereceyi geçtiği anda vücudumuz bunu “ulan gene düşüyoruz” diye algılayıp, “hop hop hooppp değiş ton ton” muamelesi yapmaya başlar.

İşte bu muameleye maruz kalmamak için başımızla viraj içine bakacak şekilde (çenemiz viraj çıkış noktasını gösterecek şekilde) tutarak virajlara güvenle, keyif içinde yatarız.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Konu Sadık SÖNMEZ tarafından (15-08-2014 Saat 17:05 ) değiştirilmiştir.

9. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (18-08-2014),Berkay İnal (19-08-2014),Can Ekin (15-08-2014),Ersan ÖZYURT (16-08-2014),Faruk Ortaç (15-08-2014)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Peki nedir bu çenemizin viraj çıkışını göstermesi işi. Gozlerimizle bakmayacak mıydık, çene de nereden çıktı?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Aloooo.....Çene de nereden çıktı dedim. Cevap verin yahu.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Sadık uzun uzun anlatmış, okurken şaşırdım ne yalan söyleyeyim. Fizyolojik olarak neyin ne olduğunu belirtmiş eksiksiz, eline sağlık.. Ben de Ersan'ın kastırmasına müteakip topa gireyim dedim, hatırladığım kadarıyla yazacağım. Ufak bir iki eklemem olacak, birincisi çene mevzusuyla ilgili ikincisi de vücudun denge algısıyla ilgili..

Çenenin viraj çıkışına bakması motosikleti yönlendirmeyi kolaylaştırır, vücut doğal bir şekilde çevrili olduğu tarafa doğru yönlenmek isteyecek bu istek de motosiklete aktarılacaktır. Bu yalnızca gözle bakarak da yapılabilir belki ancak kitlenme sorunu yaşamanız çok olası. Çenenizi viraj çıkışına çevirdiğinizde bakışınızı da o yönde tutmalıyız, kenardaki objelere, yol çizgisine, yol yüzeyine vs bakmak için çevresel bakışımızı kullanmamız gerekiyor. Çevresel bakışla anlatılmak istenen, bir şeye odaklandığınızda sadece odaklandığımız şeyi görmüyor yanlardakini de görebiliyoruz. Çenemi çevirmem bende kitlenme problemini çözdüğünden kullanmayanlara şiddetle tavsiye ederim.

Vücudun denge olayının sağlanması, yani beynin 30 derecelik açıdan sonra hop hop birader düşüyoruz dememesi için önemli olan yalnızca çeneyi viraj çıkışına çevirmek değildir. Sola girilen bir virajda çenemizi viraj çıkışına çevirdikten sonra, viraj girişinde sola doğru yatmaya başlarız. Yatış gerçekleşmeye başladığında çenemiz yine viraj çıkışını gösterir pozisyonda kalmak kaydıyla, başımızı düşeyde viraja ters şekilde yukarı doğru kaldırmamız gerekir. Anlatması zor biraz, nasıl desem; virajda başımızı viraj içerisinde dik kalacak şekilde yukarıya doğru kaldırmamız gerekir. Bir horoz videosu vardı, horozun bedenini oynatıyorlar ama kafa sabit kalıyor ya.. Hep dik olacak ancak çenemiz viraj çıkışında olması gerekiyor. Ne kadar yatırıyorsak başımızıda ters yöne doğru o kadar kaldırmamız gerekiyor kısaca.

13. Eser Kara güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (19-08-2014),Can Ekin (17-08-2014),Ersan ÖZYURT (18-08-2014),Sadık SÖNMEZ (17-08-2014)

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Bakisa resimli bir ornek

"KAZASIZ SURUSLER"

15. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (19-08-2014),Can Ekin (17-08-2014),MelihUlubilgen (17-08-2014)

Sayfa 3 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu