Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 54 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye CihanCöbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Cihan Cöbek
    Motosiklet
    NC700 X Gümüş
    Marka
    Honda

Standart Uluslararası ehliyet hakkında gerekli veya değil?

Selamlar tüm enduroist ailesine.Merak ettiğim bir konu bu.Yurtdışına çıkışta özellikle Yunanistan üzerinden çıkışlarda istenen,bazen sorulan bazende sorulmadan çıkış yapılan bu belgenin ne derece gerekli olduğu ile ilgili bilgi toplamak istiyorum.Doğudan çıkışta istenmediğini biliyorum.Yunanistan üzerinden çıkışlarda istendiğini duyuyorum (oda herzaman değil istenilmeden geçenler de var) Bulgaristan'da da aynı şekilde fakat daha az sorduklarını öğrendim yurtdışına çıkanlardan.
    Birde yeni çipli ehliyetlerin gelişiyle uluslararası ehliyetin kalkacağı riyavet ediliyor.Bu ehliyet değişimi de ne zaman olur henüz netlik kazanmamış.

Açıkca konuşmak gerekirse Kurban bayramında Yunanistan'a gitmek istiyorum Kavala ve Thassos adasına.Geçerli pasaportum ve Shengen'im var.Ancak gelin görün ki 3-4 gün için 380tl vermek hiç işime gelmiyor. 3-4 günün maliyeti bana zaten yol-benzin-konaklama-yeme içme bu kadar tutacak.Bi okadar daha ehliyete bayılmak biraz koyacak açıkcası.Mesela Bulgaristan sınırında istenmediği bilsem Bulgar kapısından çıkar Yunanistan'a Bularistan üzerinden giriş yaparım.ama tam emin değilim Bularistan'dan Yunanistan'a girerken sorulup sorulmadığından.
    Tecrübeleri ve fikirleri olan arkadaşlar bu ehliyet hakkında birşeyler yazarsanız sevinirim.Teşekkürler şimdiden.

Enduroist Katılımcı Üye Ozan AŞIK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ozan AŞIK
    Motosiklet
    R1200 GS ADV LC
    Marka
    Bmw

Bu yıl içinde 8 defa Yunanistan 2 defada Bulgaristana gittim.Yunanistan'a her girişimde ehliyeti sordular.Bulgaristana girişimde de 1 defa sordular 1 defa sormadılar.Yunanistan a gidilecekse ehliyet şuan için olmalı..

3. Ozan AŞIK güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

CihanCöbek (30-08-2014),Furkan Çelebi (29-08-2014)

Enduroist Katılımcı Üye KamilCerit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kamil Cerit
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Maalesef uluslararası ehliyet şart...

5. KamilCerit, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

CihanCöbek (30-08-2014)

Enduroist Katılımcı Üye AtillaMenekşe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    atilla menekşe
    Motosiklet
    Tiger Explorer 1200
    Marka
    Triumph

Ağustos ayı içinde 3 sefer yunana girişim oldu kısmetse yarında girişim olcak malesef her seferinde ehliyet soruldu geçtiğimiz hafta sonu yunandan bulgara geçtim bulgarda sorulmadı.
    HAYAT ülkemde ucuz olan tek şeydir.!!!!!!!!!!!!!!

7. AtillaMenekşe, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

CihanCöbek (30-08-2014)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Şefler,

Yurtdışında bir kazaya karışırsanız ki hepimizden uzak olsun, uluslararası ehliyet kesinlikle lazım olacaktır. Ehliyetsiz muamelesi bile görebilirsiniz. Aman diyeyim, almadan gitmeyin. Riske değmez. (Tabi bence)
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

9. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

CihanCöbek (30-08-2014),YASEMİN AYDIN (30-08-2014)

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Biz Almanyada kendi ehliyetimizi kullanıyoruz, uluslararası ehliyet yok. Yunanistan kabul etmiyor biliyorum. Almanyada araba kiralarken kazaya karışsak bir sorun olur mu? Ersan sen böyle yazınca kafam karıştı? Kiralama şirketleri kendi kafalarına göre mi veriyorlar arabaları acaba? Yunanistanda rent a cardan türk ehliyetiyle araç kiralanabiliryor mu mesela, merak ettim?

11. Eser Kara, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

CihanCöbek (30-08-2014)

Enduroist Kadim Üye YASEMİN AYDIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yasemin AYDIN
    Motosiklet
    NC750X-Kırmızı (2014)
    Marka
    Honda

Alıntı Eser Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biz Almanyada kendi ehliyetimizi kullanıyoruz, uluslararası ehliyet yok. Yunanistan kabul etmiyor biliyorum. Almanyada araba kiralarken kazaya karışsak bir sorun olur mu? Ersan sen böyle yazınca kafam karıştı? Kiralama şirketleri kendi kafalarına göre mi veriyorlar arabaları acaba? Yunanistanda rent a cardan türk ehliyetiyle araç kiralanabiliryor mu mesela, merak ettim?
    Yunanistan'da her araç kiraladığımda uluslararası ehliyetimin olup olmadığı soruldu, bir keresinde süresi dolmuştu, yanımda yok dedim kiralamadılar. Yanımda ama süresi doldu dedim, idare ederiz deyip kiraladılar ama yıllardır çalıştığım ve beni tanıyan bir rent a car firması olduğu için...

Bu sene bir kez 373,50 lira verirsiniz ama sonraki senelerde 200 liraya yeniletirsiniz. Ancak 2015 yılında üzerinde İngilizce bilgilerimizin yazdığı çipli ehliyetlere geçebilirsek bu saçmalıktan kurtulmuş olacağız.
    Konu YASEMİN AYDIN tarafından (30-08-2014 Saat 00:20 ) değiştirilmiştir.

13. YASEMİN AYDIN, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

CihanCöbek (30-08-2014)

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı YASEMİN AYDIN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yunanistan'da her araç kiraladığımda uluslararası ehliyetimin olup olmadığı soruldu, bir keresinde süresi dolmuştu, yanımda yok dedim kiralamadılar. Yanımda ama süresi doldu dedim, idare ederiz deyip kiraladılar ama yıllardır çalıştığım ve beni tanıyan bir rent a car firması olduğu için Bu sene bir kez 373,50 lira verirseniz ama sonraki senelerde 200 liraya yeniletirsiniz. Ancak 2015 yılında üzerinde İngilizce bilgilerimizin yazdığı çipli ehliyetlere geçebilirsek bu saçmalıktan kurtulmuş olacağız.
    Uluslararası ehliyeti de bir tek Yunanistan istiyor; ben ne Amerika, ne Almanya ne Avusturya ne Fransa ne İspanya hiç bir yerde karşılaşmadım. Her yerde geçiyor bizim ehliyet. Bizim ehliyetler yenilense de onlar istemeye devam edecektir diye düşünüyorum... Acaba onlar buraya geldiklerinde biz onlara kendi ehliyetleriyle araba kiralıyor muyuz?

15. Eser Kara, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

CihanCöbek (30-08-2014)

Enduroist Kadim Üye YASEMİN AYDIN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yasemin AYDIN
    Motosiklet
    NC750X-Kırmızı (2014)
    Marka
    Honda

Uluslararası ehliyeti de bir tek Yunanistan istiyor; ben ne Amerika, ne Almanya ne Avusturya ne Fransa ne İspanya hiç bir yerde karşılaşmadım. Her yerde geçiyor bizim ehliyet. Bizim ehliyetler yenilense de onlar istemeye devam edecektir diye düşünüyorum... Acaba onlar buraya geldiklerinde biz onlara kendi ehliyetleriyle araba kiralıyor muyuz?
    Eser geçenlerde bir makale çıktı Yunan gazetelerinde, artık Türk ehliyetleri de uluslararası statüde geçerli olacak diye. Hemen Yunan sınırındaki polisleri arayıp sordum. Adam diyor ki: İngilizce şekilde yeni ehliyetlerde A2 veya B gibi bilgileri beygir ya da cc bazında bilgilendirme ile yazarlarsa bizde geçerli olur, kabul ederiz. Yani bizde pilot bölge olarak Bolu'da başlatılan çipli ehliyet uygulaması genele yayılırsa geçerliliği olacak. Bekleyelim görelim...

17. YASEMİN AYDIN güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

CihanCöbek (30-08-2014),Ersan ÖZYURT (30-08-2014)

Enduroist Kadim Üye Faruk Ortaç - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Faruk Ortaç
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Eser ben tatilde Yunan adalarında Scooter kiralarken uluslararası ehliyet sormadılar ama ben özellikle uluslararası ehliyetim söyleyince kiralama bedelinde cok cüzi bir indirim yaptılar.
    EVEN EINSTEIN ASKED QUESTIONS

19. Faruk Ortaç güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

CihanCöbek (30-08-2014),YASEMİN AYDIN (30-08-2014)

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu