Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 27 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Geçmiş olsun.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

geçmiş olsun. Çok seyrek görülen bir sorun değil anlaşılan. açılıp bakılacak zaman zaman demek ki ama 20k'da böyle bir dert çok sıkıntılı.

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

çok geçmiş olsun.
    daha önce de bir arkadaşımız durumu belirtip foto ile paylaşım yapmıştı. hatta yeni almayıp kaynak yaptırmıştı.
    bu durum olur mu olur?
    uğur hocanın belirttiği üzere kovana giren sıvı-nem, uzun sürede korozif etki gösterir.
    yetkili servise gidilmiş ise mahkemede sonuç alınabilir zira tüm işlemler kayıt altındadır.
    umarım sonuç alırsınız.
    benim merak ettiğim herhangi bir belirti verdi mi?
    yani öncesinde anormal bir durum yaşadınız mı?

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Alıntı İsmail Hakkı Erdağ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun, bir arkadaşımın ayni model 1200 gs motoru yolda şaft dağıttı ,şaft muhafazasıda( kovanı ) kırıldı !!!! körükten su almış paslanmış vs vs hediyesi 4700 euro .

çok seyrek olan bir arıza değil bu !! ve çok tehlikeli .
    açıkçası çok sık olduğunu düşünmüyorum.
    özellikle rutin bakımlarda atlanmaması gereken bir bölüm şaft.
    standartları bilmiyorum ama;
    ben özellikle her 10.000 km de bir şanzıman ve şaft yağını değiştiriyorum.
    muhakkak motor yağı gibi bunlarında değişmesi gerekli.
    bir dönem şaft yağı ömür boyu kullanılabilir gibi bir söylenti vardı ama öyle olmadı.
    hatta bu konu ile ilgili sanırsam bmw de bir açıklama yaptı ve bu karardan geri döndü.
    ustalar daha iyi bilir ve açıklama yapar umarım.
    özellikle forumumuzun neredeyse tek bmw ustası uğur hocam.

Enduroist Üye harun solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    harun solmaz
    Motosiklet
    Yamaha Supertenere
    Marka
    Honda

Oncelikle cok gecmis olsun.avukat yorumu isterseniz yil veya km bazında bir bakimda bile yetkili olmayan bir serviste bakim yaptirdiysaniz yapacaginiz hukuki başvurular sonucsuz kalacaktır.

Enduroist Kadim Üye UĞUR KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

ahmet abi:
    şanzıman 800-850 ml yağ alır sae 90numara.110 da koyulabilir iklimin sıcaklığına göre keza diferansiel de 200-250 ml yağ alır.fazlası keçelerde basınca ve bozulmaya yol açacaktır.shaft tın özel bir sıvı yağı yok.zatem 40-50 bin civarında debriyaj balatası için söküldüğünde shaftın durumu görülecektir.frezeleri ve ıstavrozlar ısıya dayanıklı gres ile yağlanır ıstavrozların rahat çalışıp çalışmadığı görülür.sıkıntı yoksa yerine takılır.

diğer yandan önceki yorumumdada yazdığım gibi 20 bin km 8 yaş çook uzun süre bir yerde beklemiş bu makina. mesajı yazan arkadaşta sanıyorum ben yandım başkası yanmasın mantığında ılk mesajı selam 2. mesajı motorum shaft kırdı olmuş.20. bin km de motor alınca haliyle az km li olmasına sevinerek.ağır bakım yaptırmadan yada anlıyana götürmeden kullanmış.anlatmak istediğim bu durum çok extra bir durum .aslında çok seyrek olarak görünüyor.bmw gs serisinden 500 bin adet üretti.shaft kıran neredeyse bütün gs lerde ya aşırı zorlama yada paslanma mevcut.shaft kovanı körükleri su geçirmez değil.ve birde yıllar yılı sıcak soğuk etkisiyle yıprandığında amaan bir şey olmaz mantığıyla hareket edilr ve değiştirilmezse yağmurda,yıkamada sürekli su alacak sıcağın etkisiyle buhar en nce yerlere kadar girip korozyona sebep olacak.

kaldıki kışın garaja çekilen 3-5 ay kullanılmayacak motorların bile aküsü sökülüp metal aksamlarının ince bir yağ ile yağlanması tavsiye edilir.korozyona sebep olmasın diye.2006-2014 bence dile kolay.SAYGILAR.

7. UĞUR KOÇ güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (02-09-2014),Berkay İnal (02-09-2014),Ersan ÖZYURT (02-09-2014),Faruk Ortaç (03-09-2014),MelihUlubilgen (02-09-2014),Yasin Erol (02-09-2014)

Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

bence güzel bir açıklama olmuş. eline sağlık ustam.
    yoksa o kovanı ve şaftı kırmak kolay değil.

9. ahmet f senel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

UĞUR KOÇ (03-09-2014)

Enduroist Katılımcı Üye ahmet yaramış - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet yaramış
    Motosiklet
    1200 rt
    Marka
    Bmw

uğur hocam benim motorda aldığım da 12 bin km deydi, 2006 model olmasına rağmen çok az binilmiş garaj gülüydü motoru alır almaz bütün bakımlarını kendim yaptım,fren hidrolikleri ,motor yağı,şanzıman yağı,deferansiyel yağı , hepsini değiştim ,kronik sorun olan flanş çatlağını ,yeni nesil çelik olanı ile değişimini yaparken ,şaftın durumuna da baktım çok şükür harikaydı.
    ahmet şenel hocanın dediği gibi final drive in yağı ,bence de her motor yağı değişiminde ,değişmesi gerekir .toplamı 200 ml olan azıcık yağ,10-15 bin km ,bütün motorun yükünü çeken ve ısınan bir dişlinin yağlamasını yapıyor ,hem dişlinin sağlığı için hemde değişim yaparken şaftın durumunu kontrol etmek için gerekli.
    şaft kovanı kırılmasının sebebleri, sert arazi ve hoplamalı zıplamalı hareketler ,yapancı forumlarda bu konu çok tartışıldı,hard enduro için ktm en iyi seçenek .

Enduroist Kadim Üye UĞUR KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

ahmet yaramış ,aynen katılıyorum siz yatmış motor konusunda şanslı olanlardansınız diyorum.şanzıman diferansiel yağını zaten fabrikada 20.bin veya 2 sene de bir değişim olarak tavsiye ediyor.her yağ değişiminde extra 1 lt yağ parası ödenmesi kayıp değil kazanç olur.ama yinede kullanıcı tercihidir.illakide değişmeli denemez.
    1200 gs le enduro evet ama kros olayına girmek bencede gereksiz.25 bin 50 bin aralığında para harcayıp alınan GS i kros tarında kullanmak benim cüzdanımı aşan hareket avrupada f 650 fiyatına alınabilir,o zamanda adamlar kros değil çatıdan atlar pozisyona girebiliyorlar.
    italyadan yeni dönen bir arkadaşım yol kenarına terk edilmiş 1200 gs lerden 1000 rr lardan bahsetti.malesef tbizdeki ÖTV KDV bunu imkasız kılıyor.SAYGILAR.

12. UĞUR KOÇ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Eser Kara (03-09-2014),Faruk Ortaç (03-09-2014)

Enduroist Üye
    Isim
    ibrahim keskinkılıç
    Marka
    Bmw

çok teşekkür ederim,

kazasız ve keyifli sürüşler inşallah.

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu