Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 8´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Katılımcı Üye Emre Dalgic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Dalgic
    Motosiklet
    1190 ADV
    Marka
    Ktm

Standart Kavsaklarda diger araclari tampon yapmak

simdi bu konu benim kafama takiliyor. asagidaki linkte kavsak gecerken baska bir araca nasil tampon yapilir anlatiyor.
    burada 2 nolu arac tampon olarak kullaniliyor. bunu yapmanin riski varmidir. 2 nolu arac birden saga kirmaya karar verir mi.
    bu tip durumlarda tampondan daha iyi/guvenli methodlar varmidir. siz boyle durumlarda ne yapiyorsunuz.

http://i179.photobucket.com/albums/w...tor/2-good.gif

http://alfamotosiklet.blogspot.com.t...gecisleri.html
    Konu Emre Dalgic tarafından (16-09-2014 Saat 02:00 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Katılımcı Üye Selçuk Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Selçuk Keleş
    Motosiklet
    KLX 250 (Atılgan)
    Marka
    Kawasaki

Zaten 2 no'lu araca kendimizi göstermeliyiz denmiş, mantıklı görünüyor. Seni gördüğü için sağa kırma riski çok az, -ha en soldan en sağa girmek isteyen gerizekalılar olabiliyor- istisna olur. Anlatılmak istenen şey tampon aracın "kamuflaj" haline gelmemesine dikkat edilmesi.

Enduroist Üye emrekadınoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    emrekadınoğlu
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Sakarya da kavşaklardan ışıkları kaldırıp, akıllı kavşak uygulamasına geçildi. ama maalesef ülkemde kavşak geçiş kurallarını bilen insan olmadığından yada bizi taşıttan saymadıklarından dolayı akıllı kavşaklarda sık uyguladığım bir taktiktir.. çünkü starta çıkacak koşucu gibi bekliyor araba taşıt geçsinde hemen kafamı sokayım, ben de hemen geçen aracın yanına geliyorum.. o aracında sizi farketmeyip size doğru kırma riski de her zaman var tabi....

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Kavşaklarda araçları tampon yapmak bir çok eğitmenin anlattığı ama konu tek başına incelendiğinde kafa karıştıran bir konu. Tüm eğitim içeriği ile incelemek gerek.

Eğitim kurallardan ve güvenli sürüş için bir takım sıralamalardan bahseder. Ama bunlar, duruma göre değişkenlik gösterebileceğinden her zaman aynı sıralamayı alışkanlık haline getirmememizi anlatır.

Sürekli değişken şartların oluştuğu bir ortam trafik bu nedenle her zaman hazırlıklı olmak gerek. Yani ikinci araç güvenlik sağlıyor olmasına rağmen şartlar değiştiğinde risk haline dönebilir. Bu nedenle bazen araçları kalkan gibi kullanmak gerekse de, savaş kalkanı gibi sürekli taşımamak, bir an önce ondan da kurtulup etrafımızı mümkün olduğunca boş tutarak yola devam etmek daha güvenli. (yani bana öyle geliyor en azından )

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

5. Sadık SÖNMEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (17-09-2014)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Şefler,

Uygulanmayan bir yöntem değildir. Ancak çok seçici olmak gerekir. Dayanamayıp yine bir iki soru soracağım izninizle?

1. Akıllı kavşak ne demek? Işıklar kalkıp akıllı kavşak uygulamasına geçilmesini anlamadım.
    2. Bu argümana neden ihtiyaç duyuyorsunuz?
    3. Ne zaman normal geçip ne zaman bu şekilde geçiyorsunuz? Tercih kriterleri nelerdir?
    4. Yanınızdaki aracın sağa dönmesi dışında riskler var mıdır? Varsa nelerdir? (Unutmayın, gözlem yaparken gördükleriniz kadar göremediklerinizde risk değerlendirmesi gerektirir)
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

7. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (22-09-2014)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

1. kavşaklardaki araç yoğunluğu ve ortalama araç hızı gibi verileri kullanarak trafik ışıklarının yönetilmesini sağlayan sistemmiş Akıllı Kavşak.

2. (Bu argümandan kasıt araçların kalkan olarak kullanılması kısmı olsa gerek) Doğru kullanıldığında koruyacağını hissetsem bile, her zaman etrafımda bir şeylerin olmasından rahatsız olduğumdan müknü olan en kısa sürede kurtulmaya çalışırım. Başka bir alternatif var ise daha güvenli onu tercih ederim.

3. Bu şekilde ki geçişi sadece görüşün az olduğu zamanlarda (karanlık, yağışlı, görüş kısıtı olan çıkışlarda v.s.)

4. Aklıma sadece iki risk geliyor, kapıyı açması veya camdan bir şey atması.

Benden şimdilik bu kadar ama..... Bakış konusu güme gitti bağlamadan buraya geçtik. Oraya bir ayar versek bulamadık ta.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

9. Sadık SÖNMEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (22-09-2014)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

4 icin sanirim kavsakta kendimizi sikistirip senaryoya alternatif bir durumda kacacak alan birakmiyoruz.

Bir de 2 numarali arac bizi ne kadar koruyabilir? 1 ile carpisma durumunda sanirim ilk kurban biz oluruz

11. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (22-09-2014)

Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Ersan Hocam, bunlarda benim yanıtlarım...
    1. Akıllı kavşak ne demek? Işıklar kalkıp akıllı kavşak uygulamasına geçilmesini anlamadım.
    Karayolları Genel Müdürlüğünün, 30 km hız ile girilmesi halinde trafiğin akıcılığının kesilmeyeceği ve kazaları önleyeceğini düşündüğü, Örneklerinin Avrupa da da bulunan kavşak şeklidir. Ancak burada Avrupa trafik kültürüne sahip sürücüler olmadığından, hız limitlerine uyulmadığından, saygı eksikliğinden, kavşak öncesi uyarıcı trafik işaretlerinin yetersizliğinden dolayı çok da akıllı olmayan kavşaklardır....Evimizin yakınında var...Her hafta kaza oluyor ;)

2. Bu argümana neden ihtiyaç duyuyorsunuz?
    Şahsen ben bunu tercih etmiyorum...Sağ dönüşlü kavşakta solumdan giden araç dönmeyeceğim diye yemin etse dahi inanmam...

3. Ne zaman normal geçip ne zaman bu şekilde geçiyorsunuz? Tercih kriterleri nelerdir?
    Göz teması, sürücünün tipi, cinsi, telefon ile konuşması, sinyal vermesi, arkasından araç gelmesi, kaçış manevrası imkanım gibi doneleri toplu olarak değerlendirip yol hakkı bende olmasına rağmen yavaşlayıp kontrollü geçmeyi tercih ederim...Öndeki araçla takip mesafemi korurum..Çünkü o, sağa son anda dönecek

4. Yanınızdaki aracın sağa dönmesi dışında riskler var mıdır? Varsa nelerdir? (Unutmayın, gözlem yaparken gördükleriniz kadar göremediklerinizde risk değerlendirmesi gerektirir)
    2.nolu aracın perdelemesi nedeniyle soldaki yoldan kavşağa girecek başka bir aracı göremeyebiliriz. Ancak 2 nolu araç görür ve frene basarsa motosiklet duramazsa,soldan gelecek araçla çarpışma yaşanır.
    Konu alperiynem tarafından (22-09-2014 Saat 16:07 ) değiştirilmiştir.

13. alperiynem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (23-09-2014),Ersan ÖZYURT (22-09-2014)