Alıntı Kahraman İnal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Posta ve Hızlı Kargo Muafiyetleri
Soru: Kanuni dayanak nedir?
Cevap: 4458 sayılı Gümrük Kanunun 167 nci maddesi, 2009/15481 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı eki "4458 sayılı Gümrük Kanununun Bazı Maddelerinin Uygulanması Hakkında Kararın 45,62 ve 63 üncü maddeleri, 24/03/2014 tarihli ve 2014/7 sayılı Genelge.

Soru: Posta/hızlı kargo eşyası için muafiyetin kapsamı nedir?
Cevap: Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 75 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Soru: Vergileri ödenmek suretiyle posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla serbest dolaşıma sokulacak eşya nedir?
Cevap: Her bir sevkiyat için kıymeti 1500 Avro'yu aşmayan eşyaya geldiği ülkeye göre tek ve maktu vergi oranı uygulanacaktır. Söz konusu vergi oranları eşyanın;
- AB ülkelerinden doğrudan gelmesi durumunda %18
- Diğer ülkelerden gelmesi durumunda %20
olarak uygulanmaktadır.
Söz konusu eşyanın,
- Yabancı bir ülkeden posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelmesi,
- Ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi,
- Diplomatik eşya ve yolcu eşyası hariç olmak üzere posta veya hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelenlerde brüt 30 kilogramı geçmemesi,
gerekmektedir.
Söz konusu eşyanın vergilendirilmesinde, eşya kıymetinden önemli değeri olmayan eşyaya ilişkin olan 75 Avro mahsup edilmeyecektir.

Soru: Posta/hızlı kargo yoluyla gönderilen eşyanın tek başına kıymetinin 1500 Avro'yu aşması halinde ne işlem yapılır?
Cevap: Söz konusu eşyaya yürürlükte olan ithalat vergilerine ilişkin oranlar uygulanacaktır

Uzun lafın kısası, 30 kg'ı geçmediği ve maddi değeri 1500 Avronun altında olduğu sürece bir miktar vergi ödeyerek dahi olsa istediğiniz şeyi sipariş verebilirsiniz. Hatta 75 Avronun altında ise vergi bile olmaz.

Ürünün vergisini posta görevlisi ürünü kapınızda size teslim ederken tahsil ediyorlar.

Yaklaşık 3 sene önce 50tl ye basit bir cross kask sipariş vermiştim, kilo ve fiyat olarak kurtarıyordu ama ona rağmen posta yoluyla bir kağıt geldi , ürünümün izmit gümrük müdürlüğünde olduğunu ve gelip almam gerektiği yazıyordu, değmeyeceği için gitmedim.

acaba artık sistem mi değişti, yada bana ters bir memur mu denk geldi..