Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 34 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Kahraman İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Standart Sonradan ABS takılabilir mi ? Yaptım, oldu...

Hızlı bir anayolda hata yaparak beyaz bir torosun sağından geçmeye kalkınca, o torosta dikkatsizce önüne kırınca, ben o panikle frenlere asılınca ve arka tekeri yanımda görünce dedim ben motorumda ABS istiyorum. Benim Capo 2003 model. 2004 modelden itibaren ABS var. Ben de alırken ABS'li aramıştım ancak zaten sayıları bir elin parmaklarını geçmez. Dolayısıyla biraz da fiyatının cazibesine kapılarak şimdiki motorumu almıştım. Aldıktan sonra da bir sürü ıvır zıvır bakımdır, modifiyedir falandır filandır yaptığım için değiştirmek istemiyordum. Bu yüzden acaba dedim parçalarını toparlarsam bir şekilde ABS'yi ben takabilir miyim ???

Önce en önemli parça olan ABS beyninin fiyatını öğrenmeye çalıştım. Önce İzmir Aprilia yetkili servisi Motopit'i aradım. Aldığım fiyat astronomik idi. 2000 avrolu birşeydi sanırım Ben de yurtdışı kaynaklara yöneldim. Oralarda da 2000-2500 dolarlar konuşuluyordu. E-bay ve benzeri sitelerde de çıkması çok azdı ve satıcılar da 700-800 avro istiyordu. Ben de bu fiyatları görünce yavaş yavaş ABS fikrimden uzaklaşmaya başladım.

Sonra birgün E-bay'de ıvır zıvır birşeyler araken bir F650 ABS beynine denk geldim. Üzerindeki parça numaraları hariç şekil şemal benim aradığım beyin ile aynıydı. Aşağıdaki resimde soldaki F650 sağdaki ise Capo beyni.

Satıcı 40 dolar istiyordu. Capo ve F650'nin aynı ebat ön-arka jantlara sahip olması ve kullanım amaçlarının benzerliğini göz önüne alarak almaya karar verdim. Dedim en kötü ihtimal uymazsa Türkiye'de BMW'cilere 5 katı fiyata satarım Şaka bir yana parçayı aldım ve projeye resmi olarak başlamış oldum.

Sırada diğer önemli parça, ABS sensörleri vardı. Dedim madem beyinler aynı (veya benzer) herhalde sensörler de benzerdir. Biraz araştırınca aynı olduğunu öğrendim. İki motorda da Bosch'un aynı parça numaralı ABs sensörleri vardı. Tabi ki sıfırları korkunç paraydı ama şükür ki e-bay denen birşey var Satıcı o kadar ucuza bıraktı ki 2 tane ihtiyacım olmasına rağmen yedek olsun için elindeki 4 adedi de aldım.

Sonra sıra projeyi durma noktasına getiren parçaya geldi. ABS beynine bağlanan ve tüm kablolamanın üzerine inşa edileceği soket. Bir F650 veya ABS'li bir Capo'nun tüm elektrik tesisatını bulmak gerekiyordu ki zaten piyasada çok yoktu. Olanlar da çok çok pahalıydı. Yine ABS beyninin şekline şemaline falan bakarak başka başka motorların/arabaların uyar mı diye bakındım ve sonunda buldum. 2000 model Citroen Xsara ABS beyin soketi

Geri kalan parçaları da yurtdışı bir siteden aldım.

2. Kahraman İnal güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (23-10-2014),CihanCöbek (24-10-2014),savaskayan (29-12-2014)

Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Montaja jantların göbeğindeki ABS halkalarını takarak başladım. Aslında o halkaları monte edecek delikler hazır değildi. Önce bir tornacıda deldirdim, sonrada uygun ölçüde diş açtım.

Sonra yine tornacıda, ön amortisör ve arka fren kaliper ayağı üzerinde sensörlerin yerleşeceği yuvaları açtırdım. Tabi diyeceksiniz oralarda hazır yer var mıydı da bu yuvalar açılabildi. Sanırım benim motorun belli bir tarihten itibaren üretilen parçalarında ABS montajı için gerekli provizyonlar bırakılmış. Yani o yuvaların açılacağı yerler (kulaklar diyelim) zaten vardı. Tornacı 2 dakikada hallediverdi.

Başına tüm bunlar gelirken zavallı motorum

ABS beynini, muhafazasıyla beraber arka şase altındaki yerine itinayla yerleştirdim.

ABS düğmesi ön paneldeki yerine...

Konu Kahraman İnal tarafından (22-10-2014 Saat 13:57 ) değiştirilmiştir.

4. Kahraman İnal güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

CihanCöbek (24-10-2014),Furkan Çelebi (22-10-2014),savaskayan (29-12-2014)

Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Tabi ki tüm fren hortumlarının değişmesi gerekiyordu. E-bay ve aliexpress sitelerinden aldığım çelik fren hortumu ve aşağıdaki tip banjolar kullanarak yeni fren hortumları yaptım.

Milyon tane ayrıntının halledilmesi, hortumlar, elektrik tesisatı falan filan derken herşeyi birleştirip taktım motora

Benim için en büyük sürpriz, sistemin ilk denemede çalışması oldu Tabi ki birkaç küçük aksilik oldu. İlki gösterge panelindeki ABS ışığı, ABS devrede olmasına rağmen devamlı yanıyordu. İkincisi ise ABS düğmesi çalışmıyordu. Yani ABS'yi iptal edemiyordum. Bir süre motoru bu şekilde kullandım. Belli ki ABS beyninde bulunan yanlış pinleri kullanıyordum. Tekrar şemalara gömüldüm Tesisatı hazırlarken BMW F650 ve Caponord elektrik şemalarını kullanmıştım. F650 ABS beyninden çıkan pinleri defalarca kontrol etmeme rağmen olayı çözemedim. Taaa ki benim aldığım beynin bir F650 DAKAR çıkması olduğunu hatırlayana kadar !! Konuyu biraz deşince normal bir F650 ile Dakar modelinin ABS beyinlerinde sadece 2 pinin farklı olduğu ortaya çıktı. ABS ışığına ve ABS düğmesine giden pinler. Ah BMW sen yok musun

Neyse, uzun bir konu oldu. Sabır gösterip okuyanlara teşekkürler Buna benzer veya başka konularda teknik modifiye peşinde olanlar ile yoluımuzun kesişmesi dileğiyle...

6. Kahraman İnal güzel mesajın için 18 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (31-10-2014),Berkay İnal (22-10-2014),cem tolga (22-10-2014),CihanCöbek (24-10-2014),eray1100 (15-11-2014),Ersan ÖZYURT (22-10-2014),Furkan Çelebi (22-10-2014),ilkerben (05-11-2014),kayasertac (23-10-2014),MEHMET ERCAN (22-10-2014),MelihUlubilgen (22-10-2014),muharremkara (22-10-2014),oguz.aktan (31-10-2014),Osman Sevil (26-10-2014),Osman Somuncu (23-10-2014),Sabahattin KOÇAK (11-12-2014),sinan karagöz (22-10-2014),TahsinAksu (23-10-2014)

Enduroist Üye SERKAN ERTAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    SERKAN ERTAN
    Motosiklet
    TRANSALP 700
    Marka
    Honda

Tebrikler. İyi bir çalışma yapmışsınız.

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Kahraman sen ne kahraman bir adamsın bu çabanı ayakta alkışlıyorum valla eline sağlık..
    Birde maliyet ne oldu merak ettim doğrusu ??
    Konu MelihUlubilgen tarafından (22-10-2014 Saat 14:05 ) değiştirilmiştir.
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kahraman sen ne kahraman bir adamsın bu çabanı ayakta alkışlıyorum valla eline sağlık..
    Biraz ilgi/istek, araştırma ve zaman ile neler yapılmaz ? Benim şu andaki çalışma tempom, ailemden çalmadan (eşim aksini düşünse de ) böyle işlere zaman ayırmama izin veriyor. Şimdilik...

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kabaca 1000 TL'nin altında oldu. Buna kargo ücretleri de dahil. Neredeyse tüm parçaları yurtdışından tedarik ettim.

İşçilik beleşe geldi Planlama ve montaj safhasındaki umut kırıcı anlarda içilen destek biraları da baya tuttu ama onları hesaba dahil etmedim

12. Kahraman İnal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

cem tolga (22-10-2014)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Şu anda ayağa kalkıp alkışlamak geliyor içimden. Bayılıyor böyle becerikli insanlara. Elinize sağlık, tebrik ederim.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Teşekkürler ancak bir hususa değinmem gerekir diye düşünüyorum. Tabi fren dediğimiz zamazingo hayati bir teçhizat. Bu sistem üzerinde modifiye yapmak, parça değiştirmek, parça ilave etmek vs. öyle cart diye yapılacak işler değil. İyice araştırmak, uygun parçaları kullanmak ve bir süre test etmek gerekiyor. Ben sistemi taktıktan sonra en az bir 100-150 km. uygun, yüksek süratli yollarda sert frenlemelerle, ön-arka lastiği kitlemeye çalışarak testler yaptım. Taktığım fren hortumlarının rotalarını defalarca değiştirdim. Kaliper üzerindeki banjoları, ABS ünitesi üzerindeki bağlantıları defalarca hidrolik kaçağı için kontrol ettim. Tabi ki bir fabrika testi değil bunlar ama inanın fren ve ABS işi de roket bilimi değil

15. Kahraman İnal güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

cem tolga (22-10-2014),Sadık SÖNMEZ (24-10-2014)

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu