Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 12 Toplam 130 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 289101112131415162262112 ... SonuncuSonuncu
111 den 120´e kadar. Toplam 1300 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye sinansari - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sinan Sarı
    Motosiklet
    BMW G650 X Moto
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tek egzoz cikisi 4-5 kilo avantaj saglar. Ayrica motorun bi tarafinin daha agir olmasi birakin japon muhendisligine tum muhendis arkadaslara hakarettir

Modern tek egzoz cikisli motosikletlerin hic biri egzozun oldugu yone agirlik tasimaz, oyle olsaydi motor hep ayni tarafa cekerdi

Ayrica bir cok kisi cift egzozu iptal edip agirliktan kurtulmak adina teke donuyor. Iki zamanlilar haric cift cikisin goruntu haricinde elle tutulur bir amaci yok

Suzuki inazumadaki gereksiz agirlik buna cok iyi ornektir.

On ruzgar camina katiliyorum ama kac motosiklet dogru duzgun ayarlanabilir camlarla geliyor ki?

Valla ne dersek diyelim honda yine hic bi seyde en iyi olmayan ama her seyi layikiyla yapabilecek bir motor yapmis gibi duruyor.

Transalpi de kimse begenmez ama senelerdir yollardadir
    Allah bende geliyorum İnazuma hem bikere ağır falan değil orta sehpa, topcase demiri, topcase falan derken şuan 200 kg yani
    ne sağa nede sola düşüyor

2. sinansari, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (29-12-2015)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Bende birkaç kelime yazma ihtiyacı hissettim bu konuda.MotoGP'deki motorlar protatipdir sadece pistlerde kullanılır AT gibi seri üretim motorlar ise kanuni zorunluluk olarak belli eksoz kriterlerine uymak zorundadır bu yüzden eksozları değişik ölçülerde olabilir bu durum markalara göre değişiklik gösterebilir.Birde eksozun sağda solda,büyük veya küçük olması dengeye etki etmez çünkü firma bu ağırlık dengesini sağlar zaten aksi takdirde motoru kullanırken elerini bıraktığında motor düz gitmez ve bunu hiç kimse kabul etmez dolayısıyla motor satişları olumsuz etkilenir (yani kimse düz gitmeyen motoru almaz alsa bile geri verir)..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

4. MelihUlubilgen güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (29-12-2015),Murat TAŞ (29-12-2015),yılmaz yılmaz (29-12-2015)

Enduroist Katılımcı Üye Yalım Erkmen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    YALIM ERKMEN
    Motosiklet
    VFR800X
    Marka
    Honda

Egsoz harbiden anormal buyuk, vardır belki bir hikmeti bizim bilmediğimiz.
    Suyun içinden gecerken falan bir avantajı olabilir.
    Kabloların gostergeyi biraz olsun kapatması hoş değil.

BMW F 700 GS dynamic package 43.700 TL
    Bu 42.500 TL

6. Yalım Erkmen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ediz Gürkan (29-12-2015)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Standart Africa Egzozu

Konu cok guzel yere gelmis (:

Egzoz tipi belirlenirken en birincil oncelik olarak combustion (yanma/sikistirma), sonra atik gazlarin uzaklastirilmasi, sonra agirlik dagilimi, sonra estetik dusunulur. Bunda hem fikiriz sanırım.

Egzoz tipi ve yeri belirlenirken agirlik dagilimi en oncelikli olmasa da mutlaka dikkate alinir. Bu yuzden motosikletlerin hic birini duz tutup biraktigimiz zaman egzozun oldugu yone devrilmez. Lastiklerin asinimi, sonradan takilan aksesuarlar gibi elemanlari denklem disinda tutarsak, modern muhendislikte boyle hatalar olmaz diye dusunuyorum. Muhendis arkadaslarimiz varken kesin konusmayayim (:

“MotoGP egzozları”

Motogp’de farkli tipte egzozlar var; aletler prototip oldugundan bir standarttan kesinlikle soz edemeyiz.

Motogpde egzozlarin kucuk olmasinin en buyuk sebebi en yuksek teknoloji, en hafif metallerle motosiklete en az agirligin yuklenmesidir. Bu litrelik makineler onca guce ve surucu yardim elektronigine ragmen 160 kiloyu gecmiyorlar. Pilotların, at jokeyleri gibi sürekli formda olmaları gerektiğini de düşünür isek en birincil onceliklerinden birinin agirlik olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Hatta yol motosikletlerinin piste çıkması söz konusu olduğunda eğer motosiklet üzerinde yapabileceğiniz tüm modifikasyonları yaptıysanız ve hala beygir gücüne ihtiyacınız varsa tek yapabileceğiniz hareketin kilo vermek olduğunu bilirsiniz (: Bu yüzden maliyet hesabı yapılan yol motosikletleri ile Motogp motosikletlerini karşılaştırmamız doğru olmaz. O yüzden bu konuyu unutuyoruz (:

“Motosikletler ağırlık merkezleri etrafında dönerler”

En hizli yonlendirmenin agirligimizin seleden alinarak peglere iletilmesi ile yapilabilmesinin sebebi, peglerin agirlik merkezinden gecen eksene daha yakın olmasındandır. Motogp pilotlari donmeden hemen once sarkarken kalcalarini hafifce koltuktan dışarı çıkarır ve agirliklarini peglere, “özellikle dıştakine” verirler. Pegler koltuga nazaran yatma eksenine (ağırlık merkezine) cok daha yakindir.

Yol motosikletlerine donecek olursak; motosikletin agirlik merkezinden gecen yatay eksene eklenen agirliklarin (peglere basmak örneğinde olduğu gibi) motosikleti yatirma konusunda sürücüye bir zorluk cikardigi soylenemez. Yani motosikletin toplam agirligina eklenen egzoz, bahsettigim eksenden geciyorsa, motosikleti kendi basina yonlendirme gibi bir etkisi olmayacaktir. AT’de egzozun yuksekte oldugunu dusunebiliriz fakat AT nin agirlik merkezinin de yuksekte oldugunu cok rahat soyleyebilecegimizden bu konuda istisna gormuyorum (:

“Aerodinamik”

Aerodinamik motosiklet harekete geçip rüzgara maruz kaldığında geçerli bir olgudur. Yani motosikletin durduğu yerde bir tarafa yatması ile hava akımı etkisi altındayken bir yana yatmasının sebepleri tamamen farklıdır. Egzozun, sürücünün konumu sebebiyle direkt hava akımına maruz kalmadığı bir gerçek. Bu yüzden egzozun hava akımı sebebiyle motosikleti bir yöne doğru itmesinin söz konusu olacağını açıkçası düşünmüyorum.

Hepsi bir kenara, AT alsam ve ayırabilecek bir bütçem olsa ben de mutlaka egzozu daha küçük ve iyi bir marka egzoz ile değiştirirdim. Ama bu tamamen görsel olurdu çünkü kazanacağım 3-5 kilo ya da 1-2 beygiri fark edecek yeterlilikte bir sürücü değilim (:

Not: Derin mevzulara girdik, bir hatamız var ve düzeltirseniz sevinirim.
    Konu ahmet gül tarafından (29-12-2015 Saat 13:39 ) değiştirilmiştir.

8. ahmet gül güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (30-12-2015),MelihUlubilgen (29-12-2015),yılmaz yılmaz (29-12-2015)

Enduroist Üye Sertac Sen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertac Sen
    Marka
    Honda

Arkadaslar herhangi bir bayinin motoru su asamada sergileme sansi olmadigi yonunde bir bilgi aldim, motorlar su an Honda fanrikada hazirlaniyormus, plan ocak icerisinde teste cikartma seklinde.. Bu arada Aralik ta Guney Afrikada yapilan lansman test raporlarinda gezindim, hic bir tanesinde eksozun agirlik veya dengesizlik yaptigina dair biseye rastlamadim, olsaydi herhalde yazarlardi..Estetik olarak hosuma gitmedi derseniz eyvallah.. Motorla ilgili raporlanan en onemli gordugum negatif taraf, yolda 21" on lastigin bazi zorlama virajlarda dengesizlik yapabilme riski, bu konuda da net bir olumsuz gozlem yok, acaba tadinda yazmislar.. Bununla birlikte on amortisorlerin bitaz yumusak oldugunu soyluyorlar ama sanirim yol agirlikli kullanilacaksa bu da ayarlanabiliyor. On cam arkasi hava bosluklariyla ilgili negatif pozitif biseye rastlamadim, hatirladigim tek not on camin yolda surucu icin buyukce bir hava boslugu olusturdugu yonundeydi.. Sanirim bu tip noktalari motoru denemeden goremeyecegiz...

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Alıntı Sertac Sen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar herhangi bir bayinin motoru su asamada sergileme sansi olmadigi yonunde bir bilgi aldim, motorlar su an Honda fanrikada hazirlaniyormus, plan ocak icerisinde teste cikartma seklinde.. Bu arada Aralik ta Guney Afrikada yapilan lansman test raporlarinda gezindim, hic bir tanesinde eksozun agirlik veya dengesizlik yaptigina dair biseye rastlamadim, olsaydi herhalde yazarlardi..Estetik olarak hosuma gitmedi derseniz eyvallah.. Motorla ilgili raporlanan en onemli gordugum negatif taraf, yolda 21" on lastigin bazi zorlama virajlarda dengesizlik yapabilme riski, bu konuda da net bir olumsuz gozlem yok, acaba tadinda yazmislar.. Bununla birlikte on amortisorlerin bitaz yumusak oldugunu soyluyorlar ama sanirim yol agirlikli kullanilacaksa bu da ayarlanabiliyor. On cam arkasi hava bosluklariyla ilgili negatif pozitif biseye rastlamadim, hatirladigim tek not on camin yolda surucu icin buyukce bir hava boslugu olusturdugu yonundeydi.. Sanirim bu tip noktalari motoru denemeden goremeyecegiz...
    Hocam bende aynı bilgiye sahibim. Hatta bununla ilgili soyle bir yazı da paylaştım;

Gelmiş??? O biraz uydurulmuş sanki. TR gümrük mevzuatına göre bir aracın 2016 model sayılabilmesi için 01/01/2016 tarihinden yola çıkmış olması gerekmektedir. Eger 2015 model olarak getirecekseniz 2016 da gümrükten çekip satamazsınız. Cunku eski olur. Eski araç ithal etmek yasaktır. Bizim fuarın subat sonu olması bu sebeptendir. Zira uzakdogudan gemiler 01/01/2016 da yola cıksa (ki çkmıyor) 35 günde anca burda oluyor. Dolayısı ile en enken teslimat subat sonu olur. Fuar bitiminden sonra. Birde fuarda sipariş toplarlar onlarda mayıs tayfası olur...

Diye bilgilendirmeme rağmen arkadaş bayide çekilmiş fotoyu paylaştı ve 42.500 TL ye alındığını bildirdi. Hangi bayi olduğunu öğrenememekle beraber fotololarda motor kasadan çıkmış hali ile montajlanıyordu. Ayrıca civarında ki tipler oldukça Türk geldi bana

https://www.facebook.com/photo.php?f...type=3&theater

https://www.facebook.com/photo.php?f...0073127&type=3

https://www.facebook.com/photo.php?f...0358127&type=3
    Konu ERDIM ELITEZ tarafından (29-12-2015 Saat 14:02 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Yılmaz yılmaz
    Motosiklet
    Vespa
    Marka
    Vespa

Fotoğraflara ulaşılamıyor silmiş ellaam

Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

Eksoz açısından bir fark göremiyorum,demekki bazı zorunluluklar var???
    Konu MelihUlubilgen tarafından (29-12-2015 Saat 14:14 ) değiştirilmiştir.
    B RH +
    0532 312 68 18

13. MelihUlubilgen güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (30-12-2015),Murat TAŞ (29-12-2015)

Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    Marka
    Bmw

Sevgili Ahmet Gül eğer eksozu değiştirirsen genelde muayeneden geçemiyor dolayısı ile pek makul bir durum değil..
    B RH +
    0532 312 68 18

15. MelihUlubilgen güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (29-12-2015),Ali KORKMAZ (29-12-2015)

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Alıntı burak yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fotoğraflara ulaşılamıyor silmiş ellaam
    yok kapalı grupmuş ondan Benim hatam

Sayfa 12 Toplam 130 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 289101112131415162262112 ... SonuncuSonuncu