Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 14 Toplam 130 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 41011121314151617182464114 ... SonuncuSonuncu
131 den 140´e kadar. Toplam 1300 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

En hizli yonlendirmenin agirligimizin seleden alinarak peglere iletilmesi ile yapilabilmesinin sebebi, peglerin agirlik merkezinden gecen eksene daha yakın olmasındandır. Motogp pilotlari donmeden hemen once sarkarken kalcalarini hafifce koltuktan dışarı çıkarır ve agirliklarini peglere, “özellikle dıştakine” verirler. Pegler koltuga nazaran yatma eksenine (ağırlık merkezine) cok daha yakindir.

Ahmet en hızlı yönlendirmenin peglerle olduğunu biyerde mi okudun yoksa kendi fikrin mi? Zira ben böyle olduğunu düşünmüyorum, gidonla daha hızlı olacağını düşünüyorum. Moto GP pilotlarının daha doğrusu pist sürüşü yapanların motordan sarkmasının nedeni, ağırlık merkezini daha dışarı çekerek merkezkaç kuvvetinin etkisini azaltmaktır. Çünkü motosiklet ne kadar fazla yatarsa o kadar hızlı döner, fakat aynı zamanda daha fazla merkezkaç kuvvetine maruz kalır. Aynı zamanda belli bir açıdan sonra lastik yanaklarının yerle teması kesilir ve düşersin, motordan sarkarak motor daha dik konumdayken daha fazla ağırlık transferi yaparak dönüşü hızlandırabilirsin. Senin eğitime ve araştırmaya önem veren birisi olduğunu biliyorum, eğer bir kaynaktan okuduysan onu paylaşırsan en azından doğrusunu öğrenmiş oluruz Ahmetcim.

Biyerde okumuştum. Motosikletin gidonunu kaynatmışlar ve dönmemesini sağlamışlar, o motosikleti peglere basarak, sarkarak, vs.vs döndürmeye çalışmışlar, motosiklet dönmemiş. Motosikleti döndüren asıl etken (25-30 km hız üstünde) gidona verilen kontra etkisidir. Diğerleri ise daha rahat ve daha güvenli dönmemizi sağlayan yardımcı manevralardır. Dıştaki pege basmak motosikleti daha dik konumda tuttuğu için dönüşü daha güvenli kılar. Benim fikirlerim de bunlar. Bi de tüm bunların Africa Twin konusunda ne işi var onu hiç anlamadım Egzos ağırlık merkezini değiştirmez arkadaşlar adamlar motosikleti rastgele yapmıyor bin tane test ve yılların mühendisliği var. Bunu konuşmaya gerek bile yok bence ;)

2. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (29-12-2015)

Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Eksoz açısından bir fark göremiyorum,demekki bazı zorunluluklar var???
    Ya şu fotolara bakınca bir kez daha GS diyorum

4. Ediz Gürkan güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (29-12-2015),MelihUlubilgen (30-12-2015),necmi er (29-12-2015)

Enduroist Üye Sertac Sen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sertac Sen
    Marka
    Honda

6. Sertac Sen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (29-12-2015)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ahmet en hızlı yönlendirmenin peglerle olduğunu biyerde mi okudun yoksa kendi fikrin mi? Zira ben böyle olduğunu düşünmüyorum, gidonla daha hızlı olacağını düşünüyorum. Moto GP pilotlarının daha doğrusu pist sürüşü yapanların motordan sarkmasının nedeni, ağırlık merkezini daha dışarı çekerek merkezkaç kuvvetinin etkisini azaltmaktır. Çünkü motosiklet ne kadar fazla yatarsa o kadar hızlı döner, fakat aynı zamanda daha fazla merkezkaç kuvvetine maruz kalır. Aynı zamanda belli bir açıdan sonra lastik yanaklarının yerle teması kesilir ve düşersin, motordan sarkarak motor daha dik konumdayken daha fazla ağırlık transferi yaparak dönüşü hızlandırabilirsin. Senin eğitime ve araştırmaya önem veren birisi olduğunu biliyorum, eğer bir kaynaktan okuduysan onu paylaşırsan en azından doğrusunu öğrenmiş oluruz Ahmetcim.

Biyerde okumuştum. Motosikletin gidonunu kaynatmışlar ve dönmemesini sağlamışlar, o motosikleti peglere basarak, sarkarak, vs.vs döndürmeye çalışmışlar, motosiklet dönmemiş. Motosikleti döndüren asıl etken (25-30 km hız üstünde) gidona verilen kontra etkisidir. Diğerleri ise daha rahat ve daha güvenli dönmemizi sağlayan yardımcı manevralardır. Dıştaki pege basmak motosikleti daha dik konumda tuttuğu için dönüşü daha güvenli kılar. Benim fikirlerim de bunlar. Bi de tüm bunların Africa Twin konusunda ne işi var onu hiç anlamadım Egzos ağırlık merkezini değiştirmez arkadaşlar adamlar motosikleti rastgele yapmıyor bin tane test ve yılların mühendisliği var. Bunu konuşmaya gerek bile yok bence ;)
    Ediz abi, motosiklet fizik kuralları gereği sadece kontra verilerek dönmeye başlıyor, onda bir sıkıntı yok (: Ağırlık transferi, sarkma, peglere abanma adına ne dersek diyelim bunlar sadece kontrayı tetikleyen verimsiz sürücü girdileri...

benim söylemek istediğim kontra yaparken selede oturmanın, ağırlık merkezinin yukarda tutulması anlamına gelmesi ve motosikletin yatmasını zorlaştırması(yatmaz değil sadece yatmaya direnç göstermesi). çabuk yönlendirme için ağırlığımızı ağırlık merkezine yakın olan dıştaki pege vermemiz gerekir.

Kafa karıştırmayayım; aslında bunlar yarış teknikleri. Hatta forumda yanılmıyorsam Melih abi (yanılıyor da olabilirim) popomuzu hafifçe dışarı çıkarırsak daha iyi döneriz demişti de Ersan abi aman yanlış örnek (yanlış derken doğru ama altyapısı olmadan öğrenilmemesi gereken, tehlikeli) olmayalım diye uyarmıştı (:

sürüş tekniği ile ilgili söylediklerim "bileği bükmek" kitabında dönüşün kuralları bölümünde anlatılıyor. diğerleri internetten okuduğum motosiklet fiziği ile ilgili makalelerden.

Africa ile ilgisi de egzozun büyüklüğü ve dinamiklere etkisi ile ilgiliydi de ondan şeyettiydik (: neyse ki AT o kadar ilgi çekici bir model ki bize kimse kızmadı (: ama yeter diyenler de olabilir ben kaçıyorum

Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Aynı şeyleri farklı anlatıyoruz o halde bence de AT topiğini daha fazla bulaştırmayalım. Hadi bana müsaade 😄

9. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (30-12-2015)

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Benim takıldığımsa neden iki far aynı anda yanmıyor??? Sadece uzunlarda yanıyor. Kısalarda da yanması lazımdı bence.

11. ERDIM ELITEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Bora Karayel (30-12-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı ERDIM ELITEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim takıldığımsa neden iki far aynı anda yanmıyor??? Sadece uzunlarda yanıyor. Kısalarda da yanması lazımdı bence.
    Çoğu motosikletlerde böyle, tenerede, versys, BMW, racinglerde vb genelde hep sağ yanıyor. Gözlemlediğim bu. Vardır bir sebebi. Bence alternatöre sürekli yüklenmemek sebeplerinden biri olabilir ama bu konu da egzoz işine döner de benim gibi cevap verenler olursa burası harbiden kirlenir. Erdim hocam bu konuyu detaylı istiyorsanız yeni konu açalım. Ben de merak içindeyim çünkü. Siz başlattınız madem siz açın bence😊😊
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

13. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (30-12-2015)

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Yok baba... Tek farı yana motorlara ısınamadım bende Erdim abi gibi... Aslında tek egsozda hoşuma gitmiyor da ona alıştım galiba

Africayı Bende Merak ediyorum Alanlar alsın kullansın binsin aksesuarları çıksın 1-2 seneye düşünülebilir...
    Good Things Come To Those Who Wait

Moderatör Emir ÇELTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emir Çeltek
    Motosiklet
    R 1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ya şu fotolara bakınca bir kez daha GS diyorum
    Ben de 100bin TL , 50bin TL ve 40bin TL diyorum

16. Emir ÇELTEK güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (30-12-2015),Bora Karayel (30-12-2015),Gürol Kıvırcık (28-01-2016),Kağan Dalak (30-12-2015),Murat TAŞ (30-12-2015)

Enduroist Üye Gökhan Coral - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Gökhan CORAL
    Motosiklet
    2018 Africa Twin manuel
    Marka
    Honda

Alıntı Bora Karayel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok baba... Tek farı yana motorlara ısınamadım bende Erdim abi gibi... Aslında tek egsozda hoşuma gitmiyor da ona alıştım galiba

Africayı Bende Merak ediyorum Alanlar alsın kullansın binsin aksesuarları çıksın 1-2 seneye düşünülebilir...
    Tamamen yeni bir teknoloji ile üretilen otomatik şanzımana sahip ilk enduro motosiklet. Şanzıman dedikleri kadar seri geçişli mi? Motorun kronik sorunları var mı? Uzun yol raporları ne diyor? Yakıt ekonomisi nasıl? Servis yedek parça ve aksesuarlar makul fiyatlarda mı? Bu ve bunun gibi soruların yanıtlarını almak için en az 2 sene beklemek gerekir, katılıyorum.

18. Gökhan Coral, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Bora Karayel (30-12-2015)

Sayfa 14 Toplam 130 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 41011121314151617182464114 ... SonuncuSonuncu