Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 5´e kadar. Toplam 5 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Emre Dalgic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Dalgic
    Motosiklet
    1190 ADV
    Marka
    Ktm

Standart Gun icerisinde kac kez lastik ayari yapilmali?

asagidaki bilgiye gore neredeyse her saat basi lastik hava basinci kontrol etmek gerekiyor. tamam belki abartmadan soylersek gunduz/oglen/aksam/gece vs olmak uzere gun icerisinde 4-5 defa ayar yapilmali. bu konu bu kadar hassas mi? burada profesyonel egitim almis tecrubeli suruculer var. gunde kac kez lastik ayari yapiyorsunuz? asagidaki bilginin gerceklik payi nedir?

Lastik havası sıcaklıktan etkilenir. Burada lastiğin içindeki havanın devamlı basınç altında olması durumu değiştirmez. Ortalama lastik hava basıncı her 3-4 derece için 1 psi değişir. Isı artıkça artar ve ısı düştükçe düşer.

Örneğin 35psi basınçta şişirilmiş bir lastik temmuz ayında 27-28 derecede iken aynı basınç ocak ayında hava sıcaklığı 7 dereceye düştüğünde 23 psi ler de olacaktır ki oldukça düşük bir hava basıncıdır ve bu şekilde motorunuzu kullanmamalısınızdır. Yine diyelim bir yaz sabahı 20 derece de 40 psi hava bastığınız lastiğinizle genellikle öğleye doğru hava sıcaklığı 30 derece de olan bir iklime vardığınızda lastiğinizdeki hava basıncı 44 psi olacaktır ki buda lastiğinizin minimum maksimum basınç sınırlarını aşmış bir durum olabilir.

Enduroist Kıdemli Üye Kağan Dalak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kağan Dalak
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Bu durum lastiğin çalışma basıncını belirlerken de geçerli olmalı. Hiçbir mühendis, 36 psi derken, gün boyunca sıcaklığın aynı kalacağını hesap etmez. Bu kadar kasmaya gerek yok. Biraz da keyfini sürün.

3. Kağan Dalak, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Furkan Çelebi (06-11-2014)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Ducati yakinda elektronik hava basinc kontrolu gelistirir ancak o zaman bu is yapilir simdilik sadece dusuk basinc uyarisi var sanirim.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Fazla abartılı bukdum ben de. Verilen değerler soğuk lastik içindir. Lastiğin çalışma sıcaklıkları normal hava sıcaklığından çok yüksektir. Soğukken, yani normal hava şartlarındayken ölçeceğiniz değerler yeterlidir. Çalışma sıcaklığı ile aradaki fark, hava sıcaklığının farkını tolere edecektir. Bugune dek hiç bir üreticiden kış ve yaz için ayrı değerler duymadım. Adaşım daha ayrıntılı yorum verecektir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Sabah, öğlen akşam, yaz kış...Uygulaması neredeyse imkansız.

Lastik hareket ettikçe sürtünür, sürtündükçe içindeki havayla birlikte ısınır.

Bu nedenle kullanım kitapçığında lastiklerimiz için yazılı hava basınç değerleri "SOĞUK" lastik için belirlenmiş değerlerdir.
    Mümkün olan en soğuk haliyle kontrol etmek gerekir.(örn. yazın 30 dk sürüş yaptıktan sonra lastğin içindeki havanın tam olarak soğuması 4 saati bulabilir)

Bu nedenle ben şöyle bir yol izliyorum ;
    (not 1: lastikte gözle görülür bir anormallik olmadığı sürece haftada 1 defa uygulamaya gayret ediyorum)

Sabah motosiklete binmeden önce güvenilir olduğunu bilerek aldığım mekanik monometre mle lastiklerimin havasını ölçüyorum.

Örn. Benim motosikletim için tavsiye edilen basınçlar ön 36psi arka 42psi.
    (not 2 : bazı araçlarda yüklü yüksüz farklı basınç olarak benim motor için yok)

sabah indim ölçtüm,
    ön 34
    arka 40 çıktı.
    OK ön arka ikiside 2 psi eksik. aklıma yazdım.

benzinciye gittim.
    (not 3 : mümkün olan en yakın benzinci)

Ancak yolda lastiğimin ısınma ihtimalinden ötürü kendi monometre mle tekrar ölçüyorum lastik basınçlarını.
    ön 35
    arka 42 çıktı.

demek ki benim gittiğim mesafede istemesem de ön lastiğim 1psi , arka lastiğim 2psi ısınmış.

SOĞUKKEN bulduğum farkı son bulduğum değerlerin üzerine ekleyerek hava basıyorum.
    artık
    ön 37
    arka 44 çıkması gerek işlem bitince. tekrar kendi monometremle kontrol ediyorum istediğim değer de olup olmadığını.
    (not 4 : benzinci deki hava pompasının değerlerine güvenmeyin genelde fazla basar. bu nedenle seçtiğiniz değerde hava basılıp basılmadığını anlamak için kendi monometre nizle tekrar kontrol edin. %90 1 ila 3psi arası fazla basıyorlar)

tabi benzinci çok yakınsa vs. büyük ihtimal fark çıkmayacaktır ama olurda fark görürseniz orjinal basınca değil azda olsa ısınmış lastik basıncına göre hava basın diye yazdım.

Lastiğinizde bir problem yoksa haftada 1 yapacağınız böyle SOĞUKKEN kontrol yeterli olacaktır.

Ben detaylı anlattım aslında çok vakit alan bir işlem değil, umarım açıklayıcı olmuştur.
    Konu Can Ekin tarafından (07-11-2014 Saat 00:30 ) değiştirilmiştir.

7. Can Ekin güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (07-11-2014),Ersan ÖZYURT (07-11-2014)