Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 19 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye
    Isim
    Abdurrahman Çarpan
    Marka
    Aprillia

Standart BMW F650GS (2006) ve YAMAHA XT660Z TENERE (2008) ARASINDA KALDIM

Türkiye turlarında kullanabileceğim bir motor arıyorum. Ortalama 15000 tl bütçem var. Kullanım şeklim % 50 asfalt yol % 30 toprak yol ve % 20 arazi olacağını öngörüyorum. Bozuk , engebeli arazide yolculuğu severim .
    Yaptığım araştırma sonucunda 2006 model bir BMF F650 GS ve 2008 model YAMAHA XT660Z TENERE arasında kaldım .
    Kendimce vardığım sonuçta BMW nin artıları:
    -ABS
    -Yakıt tasarrufu
    -Selesinin alçak olması (Boyum 1,75)
    -Parçalarını daha kolay bulabileceğimi tahmin etmem. Yurtiçinden veya dışından.
    YAMAHA nın artıları
    -Arazide kullanım için daha iyi.
    -Galiba parçaları daha ucuz.
    -Görüntüsü daha çok hoşuma gidiyor .

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Sayın Dağda Gezen Ayı bey
    İsminizle ilgili uyari gelir zaten, ben cevap vereyim. Ben yerinizde olsam tenere yi secerdim. Ne kadar Bmw cok guzel motor olsa da, bence artik eski nesil. 2008 tenere ise yeni nesil motorlardan. Yakit tuketimlerinin cok farkli olacagini sanmiyorum. Bence burada iki onemli nokta var. Birincisi hangisi sizin daha hosunuza gidiyor (tenere demissiniz). İkincisi, hangisi boyunuza daha uygun? Bence ikinci sorunun cevabi bmw. Yani denemeniz lazim. Sele yuksekliklerini kontrol edin. Abs siz tenere daha da yuksek bildigim kadariyla. Bu noktayi netlestirin, karar verirsiniz.
    Konu Serdar Özmetin tarafından (30-11-2014 Saat 12:34 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Tenerenin motoru da eski diye biliyorum. Xt serisinde uzunca sure kullanildi. Gerci bu yonden iki motorun da saglam bir gecmisi oluyor bence seciminizde boy faktorunu en uste koyun.

Enduroist Üye
    Isim
    Abdurrahman Çarpan
    Marka
    Aprillia

Standart YAMAHA XT660Z TENERE

Öncelikle kullanıcı adım için özür dilerim yeni üye oldum aceleden bunu uydurmuştum zaten kullanıcı adının isim soy isim olarak belirlenmesi konusunda yazı varmış yeni farkettim kusura bakmayın
    Abs li tenere nin aküsü deponun altında olduğu için olumsuz yorumlar okumuştum tabi ne kadar olumsuz bir durum tartışılır. Dediğiniz gibi bir tenere bulup tecrübe etmem lazım sele yüksekliğini.
    Bunların dışında motorun dış görünüşü benim için önemli . Dış görünüşü beni tenereye yönlendiriyor. Görüntüsüyle ilgili tek eksiği bence gagasının olmaması bir de farları. Ben bir tane resim üzerinde kendi zevkime göre oynama yaptım. Çamurluk bulunup takılması kolay ama galiba farları değiştirmek zor olur. Bu gibi işlemleri nerede yaptırabiliriz acaba ?

Resim yüklemek başarısız oldu hep .

önce: http://abman.smugmug.com/Motorsiklet/i-r543XCn/A

sonra: http://abman.smugmug.com/Motorsiklet/i-TqsngGC/A

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Ben acikcasi motorun yeni veya eski olmasi acisindan soylemedim yeni nesil diye. Model ne kadar basarili olursa olsun zamanla yuzu eskiyor. Yani bu gun 2000-2008 arasi f650 ye bakarsaniz eski bir motora bakiyor izlenimi olusuyor. Ama tenere bariz yeni bir model. Yani goz aliskanligi daha az.

Tenere nin gagasinin olmamasi ise tasarim acisinda arti bence. Piyasadaki en kendine has goruntu bu motorda.

6. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (30-11-2014)

Enduroist Kadim Üye MEHMET ERCAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    mehmet ercan
    Motosiklet
    yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

tartışmasız tenere, sorunsuz uzun süre her yola gelir.
    5 yıl hiç üzmeden taşıdı beni her yolda 660.
    mükünse mavisinden olsun.
    Zamanınız kısıtlı, bu yüzden başkalarının hayatını yaşayarak onu harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşama dogmasına takılıp kalmayın. Başka insanların fikirlerinin gürültüsünün kendi kalbinizin sesini duymanızı engellemesine izin vermeyin. Ve en önemlisi kalbinizin ve sezgilerinizin yolundan gidecek cesarete sahip olun. Kalbiniz ve sezgileriniz ne yapmak istediğinizi bilirler. Bunun dışındaki herşey ikinci planda.

Steve Jobs

Enduroist Üye
    Isim
    Abdurrahman Çarpan
    Marka
    Aprillia

Alıntı Serdar Özmetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben acikcasi motorun yeni veya eski olmasi acisindan soylemedim yeni nesil diye. Model ne kadar basarili olursa olsun zamanla yuzu eskiyor. Yani bu gun 2000-2008 arasi f650 ye bakarsaniz eski bir motora bakiyor izlenimi olusuyor. Ama tenere bariz yeni bir model. Yani goz aliskanligi daha az.

Tenere nin gagasinin olmamasi ise tasarim acisinda arti bence. Piyasadaki en kendine has goruntu bu motorda.
    Teşekkürler fikirleriniz için .

Enduroist Üye
    Isim
    Abdurrahman Çarpan
    Marka
    Aprillia

Alıntı MEHMET ERCAN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tartışmasız tenere, sorunsuz uzun süre her yola gelir.
    5 yıl hiç üzmeden taşıdı beni her yolda 660.
    mükünse mavisinden olsun.
    Mehmet bey tenere kullanmış biri olarak size sorularım olacak . Öncelikle boyunuz kaç. Daha sonra herhangi bir arıza yaşadınız mı ? Yaşadığınızda yedek parça bulma sıkıntısı oldu mu ?

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Abdurrahman Bey öncelikle aramıza hoşgeldiniz.. Ben de yaklaşık 7 aydır BMW F650 GS kullanmaktayım. Ben de sizin gibi dl650, xt 660ve 650 gs arasında geldim gittim. Öncelikle suzukinin frenaj ve araziye fazla uygun olmamasından (çelik jant) dolayı onu eledim. Artısı yok mu vardı elbet twin motor vibrasyonu az yakışıklı uzun motor ömrü v.s.

yamahaya gelince internetteki yorumlara çok baktım motor kısmı olarak BMW den biraz daha güçsüz ancak o da tek silindir vibrasyonu fazla kalite olarak BMW nin daha kaliteli olduğu söyleniyor. Motor ömrünün emsallerine göre en kısa olan motor olduğu söyleniyor. Bu sebepten bu motoru da eledim. artısı yok mu var, arazi ve çamur için biçilmiş kaftan parçası ucuz at gibi heybetli sade, frenajı iyi.

BMW ye gelelim öncelikle emsallerinden farklı bir motor olan rotax motor kullanıyor. Ben baktım nedir diye, Avusturya'da uçak motoru üreten bir fabrika amacı az sıvı ile uzun yol yapabilmek. Bmw de emsallerine göre yağ haznesi daha az alıyor ve 10 binde bir bakıma giriyor(ben 6000 i geçmiyorum), yakıt daha az yakıyor dolayısıyla motor hafifliyor. Yakıt deposu fazla alıyor ve menzili uzuyor bir depo ile ortalama 450 km gidebiliyor. Amaç gezmek ise en çok yakıt önem arz ettiğinden az yakması öncelikli tercihim oldu. Daha sonrasında emsallerinde olmayan abs bu da hayati önem arz ediyor diğer modellerde 2008 ve sonrası modellerde var o da fiyat arttığından bütçemi zorluyor. Elcik ısıtma kışın yola gidersen mutlaka lazım olacak bir şey nimet yani değerini anlarsınız bu da benim için artı. Hem araziye hem de asfalta uygun. Kullanımı kolay bayanlar için de uygun eşli sürülebilir. Hafif ve alçak sele. Eksileri de vibrasyon biraz var ancak yamaha ile kıyaslamadım. Aynaları çok titrer arkayı seçemezsin, Parçası pahalı ancak kolay kolay bozulmaz. Sarf malzemesi dışında uydurma parça takamıyorsun sadece orijinal BMW takabilirsim. Aksesuarları pahalı. Farı zayıf ancak çözülebiliyor (ff50 yol farı-micro-de)

Benim fikrim kesinlikle BMW F650 GS al derim pişman olmazsın yolda kalmazsın.

sana birkaç tane de link verebilirim oradan da yorumlara bakarsan seçim için yardımcı olacaktır.
    dl650-xt660-xl650v-f650gs kıyaslama
    BMW F650 GS incelemesi

ben BMW F650 GS tercihim olduğu için yazdıklarım biraz ona yöneliktir. Ancak yine de tercih sizin.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

11. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

UĞUR KOÇ (30-11-2014)

Enduroist Katılımcı Üye Recep Alışkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Recep Alışkan
    Motosiklet
    xl 650 TransAlp
    Marka
    Honda

Bu konu uzar da uzar ama şunu bilmelisin iki motorda seni istediğin yere getirir dikkat etmen gereken asıl nokta bu seçimlerden temizini bulmak.
    BMW Triump gibi motorların malzeme kalitesi japonlardan üstün diyebilirim gerçeklik hissiyatını daha fazla verirler
    Harleyden Honda Shadowa bindiğim zamanlarda plastik oyuncak bir motosiklet sürdüğümü sandım bir süre
    Bu iki hatta seçenekleri daha çok açarsak DL, GS, XT660Z AT,TA gibi motorlar arasında kimisi benzini düşünür kimisi konforu düşünür kimisi dayanıklılığı düşünür kimisi artçısını düşünür kimisi ekonomisini düşünür ve ona göre seçim yapar ama hangi seçim olursa olsun bu motorların temizini bulan sorunsuz sürer gider...
    Ben kendimden örnek verecek olursam asla konfor aramadım elcik ısıtma abs elektronik aksam hiç istemedim benzini hiç düşünmedim.Konfor arasam abs elcik ısıtma istesem arabaya binerim diye düşünüyorum yada asfaltı seçerim yanlış doğru orasını çok düşünmedim ben memnunum benim tek kaidem gitmek istediğimde hedefime varmak ve Honda XL 650 Transalp aldım.Bir arkadaşım Suzikisiyle Transalpini değiştirdi(Artçısı için ama söyleniyor arada engebede altı yere vuruyor fakat seçim meselesi artçısıyla konforlu şekilde dolaşıyor) Bir abimde Triump (yılların bmw cisi türkiyeyi karış karış gezmiştir)aldı ve Karadeniz turunu attık sadece Suziki DL 1000 engebede altı yere vurdu
    görüyorumki senin seçeneklerin arasında bu motor yok işte bu yüzden ''İSTE BU BENİM MOTORUM'' diye hissettiğin motoru almalısın

NOT:Boy 168 kiloda 63 bunla birlikte boyun yanında biraz kilonunda etkisi olabiliyor...daha kilolu arkadaşım motoruma bindiğinde çok rahat parkederken ben biraz vakit ve eform sarfetmek zorunda kalıyorum ama bunu da düşünmedim benim tek kaidem gitmekti
    Konu Recep Alışkan tarafından (30-11-2014 Saat 23:45 ) değiştirilmiştir.
    https://yoldabirivar.wordpress.com/

Özgürlüğün Yolu MESCİD İ AKSA'dan Geçer...

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu