Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 9´e kadar. Toplam 9 Sayfa bulundu
    Enduroist Katılımcı Üye Ozan Fidan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ozan Fidan
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Standart SUZUKI İnazuma Lastik Değişimi

Bir abimizin başlangıç motoru olarak aldığı ve yaz sezonunda kullandığı İnazuma'sını kuzenime almış bulunuyoruz.

Üzerindeki IRC lastikler sanırım kuru yaz havası dışında güvenli değilmiş. Islak zeminde kullanılması önerilmiyor.

İnternette yeterli bilgi bulamadım. Hem kışın ıslak zeminde hem de yazın kullanılabilecek lastik önerilerinizi bekliyorum.

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Selam Ozan.
    Michelin derim her zaman.
    City modelinde olması gerek uygun ebat, pek uygun denecek bir fiyatta olmasada bir motosiklet te "en iyisi" ni kullanmanın şart olduğu bir parça lastik.

Isim
    Ozan Fidan
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Can, çok haklısın. Lastikler tasarruf yapılacak parçalar değil. NC'nin de lastik değişimi yaklaştığı için bakmıştım, fiyatların yüksek olduğunu biliyordum ama Inazuma'nınkiler daha uygun olur diye düşünüyordum. Değilmiş

Michelin ve Bridgestone'da var uygun boyutlu lastikler. Birini alacağız artık.

Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Bridgestone genelde sert oluyor.
    Michelin in hamuru en baştan sona kadar hep aynı kalitede tutuş sağlıyor. Ve hep daha yumuşak. Arazi lastiğinde bilmem ama asfalt ağırlıklı lastikte Michelin derim motosiklette.
    Ben cbf150 varken orjinallerden Michelin e geçince yok artık demiştim.
    Nc dede 13000 de artık üzerinde gelen metzeler leri çok sertleşmişti, yine Michelin aldım pilot power 3, 12000 km oldu hala çok memnunum önümüzdeki kış değiştiririm gibi geliyor motoru satmamış olursam

Enduroist Kıdemli Üye Ersan Karagozlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan Karagozlu
    Motosiklet
    Versys 650
    Marka
    Kawasaki

Motosikletinizin lastik ebatları 110/80-17 57H ve 140/70-17 66H.

Kullanıcı görüşleri , testleri ve yurtdışı forumları takip eden bir satıcı olarak, ilk önce şunu söylemek istiyorum; iyibir lastik markası ele aldığımızda, maalesef ki bütün modellerinde aynı performansı göremiyoruz. Mesela burada bahsedilen Michelin markasını ele alalım. Michelin Pilot Power 3 olarak 2013'ün en iyi spor lastiğiydi ( M7 RR çıkana kadar) bu yüzden bütün michelinler mükemmeldir demek yanlış olacaktır. Çünkü BMW gibi ağır motosikletlerde karkas yapılarının zayıflığı yüzünden, düzensiz ve çabuk aşınma problemi yaşanmaktadır. Son çıkartmış olduğu anaake 3 modelide anaake 2 modelinden daha kötü puanlar alıp, düzensiz aşınmasıyla kullanıcılarını üzmüştür.

Farklı markalar, farklı kullanımlara özgü, kendi dallarında lider lastikler üretmektedir. Mesela chopper cruser da Metzeler me serisi, Spor lastikte Pirelli Rosso Corsa vs.

Kısaca eğer iyi bir lastik almak istiyorsanız, marka seçmek yerine, kullanım alanınıza, yaptığınız yola, ne çeşit yollarda ve iklim şartlarında kullandığınıza göre seçmeniz gerekir. Bunları sormadan lastik tavsiyesi veren bir kişi doğru bir tavsiye vermiş olmayacaktır, sadece kendi sevdiği lastiği söyleyecektir. Mesela Can bey (yanlış anlaşılma olmasın, kendisini tenzih ederim) Cbf de Michelin kullanmış fakat Metzeler Me22 kullanmamış olduğu için, sadece michelinle ırc arasındaki farkı bilebilir. Fakat 5-10 yıllık her çeşit lastiği kullanmış bir kuryeye soracak olursanız Cbf 150'de Metzeler Me22 en iyisi diyecektir. (kurye şirketlerine, kuryelerden gelen istek üzerine Me22 modelini toptan veriyoruz, yaşanmış kullanıcı görüşüdür.)

Gelelim size uygun lastiklere:

Michelin'de bire bir ebatlar maalesef ki üretilmemekte. Pilot street modelinde ön lastiği 110/70-17 ( yanaktan 1 cm kadar alçalma, yani ön lastiğiniz 1 cm kadar alçalacaktır) yapabilirsiniz. Fakat Pilot street modeli ıslak zemin performansı çok iyi değildir. (testler ve kullanıcı yorumlarına göre)

Eğer ön lastiği alçaltırım, benim için önemli değil diyorsanız Pirelli Diablo Rosso II 110/70R17 54H ve 140/70R17 66H'ı daha çok tavsiye ederim. Michelinden farklı olarak radyal (lastiğin içinde bitişik nizam çelik teller bulunur , model isminde "R" harfi geçer) ve çift hamurlu olduğu için daha performanslı bir lastiktir.

Radyal lastiklerin konvansiyonel lastiklere göre avantajları:
    Radyal lastiklerin konvansiyon lastiklere göre en önemli avantajları daha esnek olmaları ve daha az ısınıp daha kolay soğumalarıdır. Bunun dışında radyal lastiklerin yerde bıraktığı taban izi çapraz lastiklerinkinden daha geniştir. Bu avantaj radyal lastiklerin konvansiyonel lastiklere oranla yüzde 20 daha iyi yol tutmasını sağlar. Yola temas eden bölümün daha fazla oluşu nedeniyle çekiş gücü ve fren güvenliği daha yüksektir. Radyal lastiklerde taban sert, yanaklar yumuşaktır; bu da lastiğin yola temas eden bölümünün sürekli olarak aynı genişlikte kalmasını sağlar. Radyal lastiklerin kat ve sırt ayrılmaları da daha dayanıklıdır. Bu ise yola tutunum başarısını arttırır.

Ayrıca bire bir orjinal ölçüleri kullanmak isterseniz ; Metzeler Lasertec 110/80-17 57H ve 140/70-17 66H ve Bridgestone Battlax BT45 110/80-17 57H ve 140/70-17 66H modelleri bulunmaktadır.

Şirketimize telefon açıp kullanım alan ve şartlarınız öğrenirsek daha net bir tavsiye verebiliriz. Burada reklam olmasın diye link veremiyorum. Telimiz: 0 549 549 66 86
    Konu Ersan Karagozlu tarafından (24-12-2014 Saat 12:34 ) değiştirilmiştir.
    Ersan KARAGÖZLÜ

6. Ersan Karagozlu güzel mesajın için 9 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (24-12-2014),Ersan ÖZYURT (24-12-2014),muharremkara (25-12-2014),Murat TAŞ (24-12-2014),Ozan Fidan (24-12-2014),Sabahattin KOÇAK (24-12-2014),sinan karagöz (26-12-2014),Süleyman Kuyucu (04-07-2017),YASEMİN AYDIN (26-12-2014)

Isim
    Ozan Fidan
    Motosiklet
    NC700X
    Marka
    Honda

Ersan Bey çok teşekkürler. Çok detaylı, ders gibi yazı olmuş.

Bilmediğim birçok şeyi öğrenmiş oldum. Örneğin farklı boyutlara da bakabileceğimizi düşünmemiştim.

Enduroist Üye Murat TAŞ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Murat TAŞ
    Motosiklet
    R120GS ADVENTURE
    Marka
    Bmw

Ersan Bey merhaba;

2006 model Varadero için lastik ihtiyacım var.Öğrenme ve araştırma süreci sonunda seçeneklerimi daralttım ve kendimce 3 tanesi üzerinde
    karar vermeye çalışıyorum.Bunlar ;

1.Metzeller Tourance NEXT
    2.Michelin Pilot Road Trail
    3.Heidenau K60 Scout

Belirleyici kriterim olarak ıslak zemin güvenilirliği ve yüklü sürüşte otoyol konforunu ön planda tutuyorum.
    Heidenau K60 Scout diğerlerine göre öne çıkıyor gibi.Bana seçimimle ilgili ne söyleyebilirsiniz.
    Dikkat EJDERHA ÇIKABİLİR.........

Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Ersan harika bilgiler. Sen bu işin içinde olan biri olarak doğru bir eleştiri yaptın.

Haklısın çok doğru bir yönlendirme değil benim ki. Michelin den 2.defadır çok memnun kalıp, çevredende (yakın kullanım tarzı ;dual sport motosiklet, ağırlıklı asfalt kullanımı malum model ve ebatlar) olumlu yorumlarla bezenince Zihnimde ki Michelin tablosu aşırı olumlu ancak taraflı bir tablo oluyor.
    Doğru yönlendirme, düzeltme ve bilgiler için sana tekrar şahsen teşekkür ederim.

Dipnot: çevremizde senin gibi araştırmak yerine birazda haklı sebeplerle(ticari)hep kendi sattığı 1-2 markayı anlatan kişiler olunca, satana sorma alışkanlığım kalmadı, şahsi ve çevresel tecrübelerle yürümekten böyle olduk.
    Konu Can Ekin tarafından (24-12-2014 Saat 20:36 ) değiştirilmiştir.

10. Can Ekin güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan Karagozlu (13-01-2015),Ersan ÖZYURT (24-12-2014)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ersan Karagozlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motosikletinizin lastik ebatları 110/80-17 57H ve 140/70-17 66H.

Gelelim size uygun lastiklere:

Michelin'de bire bir ebatlar maalesef ki üretilmemekte. Pilot street modelinde ön lastiği 110/70-17 ( yanaktan 1 cm kadar alçalma, yani ön lastiğiniz 1 cm kadar alçalacaktır) yapabilirsiniz. Fakat Pilot street modeli ıslak zemin performansı çok iyi değildir. (testler ve kullanıcı yorumlarına göre)

Eğer ön lastiği alçaltırım, benim için önemli değil diyorsanız Pirelli Diablo Rosso II 110/70R17 54H ve 140/70R17 66H'ı daha çok tavsiye ederim. Michelinden farklı olarak radyal (lastiğin içinde bitişik nizam çelik teller bulunur , model isminde "R" harfi geçer) ve çift hamurlu olduğu için daha performanslı bir lastiktir.
    Ben şu 1 cm düşürme işine takıldım sıkıntı olur mu? olmaz mı?

110/80-17 piyasada iki tane lastik olması çeşit olmaması açısından hoşuma gitmedi. Bir arkadaşa lastik bakıyoruz. 110/80 yerine 110/70 takmanın olumsuzlukları ne olabilir bilen varmıdır?

KILIBIKRAYDIR

12. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (06-07-2017)