Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 6´e kadar. Toplam 6 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Kahraman İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Standart Motosiklet kullanımına yönelik akıllı telefon uygulamaları

Kabul edelim ki birçoğumuz akıllı telefonlarımız olmadan şuradan şuraya gitmez olduk. Peki en büyük tutkumuz, motosiklet ile ilgili hangi uygulamaları kullanıyoruz ? Navigasyon, hava durumu, bakım, yedek parça vb. aklınıza gelecek, motosiklet sürüşüne dair uygulamaları bu başlık altında paylaşırsak yararlı olur diye düşünüyorum. Ben başlangıç olarak, kullandığım bazı favori uygulamaları sıralayayım.

IGO (Navigasyon) :
    Sanırım hemen herkes bu navigasyon programına aşina. Ben aracımda ve motosiklet tepesinde sık sık kullanıyorum.

Cygic (Navigasyon) : Bana göre haritaları ve arayüzü IGO kadar başarılı değil, 2. tercihim

The Weather Channel (Hava durumu) : Zaten mesleğim gereği hava durumuna bakmadan 1 adım atmam Motosiklet işinin de olmazsa olmazı bence. Uygulama marketlerinde yüzlercesi var. Ben birçok denemeden sonra bunda karar kıldım.

Tapatalk, Forum Runner ve Forum Friend : Dünyanın popüler forum uygulamaları. Ben Forum Runner'ı daha çok beğeniyorum ancak Enduroist şu an sadece Tapatalk'da yayında. Belki ilerde Forum Runner sınırları içinde de görürüz

Unit Converter (Smart Tools Co.) : Birim dönüştürücü. Hergün en az 3-5 defa birşeyleri birşeylere dönüştürmek gerekiyor. Neden şöyle dünya çapında bir toplantı yapıp herkesi aynı standardı kullanmaya zorlamazlar bilmem

Gear Ratio Motorcycle : İlginç bir uygulama. Arka teker ölçüsünü, ön-arka dişli sayısını, RPM ve vites dişli oranlarını giriyorsunuz size o RPM'de belirttiğiniz viteste kaç km/saat hız yaptığınızı söylüyor. Zor bir hesaplama değil ama işte adamlar uygulamasını yapmış. "Abi, X motorla bir bastım gaza 300 gördüm" diyenlere hemen "hocam senin motorun teorik olarak o hızı yapamaz, sallama işkembeden" diyerek hava atmaya yarayabilir

17Track : E-bay'den, Aliexpress'ten falan aldığınız ürünleri tek bir uygulamadan track etmek için çok faideli bir uygulama.

CRadar : Özellikle yalnız seyahat edenler için güzel bir uygulama. Telefondaki akselometrenin sağladığı veriyi kullanarak kaza yapıp sağa sola fırladığınızı algılayıp, daha önceden belirlediğiniz telefon numarasına GPS koordinatınızın da bulunduğu bir SMS atıyor. Sensörün hassasiyeti ayarlanabiliyor.

Mobil Kaza Tutanağı : Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin uygulaması. Umarım kimsenin başına gelmez ama bir kaza anında sağdan soldan tutanak, kalem, ıvır-zıvır aramadan akıllı telefondan tutanağı hazırlıyorsunuz.

Avast Anti-Theft : Telefon takip edici. Telefonu motosiklet üzerinde bırakırsanız motosiklet takip cihazı haline dönüşüyor haliyle

Torque Lite : Motorun ECU'suyla bluetooth vasıtasıyla iletişim kurup arıza kodları gibi anlık verileri alabilirsiniz. Pratikte çok bir faydası yok ama ilginç işte.

Tuneecu : Bazı Triumph, Aprilia ve KTM modellerinin ECU'suna bağlanıp, ateşleme haritası yükleme dışında her işlemi yapabilirsiniz. Ben masaüstü versiyonu da kullanıyorum. Caponord'a modifiye ateşleme haritası yüklemekten tutun, fan açma sıcaklığı gibi birçok parametreyi değiştirmeye kadar birçok işlemi yapabiliyorum.

Şimdilik bu kadar. Sizlerin kullandığı uygulamaları da öğrenmek isteriz
    Konu Kahraman İnal tarafından (13-01-2015 Saat 19:34 ) değiştirilmiştir.

2. Kahraman İnal güzel mesajın için 10 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (13-01-2015),Çağın Sarılar (06-01-2021),Ersan ÖZYURT (13-01-2015),Eser Kara (13-01-2015),Furkan Çelebi (13-01-2015),GürbüzOKATAN (13-01-2015),HALİDUN KAYA (14-01-2015),MelihUlubilgen (13-01-2015),Ozan Fidan (14-01-2015),Sabahattin KOÇAK (13-01-2015)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Çok teşekkürler güzel paylaşımınız için

Enduroist Katılımcı Üye Ahmet Öztekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Öztekin
    Motosiklet
    V-Strom (14)
    Marka
    Suzuki

Ben de burada bir güncelleme yapayım.
    Vakti olanlar için kısa bir yazı hazırladım.
    Olmayanlar için özet:
    Hava durumu için windfinder (rüzgâr da sürüşü etkilediği için), drone kullanılıyorsa UAV Forecast
    Navigasyon'da benim tercihim Sygic
    Gezilen rotayı sonradan görüntülemek için Relive

Vakti olanlar için detaylar https://dengeliyorum.com/motor-uygulamalari/

Windfinder:

Sygic:

Murphy says: Anything that can go wrong will go wrong...
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

5. Ahmet Öztekin güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

alper ozbas (06-01-2021),cemkucuk (06-01-2021),Serdar ZIMBA (05-01-2021)

Moderatör alper ozbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Bunlara ilaveten rotalarınızı online indirip kayıt ederek offline olarak kullanabildiğiniz ,rotalarınızı elle kendiniz de çizebildiğiniz arazinin olmaz ise olmazı wikiloc ve maps me uygulamaları var.
    Özellikle wikiloctan gideceğiniz bölgedek kaydedilen rotaları sizde zahmetsizce seçip takip et dediğinizde aynı rotayı kendiniz yapmış gibi gidebiliyorsunuz.

7. alper ozbas, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ahmet Öztekin (09-01-2021)

Isim
    Ahmet Öztekin
    Motosiklet
    V-Strom (14)
    Marka
    Suzuki

Alıntı alper ozbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bunlara ilaveten rotalarınızı online indirip kayıt ederek offline olarak kullanabildiğiniz ,rotalarınızı elle kendiniz de çizebildiğiniz arazinin olmaz ise olmazı wikiloc ve maps me uygulamaları var.
    Özellikle wikiloctan gideceğiniz bölgedek kaydedilen rotaları sizde zahmetsizce seçip takip et dediğinizde aynı rotayı kendiniz yapmış gibi gidebiliyorsunuz.
    Uzun süre önce internet sitesinden göz atmıştım ama biraz karışık gelmişti. Şimdi muhakkak daha kullanıcı dostu hale gelmiştir. Uygulamasına da bir bakayım.
    Üyeliğim olduğu için arada mail geliyordu ama, ilgilenmiyordum hiç.
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom

Isim
    Ahmet Öztekin
    Motosiklet
    V-Strom (14)
    Marka
    Suzuki

Offline haritalar için google maps ve maps.me 'ye ilave olarak yeni bir tane daha öğrenmiş oldum.
    "OsmAnd"
    Arayüzü oldukça güzel

https://dengeliyorum.com/motosiklet-uygulamalari-2/
    Dengeliyorum.com
    youtube.com/we2strom