Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 90 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı UĞUR KOÇ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    küçük tavsiyeler: her zaman her ne kadar,yol trafik geçiş üstünlüğü gibi kavramlar olsada bunları kullanarak yol almayın.ülkemizde motosikletler kamyonlar ile aynı sınıftadır.kamyonların hız sınırlarına tabidir.her zaman görünmez olduğunuzu düşünerek yol alın.ışıklı kavşaklarda yeşil size yanıyor olsada kontrol ederek geçin hızınızı azaltın.kırmızıda beklerken yeşil yandığında 1-2 saniye sonra hareket edin.anında yola fırlamayın,viraja sert giriparka tekeri kaydırdığınızda sadece gazı bırakın,extra fren baskısı dengeyi daha çok bozar.ileriyi göremediğiniz yollarda hızınızı oldukça azaltın,viraj tünel girişi vs gibi.bozulmuş bir araç sizi orada bekliyor olabilir.orta çizgi üzerinde sürün kaçmak frenden daha kolaydır.şehir içinde otobüs gibi uzun ve buyuk araçları sollarken önünüze yaya çıkabileceğini unutmayın.her hangibir aracın sağ kapısı açılır ve siz bu kapıya çarparsanız haksız durumdasınız unutmayın.sağdan sollamak yasaktır araç duruyor olsa bile sağına girdiyseniz çok daha dikkatli olun.aynalarınızı başınızı çevirmeden gözucuyla bakacak gibi ayarlayın,race kullanıyorsanız koltuk altı bakışı atmayı pratikleştirin.
    ve malesef ülkemizde yasal hak hukuk kural yerine ye kürküm ye kuralı hakim olduğundan,mümkün oldukça iri motosiklet kullanmaya çalışın,cbf 150 ye gösterilen saygı ile 3 çantalı 1200 gs e gösterilen saygıya inanamıyacaksınız.küçük bir motosiklet ile kurallar dahilinde sürsenizde arkanıza yanaşıp kenardan git yol ver kornası çalacakbirilerimutlaka olur.iri birmotorla kural dışıda sürseniz kimse yol ver diye yırtınmaz çünki onu korkutan altınızdaki motorun işaret ettiği zengin statüsüdür.
    malesef
    Küçük derken, bir sürü önemli tavsiye de bulunmuşsun Şefim. Teşekkür ederim. Bir iki nokta dışında hepsine katılıyorum. Notlarıma da aldım. Bu tecrübeleri neden sonuç ilişkisi içinde ayrı ayrı başlıklarda değerlendireceğiz ileride.

Tekrar teşekkür ederim.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Katılımcı Üye Selçuk Keleş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Selçuk Keleş
    Motosiklet
    KLX 250 (Atılgan)
    Marka
    Kawasaki

Motosiklet tecrübem fazla yok. Honda'nın giriş seviye eğitimini almıştım ama yıllar önceydi. Daha çok orman yollarında kullanıyorum. Asfaltta ise halen otomobil kullanır gibi davrandığımı farkediyorum genelde. Belli bir sistematiğim yok. Virajlarda karşı şeride geçmiyorum hep kendi şeridimdeyim. Araç sollarken (otomobile göre) daha temkinliyim. Karşıdan gelişini beğenmediğim araçlar olursa selektör atıyorum. Ara sıra aynalardan arkamı kontrol ederim. Kendi şeritimde iken bulunduğum yer değişkendir ama sola yaklaşmamaya çalışıyorum. Epey yanlışım çıkmıştır heralde, 3 yanlış bir doğruyu götürüyor mu ?

3. Selçuk Keleş, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (26-01-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Arkadaşlar,

Eğitim Koordinatörlüğü görevini alırken aşağıdaki metni paylaşmışım. Bu konuları niye açtığımızı ve amacımızı anlatmışız. Yeni katılan ve bu yazıyı okumayan arkadaşlarımın okumasını rica ediyorum. Böylece yazdıklarımızın misyonu ve nasıl yorumlanması gerektiği daha açık olacaktır.

Sevgili Arkadaşlarım,

Kısa bir zaman önce Sayın Başkanımız, o zamanlar aranıza yeni katılan bana ki hala çok yeniyim, zor bir misyon yüklemişti. Aldığım vazife üzerine, çeşitli zamanlarda, fayda göreceğimize inandığımız konularda başlıklar açarak, tartışmalar, paylaşmalar yaşanmasına vesile olmaya çalıştım. Sürüş teknikleri ile ilgili bildiklerimizi, bilemediklerimizi paylaştık. Çok da faydalı olduğu kanaatindeyim. Ben sizlerden çok şey öğrendim.

Başarılı olmuş ki, tüm arkdaşlarımızdan güzel geri dönüşler aldık. Hatta içimizden bir kaçımız eğitim sürecine dahil olmaya başladı bile.

Başarılı olduğumuza bir başka delille de kanaat getirmek mümkün oldu. Geçen hafta sonu yaptığımız toplantıda, Sayın Başkanımız, ince bir manevra ile eğitim işlerinin sorumluluğunu aktarıverdi. Neler olduğunu anlayana kadar olan olmuştu. Şaka bir yana, bu değerli olduğu kadar da hassas olan eğitim konusunda, gösterilen güven için bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. Verilen görevi yapabileceğime olan inancınızı gösterdiğiniz için siz arkadaşlarıma ise kocaman teşekkürler etmek istiyorum.

Politikacı teşekkürü faslını bitirdikten sonra ne yapacağımızdan, nasıl yapacağımızdan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle bugüne kadar yaptıklarımıza devam edeceğiz. Konular açacağız, sohbetler edeceğiz, sorulara cevaplar vereceğiz. Bununla yetinmeyecek, önce eğitim bilincinin daha sonra eğitimli sürücü sayısının artması için faliyetler içine girişeceğiz. "Okulsuz köy kalmayacak" sloganı ile yola çıkmayı çok isterdim. Lakin bu mümkün değil. Eğitim almak için önce akla yatması gerekiyor. İşte bu "akla yatma" sürecinde katalizör olma mücadelesi göstereceğiz.

Sürüş teknikleri, yolda karşılaşılan aksilikler, kazalar ve kazalardan korunmanın yolları, neden oldu, ne yapsak ya da ne yapmasak olmazdıyı konuşacağız. Bir araya geldiğimiz her toplantıda, kısa da olsa bir zamanımızı "eğitim zamanı" olarak ayıracağız. (Tenefüslerde ders yapacağız. Kaçış yok)

Bunu yaparken, ayak üstü eğitimler yapmayacağımızı özellikle belirtmek isterim. Edindiğim tecrübeler, ayaküstü anlatılan, nedenleri tam anlaşılmadan alınan bilgilerin, beklenmedik sonuçları olduğudur. Bu yüzden, sohbetlerimizde sadece farkındalık yaratacağız, eğitim alınmasını eğitmenlere ve eğitim zamanlarına bırakacağız.

Ayrıca her an ensenizde olacağımı da belirtmek isterim. "eğitim alın, eğitim alın" diye kafanızı şişereceğimi şimdiden söyleyeyim.

Eğitim almak için neler yapacağız ? Herhangi bir kurum ile arkadaşlık dışında bir bağlantım yok. (Hatta hemen hepsi ile arkadaşlık bağım var )Bu yüzden hepsine eşit mesafede duracağız. Araştıracağız. Sorgulayacağız. Üyelerimizin, ister grup ister bireysel olarak olsun, en kaliteli eğitimi alması için mücadele edeceğiz. Hatta gruplarımızı bizzat oluşturup kapılarını çalacağız.

Bence en önemlisi, online eğitim elçiliğimize devam edeceğimizdir. Siz sorular soracaksınız, biz cevaplar arayacağız, biz sorular soracağız siz aklınızdakileri söyleyeceksiniz. Tek bir şartı var. O da aklınıza gelen her şeyi sormanız. Sorular yanlış platformalarda cevaplanırsa, sonu hoş olmayabiliyor malumunuz.

Neden mi çoğul konuşuyorum? Biiyorum şimdi tek başımayım. Vazife zor , yol uzun. Ama korkamayın, yanlız değilim. ( hatta korkun, yanlız değilim ) Arkamdan çok hızlı gelenler olacağını biliyorum. Can, Suat, Yavuz ilk adımı attılar bile. Hatta Can, ben yokken yardımcı olmaya başladı bile.

Sevgili Motosikletdaşlarım,

Neredeyse hepimiz zevkimiz için motosiklet kullanıyoruz. Zevk almaya da devam etmek istiyoruz. Bu yolda elimden ne gelirse hizmetinizdedir.

Eğitimli ve keyifli yollar dilerim.

Sağlıcakla kalın.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

5. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (27-01-2015),Sabahattin KOÇAK (26-01-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Selçuk Keleş Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motosiklet tecrübem fazla yok. Honda'nın giriş seviye eğitimini almıştım ama yıllar önceydi. Daha çok orman yollarında kullanıyorum. Asfaltta ise halen otomobil kullanır gibi davrandığımı farkediyorum genelde. Belli bir sistematiğim yok. Virajlarda karşı şeride geçmiyorum hep kendi şeridimdeyim. Araç sollarken (otomobile göre) daha temkinliyim. Karşıdan gelişini beğenmediğim araçlar olursa selektör atıyorum. Ara sıra aynalardan arkamı kontrol ederim. Kendi şeritimde iken bulunduğum yer değişkendir ama sola yaklaşmamaya çalışıyorum. Epey yanlışım çıkmıştır heralde, 3 yanlış bir doğruyu götürüyor mu ?
    Tam tersine Şefim. Gayet güvenli bir sürüş tavrı sergiliyorsun. Bu açıkladığın sürüş tarzına göre, hızını da ayarlıyorsun hiç bir sorun yok.

Yine de bizler, motosiklet sürüşüne bir sistematik ile yaklaşmayı istiyoruz. Yok desende, kendince bir sistem geliştirdiğin çok açık. Biraz bu sistemi sorgulayacağız. Keşke yol üzerinde konum seçmek bahsettiğin kadar kolay olsaydı.

Bu başlıktaki amacımız konumlanma kararını nasıl ve hangi önceliklerle verdiğimiz. Önce konumlanmanın olmazsa olmazlarını tartışalım sonra da sürüşe yaratacağı avantajlara geçeceğiz. Yine de şimdiden merak ediyorsan " http://www.enduroist.com/forum/showt...ht=konumlanmak " sayfasındaki bilgilere bir göz atabilirsin. Yine hatırlatıyorum, bunlar avantajlı konumları anlatıyor. Bizim sorumuz ise bu konumu neye göre karar verdiğimiz ve bunun bir karar mekanizması olup olmadığı.

Daha açık soracağım ama önce fikirleri bekliyorum.

Hadi millet, motosikletlerinizin kendi konumunu kendi seçtiğine inanamaya başlıyorum bak :P

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Sorularım:
    1) Araçlar beni görüyor mu, aydınlatmalarım çalışıyor mu?
    2) Ben aracın kullanıcısını görebiliyor muyum, göz temasım var mı?
    3) Zemin sorunlu mu?
    4) Görüşümde yola çıkabilecek yaya, araç var mı?
    5) Hızım trafiğin akışına uygun mu?
    6) Sistemin kurallarını pratikte uyguluyabiliyor muyum?
    Vakit darlığı nedeniyle aklıma ilk gelenleri yazdım ....

8. alperiynem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Ben yolda bir önceki molada Ersan hocamdan yediğim fırçalara göre konumlanırım

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

10. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (26-01-2015),Berkay İnal (26-01-2015),Can Ekin (26-01-2015),Ersan ÖZYURT (26-01-2015),Selçuk Keleş (01-02-2015)

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    İlk madde bu olmalı

12. Can Ekin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Selçuk Keleş (01-02-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Can Ekin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk madde bu olmalı
    Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Ulen amma yaygaracısınız. Duyan da bir şey diyorum sanacak. :P

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

14. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Can Ekin (26-01-2015)

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Sabahattin KOÇ
    Motosiklet
    2016 İnzuma -F
    Marka
    Suzuki

Benim formulüm basit gibi, yolun durumu benim konumumu belirler.Yıllar önce Devlet Demiryolları Seyrüsefer kursu hocamızın dediği gibi "Her an bir mania ile karşılaşacak gbi sür"Ben yol müsait olunca hızlanmak yerine,şartlar müsaade ediyorsa temkinli ve yavaş gitmeyi,kaçmam gerekiyorsa hızlanmayı tercih ediyorum.Zemini taramak,ufku taramak bunlardan gelen bilgiyle konumlanmak sistemim bu galiba.

16. Sabahattin KOÇAK, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Ersan Hocam sistematik bir şey derken yapacağımız şeyleri bir kural veya teknik içinde söylememizi istiyorsunuz sanırım. Örneğin ilkyardım da ABC uygularken solunum kontrolünü (bak-dinle(10sn.)-hisset ) gibi bir kuralı vardır. Bu her zaman ve her yaşa uygulanır. Yani genel kuraldır. Ezberi kolaydır unutulmaz. Sistematik derken bunu kastettiğinizi düşünerekten şunları diyorum;

Ben eğitim almadım ancak çok meraklı biri olduğum için araştırırım. Öndeki araç ile mesafeniz de bir konumdur, dolayısıyla öndeki aracı hızının yarısı kadar mesafede takip et bu minimum seviye ve 90 km. sürati geçmeyecek. Trafikte her zaman görünür ol, bu yüzden farların hep açık, elbise ile kaskın cırtlak renk ve fosforlu olsun gibi. Şerit konumu seçerken daima araçların arkasından kaçınıp karşı tarafın göreceği yerde olacağız ki karşı taraf bizi ve bir sonraki hamlemizi görsün, aynı şekilde biz de karşı tarafın hamlesini ve niyetini bilelim kısacası fark edilelim. Bir de aracın ortaladığı çukura engele v.s. ye biz maruz kalmayalım. Bu yüzden de görünmenin önemini vurguladım(fosforlu, cırtlak renk, gündüz far açmak gibi) asla şerit dışında motosiklet kullanma ki yanına birisi gelip de seni düşük bankete ya da emniyet şeridine itmeye zorlamasın. Kendimi bir otomobil olarak görüyorum ve o şerit bana ait. Önce tehlikeleri kontrol ediyorum, değerlendirip kendime en uygun pozisyonu seçiyorum. Sabit bir yerim yok yani. Tehlikeden en uzak yerde sürüyorum. Bu arada kurallı bir şekilde sürebilmemiz için donanımımızın tam teçhizatımızın eksiksiz olması lazım bütün hazırlıkları yapmadan yola çıkmak kurallarımızı uygulamakta gevşekliğe ve aksaklığa neden olabilir. Motosikletin ve sürücünün korumasının tam olması, gerekli aydınlatmanın sağlanması, görünür olmak için fosforlu yelek takmak, çakar stop takmak, motosikleti ve sürücüyü yola hazırlamaktır. Örneğin petrolde motosikletini kask kullanmadan ileri alırken düşmek ve kask takmadığı için pişman olmak gibi Ersan Hocam kızmaz inşallah.

Ben bunları uygularım kırmızı renkle yazılanlar benim kurallarım daha çok var ama konumumu belirlerken bu kuralları uygularım. Ersan Hocam sizin aradığınız cevaplar bu şekilde kurallı formüllü bir şey mi istiyordunuz. Yani sorunun cevap formatı bu muydu? Ben sistematik deyince bunu anladım yanlışsa da düzeltin lütfen sizin tecrübelerinize herkes gibi ben de ihtiyaç duyuyorum.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

18. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sayfa 3 Toplam 9 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 ... SonuncuSonuncu