Merhaba arkadaşlar,

Geçtiğimiz hafta 2003 1150 GS sarışınımı Kütahya' ya uğurladım Satıştaki amacım biraz modelini yenilemek, bakımlı bir makine bulabilmek ve BMW' den farklı bir markaya geçebilirsem bakım maliyetlerini düşürmekti. Motorsuz 2. haftaya girdiğim için benimde nöbetlerim başladı Hem biraz içimi dökeyim hemde sizlerin değerli yorumlarından faydalanmak için bu başlığı açıyorum. Bu başlığı dün başka bir foruma da açtım, görünce üff yine mi demeyin : )

30.000 civarı bütçem var. Aslında max. 30.000 bütçem var demek daha doğru : ) (Borçla çıkabileceğim rakam) Motora hatunla beraber biniyoruz ve ikimizde kiloluyuz. (Toplamda 200 - 210 kilo arası) Motordan başka aracımız yok ve hafta içi çok kullanmasakta şehir içinde ulaşımımızı motorla sağlıyoruz. Yılda 30 gün civarıda çantalarımızı falan toparlayıp genellikle kamp olacak şekilde uzun yollar gerçekleştiriyoruz. Bu gezilerde stabilize yollara vs.. giriyoruz yani uzun yollarda asfalt harici yollara girdiğimizde oluyor ama işte çoğunluk asfalt tabi. Yıllık olarakta yaklaşık 15.000 - 20.000 km arası yol yapıyoruz.

Honda NC750X' in 0 fiyatını görünce hem ilk defa bir 0 motorumuz olur diye düşünerek biraz heyacanlandık. Fiyatı 24.450 TL olması ve hem yakıt anlamında hem de bakım masrafları olarak ekonomik olması mantıklı geldi. Konforumuzdan taviz verip alırız diye düşündük. Ancak dün bayide ikimiz üstüne oturunca sığamadığık ve bu motoru alırsak mutsuz olacağımızı düşünmeye başladık.

Bana bir yol gösterin hangi makinelere bakayım? Eski makinemi 2 yıl kullandım ve uzun yollarda çantalarda yüklenince motor yaylandığında lastik çamurluğa sürtüyordu ve rahatsız bir durumdu gerçekten. 1150 GS adventure' ların amortisörleri daha kalın ve bu sürtme olayının olmayacağını düşünüyorum ancak bu konu da malum temizini uygununu bulma noktasında takılıyor ve en az 10 yıllık makine almış olacağım.

1200 GS' lere bütçe yetmeyeceği aşikar. Vstrom' ları çok pahalı buluyorum, yeni kasalarında şeklini beğenmiyorum. Tenere 660' ı düşündüm ama NC' ye sığmazsak herhalde ona da sığamayız tam emin değilim :kıvır, bir de tek silindir titreşim falan kafam karışıyor. Diğer forumdaki arkadaşlar sağolsunlar Varadero' yu önerdiler, şu an aklıma yatan en yakın model bu. Tabi bu modelinde yakıt olayı var ama çok keyifli gözüken bir makine olduğu için ve yeni model olacağı için olabilir diye düşünmeye başladım. Aklı başında kullanırsam belki yakıt olayını şehir içi 5.5 - 6' ya düşürürüm diye düşünüyodum ama gelen yorumlardan anladığım kadarıyla galiba 7' nin altı çok mümkün değil gibi.

Bu arada dürüst olmak gerekirse motor modellerinden çok anlamıyorum. İlk motorum Regal Raptor 250' lik bir chopper' dı, onunla baya bir gezdik : ) Sonra 1150 GS' e geçtik ve 2 senedirde 1150 GS' le güzel gezdik. Yani Regal ile GS modelleri dışında motorlar hakkında fazla bir bilgim yok.

Değerli yorumlarınızı bekliyorum.