Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 7´e kadar. Toplam 7 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye burak agus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    burak agus

Standart uzun boylu birisi için başlangıçta ne önerilir?

Merhaba Herkese,

Siteye yeni üye oldum, ehliyet kursuna yeni kayıt yaptıracağım. Uzun zamandır istediğim bir şeydi motosiklet kullanmak ancak vakit+nakit hesabı yapmaktan sürekli erteliyordum.

Sürekli dağ taş gezen birisi değilim, hatta büyük ihtimalle daha çok işe gitmek için kullanacağım ancak hem tarz olarak hem de kişisel yatkınlık olarak kullandığım aracın taşta toprakta rahatça gidebilmesini isterim o nedenle enduro veya başka bir motor mu diye düşünmedim bile. motorcross madness oynayarak büyümüş nesiliz sonuçta

Kullanım hakkındaki önerileri zaten başlıklardan okuyacağım ancak şu an en çok kafama takılan sorun 1,94'lük boyum ve 90 kilom ile (ince yapılıyım) hangi enduro'dan başlamalıyım. Altımda cücük gibi kalsa da başlamamın faydası olabilecek araçlar var gördüğüm kadarı ile ama açıkçası eğer seçeneğim varsa kalmamasını yeğlerim.

Hiç deneyimim olmadığından düşük kalkmamam kaçınılmaz olacaktır, o nedenle sağlığımı korumak adına hakim olamayacağım bir şey de zaten önermeyeceksinizdir diye düşünüyorum.

Fiyat konusunda 5-6 bin tl civarı ideal olacaktır ancak çok gerekirse 10 bin tl civarına çıkarım diye düşünüyorum (emin olamamakla birlikte)

Öneriler için şimdiden teşekkürler.

Not: Resim konuldu, yakında görünür diye düşünüyorum.
    Konu burak agus tarafından (09-04-2015 Saat 18:54 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Merhaba Burak bey
    Sitedeki üstatlar daha iyi cevaplar verecektir. Ben sadece kendi görüşümü sunmak isterim. Bence hafif bir motor başlangıç olarak ağır bir motordan daha iyi gelebilir. Hatta manevra yeteneği da daha iyi olacağından şehir içi de rahat ettirebilir.

Bence siz önce bir kursa yazılın ve eğitime başlayın. Eğitmeniniz sizdeki beceri ve talebe göre daha iyi yönlendirme yapacaktır.
    Siz böylece ilk tecrübeyi yaşadıktan sonra gözünüz belirli motorlara odaklanacaktır.

3. HakanVelioglu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Bora Karayel (10-04-2015),burak agus (11-04-2015)

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

vallahi bendeki makine epeyce iri sayılır, o bile cücük gibi kalıyor, 192 ile. ha ben bir de xmax kullanıyorum, onun detayına hiç girmeyelim

o yüzden büyük motor alayım altımda ufak kalmasın diye dertlenmeyin, crf250 pek şahane bir tercih olur gibi sanki.

5. ahmet korkmaz güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

burak agus (11-04-2015),Ersan ÖZYURT (10-04-2015)

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Alıntı malkuth Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba Herkese,

Siteye yeni üye oldum, ehliyet kursuna yeni kayıt yaptıracağım. Uzun zamandır istediğim bir şeydi motosiklet kullanmak ancak vakit+nakit hesabı yapmaktan sürekli erteliyordum.

Sürekli dağ taş gezen birisi değilim, hatta büyük ihtimalle daha çok işe gitmek için kullanacağım ancak hem tarz olarak hem de kişisel yatkınlık olarak kullandığım aracın taşta toprakta rahatça gidebilmesini isterim o nedenle enduro veya başka bir motor mu diye düşünmedim bile. motorcross madness oynayarak büyümüş nesiliz sonuçta

Kullanım hakkındaki önerileri zaten başlıklardan okuyacağım ancak şu an en çok kafama takılan sorun 1,94'lük boyum ve 90 kilom ile (ince yapılıyım) hangi enduro'dan başlamalıyım. Altımda cücük gibi kalsa da başlamamın faydası olabilecek araçlar var gördüğüm kadarı ile ama açıkçası eğer seçeneğim varsa kalmamasını yeğlerim.

Hiç deneyimim olmadığından düşük kalkmamam kaçınılmaz olacaktır, o nedenle sağlığımı korumak adına hakim olamayacağım bir şey de zaten önermeyeceksinizdir diye düşünüyorum.

Fiyat konusunda 5-6 bin tl civarı ideal olacaktır ancak çok gerekirse 10 bin tl civarına çıkarım diye düşünüyorum (emin olamamakla birlikte)

Öneriler için şimdiden teşekkürler.

Not: Resim konuldu, yakında görünür diye düşünüyorum.
    Öncelikle Merhaba,

Piyasada alabileceğiniz sorunsuz ve GS'lere göre az el değiştirmiş KLE500 tavsiye ederim. Güzel makinadır. Mümkünse 2004 üzeri.

7. ozgurcakici, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

burak agus (11-04-2015)

Enduroist Üye
    Isim
    Onur U
    Motosiklet
    F650GS Twin
    Marka
    Bmw

190 boyumla size söyleyebileceğim tek şey ne kadar çok motor denerseniz o kadar sağlıklı sizin için. Özellikle bacak boyum uzun olduğu için baya problemli oldu benim motor seçmem. Hala daha evet bu diyemedim.
    Önce motora binin ayaklarınız yere nasıl basıyor bi görün. Sonra motoru sehpaya alın ve iki ayağınızı da peglere koyup vites değiştirir gibi yapın. Bacak boyunuz herkesten uzun olduğu için diz fazla kırılacaktır bu sebepten vites kontrolü rahatsız olabilir. Son olarak yine aynı durumda gidonla aranızdaki mesafe bakın, gerekirse gidon yükseltici kullanabilirsiniz. (seleyi yükselttiğiniz durumlarda işe yarayabiliyor)
    Söylediğiniz fiyat aralığında Enduro tabi seçenekleri biraz kısıtlıyor. Özellikle dikkat edip araştırmanız gereken alacağınız motorun aksesuarları (yüksek sele, yüksek amortisör) mevcut mu? Gerektiğinde yüksekliğine ne kadar müdahale edebilirsiniz? Bunları iyi araştırmanız gerekiyor. Ve kendimden bildiğim kadarıyla malesef hangi motor olacağını sadece siz anlayabilirsiniz. :/

Enduroist Katılımcı Üye Emre Dalgic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Dalgic
    Motosiklet
    1190 ADV
    Marka
    Ktm

Benim boyum 185. Kle500 uzerine oturdum. Cok yuksek degildi diye hatirliyorm. Tenere 660 yuksek. Bence size iyi olur ama butce max 10bin diyorsunuz. O yuzden olmaz. Bence crf250L. Sehirlerarasi uzun yol rahatsiz olur ama mola vererek falan uzun yola cikabilirsiniz. Sehiricindede iyi olur. Arada camura girersiniz. Ucuz motor masraf cikartir simdi size. Cizikli ezikli crfyi 7-8e bulabilirsiniz. Temizi 9bine alinir.

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Benim motorumu öneririm. KD250GY. Ucuza bulur, her yerde tamir ettirirseniz. Tipi güzeldir, herkes ederinden cok beğenir. Performansı yeterlidir. Kırıp dökünce uzulmezsiniz. Basit yapılıdır, eliniz anahtar tutuyorsa kendiniz bile söker takarsiniz. Crf den güç olarak zayıftır ama acemi olduğumuza gore cok fark etmez, tecrübeyle sabittir. Adiyla dalga gecerler, cin mali diye begenmezler ama crf den klx den arazide de geri kalmaz. Oturus pozisyonu araziden cok turing dir. Selesi rahat, deposu buyuktur. Önerimi ciddiye alırsanız daha detaylı bilgilendiririm.