Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 21 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye EmreOzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Standart Çatal Varam Zeytinim :)

Merhaba arkadaşlar,

İş yoğunluğundan dolayı bir türlü resimleri yükleyememiştim. Bugün fırsat bulunca resimleri paylaşmak istedim. Bu makineye karar vermemde yönlendirici yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Çok şükür şimdilik keyfim çok yerinde : )

Ufak bir karşılaştırma yazısı hazırladım. Sizden ricam yorumlarımı amatör bir sürücü olduğumu unutmadan okuyun : )

Bildiğiniz üzere eski makinem 2003 model 1150 GS. GS' i 25.000 km. kullandıktan sonra Vara' ya geçtim ve yaklaşık olarak 1000 - 1500 km. arası kullandım yeni makineyi de. Kısaca özetlemem gerekirse GS' ten geçince hiç yadırgamadım ve direkt sanki önceden de bu makineye biniyormuşum gibi devam ettiğimi söyleyebilirim.

Beni en çok memnun eden özelliği viraj kabiliyetinin GS' den aşağı kalmaması. Hani bir tabir vardır ya GS virajlara kendisi girer, nasıl başladı bitti anlamazsın. Bu makine için de aynı yorumlar kullanılabilir.

Konfor olarak memnunum. Daha stabilize yola girmedim ya da öyle çok uzun yol yapmadım ama tek seferde 200 km. civarı kullandım. Genel olarak fikirlerim; titreşimin daha az olmasından dolayı ve grenajların rüzgarı büyük ölçüde kesmesinden dolayı konfor GS' e göre sanki biraz daha iyi gibi geldi. Tabi daha uzun bir yol yapıp karşılaştırmak gerekiyor. Asfalt kullanımında daha rahat edeceğimi düşünüyorum ama stabilize yollar için Vara daha ağır bir makine olduğu için GS daha konforlu olacaktır sanırım. Bunun dışında ben de artçım da kilolu ve GS' e oturduğumuzda birbirimize neredeyse hiç temas etmiyorduk ama Vara' da seleler geniş olmasına rağmen boy olarak 2 koltuk arası bir tık daha yakın. Sele konforu olarak Vara' nın selesi biraz daha konforlu duruyor ama tabi uzun yolda test etmek lazım.

Bildiğiniz gibi Vara daha ağır bir makine ama ayaklarımın yere basma durumu GS' te nasılsa bunda da aynı. Boyum 1.78 civarı ve sadece park anında geri geri giderken çok az zorlanıyorum. Sanki GS' te daha rahat gittiğimi hatırlıyorum. Onun dışında GS' te nasıl makineyi yatırmamak için dikkat ediyorsam bunda da durum aynı. Bu konuda GS' te tecrübe sahibi olduğum için artık zorlanmıyorum diyebilirim Tabi Allah ters bir durumla karşılaştırmasın diyelim : )

GS' i orta sehpaya almak çok kolaydı, Vara' da ilk denemelerimde çok zorlandım. Kendi taktiğimi geliştirdim artık ama tabi yine de GS' teki kolaylığı yakalayamadım : ) Yan ayak konusuna gelince GS bu konu da zaten sabıkalı. Çevremdeki çoğu kişi kullanıma bağlı deformasyondan dolayı şikayetçi. Benim eski GS, ayaklık esnediği için çok yatıyordu ve artık kabusum olmuştu. Neredeyse her park edişimde orta sehpaya alıyordum ve yan ayaklığa hiç güvenmiyordum ve çözüm bulamadım desem yeridir. Vara' da böyle bir sorun yok, çok güven veren bir ayaklığı var. Temizlik harici orta sehpaya hiç ihtiyacım olmayacak gibi.

Vara' nın ivmelenmesinin GS' ten daha iyi olduğunu hissediyorum. Vara' da biraz daha gazlama isteği duyuyorum sanki, biraz daha seri gibi yani. GS' te böyle bir hissim yoktu. Tabi bu durum makineyi yeni almanın verdiği heyecandan ya da şaft - zincir farkından da kaynaklanıyor olabilir.

Benzin olayı malumunuz Vara bu konuda önde ama ben arada çok fark olmadığını düşünüyorum. GS benim kullanımımda şehir içi 5 - 5.5 lt. arası yakıyordu. Makineyi almaya karar verdiğimde ben Vara' da 1 lt fazla yakmasını göze aldım, sanırım o da 6 - 6.5 lt. aralığında ama hassas bir ölçüm yapamadım daha. Ondan hatalı bilgi paylaşmak istemiyorum.

Vara' nın ön konsolunu kadranını vs.. çok beğendim, tasarımı çok hoşuma gitti. Ancak benzin göstergesi ve vites göstergesinin olmaması büyük eksiklik. Benzin göstergesi çok problem değil, çünkü benzin azalınca ışık yanıyor ve kaç km. gideceğiniz yol bilgisayarında geri sayım şeklinde gösteriliyor ama vites göstergesini koymamak ayıp olmuş biraz.

Yüksek süratlerde GS daha güvenli olduğunu hissettiriyor. Vara ile test amaçlı bastığımda 200 civarında kafa sallama olayını hissettim. GS ile denememde makine ip gibi gidiyordu böyle kafa sallama olayları falan hiç yaşamamıştım. Bununda grenajlardan olduğunu düşünüyorum ama 180 - 190 arasında Vara' da ip gibi, hatta 180' e kadar titreşim yok diyebilirim. GS' te 140' dan sonra giderek artan bir titreşim vardı.

Geldik en önemli konuya, fren mevzusuna. Bende 2003 model 1150 GS vardı ve bu modelde servo fren sistemi bulunuyor. Böyle parmağının ucuyla dokununca makine duruyordu, hatta bu hassaslığa alışana kadar zorluk çekmiştim. Bu frenler öyle bir güven hissi veriyordu ki sanki frene asılınca 1 mt. bile gitmeden makine olduğu yerde duracak diye düşünmeye başlıyorsun. Hatta siz de çevrenizde duymuşsunuzdur, frenlere asıldım makine nasıl durdu anlamadım, resmen asfaltı kazıyıp zank diye durdu diye. Gerçekten GS' in fren sistemi mükemmel bir de bu Paralever ve Telelever denen nane olunca makine ip gibi duruyor. Dezavantajı kontak kapalı olduğunda fren sisteminin çalışmaması. Ne olacak demeyin, çünkü benim makinenin kontağı arızalandı ve yolda giderken birden bire kontak kesildi Akan trafikte fren tutmayınca insan biraz ürperiyor : ) Şakası bir yana bu durumun ciddi bir handikap olduğunu düşünüyorum.

Vara' nn frenlerine gelince GS' teki hassasiyet olmadığı için alışana kadar frenlerin kötü olduğunu düşünüyordum. Ancak fren kolunu sıkmaya alıştıkça frenlerin güzel olduğunu gördüm. GS' te ki gibi kombine fren sistemine sahip oluşu ve bu sistemde de elektronik bir bileşen olmaması benim hoşuma gitti. Geçen panik fren kullanmak zorunda kaldım ve makinenin çok güzel durduğunu da teyit etmiş oldum : ) Vara' nın dezavantajı ise sanırım ön amortisörleri yumuşak olduğu için frene basınca makine dalmaya başlıyor. GS' te böyle bir şey yoktu ve bu özelliği çok güven veriyordu.

Dilimin döndüğünce karşılaştırmaya çalıştım. Yazı biraz uzun oldu, inş. sıkılmadan okuyabilirsiniz : )

Bunlarda Çatal Varam Zeytin' imin resimleri;

2. EmreOzer güzel mesajın için 13 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (26-04-2015),Çağın Sarılar (27-04-2015),Can Ekin (08-05-2015),CemERK (08-05-2015),cemkucuk (26-04-2015),Ercan Çelen (28-04-2015),Ersan ÖZYURT (26-04-2015),Murat TAŞ (29-04-2015),savaskayan (02-05-2015),sinan karagöz (29-04-2015),TahsinAksu (05-05-2015),Tolga Büyüktürkel (12-07-2015),UĞUR KOÇ (28-04-2015)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

valla reşat altını değerinde bi karşılaştırma olmuş

KILIBIKRAYDIR

4. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

EmreOzer (26-04-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Güzel kıyaslama olmuş. En çok akla gelen soruların tamamını neredeyse cevaplamışsınız. Sonuç olarak varadero mu? 1150 gs mi?
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel kıyaslama olmuş. En çok akla gelen soruların tamamını neredeyse cevaplamışsınız. Sonuç olarak varadero mu? 1150 gs mi?
    Ali bunu cevaplayabilmem için yaklaşık 10.000 km kullanmam lazım daha doğrusu bir uzun yol yapıp gelmem lazım. Ondan net bir şey söyleyemiyorum. Ama ben BMW' de yüzü gülmeyenler kervanındayım maalesef. Normalde eski makinemi gerçekten çok seviyodum, o şaşkaloz gözü bile ayrı güzel gözüküyordu gözüme : ) Ama işte 2 kez yolda kalınca artık tak etti. Sürekli acaba yolda kalmadan turu tamamlayabilecek miyim diye düşünmek çok geriyor insanı.

Bu arada benim yolda kalmalarım BMW' nin suçu değil tabi ki. Yeni bir tartışma başlığı da bu olmasın diye dikkatli yazmaya çalışıyorum Sonuç itibariyle eski bir makineydi ve benimde tecrübesizlikten dolayı yanlış kararlarım oldu. Daha yeni model makinelerde bu stres daha az olacaktır. Ama beni en çok yoran kısmı yolda kaldığım yerlerde motosiklet servislerinin BMW' ye dokunmaktan korkmaları oldu. Adamlarla görüşüyorum yolda kaldım, makine BMW diyince abi o beyindendir hiç gelme yanımıza diyolar.

Velhasılı hem bu yaşadığım olaylar, hem km.' sine ve temizliğine güvenip bir GS alamama durumu beni başka arayışlara itti. İlk olarak başka alternatifim yokmuş gibi GS aramaya devam ettim, 2006 model üstlerine baktım ama bütçe olarak yaklaşmak mümkün değil birde 2010 altı alsam yine içim rahat etmeyecekti. Sonra alternatif olarak Varadero' yu bulunca sevindim, fiyatlarda yaklaşık olarak yarısı kadar olunca daha bir mutlu oldum : )

Sonuç olarak Varadero' nun kaliteli bir motor olduğunu ve GS ile aralarında uçurum olmadığını düşünüyorum. Şu an içim yaptığım seçimden memnunum, bakalım zaman ne gösterecek?

7. EmreOzer güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (29-04-2015),Can Ekin (08-05-2015),Ersan ÖZYURT (27-04-2015)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

yok be abi bizdeki kullanıcıların motorların canına okumasından kaynaklandığını düşünmeye başladım.

KILIBIKRAYDIR

Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Evet Cem haklısın bu konuda, onun için sahibini tanıdığın mümkünse ilk sahibi olan kişiden motor bulabilirsen kaçırmamak lazım. Bundan sonrası sürpriz oluyor. Senin aldığın adam düzgün bir adam olsa da ondan öncekilerin neler yaptığını bilemiyorsun.

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Hayırlı olsun varanız.
    Ben de bir müddet 2004 model kullandım.
    Boyum 1.75 olunca çok zorlandım.
    Aslında koltuk yüksekliği yanılmıyorsam gs lerle aynı. 84 cm diye hatırlıyorum.
    Fakat koltuk geniş olunca bayağı bir bacakları açıp oturmak gerekiyor.
    Bu da benim gibi bir sürücüyü çok zorladı. Sanki 2007 den sonra koltuk biraz daha incelmiş gibi.
    Ayrıca gs ler de ağırlık merkezi çok daha aşağıda. Varada gs e göre daha yukarılarda ağırlık merkezi.
    Özellikle kafa kısmı daha ağır gibi. Dar manevralarda bu daha da hissediliyor.
    Küçük bir hata düşük hızlarda motoru yatırabilir.
    Sizinde belirttiğiniz gibi orta ve yüksek hızlarda ani gaz kesme ya da hafif frene dokunmada sanki ön çatal hemen gömülecek gibi.
    Bu gs te hiç olmadığı için ilk başta ürkütücü gelir ama sonra alışırsınız.
    Boy problemi olmayanlar için ülkemiz şartlarında mükemmel bir motordur.
    Ben araştırırken özellikle boy için sele seçeneklerine baktım geçen gün.
    Zannedersem corbin 2006 ve öncesi için düşük sele üretiyor.
    Daha önce bilmiyordum.
    Bence gs lerin fiyatları artık çok arttı.
    Varalar bu şartlarda göz ardı edilmeyecek motordur.

11. ahmet f senel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

EmreOzer (28-04-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Ben bu varedoroları f16 lara benzetirim Bilmem bilir misiniz, F16 lar normalde uçamayan aletlerdir. Bilgisayarları saniyede yüzlerce ayarlama yapıp kanatçıkları oynatarak düz uçmasını sağlar. Bu dengesizliği yüzünden de manevra kabiliyetleri çok yüksektir. (Tabi tasarlandığı döneme göre)

Varedora da, ağırlık merkezinden olsa gerek yavaş hızlarda düz kalmakta biraz zorlar ama o kadar kıvraktır ki, bu cüsseden beklemezsiniz. Az kullandım ama amma ukalalık ettim.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

13. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (28-04-2015),Can Ekin (08-05-2015),EmreOzer (28-04-2015)

Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Ahmet Hocam makine ağır olduğu için tabi ki ayaklar ne kadar yere sağlam basarsa o kadar artı olacaktır, sonuç itibariyle 1150 GS' ten 20 kg. daha ağır ki 1150 GS' te ağır bir makine sayılır. Eski modellerini inceleyemedim ama 2011 modelle kıyaslarsam ayaklarımın yere temas olayı GS' le aynı. Dediğin gibi GS' e nazaran fiyatı yarı yarıya ama kalite farkı olarak aralarında o kadar uçurum olmadığını düşünüyorum. Tek handikabı 2011' de üretiminin durmuş olması bence. Bu da 2. el piyasasını etkiliyor doğal olarak. GS pazar lideri olduğu için 2. eli de hep canlı kalıyor ve genelde alınan fiyata satılabiliyor.

Ersan Hocam yoğun cadde trafiğinde kullandım ve belirttiğin gibi çok kıvrak. GS' te çok kıvrak makineydi bu da en az GS kadar kıvrak. Düşük hızlarda düz kalma problemi yaşamadım şu ana kadar. Sadece artçıyla beraber biraz eğimli yolda trafikten dolayı durmam gerekti ve sağ ayağım çukura denk geldi. Biraz ürperdim ama hemen topladım çok şükür : ) Duracağın yerleri iyi belirlemek ve durma anında tetikte olmak gerekiyor : )

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

benim kafama takılan 2006 ve öncesi ile 2007 ve sonrası arasında koltuk modeli bakımından fark var mıdır?
    sanki bana fark varmış gibi geliyor.
    bir de hocam sizinki kaç model, kaç binde. ayıp olmazsa ne kadara mal oldu?

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu