Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 10 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 95 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Standart IRON BUTT Raporu

Sevgili Enduroist'daşlarım,

Pek çoğunuzun kavrama karşı olduğunu bilsem de, benim büyük bir zevkle yaptığım IRONBUTT turunun ayrıntılarını anlatmak istiyorum. Takdir edersiniz ki çok fotoğraf çekecek zaman olmadı. Az fotoğraf, bol anlatım ile idare edeceksiniz çaresiz.

Öncelikle ne olduğunu merak edenler için aşağıda bir link ekleyelim.

http://www.ironbutt.com/ridecerts/ge...nt.cfm?DocID=1

Maalesef türkçe bir kaynak yok benim bildiğim. Bu yüzden asıl sayfasını paylaştım. "Ne bilicem len İngilizce, adamlar Türkçe öğrensin" diyenler için, soru cevap ile bilgi vermeye çalışırım. Bu arada son yıllarda OMM 'nin Türkiye temsilciliği yaptığını öğrendim. Yakında daha fazla türkçe kaynağımız olur.

Yaklaşık üç sene önce, bilgisayar başında gezinirken ortaya çıktı bu fikir. Uzun yıllardır beraber mesai arkadaşlığı yaptığım ve daha sonradan benim gaza getirmem ile motosiklete başlayan Değerli Cüneyt Ercan Abim ile konuştuk ilk defa. Sürüş karakteri olarak genel de uzun yollar, uzun kilometreler yapmayı tercih eden bir ikilydik. (Geçmiş zaman kullandım, zira kendisi bir yıldır Cezayir'de şantiyede. Gelsin hele, kaldığımız yerden devam edeceğiz. )

Biraz göz gezdirdikten sonra, tam bize göre olduğuna kanaat getirip 21 Haziran 2013'ü tarih olarak belirledik. (Yılı yanlış yazmadım, az sabredin. )

Bu tarz uzun yollar, fiziki hazırlık kadar mental hazırlıkta gerektirir. Hem zihnen hem de fiziken hazır olmalısınız. Risk almamak, kendinizi değerlendirebilmek ve egonuzu yenerek "gerekirse tamamlamam" diyebilecek kadar kendinizle barışık olmalısınız. Çünkü ne dersem diyeyim kabul etmeliyim ki, kullanım süresi riskini almış oluyorsunuz. Siteyi incelerseniz göreceksiniz ki, hayat tarzınız bile bu konuda önemli. Bütün gece uyumamaya alışkın olmalısınız. Değilseniz bir iki defa bunu yapıp, algı yeteneğinizin korunup korunmadığına dikkat etmelisiniz.

Hazırlık sürecini iki farklı yönden ilerlettik. Sürüş hazırlıkları ve planlama.

Uzun süre motosiklet kullanabilmek alışkanlığı zaten ikimizde de vardı. Mesela nedense bizim İzmir yolu hiç 700 km nin altına inmedi, inemedi. Sonra çok boğaza çay içmeye gitmişliğimiz vardır. Ne var Çanakkale Boğazı'da boğaz değil mi?
    Yetinmeyip, tek seferde 1.000 km yapılan yollar denedik ve defalarca yaptık. En sevdiğim de Marmara Tavafı dır. İlk zamanlar haritayı burada paylaşmıştım ama Başkan kızdığı için silmiştim O kadar silmişim ki bilgisayarda da yok.

Rota için biraz düşünmek gerekti. Sonunda aşağıdaki rotada karar kıldık.

İlk planımız iki motosiklet sürmekti. Bu kadar uzun yolu birlikte sürmek ancak uzun zamandır beraber sürenler için mantıklıdır. En iyisi araya mesafe koymaktır ama biz 20.000_km dir beraber süren ikilinin buna ihtiyacı olmadığına kanaat getirdik. 21 Haziran 2013'te Cüneyt Abi IRON BUTT turunu yaptı. Ben bir planlama hatasına kurban giderek yapamadım. Lakin içimde de kaldı. Ben de bir sene sonra aynı rotayı, aynı planlama ile tekrar ettim.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (27-04-2015 Saat 18:33 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Bora Karayel (29-04-2015),Çağın Sarılar (13-08-2015),Emir ÇELTEK (17-11-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Planlama aşamasına geri dönersek, rotanızı, mola yerlerinizi ve saat yönetiminizi çok dikkatli yapmalısınız. Programınızın durma ve mola ilgili olan kısımlarına da uymak için özenli olmalısınız. Kendinize geniş bir zaman bırakmalısınız Mesela 22 saate göre planlayabilirsiniz. "Yetişmeliyim" telaşını asla ama asla aklınıza getirmemelisiniz. Ha bir de yanınıza termosla çay almalısınız. Anlatacağım.

Benim yaptığım logları aşağıda ekledim.

Tabloyu incelerseniz. Saat ile ilgili seçimi de görebilirsiniz. Akşam 20:00 da yola çıkmaya karar verdim. Böylece henüz dinlenmiş haldeyken gece sürüşü yapacaktım. Ayrıca Gece sürüşünü de nispeten daha az tehlikeli olan otoyol ve Ankara Konya etabında tamamlamış olacaktım.

Planlama aşamalarındaki çalışmalardan bir örnek.

Not : Parça parça yazıldığı için kusura bakmayın. Boşluk buldukça yazıyorum da.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (27-04-2015 Saat 16:43 ) değiştirilmiştir.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

4. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Bora Karayel (29-04-2015),Çağın Sarılar (13-08-2015),Emir ÇELTEK (17-11-2015),Güney Biçer (16-12-2017)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Yola çıkıp çıkmama kararını vermek gerçekten zor oldu. Zira hava durumu ne yapacağına bir türlü karar veremedi. Hatta ofisten çıkarken sileceklerin yetişmeyeceği bir yağmur vardı. Aslında günlerdir bu haldeydim. Tüm hazırlıklar tamamdı ama çıkıp çıkmama kararı son ana kaldı.

Poseidon ve Accuweather gibi kutsal kaynaklar bir kez daha değerlendirildi. Yola çıkma zamanın da yağmur olmadığına ikna olunca, yola çıkmaya karar verdim. Tabi yağmurlukta alarak.

Bu düşünceler ile Cuma günü mesai sonrası ki gün içinde çalıştım dersem ayıp olur, heyecandan yerimde duramadım, Küheylen ile buluşmak üzere ofsten ayrıldım.

Ofisten çıkarken hava böyleydi. Neden kararsız kaldığımı anlarsınız.

İlk gol eve varınca yendi. Cüzdanı ofiste unutmuştum. Ofisten Aytek Bey sağolsun eve dönerken aldı da bende biraz erken çıkıp kendisinden aldım.

Evden yola çıkış anı.

Ve teker döner.

Ahan da macera başlar.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (27-04-2015 Saat 15:56 ) değiştirilmiştir.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

6. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Bora Karayel (29-04-2015),Çağın Sarılar (13-08-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Önce lastik havaları kontrolü sonra cüzdan diyordum ki, bir minibüsle ayna tokuşması yaşadık. Olur böyle şeyler derken, lastik havasına bakarken benzincide küheylanı yana yatırdım. Hoppa. Sakin ol Ersan. Bu şekilde yola çıkılmaz.

Kısa bir Ataşehir turunda cüzdanı ele geçirdikten sonra, sakinleşme sürüşü ile, yavaş bir tempoda Opet Mehmetcik vakfına gittim. Bir saat önce vardım ki, tüm koşuşturmadan uzak kalmak, kendi kendime yolu düşünmek için.

İlk çay gölü buradaydı. İki çay bir içeyim dedim. Malum vakıf tadilatta, çay ocağı ana baba günü. Girdim sıraya. Sıra gelince "bir büyük çay ama 50 liram var birader, bozuk yok" nazik sorusuna, "canın sağolsun" cevabı beklerken, "bozuk yok" dedi delikanlı ve bana çay vermedi. Ne olduğunu anlamdan yandaki büfede bozdurmak istedim. Büfeci gülerek "bozuk yok diye çay vermedi di mi" deyiişi hala kulaklarımda Para bozulup geri gelince, yandaki Beyamca "Yahu neredesin, adam harbiden sana çay vermedi, gel ben ısmarlayacağım" dediyse de, kendi çayımı kendim aldım inatla. :P

Sonuçta çay, tütün derken sakinleşebidim. Eşe dosta da haber verdikten sonra, tek yapılacak sakinleşip, yolu düşünmekti.

Eş dost derken teşekkürleri de sıralayayım.

Yol boyunca bütün gece telefondan, bir saatte bir ben kontrol eden, hava durumunu anlık takip edip rapor veren Sn. Levent KULAÇOĞLU'na,
    İlk günden beri hayalimi paylaşan Sn Cüneyt ERCAN'a
    ve gerek planlama aşamasında gerekse hazırlık döneminde, her moralim düştüğünde destek olup beni ayağa kaldıran Sn. Günay TEZCAN'a teşekkür etmek istiyorum.

Yolcuğun hemen başında, Günay'ın gönderdiği bir fotoğrafı sizle de paylaşacağım. Yolda yapılması gerekeni bir cümlede özetledi.

Konu Ersan ÖZYURT tarafından (27-04-2015 Saat 18:38 ) değiştirilmiştir.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

8. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Bora Karayel (29-04-2015),Çağın Sarılar (13-08-2015),Emir ÇELTEK (17-11-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Ve sonunda yola çıkma anı geldi. İki yıldır planlanmış, çalışılmış gün gelip çattı.

Burada yine unutulmaması gereken bir sürüş görüşü, sürüş inancını paylaşmak istiyorum. Bu inançta değilseniz, sakın bu işe kalkışmayın.

Ve ilk belge niteliğindeki fotoğrafı çekip yola çıktım.

İspat için odometre fotoğrafları, benzin fişleri ve haritada işlenmiş bir rota yeterli. Yabancılar bizim gibi hain bakmıyorlar. Neticede yapılabilir bir şeyi yaptım diyorsanız, kabul ediyorlar. Güven ve mantık ilişkisi. Bizde olmadığı için çok üzgünüm.

Not : GPS ile Honda'nın odometre ölçümleri farkıdır. Honda % 7-8 fazla ölçer hızı da, yapılan km. yi de. Bu yüzden fark var.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (27-04-2015 Saat 18:39 ) değiştirilmiştir.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

10. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Gece sürüşü ve yol çok fazla fotoğraf çekmeye izin vermiyor takdir edersiniz ki. Bu yüzden Konya'ya kadar olan kısımda fotoğraf yok. Zaten planladığımda bu kısmı fazla vakit kaybetmeden geçmekti. Tek vakit kaybı, tedbir olsun diye iki kere yağmurluk giyip çıkartmaktı.

Ankara'ya kadar yol sorunsuzdu. Ancak Ankara Konya arasında, kamyonlar gerçekten çok insafsızlar. Bölünmüş yol olmasına rağmen çok tehlikeliydi. Sol şeritte ilerlerken, motosiklet olduğunuzu anladıkları anda sollamaya çıkıyorlar. Önünüze kırmışlar, üstünüze çıkmışlar hiç umurlarında değil. Uzun far mı, hiç takmıyorlar vallahi.
    Bu şekilde ilerleyemeyeceğimi anlayınca, hiç yapmadığım bir şeyi yaparak, çakarları açtım. Alışkın olmadıklarından mıdır nedir, çil yavrusu gibi dağılır oldular. O noktada Mesut Hocama da teşekkür ettiğimi iletmeliyim.

Otoyol dışındaki ilk benzin molası Konya girişinde.

Gezinin çay ile ilgili asıl eğlenceli kısmı burada başladı. ÇAY YOK

Afyon'a yaklaşıp gün ağarana kadar içecek bir bardak çay bulamadım. Yanına çay al denmişti ama ukala ukala "dağ başımı canım" diyerek almamıştım.

Güneş kendini gösterdikçe havada ısınıyordu. Gece her molada bir kat artırmıştım üstümdekileri, yavaş yavaş çıkartma zamanı geliyordu.

Afyona 70-80 km kala olsa gerek bu fotoğraf. Gelin görün ki hala çay yoktu. Çaysızlık iyice canıma tak demişti. Uykusuz kalırım da, çaysız ı ıh. Yolcuğun bu bölümünde tempo o kadar düştü ki, programın önüne geçerek kazandığım tüm dakikalar eridi.

Bu fotoğraftan 20 km kadar sonra (yarım saat sürdü) ilk açık bulduğum yerde bir çorba ve çay içtim. Hayatımda içtiğim en kötü çorba ve en kötü çaydı ama aynı zamanda içtiğim en nefis çorba ve içtiğim en nefis çaydı

Afyon İkbal'e vardığımda, program ile birebir hale gelmiştim. Fazla oyalanmadan yola düştüm. Bu yüzden sucuklu yumurta akımda kaldı. Not ettim, bir dahaki sefere iki tane yiyeceğim

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

12. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Yolda ebelenmişim. Sonradan gönderdiler.

Neyseki düzgün sürerken yakalanmışım

Ege'de ilerledikçe hava iyice açtı.

Benim bir kötü huyum var. Motosiklet sürerken yemek yemeyi unutuyorum Zar zor kendimi kola ve çokoprense ikna ettim.

Burada görünmüyor belki ama en çok dikkat etmeniz gereken sıvı tüketimi. Susamadan su için. Sıvı alın. Susayınca içerseniz, zaten susuz kaldınız demektir. Buna yolda izin vermemelisiniz.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (27-04-2015 Saat 16:18 ) değiştirilmiştir.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

14. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

İzmir'e ulaşıp kuzeye doğru devam ettikçe hava daha da ısındı. Eh ben de yoruldum. Daha kısa sürüşler, daha uzun molalar dönemi başladı.

Son Mola Bergama.

Hakkı'da (benim tulum) yorulmuş olsa gerek ki, o da sere serpe uzanmış

Burada gölgelik tek yer vardı oturacak. Orada oturan gençlerde bana izin vermediler. Ayakta da fazla direnemedim.

Asıl üzüntüm Melih Abi oldu. Yolda mesaj göndermiş, "haber ver, seni karşılayacağım" diye, ben görmemişim. Çok üzüldüm, göremeden geçtiğime.

Buradan sonrası bir nefeste Kaz Dağları, peşinden yol yapım çalışmalarından kevgire dönmüş yollarıyla Çanakke'ye ulaşılması. Arada fotoğraf çekmemişim. Yorgunluğuma verin. Tütün molalarında hiç aklıma gelmemiş.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

16. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

22 Haziran saat 18:36 itibarı ile Çanakkale de turu tamamladım.

Aslında 24 saat sürene kadar tura devam edebiliyorsunuz. Benim de niyetim buydu. Bir müddet Çanakkale'de misafir edilip, eş dost ile hasbihal ettikten sonra yola düşmekti. Lakin ben tam üstümü çıkartıp kafeye oturduğumda inanılmaz bir yağmur ve fırtına başladı. Bir saat boyunca da durmadı. 15 dk geç girsem, yağmuru ben de yemiştim. Üstelik daha İstanbul'a dönecekken.

İki saat kadar oturup, fırtına dinince tekrar hazırlandım.

Feribot sırası son komedidir. Önce kalkan feribota "kapak kapanıyor" diye almadılar. Eyvallah dedim. "Sonrakinde beni unutma" diye tembihledik ama ne gezer. "Len bu niye gidiyor, Eceabat değil mi bu"diye sorunca "aaa Abi seni bindirecektik di mi, olsun az bekle yahu" cümlesine verdiğim, daha doğrusu veremediğim cevapları süz düşünün.

Adamın dediği oldu, geç oldu ama güç olmadı.

İstanbul'a dönüş yolunda fotoğraf çekmedim. 12:00 gibi İstanbul'a dönmüştüm.

Toplam 30 saattir motosiklet ile beraberdim ve 2.000-km motosiklet kullanmıştım. İnanın nefis bir mutluluk.

Sırada 36 saat 1.500 mil var. .D İki sene lazım ama hazırlanmak için

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

18. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (27-04-2015),Bora Karayel (29-04-2015),Çağın Sarılar (13-08-2015),UgurKaptan (16-10-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sonrasın da uzun bir dinlenme dönemi olduğu malum. İki üç ay kadar sonra raporu hazırlayıp gönderdim. Uzun aylar bekleyiş ile geçti. Sonunda Türkiye'den iletişime geçtik. (OMM, Paolo VOLPARA)

Benzin fişleri ve yapılabilirlik üzerine küçük br değerlendirme yaptık. Bir de baktık ki, bir etapta 120 km ortlama hız var, imkansız. Nedenini sonra hatırladım, benzincilerden birisinin saati, kış saatinde kalmıştı. Geç fark etmiştim. Raporu yazarken unutmuşum. Paolo ile yazışırken, Levent'in akıcı ingilizce bilgisi le çok yardımcı olduğunu söylemeliyim. Bu sorunda da araya girip, ki Paolo ile OMM işlerinden dolayı yakından tanışır, benim yakın arkadaşım olduğunu ve tur sırasında telefon ile canlı şahit olduğunu açıklayınca, onay alınmış oldu.

Ve sonunda sertifika geldi.

Motosiklete de sticker yapıştımak lazım di mi

Bir de kaskta var ve belki de en önemlisi o. Ama onun fotoğrafı yok. Bir gün yolda karşılaşınca inşaallah.

Kalın sağlıcakla.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

20. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Bora Karayel (29-04-2015),Çağın Sarılar (13-08-2015),Derkan özkan (31-07-2016),UgurKaptan (16-10-2015)

Sayfa 1 Toplam 10 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu