Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 10´e kadar. Toplam 95 Sayfa bulundu

Threaded View

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Standart IRON BUTT Raporu

Sevgili Enduroist'daşlarım,

Pek çoğunuzun kavrama karşı olduğunu bilsem de, benim büyük bir zevkle yaptığım IRONBUTT turunun ayrıntılarını anlatmak istiyorum. Takdir edersiniz ki çok fotoğraf çekecek zaman olmadı. Az fotoğraf, bol anlatım ile idare edeceksiniz çaresiz.

Öncelikle ne olduğunu merak edenler için aşağıda bir link ekleyelim.

http://www.ironbutt.com/ridecerts/ge...nt.cfm?DocID=1

Maalesef türkçe bir kaynak yok benim bildiğim. Bu yüzden asıl sayfasını paylaştım. "Ne bilicem len İngilizce, adamlar Türkçe öğrensin" diyenler için, soru cevap ile bilgi vermeye çalışırım. Bu arada son yıllarda OMM 'nin Türkiye temsilciliği yaptığını öğrendim. Yakında daha fazla türkçe kaynağımız olur.

Yaklaşık üç sene önce, bilgisayar başında gezinirken ortaya çıktı bu fikir. Uzun yıllardır beraber mesai arkadaşlığı yaptığım ve daha sonradan benim gaza getirmem ile motosiklete başlayan Değerli Cüneyt Ercan Abim ile konuştuk ilk defa. Sürüş karakteri olarak genel de uzun yollar, uzun kilometreler yapmayı tercih eden bir ikilydik. (Geçmiş zaman kullandım, zira kendisi bir yıldır Cezayir'de şantiyede. Gelsin hele, kaldığımız yerden devam edeceğiz. )

Biraz göz gezdirdikten sonra, tam bize göre olduğuna kanaat getirip 21 Haziran 2013'ü tarih olarak belirledik. (Yılı yanlış yazmadım, az sabredin. )

Bu tarz uzun yollar, fiziki hazırlık kadar mental hazırlıkta gerektirir. Hem zihnen hem de fiziken hazır olmalısınız. Risk almamak, kendinizi değerlendirebilmek ve egonuzu yenerek "gerekirse tamamlamam" diyebilecek kadar kendinizle barışık olmalısınız. Çünkü ne dersem diyeyim kabul etmeliyim ki, kullanım süresi riskini almış oluyorsunuz. Siteyi incelerseniz göreceksiniz ki, hayat tarzınız bile bu konuda önemli. Bütün gece uyumamaya alışkın olmalısınız. Değilseniz bir iki defa bunu yapıp, algı yeteneğinizin korunup korunmadığına dikkat etmelisiniz.

Hazırlık sürecini iki farklı yönden ilerlettik. Sürüş hazırlıkları ve planlama.

Uzun süre motosiklet kullanabilmek alışkanlığı zaten ikimizde de vardı. Mesela nedense bizim İzmir yolu hiç 700 km nin altına inmedi, inemedi. Sonra çok boğaza çay içmeye gitmişliğimiz vardır. Ne var Çanakkale Boğazı'da boğaz değil mi?
    Yetinmeyip, tek seferde 1.000 km yapılan yollar denedik ve defalarca yaptık. En sevdiğim de Marmara Tavafı dır. İlk zamanlar haritayı burada paylaşmıştım ama Başkan kızdığı için silmiştim O kadar silmişim ki bilgisayarda da yok.

Rota için biraz düşünmek gerekti. Sonunda aşağıdaki rotada karar kıldık.

İlk planımız iki motosiklet sürmekti. Bu kadar uzun yolu birlikte sürmek ancak uzun zamandır beraber sürenler için mantıklıdır. En iyisi araya mesafe koymaktır ama biz 20.000_km dir beraber süren ikilinin buna ihtiyacı olmadığına kanaat getirdik. 21 Haziran 2013'te Cüneyt Abi IRON BUTT turunu yaptı. Ben bir planlama hatasına kurban giderek yapamadım. Lakin içimde de kaldı. Ben de bir sene sonra aynı rotayı, aynı planlama ile tekrar ettim.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (27-04-2015 Saat 18:33 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

2. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Bora Karayel (29-04-2015),Çağın Sarılar (13-08-2015),Emir ÇELTEK (17-11-2015)