Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234
31 den 36´e kadar. Toplam 36 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Merhaba dostlar,
    Az önce Maslak (Kızıltoprak randevumu kaydırdım ben) motor muayenesinden tabiri caizse güç bela geçmeyi başardım. Ha motorunuzda sorun yoksa adamların çalışma hızı ve düzeni bence 10 numara sorun onlarda değil benim motorsiklette.
    Şimdi benim motorun sislerinden biri yok, göstergedeki dijital saat bozuk ve hararet göstergem de bozuk. Buna ek olarak bazı toplantılarda belirtmiştim benim sinyaller ısınınca çalışmıyor diye. Aslında en çok bundan tırsıyordum. Tırstığın başına gelir derler ya o oldu. Muayeneye gidene kadar yolda elli kere kontrol ettim çalışıyor. Muayene istasyonu karşısına önce motoru park ediyorsunuz sonra evrak işini halledip muayene istasyonuna motor ile giriyorsunuz. Küçük motorları kendileri alıyorlar büyük motorları ise sahibi kullanıyor. Bende içeri aldım ve önce şase numarasına baktı okudu ardından kornaya bastı. Sisleri sordu yanıyormu diye yok dedim onlar hiç çalışmıyor. Düğmesine basmadı bile. Ardından sinyale bir bastı ahanda sinyal yok. Kısaca o sinyal tam yapacağı yerde tutukluk yaptı iyi mi!
    Neyse bakan kişi muayeneyi tamamlayalım başka eksik varsa belirleyelim hemen yaptırır gelirsin diye pozitif yaklaştı zaten. Eyvallah dedim. Bu arada çantalarım söküktü ama çanta demirlerim de takılı gittim hiç bakmadı bile onlara.
    Sonuç:
    Sinyal lambaları: tamamen yanmıyor "Ağır Kusur"
    Arka plaka: zor okunuyor "Hafif Kusur" --> Açıkçası sinyal sıkıntısı olmasa bunu tartışırdım. Plakasını çamurluğa gizleyenler var benimki ayan beyan ortada bilenler bilir. Sorun ne anlamadım sormadımda.
    Arka plaka: damgası yok "Hafif Kusur" --> Damgaya hala bakılıyor mu!!
    Plaka ölçüleri ve karakterler: Plaka yönetmelikte belirtilen özelliklere uygun değil "Hafif Kusur" --> İşte burada bir toplantımızda benim plakaya bakalım. Eğer gerçekten yanlış bir plakam varsa bence ağır kusur olmalı bu.
    Kısa huzmeli far: ayarı düşük "Hafif Kusur"
    Kısa huzmeli far: yönü hatalı "Hafif Kusur"
    Uzun huzmeli far: ayarı çok yüksek. "Hafif Kusur"
    Sis Farı: fonksiyonunu yerine getirmiyor. "Hafif Kusur" --> Acaba biri yanıyor desem ağır kusur olur muydu bilemedim.

Ardından motoru bir arka sokaktaki Suzuki servisine götürdüm servisin önünde sinyaller çalıştı, iyi mi!. Haydaa dedim. Geri gazladım hemen istasyona sıra da yok tenha iken önünde durup bakın çalışyor dedim. Adamlar baktı abi bak seni sıraya alırız içeride çalışmazsa muayene hakkın yanar dediler. Peki hocam da ben ne yapayım şu durumda, bak gösteriyorum çalışyor ama orada çalışmaz diye hiç mi girmeyeyim dedim. Peki dediler sen motoru park et gel evrak işini yapalım. Park ettim o esnada evrak işine bakan abide yanıma geldi. Ver sinyali dedi ahanda yine çalışmıyor. Allahtan içeri girmemişim. Yapacak bir şey yok, tekrar motoru gazladım servisin önüne tabii ustaların işi var. Yasin isimli usta (Allah razı olsun kendisinden) geldi motorun yanına baktı sinyaller çalışıyor yine, al sana buradan!. Yav dedim ısınınca yapıyor bu nedense. O zaman bineyim bir süreyim dedi tamam dedim özellikle de muayene istayonuna git orada susuyor dedim. Neyse efendim usta aldı motoru gitti geldi yok hala çalışyor. Aldım bende motoru tekrar gittim istasyona çektim önüne ama motoru stop etmiyorum. Ayrıca sağolsun usta da oradakileri tanıyormuş motorla gelip bir miktar anlatmış da sanırım. Sonuç olarak anladım ki stop edersem sinyal susar bende stop etmedem tekrar girdim ve geçtim sonunda. Ardından motoru park ettim çalıştırdım o şerefsiz sinyal bir daha teklemedi, iyi mi!. Peki bu durumda motorum bile benimle dalga geçmiyor da nedir? Ruhu var bu Transalp'in ya da içine ruh kaçmış

Şaka bir yana daha önce de bu sorunu aldığım mesafeleri düşündümde. Eğer motoru alıp kısa bir mesafe kullanıp stop edersem ardından sinyaller yanmıyor. Ama iyice ısınırsa ya da uzun çalışırsa işte sorun yok. Sorun için neresine baksam bilemiyorum. Şimdilik devam ediyorum bakalım.

Enduroist Kıdemli Üye EmreOzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Ben uzman değilim bu konularda ama en pis arıza tipi, nefret ediyorum böyle arızalardan. Neyse en azından muayeneden geçmişsin gerisi bir şekilde hallolur artık. Çok büyük bir problem değil nasıl olsa motor çalışmaya devam ediyor : ) Sırayla incelemek lazım flaşör temazsızlık yapıyor olabilir. Sen ısınınca olduğunu düşünüyorsundur ama tesadüfi olarak flaşör yerinden oynayınca arada tekleme yapıyor olabilir, sallanınca tekrar temas ediyodur gibi şeyler geldi aklıma. Ya da flaşör bozulmuştur dediğin gibi çok ısınınca çalışmıyodur.

Ben olsam ilk flaşörden şüphelenirdim sonrasında kabloları takip ederdim. Allah kolaylık versin

3. EmreOzer, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (16-05-2015)

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Hakan geçmiş olsun. neticede almışsın vizeyi. sinyal işi de hallolur elbet bir şekilde

5. Çağın Sarılar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (16-05-2015)

Isim
    ...

Sağolun dostlar. Emre bey aslında motorumda el atmak istediğim çok yerim var ne yalan söyleyeyim. Çoğu da elektrik işleri ama hafta sonları da çalışıyor olmanın verdiği zorlama ile işte ancak muayeneye götürebildim. Allahtan bir şekilde geçtik. Yalnız yine dediğiniz gibi bir bozulsa da hiç çalışmasa sorunu bulmak daha kolay olacak.

Çağın hocam millet gitti geziye biz kaldık geride Neyse artık önümüzdeki gezilere diyeceğiz. Yine de sana teşekkür borçluyum. Ben Maslak da motor muayene istasyonu açıldığını bilmiyordum sayende randevumu ayağımın dibine aldım.

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağolun dostlar. Emre bey aslında motorumda el atmak istediğim çok yerim var ne yalan söyleyeyim. Çoğu da elektrik işleri ama hafta sonları da çalışıyor olmanın verdiği zorlama ile işte ancak muayeneye götürebildim. Allahtan bir şekilde geçtik. Yalnız yine dediğiniz gibi bir bozulsa da hiç çalışmasa sorunu bulmak daha kolay olacak.

Çağın hocam millet gitti geziye biz kaldık geride Neyse artık önümüzdeki gezilere diyeceğiz. Yine de sana teşekkür borçluyum. Ben Maslak da motor muayene istasyonu açıldığını bilmiyordum sayende randevumu ayağımın dibine aldım.
    Hakan Bey,

Aynen Emre beyin dediği gibi önce flaşörden şüphelenin.
    Benzer bir arıza vardı bende de flaşöre giden kablo eksoz değip yanmıştı.Daha sonra sinyaller sapıtmıştı.Tabi Transalp te böyle eksoza değme gibi saçma birsey olmaz ama sinyal hep flaşörden sapıtıyor.

Siz stop ettikten sonra hemen ardından motoru çalıştırınca sinyaller de problem olduğunu çalışır vaziyette gelindiğı zaman problem çıkarmadığını söylemiştiniz.Bu da aklıma flaşörün kendini çevirmek için yeterli gücü ilk anda alamadığını getiriyor.
    Yok yahu sizin sinyal hiç yanmiyordu değil mi ?
    Yoksa Takılıp daima mi yanmiyordu. ?

Saygılarımla.
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Isim
    ...

Alıntı AHMET GÖKER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hakan Bey,

Aynen Emre beyin dediği gibi önce flaşörden şüphelenin.
    Benzer bir arıza vardı bende de flaşöre giden kablo eksoz değip yanmıştı.Daha sonra sinyaller sapıtmıştı.Tabi Transalp te böyle eksoza değme gibi saçma birsey olmaz ama sinyal hep flaşörden sapıtıyor.

Siz stop ettikten sonra hemen ardından motoru çalıştırınca sinyaller de problem olduğunu çalışır vaziyette gelindiğı zaman problem çıkarmadığını söylemiştiniz.Bu da aklıma flaşörün kendini çevirmek için yeterli gücü ilk anda alamadığını getiriyor.
    Yok yahu sizin sinyal hiç yanmiyordu değil mi ?
    Yoksa Takılıp daima mi yanmiyordu. ?

Saygılarımla.
    Ya tam emin değilim. TA işte. Biniyorum çalışırsa durmazsan çalışıyor işte. Durursam çalışmayabilir ama efsanesi bu seni yolda bırakmaz durmadıktan sonra Neyse çözünce burada paylaşırım zaten. Yardımlar ve fikirler için sağolun. Topic karışmaması için ...

Sayfa 4 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234