Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 28 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist HALİDUN KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    h.kaya
    Motosiklet
    gv 650
    Marka
    Hyosung

marş basarken ve far açıkken 10.9 volt gayet iyi bu durumda 9 volta kadar düşebilir sıkıntı olmaz.tavsiyem motorlara basit bir voltmetre ilave etmeniz .cojoktör veya altarnatör. şarjı kese bile akü ile en az 50km gidersiniz bu durum uzun yolda başınıza gelse ısız bir yerde kalabilirsiniz.
    volt metre olursa motoru çalıştırdıgınızda votaj yükselmeyince veya aşırı yükselirse bir arıza oldugunu anlayıp yolda kalmadan giderme sansınız olur.
    ayrıca conjoktör arızalarında en kötüsüde voltajın 15 voltu geçmesi bu durumda beyin ve göstergeler yanabiliyor ve maliyet çok yükseliyor.
    Bir voltmerte maliyeti montajla birlikte en fazla 80-100 tl arasında .
    ben kendi motoruma taktım. ve önceki sene bozca ada gezisinde çanakkalede voltaj baya düştü ve önceden haber almanın faydasını gördüm.bir ay önce taktıgım akü bozuk çıktı ve çanakkalede yenisi ile değiştirdim yolda kalmaktan ve conjoktörü yakmaktan kurtardım.
    GARAJ KURUCUSU GARAJ MOTOR BAKIM YERİDİR 5322124353

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Halidun Abi son cümlende yazan konjektörü yakmaktan kurtardım kelimesini duyunca aklıma hemen şu soru geldi. Ben bazen zayıf akü ile marşa basamayınca ve eğer o an için imkan yoksa şarj edemiyorsam iterek çalıştırıyorum. Sonra sürüp devam ediyorum zaten 10 dk. Yolda sürmek marşa basacak kadar aküyü dolduruyor. İşte bu 10 dk. içinde bu akü zayıflığı könjektöre zarar verir mi?
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

3. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

AHMET GÖKER (09-06-2015)

Isim
    h.kaya
    Motosiklet
    gv 650
    Marka
    Hyosung

Genelde yapilan budur ancak zayif aku nerdeyse bozuk aku gibi conjoktoru zorlar asiri isinir tahamulunun ustunde olursa conjoktor icindeki tristor ve diot lar yanip devre disi kalir bazende iyice yanip kisa devre yaparsa startoru de yakabilir.akunun voltajinin cok dusuk oldugu durumlarda akuyu sarj etmeden calistirmamak gerekir.

5. HALİDUN KAYA güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

AHMET GÖKER (09-06-2015),Ali KORKMAZ (09-06-2015)

Enduroist Üye Kahraman İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

MOSFET konjektör takın, kafanız rahat etsin. (Shindengen FH serisi)

Eğer kronik statör problemi olan bir motorunuz varsa "shunt" tipi yerine seri bir konjektör kullanmanız problemi sonsuza kadar rafa kaldırabilir (Örnek Shindengen SH775)

7. Kahraman İnal güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

AHMET GÖKER (09-06-2015),Ali KORKMAZ (09-06-2015)

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Alıntı HALİDUN KAYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    marş basarken ve far açıkken 10.9 volt gayet iyi bu durumda 9 volta kadar düşebilir sıkıntı olmaz.tavsiyem motorlara basit bir voltmetre ilave etmeniz .cojoktör veya altarnatör. şarjı kese bile akü ile en az 50km gidersiniz bu durum uzun yolda başınıza gelse ısız bir yerde kalabilirsiniz.
    volt metre olursa motoru çalıştırdıgınızda votaj yükselmeyince veya aşırı yükselirse bir arıza oldugunu anlayıp yolda kalmadan giderme sansınız olur.
    ayrıca conjoktör arızalarında en kötüsüde voltajın 15 voltu geçmesi bu durumda beyin ve göstergeler yanabiliyor ve maliyet çok yükseliyor.
    Bir voltmerte maliyeti montajla birlikte en fazla 80-100 tl arasında .
    ben kendi motoruma taktım. ve önceki sene bozca ada gezisinde çanakkalede voltaj baya düştü ve önceden haber almanın faydasını gördüm.bir ay önce taktıgım akü bozuk çıktı ve çanakkalede yenisi ile değiştirdim yolda kalmaktan ve conjoktörü yakmaktan kurtardım.
    Aynen dediniz gibi ben de değişimden haberdar olmak için kendim bir su geçirmez voltmetre taktım.Şarj sistemini anlık takip edebiliyorum.
    Şimdi atıyorum seyehatteyim.Yol uzun mu uzun daha anca 450 km gidebidim.O ne bir de fark ettim ki voltmetre olması gerekenin üstünde ve ya altında gösteriyor.Aha şimdi şapa oturduk demeden önce ne yapmalıyım. ?
    Sonuç ta 8 yıllık motor ha deyince aynı gün parçası bulunmuyor.Yedek bir konjektörle mi yola çıkmalı yoksa gerek yok zaten ha deyince birden bozulmaz yavaş yavaş kendini gösterir mi?
    Fazla şarj ediyorsa ya da az şarj ediyorsa ne yapmalıyım?.
    Saygılarımla.
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Isim
    h.kaya
    Motosiklet
    gv 650
    Marka
    Hyosung

ahmet kardeşim az şarj ediyorsa aku başı ve cojoktör baglantıları kontrol edilip temazsızlık oksitlenme yanık v.s varsa giderilmeli normale dönmez ise konjoktör bozulmuş olur.yedek varsa değiştirilmeli.veya uzun yola çıkarken ben 3 tane diot alıyorum konjoktörü devreden çıkarıp altarnatör uclarına onu baglayıp en yakın konjoktör bulma merkezine gidecek kadar idare edilebilir.
    Tabi satartör saglamsa satartör yandı ise yapacak tek şey yanda başka motor varsa akuleri değiştirmek.
    fazla sarj varsa konjoktör bozulmuştur.farlar,elcik ısıtma,sisler ve 4 lüler yakılarak fazla voltaj dengelenebiliyorsa o şekilde devam edilebilinir.bu çözüm olmazsa conjoktör girişindeki 3 sarı kablodan biri kalıncaya kadar çıkarılıp sarjı azaltılabilir veya giriş soketi tamamen çıkartılıp bir süre aküyle gidip daha sonra akü azalınca soket takılıp bu şekilde ilk konjoktör temin edilecek yere kadar idare edilebilir.
    Konu HALİDUN KAYA tarafından (10-06-2015 Saat 12:13 ) değiştirilmiştir.

10. HALİDUN KAYA, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

AHMET GÖKER (11-06-2015)

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

Alıntı Kahraman İnal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    MOSFET konjektör takın, kafanız rahat etsin. (Shindengen FH serisi)

Eğer kronik statör problemi olan bir motorunuz varsa "shunt" tipi yerine seri bir konjektör kullanmanız problemi sonsuza kadar rafa kaldırabilir (Örnek Shindengen SH775)
    Ne ne ne Mosfet mi Shunt tipi mi?
    Ben bunları ilk defa duyduğum gibi TA in konjektörünü mosfet veya Shunt tipi alacağım desem parçacı da yüzüme bön bön bakar.
    Size şapka çıkarıyorum.

Her halde bunları piyasa da kolayca bulamam.Benim yedek olarak almayı düşündüğüm konjektör 140 tl mi 160 tl mi ne.Yani orjinal değil ama bozulandan da iyi olur yolda kalınca diye düşünüyorum.

Sizin belirttiğiniz tiptekileri nasıl ve kimde bulurum?
    Bu konuda yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla.

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

Alıntı HALİDUN KAYA Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ahmet kardeşim az şarj ediyorsa aku başı ve cojoktör baglantıları kontrol edilip temazsızlık oksitlenme yanık v.s varsa giderilmeli normale dönmez ise konjoktör bozulmuş olur.yedek varsa değiştirilmeli.veya uzun yola çıkarken ben 3 tane diot alıyorum konjoktörü devreden çıkarıp altarnatör uclarına onu baglayıp en yakın konjoktör bulma merkezine gidecek kadar idare edilebilir.
    Tabi satartör saglamsa satartör yandı ise yapacak tek şey yanda başka motor varsa akuleri değiştirmek.
    fazla sarj varsa konjoktör bozulmuştur.farlar,elcik ısıtma,sisler ve 4 lüler yakılarak fazla voltaj dengelenebiliyorsa o şekilde devam edilebilinir.bu çözüm olmazsa conjoktör girişindeki 3 sarı kablodan biri kalıncaya kadar çıkarılıp sarjı azaltılabilir veya giriş soketi tamamen çıkartılıp bir süre aküyle gidip daha sonra akü azalınca soket takılıp bu şekilde ilk konjoktör temin edilecek yere kadar idare edilebilir.
    Halidun abi yahu ben çok pifirikli adamım.Tedbir illa tedbir diye diye motoru komple inderecek kadar anahtar takımı, komple zincir , lastik kompresörü, iç lastikler, debriyaj, gaz telleri vb. ve bilimum ıvır zıvırla dolaşıyorum.Hatta arap sabunu bile var.Ama hiç bugüne kadar yedek konjektör almak gelmedi.Şimdi bir korku bastı bana.Konjektör de yedeklemeli miyim?
    Yoksa gerek yok arızalanacağı zaman yavaş yavaş kendini gösterir, 2000-3000 km eve dönene kadar idare eder mi?
    Saygılarımla

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Enduroist Üye Kahraman İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Alıntı AHMET GÖKER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne ne ne Mosfet mi Shunt tipi mi?
    Ben bunları ilk defa duyduğum gibi TA in konjektörünü mosfet veya Shunt tipi alacağım desem parçacı da yüzüme bön bön bakar.
    Size şapka çıkarıyorum.

Her halde bunları piyasa da kolayca bulamam.Benim yedek olarak almayı düşündüğüm konjektör 140 tl mi 160 tl mi ne.Yani orjinal değil ama bozulandan da iyi olur yolda kalınca diye düşünüyorum.

Sizin belirttiğiniz tiptekileri nasıl ve kimde bulurum?
    Bu konuda yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla.
    Hocam aman diyeyim öyle dandirik konjektörlere 150-200 TL para vermeyin. Artık hemen tüm markalar kalburüstü modellerinde MOSFET konjektör kullanıyor.

Çok kısaca konjektör (yabancı sitelerde/forumlarda R/R diye geçer, regulator/rectifier manasında) olayını şöyle açıklayayım. Elektrikçi/elektronikçi olmadığım için bilgiler biraz kaba saba gelebilir, kusura bakmayın. Şimdi konjektörler önce ikiye ayrılıyor. Seri konjektör ve shunt (paralel) konjektör. Shunt modeller statörden aldığı fazla voltajı (ki sağlam bir statör motor 4000 devir civarındayken yaklaşık 70 VAC gerilim sağlar) şaseye verir. Seri modeller ise voltajı, bir nevi ayarlı direnç gibi davranarak regüle ederler.

Okuduğum hemen tüm kaynaklarda, seri konjektörlerin, kronik statör arızası veren motorlarda sağlıklı bir şekilde kulanıldığı yazıyor ancak yorumlar genelde işinin ehli, profesyonel elektronikçiler tarafından dilendirilmiş değil. Ama sanki konu üzerinde bir konsensus sağlanmış gibi.

Gelelim shunt tipi konjektörlere. Bunlarda ikiye ayrılıyor. MOSFET ve SCR. Bu arkadaşlardan SCR (Silicon-conrolled rectifier) olanının derdi gerilimi regüle ederken deli gibi ısınması. Konjektör motorda gizli saklı, hava almayan bir yerdeyse cortlaması muhtemeldir. MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor) olanı ise neredeyse hiç ısınmıyor. Yani ben kendi motorumdan örnek vereyim. SCR kullanırken sürüşten geldiğimde konjektöre elimi değemezdim. Şimdi bir Kawasaki ZX-6R çıkması MOSFET konjektör var motorumda. Ilınıyor desem fazla kaçar

MOSFET konjektörleri 2. el olarak e-bay'den makul fiyatlara (40-50 dolar) temin edebilirsiniz. Bakacağınız motosiklet modeller şunlar olmalı:

Kawasaki
    ZX-6R 2007->
    ZX-10 2004->
    ZX14 2006->

Yamaha
    FZ1 2007->
    YZF-R1 2004->
    Wildstar 1300 2007->
    TDM900

Honda
    CBR 1000RR 2004 ->
    CBR 600RR 2003 ->

Bunların yanısıra Triumph son modelleri, KTM son modelleri ve BMW S1000RR'da sanırım bu konjektörlerden var. Ama bu bilgi teyide muhtaç.

Bu arada çin motorları dışında benim gördüğüm/bildiğim tüm japon-alman-italyan-ingiliz vs. motorlarda Japon Shindengen firmasının konjektörleri kullanılır. Bu konjektörlerin SCR olanlarının seri numarası SH ile, MOSFET olanlarının seri numarası FH ile başlar. Satın alırken eğer resimlerden model numarasını göremezseniz satıcıdan teyit edin. FH ile başlaması gerekir.

Daha detaylı bilgi için "google en iyi arkadaşınızdır" diyorum
    Konu Kahraman İnal tarafından (11-06-2015 Saat 20:35 ) değiştirilmiştir.

14. Kahraman İnal güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

AHMET GÖKER (11-06-2015),Ali KORKMAZ (13-06-2015),Arif Oral Unal (12-06-2015),keremkalyonju (15-06-2015)

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

Alıntı Kahraman İnal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam aman diyeyim öyle dandirik konjektörlere 150-200 TL para vermeyin. Artık hemen tüm markalar kalburüstü modellerinde MOSFET konjektör kullanıyor.

Çok kısaca konjektör (yabancı sitelerde/forumlarda R/R diye geçer, regulator/rectifier manasında) olayını şöyle açıklayayım. Elektrikçi/elektronikçi olmadığım için bilgiler biraz kaba saba gelebilir, kusura bakmayın. Şimdi konjektörler önce ikiye ayrılıyor. Seri konjektör ve shunt (paralel) konjektör. Shunt modeller statörden aldığı fazla voltajı (ki sağlam bir statör motor 4000 devir civarındayken yaklaşık 70 VAC gerilim sağlar) şaseye verir. Seri modeller ise voltajı, bir nevi ayarlı direnç gibi davranarak regüle ederler.

Okuduğum hemen tüm kaynaklarda, seri konjektörlerin, kronik statör arızası veren motorlarda sağlıklı bir şekilde kulanıldığı yazıyor ancak yorumlar genelde işinin ehli, profesyonel elektronikçiler tarafından dilendirilmiş değil. Ama sanki konu üzerinde bir konsensus sağlanmış gibi.

Gelelim shunt tipi konjektörlere. Bunlarda ikiye ayrılıyor. MOSFET ve SCR. Bu arkadaşlardan SCR (Silicon-conrolled rectifier) olanının derdi gerilimi regüle ederken deli gibi ısınması. Konjektör motorda gizli saklı, hava almayan bir yerdeyse cortlaması muhtemeldir. MOSFET (Metal-Oxide Semiconductor Field-Effect Transistor) olanı ise neredeyse hiç ısınmıyor. Yani ben kendi motorumdan örnek vereyim. SCR kullanırken sürüşten geldiğimde konjektöre elimi değemezdim. Şimdi bir Kawasaki ZX-6R çıkması MOSFET konjektör var motorumda. Ilınıyor desem fazla kaçar

MOSFET konjektörleri 2. el olarak e-bay'den makul fiyatlara (40-50 dolar) temin edebilirsiniz. Bakacağınız motosiklet modeller şunlar olmalı:

Kawasaki
    ZX-6R 2007->
    ZX-10 2004->
    ZX14 2006->

Yamaha
    FZ1 2007->
    YZF-R1 2004->
    Wildstar 1300 2007->
    TDM900

Honda
    CBR 1000RR 2004 ->
    CBR 600RR 2003 ->

Bunların yanısıra Triumph son modelleri, KTM son modelleri ve BMW S1000RR'da sanırım bu konjektörlerden var. Ama bu bilgi teyide muhtaç.

Bu arada çin motorları dışında benim gördüğüm/bildiğim tüm japon-alman-italyan-ingiliz vs. motorlarda Japon Shindengen firmasının konjektörleri kullanılır. Bu konjektörlerin SCR olanlarının seri numarası SH ile, MOSFET olanlarının seri numarası FH ile başlar. Satın alırken eğer resimlerden model numarasını göremezseniz satıcıdan teyit edin. FH ile başlaması gerekir.

Daha detaylı bilgi için "google en iyi arkadaşınızdır" diyorum
    Mükemmel bir açıklama.Yazınızı resmen ağzım açık okudum.Çok çok teşekkür ederim. Meğer neler varmış bilmediğim.
    Bugün konjektörün üstünde ne yazıyor diye bir bakayım dedim.
    Sh 683 12. Yani paralel ve çok ısınan tip.Haha.Bunu sizden öğrendim.Vallahi yeri de dediğiniz gibi hiç hava almayacak yerde.Sürüşten sonra hiç ellemedim granajın anltında erışilmez bir yerde olduğu için.
    Benim bir de merak ettiğim Benim motor Transalp 650 cc atıyorum cbr 1000 ise 1000 cc.Bu fark r/r de bir sorun yaratıyor mu?1000cc fazla 650 daha az şarj eder gibi.Bu arada tesisattaki fiş uyumu nasıl oluyor?Hepsi birbirine uyumlu mu yoksa fişle tadilat mı yapmam gerekiyor.
    Buarada ihtiyari tedbir olarak bir tane yedekleme işini kafaya koydum..
    Saygılarımla.
    Konu AHMET GÖKER tarafından (11-06-2015 Saat 21:11 ) değiştirilmiştir.

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123 SonuncuSonuncu