Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123
21 den 28´e kadar. Toplam 28 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Kahraman İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Alıntı AHMET GÖKER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim bir de merak ettiğim Benim motor Transalp 650 cc atıyorum cbr 1000 ise 1000 cc.Bu fark r/r de bir sorun yaratıyor mu?1000cc fazla 650 daha az şarj eder gibi.Bu arada tesisattaki fiş uyumu nasıl oluyor?Hepsi birbirine uyumlu mu yoksa fişle tadilat mı yapmam gerekiyor.
    Buarada ihtiyari tedbir olarak bir tane yedekleme işini kafaya koydum..
    Saygılarımla.
    Bir elektrikçi/elektronikçi olmadığım ve sadece meraklı bir kullanıcı olduğum ikazıyla cevap vereyim. Eğer motorunuzdaki statör 3 fazlı ise, 3 fazlı statörü olan başka marka-model motorlardaki konjektörleri kullanabilirsiniz. Burada bir motorun 600cc olup diğerinin 1000cc olmasının en ufak sakıncası yok. Konjektörlerin regüle edecekleri voltaj bir motorda 200 VAC iken bir diğerinde 50 VAC değil. Tabi ki Transalp ile CBR1000RR aynı deviri çevirmiyor ancak her iki motosikletin de statör tasarımı en çok kullanıldıkları devir aralığında yaklaşık 60-70 VAC üretmek için yapılmıştır muhtemelen. Bir de tabi konjektörlerin akım kapasiteleri var. Shindengen konjektörler 10A'den başlayan ve 50A'e ulaşan kapasiteler ile üretiliyorlar. Firmanın web sitesine bakarsanız detaylı açıklamalar var. Hatta konjektörlerinin akım kapasitesini, soğutmasız veya 1 m/s hareket hızıyla farklı farklı belirtmişler. Hap şeklinde bilgi aşağıda

MOSFET konjektörlerin kapasitelerine dikkat çekmek isterim. SCR'ler 10A'den başlarken en adi MOSFET 35A. Seri modeller de görüldüğü üzere henüz geliştirme aşamasında. Ortada sadece SH775 var.

Aslına bakarsanız motorumuzda öyle 50A falan bir akıma normalde ihtiyaç duymuyoruz. Farlarımız bir 8-10A çekiyor. Ama üstüne sis farları, havalı kornalar, elcik ısıtmalar, koltuk ısıtmalar falan derken konjektör-statör bilimum elektriki teçhizatı yakıyoruz. Keşke herkesin bir BMW'si olsa

Ve evet, motorunuzdaki konnektörler aldığınız konjektörlerin konnektörlerine uymayacaktır muhtemelen. Hem motor tesisatındaki hem de konjektördeki konnektörleri söküp birbirine uyumlu olanlarını takacaksınız. Özellikle statörden gelen 3 fazı taşıyan konnektör için, yüksek amper kapasiteli ve su geçirmez kaliteli bir ürün kullanmakta fayda var.
    Konu Kahraman İnal tarafından (12-06-2015 Saat 10:31 ) değiştirilmiştir.

2. Kahraman İnal güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

AHMET GÖKER (15-06-2015),Ali KORKMAZ (13-06-2015)

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Alıntı Kahraman İnal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir elektrikçi/elektronikçi olmadığım ve sadece meraklı bir kullanıcı olduğum ikazıyla cevap vereyim. Eğer motorunuzdaki statör 3 fazlı ise, 3 fazlı statörü olan başka marka-model motorlardaki konjektörleri kullanabilirsiniz. Burada bir motorun 600cc olup diğerinin 1000cc olmasının en ufak sakıncası yok. Konjektörlerin regüle edecekleri voltaj bir motorda 200 VAC iken bir diğerinde 50 VAC değil. Tabi ki Transalp ile CBR1000RR aynı deviri çevirmiyor ancak her iki motosikletin de statör tasarımı en çok kullanıldıkları devir aralığında yaklaşık 60-70 VAC üretmek için yapılmıştır muhtemelen. Bir de tabi konjektörlerin akım kapasiteleri var. Shindengen konjektörler 10A'den başlayan ve 50A'e ulaşan kapasiteler ile üretiliyorlar. Firmanın web sitesine bakarsanız detaylı açıklamalar var. Hatta konjektörlerinin akım kapasitesini, soğutmasız veya 1 m/s hareket hızıyla farklı farklı belirtmişler. Hap şeklinde bilgi aşağıda

MOSFET konjektörlerin kapasitelerine dikkat çekmek isterim. SCR'ler 10A'den başlarken en adi MOSFET 35A. Seri modeller de görüldüğü üzere henüz geliştirme aşamasında. Ortada sadece SH775 var.

Aslına bakarsanız motorumuzda öyle 50A falan bir akıma normalde ihtiyaç duymuyoruz. Farlarımız bir 8-10A çekiyor. Ama üstüne sis farları, havalı kornalar, elcik ısıtmalar, koltuk ısıtmalar falan derken konjektör-statör bilimum elektriki teçhizatı yakıyoruz. Keşke herkesin bir BMW'si olsa

Ve evet, motorunuzdaki konnektörler aldığınız konjektörlerin konnektörlerine uymayacaktır muhtemelen. Hem motor tesisatındaki hem de konjektördeki konnektörleri söküp birbirine uyumlu olanlarını takacaksınız. Özellikle statörden gelen 3 fazı taşıyan konnektör için, yüksek amper kapasiteli ve su geçirmez kaliteli bir ürün kullanmakta fayda var.

Kahraman bey ne desem bilemiyorum.Fevkalade bir açıklama.Herhalde sayfalar dolusu okusam bu kadar açık net bir anlatım bulamam.Ayakta alkışlıyorum sizi bu yardım sever tavrınız için.
    Peki statörün kaç fazlı olduğunu nasıl anlarım?
    Konjektöre gelen kablo sayısından mı?
    Saygılarımla.
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Sizin motorda 3 sarı kablo olması lazım. XL650 regülatör şeması:

5. Kahraman İnal güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

AHMET GÖKER (15-06-2015),Ali KORKMAZ (13-06-2015),Arif Oral Unal (13-06-2015)

Enduroist Kıdemli Üye EmreOzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Hayretler içerisine takip ediyorum Bilgiler için çok teşekkürler Kahraman Hocam

Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Arkadaşlar bildiğimizi paylaşalım ki bizim eşekler yolda kalmasın sağda solda

8. Kahraman İnal güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (14-06-2015),EmreOzer (14-06-2015)

Enduroist Kıdemli Üye EmreOzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Üniversitedeyken elektronik dersini az vermişlerdi, ya da o zaman motosiklette işime yarayacağını düşünemişim öyle dliyelim. Yoksa bu konulara daha fazla eğlirdim : ) En son mosfet lafını duyalı 10 yıl olmuştur. Sayende geçmişe döndüm Kahraman : )

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

Sizin motorda 3 sarı kablo olması lazım. XL650 regülatör şeması:

Güzel bir şablon.Kahraman bey , sayeniz de 3 faz olayı nedir en azından şimdi görebiliyorum.Çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla...

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

Arkadaşlar bildiğimizi paylaşalım ki bizim eşekler yolda kalmasın sağda solda
    Ben de paylaştıkça değerlenen bilgiden yanayım.Bir de paylaşacak kadar bilsem ne güzel olacak.
    Yahu en azından lastiği patlayan birinin lastiğini değiştiririm.Benim bilgiler ancak mekanik işe yarıyor.Elektronik aksam için biraz kaba kaçıyorum galiba.

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

12. AHMET GÖKER güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (16-06-2015),Ersan ÖZYURT (15-06-2015)

Sayfa 3 Toplam 3 Sayfadan SeçilenSeçilen 123