Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 26 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Standart Yağ Seviyesi kontrolü

Merhaba,
    Sorum basit ama yanıtını bulamadım...
    NC700 x de yağ değişimi sonrası sanırım fazla yağ konuldu....Seviyesini kontrol etmek istedim...Ama nasıl yapacağımı bilemedim.
    1) Dip stick (yağ çubuğu) ile yapılan kontrolde yağ çubuğu yerine vidalanacak mı yoksa vidalanmadan serbestce yerine bırakılarak mı bakılacak?
    2) Motor Soğuk olmalı mı?
    3) Motor orta sehpada mı durmalı, yoksa birisinin yardımı ile motor düz konuma getirilerek mi bakılmalı...Arada fark olur mu?
    4) Motor yağının fazla olması halinde motorun ısınması ve biraz sıkıştırılması sonrasında sarı motor lambası yanar mı? Yanmaz ise benim lambam niye yanıyor olabilir
    Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Şef,

Manuel yakınlarda mı? Hepsini çok güzel anlatıyor.
    Sarı lambanın da yağ ile alakasını hiç duymadım.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Sayın Alper Bey,

Sizin motorun yağ çubuğunun yerine yerleştirme ve çıkartmak için özel bir yönetimi var mı bilmiyorum ama genel olarak motor soğukken orta sehpaya alınır yoksa motor bir arkadaşınız yardımı ile dik konuma getirilir, yağ tapası saat yönünün tersine çevrilir, çıkan çubuk temiz bir bezle silinir, bu sefer saat yönünde kapatalır, daha sonra tekrar saat yönünün tersine açılır ve yağ çubuğundaki çentiğe göre yağ az mı ćok mu anlaşılır.Kontrol bittikten sonra yağ çubuğu saat yönünde kapatılır.Kapatırken yanlış diş tuturmayın.

En azından ben Transalp'imi böyle kontrol ediyorum.Sizin motorun özel bir yöntemi varsa onu bilemiyorum ama genelde kontrol yöntemi böyledir.

Yanlışım varsa düzeltilmesi beni çok memnun eder.

Saygılarımla...
    Konu AHMET GÖKER tarafından (16-05-2015 Saat 11:31 ) değiştirilmiştir.
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Ersan Hocam, servis manueline bakmıştım ...Ama siz söyleyince tekrar baktım...Daha önce lubrication bölümünde arayıp bulamamıştım...Maintenance kısmında varmış...Teşekkürler. Özetle:
    1) Orta sehpa ile ilgili dik pazisyon diyor...Kolaylık açısından orta sehpa ölçümde önemli bir fark yaratır mı bilemedim
    2) Boşta 3-5 dk çalıştırıp 2-3 dk bekledikten sonra ölçüm öneriyor
    3) Kontrol için vidalama yapmadan bakmamızı öneriyor..
    Ahmet Bey, bizim manuel de böyle yazıyormuş

OIL LEVEL INSPECTION
    Hold the motorcycle in an upright position.
    Start the engine and let it idle for 3 – 5 minutes.
    Stop the engine and wait 2 – 3 minutes.
    Remove the oil filler cap/dipstick [1] and wipe it clean.
    Reinstall the oil filler cap/dipstick, but do not screw it.
    Remove the oil filler cap/dipstick and check the oil level.
    Konu alperiynem tarafından (20-05-2015 Saat 17:38 ) değiştirilmiştir.

5. alperiynem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (16-05-2015),Ozan Fidan (16-05-2015)

Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Bu arada konuyu incelerken edindiğim bilgiyi de paylaşayım;
    sarı motor lambasının kılavuzdaki adı "MIL" olarak geçiyor( malfunction indicator light). MIL ile birlikte sıklıkla DTC terimi geçiyor. Bu da Diagnostic Trable Code demekmiş.
    Yabancı forumlarda da yağ fazlalığında MIL lambasının yandığından bahsetmişler..Karterdeki yağa kamçı etkisi oluşturduğu ve yağı köpürttüğünden bahsediyorlar...

7. alperiynem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (16-05-2015)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı AHMET GÖKER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Alper Bey,

Sizin motorun yağ çubuğunun yerine yerleştirme ve çıkartmak için özel bir yönetimi var mı bilmiyorum ama genel olarak motor soğukken orta sehpaya alınır yoksa motor bir arkadaşınız yardımı ile dik konuma getirilir, yağ tapası saat yönünün tersine çevrilir, çıkan çubuk temiz bir bezle silinir, bu sefer saat yönünde kapatalır, daha sonra tekrar saat yönünün tersine açılır ve yağ çubuğundaki çentiğe göre yağ az mı ćok mu anlaşılır.Kontrol bittikten sonra yağ çubuğu saat yönünde kapatılır.Kapatırken yanlış diş tuturmayın.

En azından ben Transalp'imi böyle kontrol ediyorum.Sizin motorun özel bir yöntemi varsa onu bilemiyorum ama genelde kontrol yöntemi böyledir.

Yanlışım varsa düzeltilmesi beni çok memnun eder.

Saygılarımla...
    Ahmet bey yağ seviye kontrolü TA larda vidalamadan kapağı bezle silip direk tak çıkar yaparak yapılır (kitapçığı öyle diyor en azından ). Ufak bir düzeltme eklemek istedim.

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı alperiynem Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada konuyu incelerken edindiğim bilgiyi de paylaşayım;
    sarı motor lambasının kılavuzdaki adı "MIL" olarak geçiyor( malfunction indicator light). MIL ile birlikte sıklıkla DTC terimi geçiyor. Bu da Diagnostic Trable Code demekmiş.
    Yabancı forumlarda da yağ fazlalığında MIL lambasının yandığından bahsetmişler..Karterdeki yağa kamçı etkisi oluşturduğu ve yağı köpürttüğünden bahsediyorlar...
    Hocam fazla yağ koymak bizim SÖZDE motor tamircisi SÖZDE ustaların sık huyudur. Kitapçığına ya da bir şeye bakmadan yağ çubuğuna ya da göz kontrolü ile bu kadar alır zihniyeti sonucu çıkar. Kusura bakmayın bu konudan muzdaribim o sebeple sert girdim. Fazla yağ motor için hayırlı değil zararlı bir şeydir. Motro iç basıncında sorun yaratır ve buna bağlı motorun çalışma randımanı değişir. Kendimce ilk fark etme yöntemim motorun sesi değişir. Direk boğuk bir ses duyarsınız. 2 ve kesin yol da yağ seviyesine bakmaktır ki Ahmet Bey ufak bir kısım hariç güzel anlatmış. Yağ fazla ise yapılacaklar biraz zahmetli. Alttan tapayı açıp bir miktar dökeyim deseniz genelde bana zor gelir. Varsa elinizde imkanınız vakumla üstten azaltmayı tercih ederim.

10. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (16-05-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam fazla yağ koymak bizim SÖZDE motor tamircisi SÖZDE ustaların sık huyudur. Kitapçığına ya da bir şeye bakmadan yağ çubuğuna ya da göz kontrolü ile bu kadar alır zihniyeti sonucu çıkar. Kusura bakmayın bu konudan muzdaribim o sebeple sert girdim. Fazla yağ motor için hayırlı değil zararlı bir şeydir. Motro iç basıncında sorun yaratır ve buna bağlı motorun çalışma randımanı değişir. Kendimce ilk fark etme yöntemim motorun sesi değişir. Direk boğuk bir ses duyarsınız. 2 ve kesin yol da yağ seviyesine bakmaktır ki Ahmet Bey ufak bir kısım hariç güzel anlatmış. Yağ fazla ise yapılacaklar biraz zahmetli. Alttan tapayı açıp bir miktar dökeyim deseniz genelde bana zor gelir. Varsa elinizde imkanınız vakumla üstten azaltmayı tercih ederim.
    Vakum için yağ değiştiren benzin istasyonlarına gidebilirsiniz. Onlarda genelde arabaların yağ değişimini bu yolla yaparlar. Böylece lift kullanmaktan kurtuluyorlar.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye halil işvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Fazla yağı çekmek için pratik yöntem, 60cc yada bulunabilen en büyük enjektör veterinerden yada eczaneden temin edilir. Serum hortumu ısıtılarak ya da kucuk cırt kelepce ile hortum şırıngaya hava almayacak şekilde takılır. Hortumu yeterli uzunlukta kesip yağ deliğinden soğuk motora daldırıp fazla yağ çekilir.

13. halil işvarlar güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (17-05-2015),Can Ekin (17-05-2015),Ersan ÖZYURT (16-05-2015),sinan karagöz (16-05-2015),Yalım Erkmen (19-05-2015)

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Ne ne ne eksik mi?
    Şimdi yandık.Heder olacak canım Transalp.
    Hakan Bey,
    Şu eksik kısmımı tamamlarsanız,beni çok mutlu edersiniz.Bile bile yanlışı ve eksiği devam ettirmek istemem.
    Yahu bi de şu vidalamadan tak çıkarla yağ kontrolü hiç aklıma yatmadı ama koskoca manuel ondan daha iyi bilecek değilim ya.

Saygılarımla.
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu