Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 30 Sayfa bulundu
    Moderatör Uğur Mertol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur Mertol
    Motosiklet
    BMW 1200 GSA / 2018
    Marka
    Bmw

Standart Rüzgar da sürüş

Arkadaşlar iyi günler
    sizden bilgi alabilirmiyim
    19 mayıs günü enduroist arkadaşlar ile kıyıköy gezi yaptık dönüş yolunda saray dan istanbula kadar rüzgar tarfından dövüldük nerdeyse şerit değiştirecek kadar savruluyorduk ben kendim rüzgara karşı yaslanıp rüzgar yönünde kontra vermeye çalıştım ama sürüş çok zorlu geçti rüzgarda başka önlem alınabilinirmi paylaşırsanız sevinirim

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Topiğe besleme olsun bir rüzgar anımı anlatmak isterim müsadenizle.

Çok eskiden bir kere babamla ( o zamanlar bizde 125cc Minsk motorsiklet vardı ve ben artçıyım ) Boğaz köpürüsünde Anadolu-Avrupa geçişini yapıyoruz. Hava acaip rüzgarlı ama ciddi rüzgar var. Köprüye biz çıktığımız gibi bir anda bir şerit sola atıldık motoru toplayana kadar. Dolayısı ile rüzgarda köprü geçişi için nasihatım, arkadaşlar köprü girişlerinde rüzgarlı havalarda çok dikkatli olun. Çünkü köprü girişi vadi içinde olduğundan gerçek rüzgar belli olmuyor ve en son koca köprü ayakları da rüzgarı kesiyor ve siz ayakları geçtiğiniz gibi rüzgarın gerçek gücü ortaya çıkıyor ve o anda tokatı yiyorsunuz. Yanınızda araba maraba olmadığına emin olun varsa hız kesin ve 1 şerit hareket payını kendinize ayırın. Asla yanınızda otobüs, tır benzeri araç tutmayın. Bu araçlar bu türden rüzgarlarda motordan daha beter şerit kaçırabiliyor.

Biz babamla rüzgarlı köprü geçişinde ilk rügar tokadından sonra artçı olarak ben tam rüzgar yönüne sağa yattım (ki abartmıyorum ciddi ciddi yattım çünkü hafif motor çok sert rüzgar başka türlü tutunamadık) ve geçişi güç bela yaptık. Buradan aklıma gelen 2. sonuç da rüzgarlı havada artçıya da iş düştüğü. Aslında motorda artçı ehliyeti diye bir şey lazım mı !! : )

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Koprude ruzgari her zaman karsi yakadaki Bayrakdan anlayabilirsiniz.

4. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

MelihUlubilgen (21-05-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı Uğur Mertol Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar iyi günler
    sizden bilgi alabilirmiyim
    19 mayıs günü enduroist arkadaşlar ile kıyıköy gezi yaptık dönüş yolunda saray dan istanbula kadar rüzgar tarfından dövüldük nerdeyse şerit değiştirecek kadar savruluyorduk ben kendim rüzgara karşı yaslanıp rüzgar yönünde kontra vermeye çalıştım ama sürüş çok zorlu geçti rüzgarda başka önlem alınabilinirmi paylaşırsanız sevinirim
    Alaylı biri olarak 2014 sonbaharında yaptığım içanadolu ve doğu anadolu gezim sırasında Osmaniye- Kahramanmaraş arasında çok şiddetli bir rüzgara kapıldım ve motosikletle yüksek sürate çıktım ancak bu yaptığım hatayı küçük bir hatırlatmayla sıkıntısız atlattım. Rüzgarın estiği yöne yatıyor motosiklet malesef. Otomatik kontra yapıyor motosiklet ve hızlı gittiğim esnada sert bir girdaptan dolayı sert bir kontra oldu ve şerit dışına savruldum. Anladım ki rüzgar süratli şekilde yarılamıyormuş. Hızımı 50-60 km seviyelerine indirdim ve çok daha güven veren vir sürüş elde ettim. Bu konuda kutsal kitaplar ne diyor ben de merak ettim doğrusu ancak alaylı birinde bu şekilde oluyor. Özellikle de Nurdağı tünellerinden dışarı çıkışlarda sakın ola yüksek süratle tünelde çıkmayın çünkü tünel çıkışlarında çok yüksek viadükler var ve mütiş rüzgar var çok sert savuruyor. Ben bir defa o sert tokatı yedim savruldum ve çıkışta çok dikkat ediyorum. Bazı yolların kendine has sürüş özelliklerinin olduğunu düşünüyorum. Sanırım o tarz yolları sürekli kullanmaktan kaynaklı bir tecrübe oluşuyor.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

6. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emre Eyup (13-07-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Biraz fikir cimnastiği yapın. Beleşe konmak yok. Hem böylece bilgi daha kalıcı olur. :cool::cool::cool:
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Düşük hız ve ortanın biraz üzerinde yüksek devir.
    Özellikle otobanda iseniz daha çok dikkat.
    Kamyonlar büyük tehlike bu ortamlarda.

9. ahmet f senel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (21-05-2015)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Ersan hocamın uyarıısı ile daha ciddi yazayım. Alaylının en dibiyim bu arada yazdıklarım onaylanmadan kaale alınmaya.
    Bence.
    Rüzgarda sürüş değil sorun. Çünkü sabit yönde esen bir rüzgarı alacağınızı bilerek gittiğinizde sürüşte aslında sorun olmuyor. İster kendiniz rüzgara zıt yatın, ister benim tarzımda olduğu gibi motoru yatırın siz dik kalın, isterseniz da bırakın artçınız denge sağlasın : ) . Sorun yok çünkü hepsi beklendik etkiye karşı bilerek tepki.

Gelelim soruna. Normalde bile rüzgar girdabı yapan büyük araçlar, köprü tünale giriş çıkışları esas sorun. Çünkü rüzgarda sizi birden girdaba alıyor ve diyelim ki siz sert bir rüzgarı solunuzdan alarak gidiyorsunuz. Bu durumda sol yöne doğru bir ağırlık dengesi kaydırırsınız. Peki karşı şeritten otobüs geçerse? Otobüsün geçeceği an rüzgar kesintisi olacaktır. Normal şartlarda sürüşte şeride yakın teker izi takip edilir kuralı ile giderseniz o otobüse yandan yaslanırsınız. Bu durumu muhakkak ön görüp otobüs geçişine doğru şeridin sağına almalısınız kendiniz ve gireceğini girdaba da hazırlıklı olmalısınız.

Peki beklenmedik rüzgarlarla ilgili babamın anlattığı bir tecrübe ki benzerini bende bisikletle yaşadım. Viraj dönerken yemek. Evet ileride tatlı tatlı 90 ile gireceğiniz dönüşü çok temiz bir şekilde gördüğünüz viraj olsun. Tam viraj içinde sizi dışa iten rüzgar yakalasa!!! Olmaz demeyin babam anlatırdı bende yaşadım. Ben az daha kamyon tekerleri altında kalıyordum. Babam ise Jawa ile yoldan çıkıyor. Ha düşmüyor mısır tarlası gibi bir yerde duruyor ama bakıyorki önündeki motorda aynı tarlada

Yani Arfi abinin dediği gibi. Ben elimden geldiğince etraftaki ağaç ve benzeri şeylerden rüzgar yönü ve hızı konusunda hazırlıklı olmaya çalışırım. Beklediğiniz tehlikeden değil beklenmedikten korkun.

11. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

İlk yapılması gerekenin hızı azaltmak olduğu kesin. Sonrasında dikkati artırmak önemli, etrafta uçuşan nesneler, rüzgarla savrulan araçlar gibi. Tabi kendi savrulmamızı hesap ederek şeridin doğru tarafına yanaşmak gerekir bence. Örneğin soldan esen rüzgarda sola virajda şeridin en sağında konumlanmak yerine biraz daha güvenlik payı bırakarak şeridin ortasına yanaşmak gerekebilir diye düşünüyorum.

13. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

bu tokatlanmayı yaşadım ama ne yaptım ne yaşadım açıkcası çok hatırlamıyorum. nasıl yaptım onu da hatırlayamadım? ya bunadımmı ben?
    gayri ihtiyari olarak arabadan alışık olduğumu yaptım sanırım normalde gittiğimin vitesin 1 vites altı idi, rüzgarın estiğini tespit ettiğim tarafa iyi yanaşmak diye düşündüm ama ciddi olarak hata olduğu şimdi geldi aklıma sen rüzgara kontra veriyorsun orta şerittesin sağdan esiyor rüzgar şeridin en sağına yatırdın ve rüzgar kesildi hop sağ şerittesin. haydaaaa!!!!

demekki ortalamak daha mantıklıymış tabi bakışı düşürmemek ileriyi iyi analiz etmekde bunun yanında ekstrası sanırım

KILIBIKRAYDIR

15. cemkucuk güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (22-05-2015),Ersan ÖZYURT (21-05-2015)

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

vücut ve motorla rüzgara direnmek lazım. motorla tek vücut olmak için özellikle kolları dirsek ve omuzdan kilitlemek, bacaklarla depoya sıkı sıkı sarılmak ve bu şekilde yol almak gerekir diye düşünüyorum.

yüksek devir, motorun ani gaz tepkilerine cevap vermesi açısından doğru tercih bence de.

17. Çağın Sarılar güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (22-05-2015),Emre Eyup (13-07-2015),Ersan ÖZYURT (21-05-2015)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu