Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 31 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye ahmet ozcan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet özcan
    Motosiklet
    xt 1200z super tenere 2012
    Marka
    Yamaha

Acaba bizim nc ile de yapilabilirmi gercek OR...? bolca cesaret ve en az motor basina 4 kisiyle belki...

https://youtu.be/UfTmbF7ysUQ

2. ahmet ozcan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

halil yılmaz (23-05-2015)

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

sürücü yetkinlik matrisi: offroad süreceğim diyorsanız kendinizle ilgili birkaç konuyu açıklığa kavuşturmalısınız. güçlü ve zayıf yönleriniz nelerdir? geçmiş tecrübelerinizde neler var? konfor alanınızdan çıkarak kabul edilebilir riskleri almak konusunda ne kadar isteklisiniz?

bilgi ve yetkinlik seviyeniz sıfırdan başlar ve OR sürüş konusunda daha çok öğrendikçe gelişim gösterir. aşağıdaki yetkinlik matrisinin neresindesiniz, dürüst olun:

seviye 1 : bilinçli olmayan yetkinsizlik (şimdi bunu anca böyle döndürebildim, kusura bakmayın, yetkin olmama hali de diyebiliriz

ne yaptığını bilmeyen ve bilmediğinin de farkında olmayan sürücü tipidir. en yoğun sürücü oranı buradadır.

seviye 2 : bilinçli yetkinsizlik:

ne yaptığını bilmediğinin farkında olan sürücü. başlangıç seviyesinde eğitim alır, yetersizliğinin farkındadır, kendini ve/veya başkalarını riske atmaz. güvenli bir sürüşe sahip olabilmek için eğitime ihtiyacı olduğunu bilir.

seviye 3 : bilinçli yetkinlik:

tekniklerin farkında olup bu konunun pratiğine para ve zaman harcayabilen sürücü tipi. profesyonel seviyede eğitim talep eder. belli durumlarda ne yapacağının farkındadır, motor becerileri gelişmiştir.

seviye 4 : bilinçsiz yetkinlik:

özel durumlarda vereceği tepkiler otomatikleşmiş, refleks haline gelmiş sürücü tipi. motosiklet sürücünün bir parçasıdır, düşünmeden doğru teknik uygulanır. yaptığı işi kolay gösterir.

çevirenin notu: burada 'bilinç' ile kastettiğimi anlatabilmişimdir umarım, cehalet anlamına da gelebilecek bir bilinçsizlik değil mesela söylemeye çalıştığım. anladınız siz onu. farkındalık gibi de söylenebilir belki, bilemedim.

4. ahmet korkmaz güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Çağın Sarılar (23-05-2015),Sadık SÖNMEZ (25-05-2015)

Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

- özellikle yeni teknikleri öğrenirken motosikletiniz ne kadar küçükse o kadar iyidir.
    - ne kadar az ekipman (ağırlık) o kadar iyidir. temel teknikleri öğrenirken bunu tam teçhizat yapmayın. dağlara yola çıkmadan önce ise tam ekipman ve full yük ile bu teknikleri uygulayabileceğinizden emin olun.
    - yola çıkarken ihtiyacınız olan kadar malzeme almaya dikkat edin, gereksiz ağırlık taşımayın, eksik de kalmayın.
    - ne kadar çok pratik yaparsanız o kadar iyi olursunuz. bir kere denemek çok fazla bir şey öğretmeyecektir. daha fazla pratik yapmalısınız. pratik yapın, pratik yapın, pratik yapın.
    - ne kadar çok okursanız o kadar çok öğrenir ve o kadar daha iyi sürücü olursunuz. kendinizi eğitin, makaleler okuyun, video izleyin. asla tek bir kaynağa bağlı kalmayın.

6. ahmet korkmaz güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (23-05-2015),Çağın Sarılar (23-05-2015),halil yılmaz (23-05-2015),MelihUlubilgen (23-05-2015),Sadık SÖNMEZ (25-05-2015)

Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet ozcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acaba bizim nc ile de yapilabilirmi gercek OR...? bolca cesaret ve en az motor basina 4 kisiyle belki...

https://youtu.be/UfTmbF7ysUQ
    lastik ne var acaba üzerinde, standart ise çok acaipmiş

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Bu hafta sonu forumda da yazdığımız gibi büyük endurolarla off-road parkur yapma turumuzu gerçekledik. Açıkçası Bilgehan hocamda KTM 990 bende TA yol aldık. İlk dikkatimi çeken nokta sınırlarımız oldu. Şimdi off-road aslında Yol Dışı demek. Yol olmayan yerlerden gitmek. Ama bu topic daha çok asfalt olmayan YOLLARDA gitmek üstüne sanırım. Bu kavram karmaşası kafama takıldı. Açıkçası bir miktar denesek de tam anlamı ile off-road yol yapmak bizim büyük makineler ile zor (imkansız demedim). Haa ama toprak yolda sorun yok.

Bazı yerler vardı 250cc'lik hafif motorların çok rahat yol alabileceği ama bizim makineyi yatırmadan (benim tabirimle motoru harcamadan) gidemeyeceğimiz yollardı. Yani belki de bu topiğin başlığını değiştirmeyi düşünebiliriz.

Diğer bir konuda arazide sürüş tekniklerimi geliştirirken bir hata yaptım ve az daha düşüyordum paylaşmak isterim. Çok hızlı olmayan bir hızda ayakta sürüyordum ama çok kısa bir süre düşünceye DALMIŞIM. Dolayısı ile ağırlığımı motorun ortasından ön tekere fazla kaydırmışım. Tam da bu esnadan ön teker görmediğim bir engelden bir anda sola attı. Ağırlığım önde ve bende yolun solunda olduğum için toparlamakta çok zorlandım bir kaç ağaç dalına kaskla takılarak güç bela topladım. Ha buradan çıkacak dersler nedir.
    1. Arazide yavaş mavaş yola odaklan dikkatli ol. Ha arazi dışında da durum bu ama arazide daha dikkatli ol.
    2. Motorda yolu takip ederek ağırlığını doğru tekere al. Yokuş inerken arkaya ver (ben genelde otururum) yokuş çıkarken az daha öne (istersen ayağa kalk benim gibi).

NOT: Bilen biri bu yazdığım 2 maddeyi doğrudur demeden kimse kaale almasın. Ersan hocam!!
    Bunun dışında edindiğim bazı dersler.
    3. Büyük makine ile dar yerlere girerken geri dönmenin gerekeceğini de hesaba kat. Dönmen gerekirse manevra yapacak alanın kalsın.
    4. Arka teker arazide kayabilir bunu içgüdüsel olarak doğal karşılamalısın ama ön teker yere sağlam basmalı. Frenlerken arka kayabilir korkma ön frene fazla asılma.
    5. Motor arazide düz gitmez yana kayabilir bu doğaldır. Bununla savaşma akışına bırak.

Onun dışında sizleride bir sonrakine bekleriz. Vallaha ben çok eğlendim. Gri madde de çok eğlendi. Bir ara arazide 100km'nin üstüne çıkmışım. Sonra virajda durana kadar iyi cebelleştim : )
    Konu HakanVelioglu tarafından (23-05-2015 Saat 22:43 ) değiştirilmiştir.

9. HakanVelioglu güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (23-05-2015),Arif Oral Unal (24-05-2015),Çağın Sarılar (25-05-2015)

Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

- limitlerinizi bilin. yetkinlik matrisinin 2. seviyesinde iseniz yapabileceğinizden fazlasını denemeyin. öte yandan, bir noktada limitlerinizi test etmeniz gerekecektir. kanatlarınızı açmaya istekli olun, konfor alanınızdan çıkmaya istekli olun. bunu ufak adımlarla, az az yapın.
    - akıcı yeterince hızlıdır. hızlı sürmeye çalışmayın. bunun yerine akıcı sürün. akıcı, doğru teknikleri konforlu bir şekilde kullanmaktır. bu akıcılık doğal olarak daha yüksek hızlara evrilecektir.
    - diğerlerinin sürüşünüzü belirlemesine izin vermeyin. bir grup sürücünün bir kısım diğer sürücüyü yeteneklerinin ötesinde sürüşlere sürüklediği çokça görülür. bu kaza ile sonuçlanabilir. bu talihsiz sürücünün siz olmasına izin vermeyin. bir ihtiyar gibi sürdüğünüzü söyleyen yol arkadaşınızı dikkate almayın. onlara bir ihtiyar olduğunuzu hatırlatın.
    - kaza yapmayı göze alabileceğiniz hızda sürün. bir defasında bir arkadaşım çok hızlı sürdüğümü, bu hızda kaza yapmayı riske etmek istediğimden emin olup olmadığımı sordu. cevabım net bir hayırdı. iki tık yavaşladım.
    - testosteronu evde bırakın. maço karşılaşması veya sidik yarışlarına girmeyin. kaybedersiniz. canınız acır ve motosikletiniz ve sizin tamir masraflarınız genelde yüksektir.

11. ahmet korkmaz güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (25-05-2015),Çağın Sarılar (25-05-2015)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Ahmet süper olmuş, eline sağlık ama. Senin küheylan bu işler için sanki biraz ağır gibi

Sonra Ersan hocanın dediği gibi motor düşünce yapılacak ilk iş nedir? Kaldırmaya yardım edecek birilerini aramak

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

13. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (26-05-2015),Ersan ÖZYURT (26-05-2015)

Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ahmet süper olmuş, eline sağlık ama. Senin küheylan bu işler için sanki biraz ağır gibi

Sonra Ersan hocanın dediği gibi motor düşünce yapılacak ilk iş nedir? Kaldırmaya yardım edecek birilerini aramak

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    benimkiyle zor ama yapan yapıyor, o da beni aşıyor

Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

- uzun boylu olmanıza gerek yoktur. kısa boylu olmak bir 1200GS ile offroad sürmenize engel değildir.
    - offroad sürmek için halterci olmanıza da gerek yoktur. kısa boylu ve şişmanım ve daha çok egzersiz yapmam gerekti. motosikletimi tek kolla havaya kaldıramıyorum, buna ihtiyaç duymuyorum çünkü bundan daha akıllıyım. kaba kuvvet yerine doğru tekniği kullanın.
    - ekipmana çok fazla bütçe ayırmanıza gerek yoktur. yine de ekipman satın alırken paranızı akıllıca harcayın. en ucuza değil kaliteye yatırım yapın.
    - diğerleri kadar hızlı kullanmak zorunda değilsiniz. kendi sürüşünüzü yapın. sizi bekleyeceklerdir. beklemezlerse kendinize yeni sürüş arkadaşları edinmenin zamanı gelmiş demektir.
    - en hızlı sürücü her zaman en iyi sürücü değildir. sürücü kabiliyetini belirleyen faktör hız değildir. yumuşak teknikler ve tam sürüş tecrübesinin verdiği keyif en iyi OR sürücülerinin mührüdür.

bundan sonra biraz daha tekniğine giriyor işin, bakacaz artık.

16. ahmet korkmaz güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (25-05-2015),Sadık SÖNMEZ (25-05-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Hortlasın burası birazcık. Belki bir faydası olur diye ekledim ama iyi mi ettim kötü mü ettim bilmiyorum.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

18. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (27-02-2016),Cem oruç (27-02-2016),Ercan Çelen (26-02-2016)

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu