Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 8´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye EmreOzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Standart Debriyaj teli hakkında herşey :)

Merhaba arkadaşlar,

Belki benim gibi bu konularda bilgisiz olan arkadaşlara faydası olur diye bu başlığı açıyorum. Gerçi yeni makinelerde artık debriyaj telsizdir falan o konuları bilmem ama benim Vara' da telli : ) 3 harfli de tel yoktu tabi ondan dolayı bu konuyu hiç öğrenmemişim, telim kopunca hızlıca bilgi sahibi oldum

Yaklaşık 1 ay önce debriyaj manetinde bir takılma gibi bir şey hissettim sonra geçti. Meğer kopacağının sinyalini veriyormuş ama işte anlayana : ) Geçtiğimiz hafta Cuma günü iş çıkışı debriyaj maneti yine takılmaya başladı ve vitesler zor geçmeye başladı. Neyse eve gideyim incelerim dedim Allah' tan öyle demişim. Evin oraya geldiğimde maneti inceledim tel tek tek ayrılmaya başlamış. Neyse servise gider değiştiririm diye düşünürken debriyajı çekmemle kopması bir oldu. Allah' tan evin orada oldu.

Sonra araştırmalara başladım, 1 tane Honda bayisini aradım ama ellerinde orjinal tel olmadığını öğrendim ve fiyatınında yaklaşık 100 - 120 TL arasında olduğu bilgisini aldım. Sonra facebook grubumuzda araştırınca telin kopma sebebinin gidon yükselticiden dolayı telin gerilmesinden kaynaklandığını öğrendim. Yani orjinal tel takınca yine kopacağını anladım. Derken sonra dış muhafazasıyla tel yapan yerler olduğunu öğrendim ve tesadüfi bir bisiklet tamircisinin yönlendirmesiyle evimin yakınında tel yapan bir yer olduğunu öğrendim. Bu işi yapan yer bulmak biraz zor ondan böyle detaylı paylaşıyorum : )

Bulduğum dükkanın adı Astel ve yeri Maltepe' de Gülsuyu köprüsünün üzerinde Gülsuyu tarafına doğru giderken sağda kalıyor. Bu işi yaparken ölçü alma kısmı çok önemli, zira çok uzun yapınca işe yaramıyor, kısa yapınca takılmıyor ben 3 - 4 defa yaptırdım oradan biliyorum :mrgreen Firma da ki çalışanlar çok iyi insanlar tel ihtiyacınız olursa buraya gitmenizi tavsiye ederim. Bu arada teli 20 - 30 TL' ye baştan muhafazasıyla yaptırdım yani orjinal tel fiyatıına göre çok ekonomik oluyor. Bu arada bu tel yapma işi onlar için çok küçük bir iş yani adamların işi debriyaj teli yapmak gibi algılanmasın diye belirtmek istedim. Genelde büyük makinelere toplu tel yapıyorlar ama yanlarına elinizde numuneyle giderseniz istediğiniz teli de yapabiliyorlar.

Firma bilgileri; ASTEL - İlhan Akkaya - 0534 251 77 50 - 0216 376 19 83 - Gülsuyu Esen Sok. No: 15 Maltepe / İstanbul

Benim makinede yaklaşık olarak 5 cm. yükselten ve 2 cm. yaklaştıran bir gidon yükseltici bulunuyor ve makinemde 2011 model Varadero. Dış kablo yani muhafaza tam olarak baştan vidanın sonuna kadar 114.7 cm. yaklaşık 115 cm diyebiliriz. İç tel de 127.1 cm. yaptırdım ve bana tam geldi. Varadero sahipleri sizde buna göre referans alabilirsiniz.

Debriyaj telini muhafazasıyla sökmek kolay yani zor bir işlem değil. Sadece takarken acaba nereden geçirsem diye düşünmemek için sökmeden önce nerelerden geçtiğine iyice dikkat etmenizi tavsiye ederim. Ben 2 - 3 kare resim çektim sonra baya faydasını gördüm

Ayrıca yolda başıma gelirse sıkıntı yaşamamak için 1 tane yedek iç tel aldım ve selenin altına attım. Bu telin 1 tarafı debriyaj manetine giriyor, diğer tarafı açık. Açık ucuna geçirmek için bir civatacıdan alyanla sıkılan ufak bir vida buldum. Motosikletçilerde ya da bisikletçilerde bu iş için üretilmiş özel sıkıltırma vidası bulunuyormuş ama bizim buralarda bulamadım. Sanırım Eminönü bu işin merkeziymiş. Olur da yolda başınıza gelirse bu şekilde pratik bir çözümle 5 dk.' da sorununuzu çözebilirsiniz.

Benden bu kadar, inş. birilerinin işine yarar

2. EmreOzer güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (27-06-2015),Ali KORKMAZ (28-06-2015),cemkucuk (28-06-2015),Ersan ÖZYURT (01-07-2015),İbrahim DEĞERLİ (02-07-2015),Tolga Büyüktürkel (15-07-2015)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Evet bende birkaç kez tel yaptırdım teli orjinali sağlamken yaptırmak en iyisi..Ölçü açısından yan yana koyup aynısını yaptırmak mümkün..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

teşekkürler bilgi için, önemli hususlar bunlar.

Ordinaryus Enduroist HALİDUN KAYA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    h.kaya
    Motosiklet
    gv 650
    Marka
    Hyosung

iyi tel yapan yeri bulmuşun işi güzel halledip paylaşmaşın eline sağlık.
    GARAJ KURUCUSU GARAJ MOTOR BAKIM YERİDİR 5322124353

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Çok faydalı bilgi olmuş, özellikle varaderocular için hap niyetine. Benim böyle bir yere gitme şansım yok tabi. Ben de şöyle bir tecrübe aktarayım.
    Benim dış telim sağlam ancak iç telim kopmuştu. Bir adet kalın debriyaj teli 2 tl. , bir adet de sıktırma o da 50 kuruş, taktıktan sonra sıktırmayı iyice sıkıp ucundaki fazlayı keskin bir pense veya yan keski ile kesince tertemiz işçilik oluyor. Sakıncası da sıktırmadan portabilir ya da iç tel adi ise tekrar kopabilir. Buna önlem olarak kaliteli telden 2 adet alıp birini yedek yapmak sıktırmadan da 2 adet ardarda iç tele sıktırmak ve yedekte de 2-3 tane bulundurmak. Ben yaklaşık 1 yıldır kullanıyorum, ne esneme ne portma ne de kopma yaşamadım. Not: sıktırmanın çeşidine göre değişir ancak çok fazla sıkılması durumunda da iç teli kopartabilirsiniz veya görünmeyen zede oluşur yakın zamanda kopabilir, buna da dikkat edilmeli. Teli takarken de greslemeyi unutmayın!
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Enduroist Kıdemli Üye EmreOzer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emre Özer
    Motosiklet
    Varadero 2011
    Marka
    Honda

Evet Halidun Abi, bisikletçilerde sıkıştırma vidasını bulamayınca sağolsun bir bisikletçinin yönlendirmesiye evin yakınında böyle bir yer olduğunu öğrendim : )

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Eski teli dış kılıfı ile söküp yeni teli takarken aynı kablo yolunu korumak için şu yöntemi izlerseniz kolaylık olur. Sökerken telin alt ucuna bir ip bağlayın. Teli yukarı çekerek çıkarın ve ipi çözün. İp artık telin geçeceği yol klavuzu olacaktır. Ardından da yeni teli ipe üstten bağlayıp ipi aşağı doğru çekerek yeni debriyaj telini eskisi ile aynı yerden geçirmiş olursunuz.

9. HakanVelioglu güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (30-06-2015),EmreOzer (30-06-2015),Ersan ÖZYURT (01-07-2015)

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Ben de orijinal ile değiştirmiştim.
    Bilsem böyle yapardım😁
    Latife bir tarafa çok güzel bir bilgi.
    Bu arada ben debriyaj balatası ve halatını değiştirdikten sonra inanılmaz derecede yumuşak bir kol ortaya çıktı.
    Hatta ustaya bir hata mı var diye çokça sordum.
    Garip ama gerçek. 👍

11. ahmet f senel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (01-07-2015)