Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 33 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Bir yerlerde okumuştum ama kaynağı hatırlamıyorum. Kalabalık şehirdeki insan davranış ve eğilimleri kafese kapatılmış hayvan davranışlarına benzerdir. Bu bilimsel bir çalışma sonucuydu sanırım. Yurt dışı olarak bir italya da bu durumu biraz gördüm. Şehirler gecekondulaşıp sıkışmak yerine yüzeye yayılmış ferahlaşmış. E bende koca tur otobüsünün yaya yayageçidine adım atacak diye freni koyuşunu orda gördüm. Bildiğin abs falan devreye soktu. Biz ne yapardık. Dadaaaaaaaat. Korna var ya.

2. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (16-07-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada simdi okudum kentucky de motosikletlere tepki vermeyen isiklarda motosikletliler yol guvenli ise isik kirmizi olsa bile yasal olarak gecebiliyorlar... Sanirim bu sensorler agirlik ile calisiyor. Bir kac eyalette de benzer kanunlar varmis. Biz de fi tarihinden kalma mevzuatla hayatta kalmaya calisalim...

Gectigimiz hafta servis aracini karadeniz sahil yolunda gecmeye calisirken hayvan herif hizlandi. Ben de gazi acip ilerde gordugum sagdaki bosluga girmeye calisirken radarla goz goze geldim. Hizlanmak bi secenekti ama sol seritte yavas kalmaktan daha guvenli gelmisti. 120 ile 397 lira ceza yedim herifi durdurmadilar bile. Bilerek yaptigindan, tam ben onu gecmeye calisirken gaza abandigindan eminim. Yedigim cezayi da nazarlik sakladim nasil olsa hgs den cikaricam... Benden ve esimden onemli degil cunku devlet ya da diger vatandaslarin(!) zerre umurunda olmadigimi biliyorum. Plaka kapatmiyorum onu da soyliyim
    Iyi avlamış vallahi seni. :eek:
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist Can Ekin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Can Ekin
    Motosiklet
    '15 PCX 125
    Marka
    Honda

Yazacak çok şey var ama hiçbiri çözüm değil sadece serzeniş..
    Sıkıldım bu konuda dertlenmekten, tek çözümüm "güvenli sürüş".. Kimseye kızmıyorum artık çünkü sıkıldım

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Vallaha Mustafa Beye kısmen katılıyorum. İğneyi de kendimize batırmadan olmaz. Apaçiler çıksın ortaya
    İstanbul trafiğinde sık motor kullanmam ama arada bir çıkıyorum. Açıkçası bir motosiklet sürücüsü olarak ilk benim altıma alıp pataklayasım gelen motor sürücüleri var. Keşke sayıları da az olsa...

En basitinden gidelim. Eminim sizlerden de anlatacağım şeyi yapanlarınız vardır. Emniyet şeridinde sürüş. Ne zaman çıkılır emniyet şeridine? Trafik kurallarına göre normal durumda "asla" değil mi? Ama çıkıyoruz ve Evet bende çıkıyorum, ama ne zaman? Kurallara göre biz motorcuların hız sınırları araçlardan bile düşük ve hepimiz biliyoruz ki trafik kurallarımız büyük hacımlı motorlara uygun ve trafik güvenliğini bu anlamda sağlayacak olgunluktan maalesef uzak. Dolayısı ile trafik durduğunda (ya da dur kalk haline geldiğinde) bende dahil tüm motorcular emniyet şeridine çıkıyoruz çünkü bir motorcu için dur kalk manevrası ve 25km/s hızın altı en dengesiz ve riskli halleri. Eminyet yerine şerit arası da olur ama eminyete çıkma sebebimiz başka bir başlık altında tartışılan "lane filtering" konusunun Türk otoyollarına çok da uygun olmamasından ötürü. Peki emniyet şeridine çıkınca ne görüyorsunuz? Eğer öküz bir araba çıkmadıysa önünüz boş arkanız boş. Peki ne yaparsınız?
    A) Ver gazı verebildiğin kadar mis gibi boş yol. Haha mal arabalar almadınız tabi motor bekleyin trafikte. O kadar diyoruz trafik problemini 2 teke çözer.... zihniyeti.
    B) 50 km/s hızı geçmeden efendi efendi refüje yakın bir konumda tüm alıcı antenlerin hassas ayarda seyrine devam et... zihniyeti
    C) Az A şıkkından az da B şıkkından ortada bir zihniyet.

Gerçeği söyleyin dostlar B şıkkına uyanınız hangileriniz. Hepimiz demeyin trafikte gördüm sizi Allahtan gördüm ki; bir iki göremediğim de o dar emniyet şeridinde ödümü patlatarak ne geçtiniz yanımdan beni. Bir durdursam ne biçim madalya takacaktım videodaki gibi sizlere ....

Lütfen kimse gerekmeyen kısımları üstüne alınmasın. Bu 2 teker magandalığını gençliğimde bende yaptım. Küçücük 125cc motorumla kafamda kask bile yokken (bildiğin apaçi işte) trafiğin içinde kuryeden beterdim. Allah korudu da ne bu videodaki gibi biri denk geldi de dersimi verdi ne de kendi belamı kendim buldum.

Kısaca Mustafa Beye katılıyorum ama olay enduro ya da race sahibi olmakta değil. Hala eğitim sahibi olamamakta bence.
    Hee ama buna cevap vereyim

B şıkkı hatta sınırım 40.
    50 ye çıkınca yola bağlanıyorum :eek::cool:
    Konu Can Ekin tarafından (18-07-2015 Saat 23:02 ) değiştirilmiştir.

5. Can Ekin güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (18-07-2015),Berkay İnal (19-07-2015)

Enduroist Katılımcı Üye bahadircolak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bahadır Çolak
    Motosiklet
    Tiger 900 GT Pro
    Marka
    Triumph

Ben şöyle bir taktik izliyorum: Trafiğin akış hızının 1 vites yukarısında bir sürat ile gidiyorum (yaklaşık olarak tabii).

Allahın Küba'sında değil motosiklet, önümüzde bisiklet vardı, koca tur otobüsü taaki şerit çizgisi aralıklı olup öndeki aracın geçilmesine izin verir hale gelene kadar köy yolunda arkasından aynı sürat ile gitti. Ne korna, ne sıkıştırma... Şerit ihlali bile yapmadı bisikleti geçmek için!

Enduroist Üye Kahraman İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Kahraman İnal
    Motosiklet
    Multistrada V4 S Full
    Marka
    Ducati

Videonun derlendiği ülkelerin çoğu sanırım güney amerika ve diğer bazı az gelişmiş ülkeler. Rusya'dan da görüntüler var. Popüler video sitelerinde Rusya trafiğindeki olaylar hakkında o kadar içerik var ki bazı arkadaşlar Rusya'nın trafiğini rezalet sanıyor. Ancak sanırım Rusya'da araçlarda kamera bulundurma zorunluluğu var. Bu da doğal olarak birçok olayın kayıtlara geçmesini sağlıyor. Bu kamera bulundurma zorunluluğu Türkiye'de olsa inanın trafik videoları dalında youtube'da açık ara birinci olurduk

Avrupa'nın birçok ülkesini, ABD'yi ve Arap ülkelerinin bir kısmını görme fırsatım oldu. Hayatımın bir döneminde de 6 ay kadar Afganistan'da bulundum. Utanarak söylüyorum ki Afganistan'da bile bu kadar birbirine saygısı olmayan sürücüyü bir arada görmedim. Evet, orada araç sürmek daha tehlikeliydi ancak tehlikenin kaynağı yolun sağında solunda zırt pırt patlayan bombalardı, sürücüler değil

Yani demem o dur ki, "kendimize çok haksızlık etmeyelim, dünyanın her yerinde trafikte oluyor böyle şeyler" söylemi koskoca bir aldatmacadan başka birşey değildir. Bence az bile yapıyoruz. Artık kurallara uyanların genelde kaybettiği ve devamlı geride kaldığı bir Türkiye'de yaşıyoruz. Anayasayanın ve kanunların devamlı çiğnendiği ve bunun cezasız kaldığı ve hatta üstüne bir de ödüllendirildiği bir ülkede, vatandaştan trafikte saygılı olmasını bekliyoruz.

Kızım, ben kırmızı ışıkta beklerken, yanıbaşımdaki aracın neden geçtiğini soruyor. Ben birşeyler geveleyip duruyorum. Çocuklarınıza verdiğiniz iyi bir cevabınız varsa bana da söyleyin, ben de yalanlar tükendi

8. Kahraman İnal güzel mesajın için 7 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (10-08-2015),Arif Oral Unal (11-08-2015),Berkay İnal (10-08-2015),Ediz Gürkan (14-08-2015),Ersan ÖZYURT (10-08-2015),HakanVelioglu (12-08-2015),ozgurcakici (13-08-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Kahraman İnal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Videonun derlendiği ülkelerin çoğu sanırım güney amerika ve diğer bazı az gelişmiş ülkeler. Rusya'dan da görüntüler var. Popüler video sitelerinde Rusya trafiğindeki olaylar hakkında o kadar içerik var ki bazı arkadaşlar Rusya'nın trafiğini rezalet sanıyor. Ancak sanırım Rusya'da araçlarda kamera bulundurma zorunluluğu var. Bu da doğal olarak birçok olayın kayıtlara geçmesini sağlıyor. Bu kamera bulundurma zorunluluğu Türkiye'de olsa inanın trafik videoları dalında youtube'da açık ara birinci olurduk

Avrupa'nın birçok ülkesini, ABD'yi ve Arap ülkelerinin bir kısmını görme fırsatım oldu. Hayatımın bir döneminde de 6 ay kadar Afganistan'da bulundum. Utanarak söylüyorum ki Afganistan'da bile bu kadar birbirine saygısı olmayan sürücüyü bir arada görmedim. Evet, orada araç sürmek daha tehlikeliydi ancak tehlikenin kaynağı yolun sağında solunda zırt pırt patlayan bombalardı, sürücüler değil

Yani demem o dur ki, "kendimize çok haksızlık etmeyelim, dünyanın her yerinde trafikte oluyor böyle şeyler" söylemi koskoca bir aldatmacadan başka birşey değildir. Bence az bile yapıyoruz. Artık kurallara uyanların genelde kaybettiği ve devamlı geride kaldığı bir Türkiye'de yaşıyoruz. Anayasayanın ve kanunların devamlı çiğnendiği ve bunun cezasız kaldığı ve hatta üstüne bir de ödüllendirildiği bir ülkede, vatandaştan trafikte saygılı olmasını bekliyoruz.

Kızım, ben kırmızı ışıkta beklerken, yanıbaşımdaki aracın neden geçtiğini soruyor. Ben birşeyler geveleyip duruyorum. Çocuklarınıza verdiğiniz iyi bir cevabınız varsa bana da söyleyin, ben de yalanlar tükendi
    Altına imza atacağım bir yazı olmuş. Her satırına kesinlikle katılıyorum. Hele son iki paragrafını, bağıra bağıra tekrarlıyorum. Düzelmek için bugün çocukları eğitmeye başlasak ki, yok öyle bir durum, çocukların büyümesi ve anlayışın değişmesi için 15 yıl lazım. Trafikteki durum bir sebep değildir, bir sonuçtur. Senin de yazdığın gibi, toplumsal bozulmanın sonuçlarıdır.

İnsanın beynindeki soru "kurala neden uymalıyım" olduğu sürece, her zaman uymamanın bir yolunu bulacaktır. Oysa olması gereken, "kurala neden uymayayım ki" sorusu olmalıdır. "kanunların devamlı çiğnendiği ve bunun cezasız kaldığı ve hatta üstüne bir de ödüllendirildiği bir ülkede" cümlenize o kadar katılıyorum ki.

Yol çok uzun ve biz hala aksi yöne doğru gidiyoruz. Kendimizi ayrı tutmayalım, farkında olmadan biz de uyduk buna. Sorgulayın kendinizi. İki yıl önce yapmadığınız çok şeyi bugün yaptığınızı göreceksiniz. Çok acı, çok ve ben buna son derece üzülüyorum. Bu ülkenin, bu tarihin, bu kültürün hakkı bu değil.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

10. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (10-08-2015),alper ozbas (11-08-2015),Arif Oral Unal (11-08-2015),Berkay İnal (10-08-2015)

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Hakkı Erdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Hakkı ERDAĞ
    Motosiklet
    Yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

Avrupa ülkelerinde ortalama 45000 km yol yaptım ( son 4 yılda).Şunu kesinlikle söyleyebilirim; motorsiklete saygılılar.Hiçbir zaman rahtsız edilmedim.Ne selektör,ne korna ,ne popona kadar girme nede başka bir olumsuzluk yaşamadım.O ülkelerde motor sürmenin zevkini yaşadım.Romanya ve Bulgaristan hariç.Virajlara güvenle girdim,çünki karşıdan önündeki aracı sollamış benimle kafa kafaya gelecek bir araç olmyacağından emindim.önümdeki aracı sollarken ,en sol şeritten son derece hızlı gelen otomobillerin ,aramızda mesafe olmasına rağmen ,benim rahatsız etmemek için yavaşladığını aynamdan gördüm.ve benzer şeyler.
    Motorcu özgür ruhtur.
    05324123412

12. İsmail Hakkı Erdağ güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (11-08-2015),Ali KORKMAZ (13-08-2015),alper ozbas (11-08-2015),Arif Oral Unal (11-08-2015),Ersan ÖZYURT (11-08-2015)

Enduroist Üye harun solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    harun solmaz
    Motosiklet
    Yamaha Supertenere
    Marka
    Honda

Yunanistan'da dunyanin yolunu medeni bir şekilde yapıp İpsala'dan memlekete girdiğimde ilk trafik ışığında doblo'lu bir apaci üzerime sürdü. Korkan eşimi Keşan'dan otobüsle istanbula yolladim.

Benim için mevzu kisa ve net.
    Konu harun solmaz tarafından (13-08-2015 Saat 01:52 ) değiştirilmiştir.

14. harun solmaz güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (13-08-2015),Arif Oral Unal (13-08-2015),Ersan ÖZYURT (13-08-2015),ozgurcakici (13-08-2015)

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

İş icabı, senede bir kaç kez Avrupa ülkelerine gidip geliyorum. Özellikle Fransa da, sol şerit ile orta şerit arasında, motorcuların geçebileceği kadar bir boşluk bırakılıyor, trafikte. Hepsi o aradan geçiyor. Bir tek biz (şöförümüz Türk idi) sol şeritte, şeridin sağından gidip bu düzeni bozuyorduk ve gelen motorcular kaputa vurarak bizi uyardı

Bir yıldır motora biniyorum, her gün neredeyse. İş - ev arası. Tabi FSM geçiyorum ve emn. şeridi kullanıyorum. Trafikten biraz hızlı, duruyorsa 2. vites hızında seyahat ediyorum. Geçenlerde önümden 2 tane süper sport, muhtemelen gençler, oldukça hızlı geçtiler. Tam bu esnada iki yunus ekibi, sağa çekmiş bekliyordu ve dikkatlerini çekti, hatta hareketlendiler. O sırada ben oldukça yavaş geçiyordum ve önüme atlayıp beni durdurdular. Hatta bu olanları görünce durma seviyesine yakın yavaşladım. Hemen yanıma gelip sislerini yağış ve sis dışında neden açık dediler, cevabını kibarca verdim. Bu sefer çantan ruhsata işlimi, far ve sislerin orjinal mi, muayenen varmı gibi bir sürü soru sordular. Adamların SS cilere kızdığının farkındayım ve kibarca cevaplar verdim. Tamam git ama arabalar size emn. şeridi kullanıyrosunuz diye uyuz oluyorlar, bize şikayet ediyorlar. Bari bizi görünce çizgiye doğru yaklaşın diye uyarıda bulundular en son.

Kısacası, bunların altında hep "insana saygı" yatıyor. Bunu sağlamadığımız sürece, kazalar da olur, kavgalar da, emn. şeridinden gitmemize müsade etmeleri de kalkar.

Enduroist Üye harun solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    harun solmaz
    Motosiklet
    Yamaha Supertenere
    Marka
    Honda

Konu saygıdan açılmışken en çok da türkün , türke saygısı yok.Bu yaz tatilde arabayla istanbul-marmaris-fethiye-antalya-mersin-istanbul güzergahlarında 3500 km yol yaptım.Bu yolculukta bayram ve yaz tatili sebebi ile yüzlerce gurbetçi ve yabancı plakalı araç gördüm.Avrupada tüm kurallara uyan adamlar türkiye'ye girince vandallaşıyor ve trafik canavarı kesiliyor.

17. harun solmaz güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (13-08-2015),Ersan ÖZYURT (13-08-2015)

Sayfa 2 Toplam 4 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234 SonuncuSonuncu