Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 53 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye alperiynem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Post Trieste-Safranbolu 2 motor,27 Haziran/4 Temmuz 2015 8 gün

Motosiklet forum sitelerinin en sevdiğim bölümleri gezi yazılarını içeren bölümleridir. O yazıları okurken kendim gitmiş gibi keyif alırım. Acaba ben ne zaman bu işi yapacağım diye düşünüyordum. Yurt içi tecrübem bi le daha 200 km altı düzeyinde iken O yazılanları gerçekleştirmek bana bile ütopik geliyordu..Bir gün, ara ara küçük turlamalar yaptığımız Ortopedi uzmanı olan arkadaşım Müfit’e “biz ne zaman gideriz böyle bir geziye” dedim. O da “hadi gidelim” dedi. Peki öyleyse bir Selanik yapalım öyleyse dedim…Boş ver Selanik’i İtalya’ya gidelim dedi..Onun motor 6.500 km, benim ki 14.000 km idi. “Ciddi misin, gider miyiz? “ dediğimde, daha sonra itiraf ettiği üzere benim hanımın rızasının olmayacağı ve vazgeçeceğimi düşünerek “kesin gelirim” dedi. Bunun üzerine rota çalışmalarına başladım.
    Benzer rota yazılarını tekrar okudum. Neticede kafamda rotayı belirledim. Bütçe planını oluşturdum. Yeşil pasaport olduğundan vize ile ilgili bir sıkıntımız yoktu..Vize ile ilgili tek sorun hanımların vizesiydi. O benim hanımın, bende onun hanımının bu geziye vize vermeyeceğini düşünüyorduk. Ancak bizde ki heyecan, onların yurt dışında başımıza bir şey gelirse ne yaparız, ne ederiz endişelerinin önüne geçince rızaları kaptık
    İçişlerinden vizeyi kapınca Booking’den konaklamaları da ayarladım. Yorgun argın otel aramak işime gelmiyordu. Üst sınırı 50€ tutarak wifi ve otoparkı olan yerlere baktım. Bir de 3 kişilik oda olsun istedim..İki ayrı yatak denilip tek büyük yatakla karşılaşarak aynı yatakta yatmak zorunda kalmayalım diye Doğal olarak bu kriterleri sadece apartlar karşılıyordu.
    İzin süremiz kısıtlı olduğundan motorları Unroro firmasının gemisi ile Trieste’ye göndermeye karar verdik. Firma ile görüşüp işin nasıl gerçekleşeceğini öğrendim. Vize ile ilgili bir işlemimiz olmadığından diğer gerekli evrakları hazırladık. Bunlar:
    1) Uluslararası ehliyet ( Ankara Turing den 420 TL karşılığında)
    2) Yeşil sigorta (yerel acente den 42€ / 15 günlük)
    3) Kasko ve yurt dışı zeyilnamesi
    4) Pasaport (Fotokopileri ile)
    5) Motosiklet ruhsatı (Bazı sınır kapılarında soruluyor)
    6) Trafik sigortası ( Türkiye’ye girerken soruluyor)
    Yola çıkma heyecanı ile götürülmesi gerekenleri unutmamak için liste hazırlandı.

Aslında eşime tura katılması için baştan beri ısrar ediyordum. Ama O, değişik çekincelerle katılmak istemedi. Ancak sonradan karar değiştirerek Selanik’ten itibaren tura katılmak istedi. Bunun üzerine onun uçak biletini de aldım..Böylelikle evrak faslını tamamlamış oldum.
    Navigasyon için, aracımda senelerden beri kullandığım Next 828 navigasyon cihazıma doğu Avrupa haritasını yükledim. Ebay dan da case’ni aldım..Cihaz, Bluetooth ile Midland BT2 kulaklığıma bağlanmadığından kablolu bağlantı sağladım. Gideceğimiz tüm konaklama noktalarının ve ilgimi çeken yerlerin koordinatlarını favorilere kaydettim. Müfit’te Tomtom riders aldı. Böylelikle navigasyon işini halletmiş olduk.
    Rotamız şu şekilde olacak:
    1) Safranbolu-Pendik (RORO’ya motosikletlerin teslimi)
    2) İstanbul-Lubliana(Slovenya) –Trieste(İtalya) (Uçak ve otobüs ile)
    3) Trieste (İtalya) - Krk adası(Hırvatistan)
    4) Krk adası(Hırvatistan)- Trogir (Hırvatistan)
    5) Trogir (Hırvatistan)- Mostar(Saraybosna)- Dubrovnik(Hırvatistan)
    6) Dubrovnik(Hırvatistan)- Kotor (Karadağ)- Ulcinj(Karadağ)
    7) Ulcinj(Karadağ)- Shköder(Arnavutluk)- Prizren(Kosova)- Üsküp(Makedonya)
    8) Üsküp(Makedonya)- Selanik(Yunanistan)
    9) Selanik(Yunanistan)- Kavala- Alexadropoli- Çorlu
    10) Çorlu-Safranbolu

Cumartesi sabah tura başlayabilmek için motorları Çarşamba günü gemiye teslim etmemiz gerekiyor.

24 Haziran 2015'de Akşamdan yüklediğimiz motorlarla başlangıç resmimizi de verdikten sonra yola çıktık. Yağışlı bir yolculuktan sonra UNRORO nun Pendik tesislerine ulaştık.

Önce girişte ruhsat kaydı yapıldı. Sonra buradan merkez ofise yönlendirildik. Orada pasaport ve ruhsatlarımız kayıt altına alındı ve üst kata gümrük kısmına çıktık. Gümrük bölümünde pasaportlara araç ruhsatı ile ilgili bir şeyler işlendi. Muayeneye gitmemiz istendi. Binanın karşısında olan muayene istasyonuna gittik. Orada ruhsatlar kontrol edildi. Tamam denildi. Biz de motorları kontrol edecekler sandık. Tekrar merkez ofise geldik ve nakliye ücretini yatırdık. Trieste de liman vergisi olarak 50€ ödenecek. Burada da 340€ ödendi ve sadece bir makbuz verildi. Fatura ev adresine gönderildi. Ücretin içerisine “ motosiklet navlunu, Pendik liman vergileri, Uçak bileti, Slovenya-Trieste otobüs ücreti” dahil. Uçak bileti veya başka bir doküman verilmiyor.
    Sonra motorları gemiye götürdük. Gösterilen yere kendimiz park edip güvenlik kayışlarını bağladık. Bizden önce 3 motosiklet daha park etmişti. Onlara bakarak motorun neresinden kayışları geçireceğimize karar verdik. Sonradan öğrendik ki o motorlarda ilk defa bu şekilde gemiyle gitmişler ve kafalarına göre güvenlik kayışlarını bağlamışlar
    Konu alperiynem tarafından (22-07-2015 Saat 14:22 ) değiştirilmiştir.

2. alperiynem güzel mesajın için 7 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (17-07-2015),cemkucuk (18-07-2015),Emir ÇELTEK (17-07-2015),EmreOzer (16-07-2015),Sabahattin KOÇAK (10-12-2015),ugurkamil (21-07-2015),yılmaz yılmaz (02-09-2015)

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

bekliyoruz heyecanla.

Moderatör alper ozbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Selam adaş ve muhtemel meslektaş Alper .İlk olarak şunu belirtmek isterim yazıyı dikkatle okudum hiç bir yerde tarih kullanmamışsın bu gezi ne zaman yapılacak yapıldı mı anlamadım.Tahminim herhalde motorları yeni gemiye yüklediniz.
    Bizde enduroist olarak 22 agustos Yunanistan çıkışlı bir gezi planlıyoruz,benzer rotaları gezip döneceğiz.Nacizane tavsiyem oralara gitmiş biri olarak Bosna hersekte saraybosnaya,Makedonyada Ohride uğramanızdır.Karadağ da fırsat bulursanız Kotordan tepedeki Lovcen parka çıkmanızdır.
    İyi yolculuklar dilerim.Bölge hakkında sormak istediğin bir konu olursa özelden mesaj atarsan yardımcı olabilirim.

Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Motorları sağlama aldıktan sonra tekrar evimize döndük ve sabırsızlıkla Cuma gününü beklemeye başladık.
    Turun en can alıcı kısımı olan İstanbul’da havaalanında başlayan ve Trieste'de motorlarımızı teslim aldığımız süreci biraz detaylı anlatacağım ki böyle bir tur planlayanlar için rehber olsun

1.gün İstanbul-Trieste-Krk Adası ; 27 Haziran 2015

Cuma günü iş çıkışıyla birlikte Karabük'ten 18:00 otobüsü ile İstanbul’a geldik . Gece 12’de Esenler Otogarında son metroya yetiştik ve Atatürk Havaalanı'na geçtik . Sabah 05:00 de kalkacak olan uçağımızı beklemeye başladık. Adria Havayollarının kontuarı uçuşdan 2 saat öncesine kadar açılmadığı için pasaport bölümünden diğer tarafa geçip, bu yolculuklarda sık kullandığım Wings lounge’dan faydalanamadık… Tüm üçlü koltuklar da dolu olduğundan bulduğumuz bir sandalyeye tünedik…

Adria havayollarının kontuarı 03:00 de açıldı. Elimizde herhangi bir belge olmadan sadece pasaportlarımızı verdik ve biletimizi almış olduk. Kontrolden geçip Wings de kahvaltımızı ettikten sonra uçağı beklemeye başladık.
    (Kısa Bilgi : Gezi sırasında aldığım bir mesaj ile Akbank’ın Atatürk Havaalanı ve Sabiha Gökçen Havaalanındaki lounge ve vale hizmetlerinin sona erdirildiğini de öğrendim. Bankamı değiştirsem mi acaba?)
    Adria Airlines , Slovenya’ya ait küçük bir havayolu şirketi. Star Alliance kapsamında THY ile ortak uçuşlar gerçekleştiriyor. 2 Airbus A319, 6 Bombardier CRJ900LR, 1 Bombardier CRJ700ER ve 1 Bombardier CRJ200LR olmak üzere toplam 10 uçağı var. Bizimde bindiğimiz 80 kişilik Bombardier CRJ900’dü. Bizim uçak yeniydi. Fazla yolcu olmadığından çoğunlukla iki kişilik koltuklarda tek kişi oturdu. Gece uykusuzluğunu bir nebze azaltmamızı sağladı. Uçakta kahvaltı olarak meyve suyu ve peynirli sandviç veriyorlar.

2 saatlik bir uçuşun ardından Slovenya’nın başkenti olan Ljubliana’ya indik. Gördüğüm en küçük havaalanlarından biriydi. Apron kapısından girince karşımıza pasaport polisi çıktı. Herhangi bir sorgu sual olmadan pasaportlarımız onaylandı ve hemen arkadaki bagaj teslim bölümüne, oradan da dışarı çıktık

Konu alperiynem tarafından (21-07-2015 Saat 13:52 ) değiştirilmiştir.

6. alperiynem güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Emir ÇELTEK (17-07-2015),ugurkamil (21-07-2015)

Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Dışarı çıkınca bizi Trieste’ye götürecek servisi göremedik. Yardımımıza, bu yolların gediklisi olan TIR şöförü arkadaşlar yetişti. Servisin henüz gelmediğini biraz bekleyeceğimizi söylediler.

15-20 dk lık bekleme sonrası servis geldi. Ekibi takip ederek servise ulaştık. Türkiye den gelen şoförlerden birinin vize süresi ile ilgili sorun çıktığından yarım saat kadar bekledik. Sonra yola çıktık. yaklaşık 2 saatlik bol sohbetli bir yolculuktan sonra İtalya’nın Trieste liman şehrine vardık.

Motorcuların pasaportlarını ayrıca toplayıp gümrüğe verdiler. İstanbul’dan liste gelmediği için biraz bekleyeceğimiz ve bir yetkilinin bizimle ilgileneceği söylendi. Diğer şoförler gümrük alanına geçtiler. 20 dk bekledikten sonra Özgür isimli firma temsilcisi bir arkadaş geldi ve listenin geldiğini ve içeri geçebileceğimizi söyledi. Merkez ofise geçerek eşyalarımızı bıraktık. Geminin gelmeden önce liman işlemlerini bizim adımıza Özgür tamamladı. 50€ ve pasaport fotokopilerini verdik. Aynı binada bulunan gümrük ofisinde işlemlerimiz tamamlandı ve makbuzlarımızı aldık. Gemi henüz gelmediğinden liman içi servis aracı ile 15 dk mesafedeki şoförlerin kafeteryasına gittik .

Burada bulunan Wifi ile yakınlarımıza sağ salim vardığımızı ilettik.. Yaklaşık 1 saat sonra uzaktan geminin limana yanaştığını gördük ve tekrar limana geldik. Özgür, gemiye girebilmemiz için en az 1 saat daha beklememiz gerektiğini söyledi. Liman sahasına geçmek için pasaport ve liman vergisi makbuzlarını kontrol memuruna gösterip içeri girdik. Bu saha da sarı yelek zorunluluğu varmış.

En son gümrük memurları gemiye girdikten sonra saat 12:00 gibi bize izin verdiler ve motorlarımıza ulaştık. (Bu rotayı yapacak arkadaşlara tavsiyem gümrük işlemlerini yaptırınca 2-3 saatliğine Trieste’yi gezebilirler.) Çıkışta önce liman güvenliğinden pasaport ve ruhsatı göstererek geçtik sonra da gümrük kontrolden geçtik. Gümrük kontrolde çantalarımızı açtırıp içine baktılar. Tipimizi beğenmediler herhalde Bizimle birlikte gelen diğer motorlar daha önce geçtikleri için onları da aradılar mı bilmiyorum.
    Ön cama almak istediğim spoiler için daha önce navigasyonuma yüklediğim Givi bayine giderken, Trieste içinde kaybolduk. Kulaklık bağlantısını yapmadığımdan dönüşü kaçırdım. Bu sayede Trieste’nin ara sokaklarını gezmiş olduk İşaretlediğim yerde de dükkanı bulamayınca boş ver deyip yola çıktık…
    Konu alperiynem tarafından (21-07-2015 Saat 13:56 ) değiştirilmiştir.

8. alperiynem, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ugurkamil (21-07-2015)

Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Trieste şehrinin hemen çıkışında İtalya da bitiyor ve Slovenya otoban geçişi başlıyor. Ancak otobandan geçmek için 1 haftalık vinyet almak gerektiği söylendiğinden almaz ve yakalanırsak 400€ cezası olduğundan biz otoban dışı yolları kullanarak Hırvatistan’a kadar olan yaklaşık 40 km yolu devlet yolundan geçtik. İyi ki de öyle yapmışız. Mükemmel bir asfalt kalitesi, bol virajlı yollar, kasaba geçişleri….Yorgunluğumuza rağmen keyfimiz doruktaydı. İtalya Slovenya geçişinde bir gümrükle karşılaşmadık.

İlk benzinimizi almak için önce diğer araçları seyrettik. Sistemi anladık İstasyonda pompacı olmadığından depoyu kendin dolduruyorsun. Sonra gidip içeriye parasını ödüyorsun…Kaçarsan ne olur ? Onu bilmiyorum 1.37€/ lt den 14 € luk benzin aldım. Gezi boyunca ortalama bu fiyattan gitti zaten. Taa ki Yunanistan’a kadar.

1 saate yakın bir sürüşten sonra Slovenya Hırvatistan sınırına geldik. Buradan sonra euro geçici süre hizmet dışı… Hırvatistan para birimi Kuna. Gitmeden önce baktığımda 1 avro 7.57 Kuna ediyordu. Ne olur ne olmaz diyerek sınırı geçince yol üzerinde 200 avro bozdurdum. 7,17 den (!). siz bozdurmayın…

10. alperiynem güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (17-07-2015),Ediz Gürkan (18-07-2015),ugurkamil (21-07-2015)

Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Hırvatistan sınırından sonra tekrar otobana girerken kara bulutlar yağmurlukları giymemiz gerektiğini söylüyordu..Ardından sağlam bir yağmur yedik.

Rijeka yönünü takip ederek hedefimiz olan , Hırvatistan’ın köprü ile bağlantısı sağlanan tek adası olan Krk Adası’na doğru devam ettik. Gezi yazılarını okumaya başladığımda dikkatimi çekmişti burası. İlk günün yorgunluğu ile çok fazla yol yapmak istemediğimizden, haritada 136 km mesafedeki bu yerleşim birimini tercih ettik. Daha sonra başka bir yazıda uğramaya gerek olmayan bir mekan diye bahsedilse de yerimizi ayırtmıştım.

Rijeka –Split yol ayrımından Split yönünde devam ederek Krk Island yönüne döndük. Adaya geçişi sağlayan köprü ücretli, 21 kuna ödedik. Köprünün manzarası bizim Boğaz Köprüleri kadar olmasa da yine de muhteşemdi. Ancak burada dikkati çeken ilk şey anakaradan bakıldığında adaların çorak oluşu..Adeta sadece taş var. Allah rızası için bir ağaç yetişmez mi be arkadaş… Neyse ki iç kısımlar gayet yeşillikti.

Navigasyon ile apartımızı hemen bulduk. İki yatak odalı bir aparttı burası. Çoğu apartta olduğu gibi kahvaltı yok..
    Apartments Zatezalo, Zagrebačka 10, 51500 Krk, Hırvatistan

Kayıtlarımızı yapıp 50 avro ödedikten sonra üstümüzü değiştirip plaja gittik. Ancak plaj olarak işaretlediğim yerlerin taşlık çıkması üzerine yorgunluğumuzun da iyice artması nedeniyle odamıza dönüp biraz istirahat edelim..Sonra akşam gezeriz dedik. Dönüşte bir nudist beach’in yanından geçtik. Amcalar teyzeler serbest stilde arzı endam etmişler Ortalık karpuz tarlasına dönmüş.
    Odaya dönünce şöyle bir ayakları uzatayım dedim… Gözlerimi açtığımda ortalık kararmıştı, saate baktığımda 01:00 olmuş. Karnım aç, kalkıp dışarı çıktım. Ortalıktan el ayak çekilmiş Limanda bir iki yer açık. Gençler dum tıs müzikle muhabbet ediyorlardı. Bozburun’a benzeyen bir yerleşim birimi burası. Hamburger yapan bir yer buldum. Orada mideyi yatıştırdıktan sonra Müfit’e de paket yaptırıp tekrar odaya döndüm. Kalan yerden uykuya devam…

12. alperiynem güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Emir ÇELTEK (17-07-2015),savaskayan (28-07-2015),ugurkamil (21-07-2015)

Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

2.gün; Krk- Trogir ; 28 Haziran 2015:

12 saat uyuyunca sabah gayet dinç bir şekilde uyandık. İstikamet Split/Trogir . Haritaya göre 343 km var.
    Kahvaltıyı Senj’de yaparız diyerek yola çıktık. Yolda Avusturya plakalı cruiserlerden oluşan 6-7 araçlık bir gruba denk geldik. Radar yemeyelim diyerek aheste giderken yanımızdan hızlıca geçince onlara takıldık. Grup sürüşünde ki fermuar düzeninin içinde yer aldık. Krk köprüsüne kadar birlikte seyrettikten sonra onlar Reijka tarafına biz Split tarafına döndük.

Dalmaçya kıyısını takip eden güzergahımız tertemiz asfaltı, saygı gösteren otomobil sürücüleri, güzel güneşli bir hava ile keyfimize keyif kattı. Yolda denk geldiğimiz diğer motorlarla 4-5 araçlık bir grup oluştu. Bir virajdan çıkıp bir viraja girerken aynada arka grubun farları karnaval gibiydi.

En hoşuma giden noktalardan biri de karşıdan gelen motosiklet sürücülerinin ve artçılarının büyük çoğunluğunun bizi selamlamaları oldu. Başta rezil olmayalım diye pek selam vermezken sonradan bize de yerleşen bir alışkanlık oldu. Ama çok da alışmamak lazımmış. Türkiye ye girdiğimizde hayrına bir iki istisna hariç o kadar selamımıza , motorcu arkadaşlar bakmadılar bile İnsan bozuluyor be ya…
    Bir diğer güzel durum da diğer araçların tavırları. Önünüze bir araç denk geldiğinde şeritinin yarısını boşaltacak şekilde sağa yanaşıyorlardı. Tabi hepsi değilse de çoğunluk bu şekilde yapıyordu. Hatta geçmeyi düşünmediğim halde sırf bu nezaketi gösterdikleri için geçtiğim araçlar oldu . Zaten trafikte saygı, genlerinde var bu adamların.

Deniz kıyısında tatlı tatlı giderken Senj’e ulaştık. Küçük bir sahil kasabası. Ama ne yermiş burası…

Kahvaltıyı yaparken motosiklet gruplarının biri geliyor biri gidiyordu. 30 tane 1200GS bir arada geçer mi insanın önünden . Her yerde motosiklet vardı. Motosikletin Mekke’sine geldik herhalde dedik. Bu rota da gezi yapan arkadaşlara hemen anayolun kenarında ki Senj’e girmelerini kesinlikle öneriyorum. Buraya uğramadan hacı olunmaz . Kahvaltıya 160 kuna ödedik.
    Biz huşu içinde gelen geçen motorları seyrederken Moped’ciler geldi. Hepsi tek tip kıyafet giymiş bir fun club üyeleriydi. Bizim eski mobylette’lere benzeyen ve adını unuttuğum bir marka moped kullanıyorlardı.
    Konu alperiynem tarafından (21-07-2015 Saat 14:15 ) değiştirilmiştir.

14. alperiynem güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Ediz Gürkan (18-07-2015),Emir ÇELTEK (17-07-2015),EmreOzer (20-07-2015),savaskayan (28-07-2015),ugurkamil (21-07-2015)

Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Bu grupla daha sonra dağ yolunda tekrar karşılaşıp selamlaştık.

Kahvaltının ardından tekrar yola çıktık. Deniz kenarından devam eden yol şimdi dağ geçişine döndü. Yol biraz kalabalıktı ama bu bizim için herhangi bir stres yaratmıyordu. Araçlar yine ellerinden geldiğince yol vermeye çalışıyorlardı. Bir süre sonra otoban ayrımına geldik. Benzinimizin de azalması nedeniyle otobana çıkmayıp yan yoldan devam ettik.

10 km daha gittikten sonra benzinliğe uğrayıp benzinimizi alıp (11lt/98 kuna) otobana girdik. Aralıklı sert rüzgarlar yiyerek bu gün konaklayacağımız Hırvatista’nın en popüler şehirlerinden biri olan Split’in yanı başında ki UNESCO’nun tarih mirası şehirlerinden Togir’e ulaştık.

16. alperiynem güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (18-07-2015),Ediz Gürkan (18-07-2015),Emir ÇELTEK (20-07-2015),EmreOzer (20-07-2015),Sabahattin KOÇAK (10-12-2015),ugurkamil (21-07-2015)

Isim
    Alper İynem
    Motosiklet
    R 1200 GSA & CRF 250 L
    Marka
    Bmw

Alıntı alper ozbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Selam adaş ve muhtemel meslektaş Alper .İlk olarak şunu belirtmek isterim yazıyı dikkatle okudum hiç bir yerde tarih kullanmamışsın bu gezi ne zaman yapılacak yapıldı mı anlamadım.Tahminim herhalde motorları yeni gemiye yüklediniz.
    Bizde enduroist olarak 22 agustos Yunanistan çıkışlı bir gezi planlıyoruz,benzer rotaları gezip döneceğiz.Nacizane tavsiyem oralara gitmiş biri olarak Bosna hersekte saraybosnaya,Makedonyada Ohride uğramanızdır.Karadağ da fırsat bulursanız Kotordan tepedeki Lovcen parka çıkmanızdır.
    İyi yolculuklar dilerim.Bölge hakkında sormak istediğin bir konu olursa özelden mesaj atarsan yardımcı olabilirim.
    Adaşım merhaba, turu tamamladık biz. Ben anestezi uzmanıyım. Vakit buldukça raporu yüklemeye devam edeceğim. İlerleyen bölümlerde anlatacağım gibi Ohrid den değil Üsküp den geldik. Kotor'a fazla vakit ayırmadık.. Ayrıca uyarın için teşekkürler, tarihleri ekledim

Sayfa 1 Toplam 6 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu