Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 61 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Berkay İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berkay İnal
    Motosiklet
    F700 GS '16
    Marka
    Bmw

Ben yan ayakta ısrar ediyorum. Bunu bir topladığımızda konuşalım. Yazarak zor olacak.

2. Berkay İnal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (04-08-2015)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    orta sehpada benim iki motorda ileri ve geri sallanıyor sadece. yan ayakta ise esneme sağa ve sola daha çok oluyor. ön veya arka tekerin hangisi havada ise altına konacak takoz ile o tekerde yere basmış olacaktır. orta sehpa daha sağlıklı geliyor Hakan
    Cem hocam sana katılıyorum ama aklıma yatmayan yerleri bir irdeleyelim. Orta sehpada takozu koyduk tekerin altına ve iyi bir geri sallantı aldı motor kaya gibi durur. Ama basma açısının darlığından ve ağırlık merkezi yüksekliğinden yanal atılımlarda dengesiz olmasını beklerim. Ya da motorun gidiş yönüne bir atılım olursa da ayaktan düşecektir??!!

Yan ayakta (ve mesajımda yazmamışım ama videste tabiiki) bırakında motor amortisör esnemesi yapacaktır ki bu da iyi değil mi. Geminin salantısından gelen enerjiyi amortisör sönümleyecektir böylece (sanırım). Yok ya Berkay hocam gibi bende yan ayak diyorum.

Ahh bee. Mythbusters benzeri bir şey olsa bizlerde de şu konuyu versek de irdeleseler ne iyi olurdu.

4. HakanVelioglu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (03-08-2015),Ersan ÖZYURT (04-08-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Feribotta motoru nasıl parketmeli?

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Cem hocam sana katılıyorum ama aklıma yatmayan yerleri bir irdeleyelim. Orta sehpada takozu koyduk tekerin altına ve iyi bir geri sallantı aldı motor kaya gibi durur. Ama basma açısının darlığından ve ağırlık merkezi yüksekliğinden yanal atılımlarda dengesiz olmasını beklerim. Ya da motorun gidiş yönüne bir atılım olursa da ayaktan düşecektir??!!

Yan ayakta (ve mesajımda yazmamışım ama videste tabiiki) bırakında motor amortisör esnemesi yapacaktır ki bu da iyi değil mi. Geminin salantısından gelen enerjiyi amortisör sönümleyecektir böylece (sanırım). Yok ya Berkay hocam gibi bende yan ayak diyorum.

Ahh bee. Mythbusters benzeri bir şey olsa bizlerde de şu konuyu versek de irdeleseler ne iyi olurdu.
    Bu kadar düşünesiye 3tl ye çamaşır ipiyle motosikleti deli bağlar gibi sağa sola bağlasanız olmaz mı? Gemide illaki bir delik halka veya sabit bir yer bulunur. Bağlayın kurtulun. sizce de olmaz mı?
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

6. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Çağın Sarılar (04-08-2015),Ediz Gürkan (04-08-2015)

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Feribot boşken kontrol ederseniz belirli bölgelerde yerde bağlama için halkalar göreceksiniz. Nerelerde olduğuna dikkat etmedim çok fazla ama baş kısımlarda olduğunu biliyorum. Az sallanan orta bölümde bağlamadan duracağını, çok sallanan önde bağlı durmasını tercih ederim. Bağlandığınızda sanırım doğru yöntem motoru yan ayak üzerine bastıracak şekilde olmalı. Böylece ters tarafa düşmesi de engellenmiş olur. Ayrıca isterseniz istatistik yapalım. Eminim sitede feribotta parketmeden önce düşenlerin sayısı, motor yan ayakta dururken düşenlerin sayısından fazladır.

8. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (04-08-2015)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Hakan,

çok dalgalı ve düşeceğini düşündüklerinde zaten gerdirme kayışlarını bağlıyorlar bandırma, yalova ve mudanya feribotlarında ; diğerlerinde zaten yanında durduğun için sıkıntı olmuyor

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Bu konuyu kafama takmazdım eskiden şimdi paranoya oldu sayenizde 😊

11. Ediz Gürkan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (04-08-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuyu kafama takmazdım eskiden şimdi paranoya oldu sayenizde 😊
    bu işler tecrübe işi. Kazandıkça doğrusunu öğreniyorsun.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Hakkı Erdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Hakkı ERDAĞ
    Motosiklet
    Yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

Feribottan kasıt bizdeki Yalova feribotu veya Harem Sirkeci feribotumu,yoksa uzun feribot yolculuklarımı.Bizdeki kısa mesafe feribotlarında bağlantı çengelleri ve kayışları bildiğim kadarıyla yok.
    Yurt dışı gezilerinde defalarca feribot geçişleri yaptım.Bunlar 2 saatten 12 saate kadar süren yolculuklardı.Avrupalı motorcular bu konuda oldukça tecrübeliler.Bende onlara bakarak ve gemi göervlilerine sorarak öğrendim.
    Büyük feribotlarda motosikletler daima ilk önce alınır ve gemide onlara ayrılmış bölüme yönlendirilirler.Bu bölümde kenarda gerdirmeli kayışlar ,zeminde sabit kayış takma üçgenleri vardır.
    Motoru bağlamak tamamen motorcunun sorumluluğudur.İsterseniz gemiciler yardım eder( ben ilk binişlerimde yardım istemiştim)
    Motorlar yan ayağına alınır ,vitese takılr ön arka lastiklerin önüne takozlar konur ( gemilerde var) ve kayışlarla sabitlenir( motorun sağlam yerlerinden)
    Kayışların motor üstünde geçtiği yerlerde iz yapmaması için altına bez,mukavva vs( ne bulursanız veya temizlik bezleri olabilir) gibi malzeme koymak gerekir.
    Kayışları depo üstünden geçirmemek gerekir ,sallantıda depoyu çizebilir.
    Sakız adası Pire arasındaki feribotlarının bazılarında kayış yok ,iple gemiciler bağlıyor.
    Çeşmeden Sakıza giden kçük feribotlar 30 dk lık yolculukta dahi gemiciler tarafından kayışlarla bağlanır.
    Avrupa İskandinavya arasındakilerde her motorcu kendi bağlar.
    Motorcu özgür ruhtur.
    05324123412

14. İsmail Hakkı Erdağ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (05-08-2015),Ersan ÖZYURT (05-08-2015),HakanVelioglu (05-08-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı İsmail Hakkı Erdağ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Feribottan kasıt bizdeki Yalova feribotu veya Harem Sirkeci feribotumu,yoksa uzun feribot yolculuklarımı.Bizdeki kısa mesafe feribotlarında bağlantı çengelleri ve kayışları bildiğim kadarıyla yok.
    Yurt dışı gezilerinde defalarca feribot geçişleri yaptım.Bunlar 2 saatten 12 saate kadar süren yolculuklardı.Avrupalı motorcular bu konuda oldukça tecrübeliler.Bende onlara bakarak ve gemi göervlilerine sorarak öğrendim.
    Büyük feribotlarda motosikletler daima ilk önce alınır ve gemide onlara ayrılmış bölüme yönlendirilirler.Bu bölümde kenarda gerdirmeli kayışlar ,zeminde sabit kayış takma üçgenleri vardır.
    Motoru bağlamak tamamen motorcunun sorumluluğudur.İsterseniz gemiciler yardım eder( ben ilk binişlerimde yardım istemiştim)
    Motorlar yan ayağına alınır ,vitese takılr ön arka lastiklerin önüne takozlar konur ( gemilerde var) ve kayışlarla sabitlenir( motorun sağlam yerlerinden)
    Kayışların motor üstünde geçtiği yerlerde iz yapmaması için altına bez,mukavva vs( ne bulursanız veya temizlik bezleri olabilir) gibi malzeme koymak gerekir.
    Kayışları depo üstünden geçirmemek gerekir ,sallantıda depoyu çizebilir.
    Sakız adası Pire arasındaki feribotlarının bazılarında kayış yok ,iple gemiciler bağlıyor.
    Çeşmeden Sakıza giden kçük feribotlar 30 dk lık yolculukta dahi gemiciler tarafından kayışlarla bağlanır.
    Avrupa İskandinavya arasındakilerde her motorcu kendi bağlar.
    Kayışlar Abi? Onları da bizim mi götürmemiz lazım?
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Katılımcı Üye İsmail Hakkı Erdağ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    İsmail Hakkı ERDAĞ
    Motosiklet
    Yamaha 1200 süper tenere
    Marka
    Yamaha

Ersan kayış götürmene gerek yok ,gemilerde var .
    Motorcu özgür ruhtur.
    05324123412

17. İsmail Hakkı Erdağ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (06-08-2015)

Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 SonuncuSonuncu