Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 13 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Standart Otobüse motoru nasıl koymalı?

Feribotta motor nasıl parkedilir konusunda bilgiler paylaşılınca aklıma bu da geldi. Bu konuda herkesin tecrübesini paylaşacağı bir başlık olmasını istedim.

Ben hiç otobüse motorumu koymadım. Diğer yandan Africa Twin gibi koca bir motor otobüse girer mi bilemedim de. Motorsikletini otobüse koyma konusunda tacrübesi olanları farklı başlıklardaki yazılarından biliyorum. Anlatın bakalım nasıl koydunuz neler yaptınız tecrbüeleriniz nelerdir?

Aydınlatın tecrübenizle bizleri...

Moderatör Emir ÇELTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emir Çeltek
    Motosiklet
    R 1250 GS
    Marka
    Bmw

Hayırdır nereye gönderiyorsun AT' i?

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Yok abi bir yere gönderdiğim yok. Sadece bu türden bilgilerin sitemizde derli toplu bulunması için açtım. Ama oldu da bir gün lazım olursa kullanırım da. Benim memleket Rize. Motorla sürebilirim ama otobüsle götürmenin kolay ve motora hasar vermeyen bir yolunu bulsam otobüsle dinlenerek gidip zamanımı yaylada sürerek geçirmek mantıksız da değil hocam.

4. HakanVelioglu, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emir ÇELTEK (31-07-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Burada okumuştum. En yüksek bagaj travego modellerindeydi. Hatta GS in gidonu aşağı alınarak, ön tarafındaki bagaja giriyor yazmışlardı.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Üye Yıldıray Büker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yıldıray Büker
    Motosiklet
    Africa Twin CRF1000
    Marka
    Honda

Ben Akhisar dan CBF250 almıştım iş seyahatinde. Aynaları söküp, motoru yan ayağa alıp sağlam bir iple bağladık otobüsün altına. Ben arabayla önden gidip otobüsü Bursa da karşılamıştım. Depo içindeki benzini de boşaltmıştık. İndirirken sağdan soldan yardım isteyip indirme operasyonunu halletmiştim. Ama daha büyük motorları hem sığdırmak güç hem de indirip bindirmek. Ciddi otobüs firmaları motoru kabul etmemişti, tanımadığım bir firmanın otobüsüne vermiştik. 1 kişilik bilet kesmişlerdi. Hey gidi günler

7. Yıldıray Büker, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (03-08-2015)

Enduroist Üye Yavuz GENCOGLU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Gençoğlu
    Motosiklet
    R 1200 ADV LC
    Marka
    Bmw

Ilk 1200 GS motorumu Denizli'den alıp satıcıdan otobüse yüklemesini istedim.
    Yanlış hatırlamıyorsam otobüs Mitsubishi marka idi.
    Gayet basit, ön cam ve arka çanta sökülüyor.
    Üç kişi yeterli hem yükleme hemde indirme için. Gidonu indirmeye dahi gerek yok, benzin boşaltılmalı kesinlikle. Yağ boşaltmaya gerek yok akıtmıyor zira yan yatsada motor.
    Dikkat edilecek ana husus şöför ve muavine motorun üstüne bagaj -çanta yüklemeyeceklerine dair ciddi söz almak.
    250 TL gibi rakam yeterli oluyor.

9. Yavuz GENCOGLU, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (03-08-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Size yarın detaylı fotoları atarım f650gs in yüklenişini göstereceğim. Önce firma sahibi ardından şöför ile konuşmalısınız. Şöföre bir miktar para( genelde bilet fiyatıdır) verilip fiyatta anlaşılır. Yükleme saatinden yarım saat önce orda olun benzin var mı içinde derlerse yok hepsini boşalttım geldim dersiniz. Yoksa almıyorlar bunun en kolay yolu benzin ışığını yakıp gidin ve orda gösterin. Yüklerden ön cam ve topcaseyi söküyorsunuz. Amortisörü de indirip üzerine bir battaniye ve iple bagajın iç demirlerine motosikleti dayayıp bağlıyorsunuz. Yanınızda cam sökmek için gerekli anahtarı bulundurun. Motosiklet bagaja geri geri sokuluyor. Far ve gösterge seleden yüksek olduğu için otobüsün bagaj tavanına değiyor. Bir de ufaktan rampa amaçlı tahta bulundurun yüklerken fayda sağlıyor. En yakın zamanda resim atarım.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

11. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (05-08-2015),HakanVelioglu (05-08-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Yüklemeye hazır bir motosiklet. Aynalar sökülüyor topcase sökülüyor cam çıkıyor. Benzim boşaltıldı deniyor. Ama boşaltın yoksa sorun çıkar. Bana şöför dedi ki abi su dök depoya yoksa koymam. Ben de kontak açıp yanan yakıt ışığını gösterdim ve ayaklık açıklen marşa bastım 😜 çalışmıyor işte benzin yok. Daha da basarsam kömürlerim yanar aküm biter basim mi dedim. Tamamdır dedi. Aklınızda bulunsun.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

13. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

cemkucuk (05-08-2015),HakanVelioglu (05-08-2015)

Enduroist Kadim Üye ismail gur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ismail gur
    Motosiklet
    xrv750 & multistrada 950 S
    Marka
    Ducati

Alıntı HakanVelioglu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yok abi bir yere gönderdiğim yok. Sadece bu türden bilgilerin sitemizde derli toplu bulunması için açtım. Ama oldu da bir gün lazım olursa kullanırım da. Benim memleket Rize. Motorla sürebilirim ama otobüsle götürmenin kolay ve motora hasar vermeyen bir yolunu bulsam otobüsle dinlenerek gidip zamanımı yaylada sürerek geçirmek mantıksız da değil hocam.
    Hakan öncelikle biz hemseriymisiz bende rizeliyim.

Ben daha önceden hiç görmeden bir arkadaşımın tavsiyesi ve fiyatın uygunlugu ile trabzondan rd04(1990AT) almistim otobüsle geldi ilk başlar da sigarmi diye sordum hallederiz dediler motor geldiğinde şaşırdım biraz ben yaptırırlar diye düşündüm ama meğer bütün otobüslerin en öndeki bagajınin en ön kısmında bir yükseklik var oraya yanlamasina motor lastiklerinin üzerinde rahatlıkla giriyor tek dikkat etmek gereken önce motorun arkasını sokmak gerek içeriye birde AT gibi yüksek motorlarin depoları saseye değiyor oraya bir parça sünger koyulursa deponun çizilmesi engelleniyor. O motorla 350.000km yaptim toplamda 450.000 veya 550.000tam bilmiyorum olunca krank ses yapmaya başladı yine Trabzona satmak nasip oldu bende otobüsle gönderirken biraz tedirgin oldum otobüsle gelmesine rağmen ama otobüs şoförleri tecrübeli bu konuda ama biraz tabiri caizse koparmacilar iyi pazarlık edilmeli ve pazarlığa sadık kalinmali ücret karşı taraf ödeyecekti benden de talep ettiler ve bu konuda bayağı ısrarcı oldular yedek egzos gonderiyordum ona göz diktiler bişey koparamayinca depodaki benzini bosalttip benzini bidona koydular parlama riski için mantıklı geldi ama sonradan düşündüm de plastik bidonu yine bagaja koymaları nedenin bu olmadigini ve alıcıya söyle benzin getirsin demeleri niyetin bambaşka olduğunu anlamış oldum

Dikkat edilmesi gerekenler;

1) motorun on cam ayna çanta gibi yükseklikleri sokulmelip direksiyona çokta gerek olduğunu sanmıyorum rd04At gibi yüksek bir motor da dahi bir karistan fazla mesafe kalıyor

2) motor yüklenirken önce arka kısım sokulmali bagaja çünkü gidon seleden yüksek olduğundan saseden geçmez

3) otobüs giderken çok fazla sallanmasa da hareket ettiğinden şase yan profiller gibi otobüsün bir tarafına değerse surtunmeden çiziliyor bu durumda araya sünger vb şeyler sikistirilmali ve olabildiğince iyi bağlanmalı

4) otobüs digar bagajlari almadan motor yukleneceginden otobüs saatinde değil de daha öncesinde terminalde değilde garajda yüklenip indirilmeli

5) Karadenize kesinlikle yüksek bagaj otobüsler var fakat ankara veya egeye giden otobüsler de alçak bagajlari da var trevego yüksek bir bagaj hacmine sahip olsa da bagaj yüksekliği 3 farklı modeli var anlaşırken mutlaka yüksek bagaj olmasına dikkat edilmeli (trevego SAD modeli en yüksek olanı)

F8331 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Güzel bir başlik olmuş özellike uzakta Arazi yapacaksan o dişli lastiklere yol yaparak hem kendimize hemde lastiğe ihanet ediyoruz..
    Takipteyim, merak ettiğim bir soruda bir otobüse kaç motor sığar acaba?

MI 8 Lite cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Good Things Come To Those Who Wait

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu