Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 21 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Standart Transalp xl 650 v arka jant tel gevşemesi.

Merhaba arkadaşlar.
    Öncelikle şunu belirtmeliyim ki jantta gözle görülür herhangi bir yalpalama yok.Sürüş esnasında da düşük ve yüksek süratlerde de herhangi bir terslik ya da ayarsızlık hissetmedim.Ayrıca arkamdan da arabayla takip ettirdim ve herhangi bir garip durum gözlenmedıği söylendi.
    Seyehat öncesi tedbir amaçlı ilk defa telleri kontrol ettim.
    Ön jant tellerinden tornavidayla hafif tıklatarak çıkan sesleri takip ettiğim kadariyla hepsi neredeyse aynı.
    Aynı işlemi arka jant telleri için uyguladım.Fakat 3 ya da 4 tanesinden sanki gevşekmiş gibi bir ses algıladım.Gevşek derken elle oynayacak kadar değil.Sadece ses tonu olarak kastettim. Ama sürüş sırasında" Bak ben burdayım, bir problem var"gibi bir durum algılamadım.
    Şimdi seyehat öncesi işi bilmeyen birine kurcalatıp da dertsiz başa dert almayayım diyorum.
    Belki de daha öncede böyleydi ya da ayar tutsun diye mi gevşek yapıldı bilmiyorum.
    Şimdi arkadaşlar 3 seçenek var.

1.Çalışıyorsa hiç kurcalama yola devam et.Yalpalama yaptığı zaman ayar vakti gelmiştir o zaman acorda git.

2.Bir acord anahtarı al küçük küçük tel deki boşluğu al benzer ses tonu çıkana kadar.

3.Sök lastiği al eline arka jantı,doğru Sirkeci ye acorda ayarı yapan bir yere.

Tabi 2. ve 3.seçenekte işleri berbat etmekte var.
    1. seçenekte de belki yolda başımıza bir iş gelme riski var.

Benim tercihim 1.şık.Yalpalama yok titreme yok.E niye kurcalatayım demek ki hala problem yok.Gel gör ki önümde nerden baksan 2500-3000km var.E buna da güvenemiyorum.
    Belki de geçen sene de böyle gittim haberim yok.
    Ne yapacağım bilemiyorum.

Değerli görüş ve bilgilerinize ihtiyacım var.
    Saygılarımla.
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Elle telleri oynatamıyorsan kurcalama ancak hard enduro yapacaksan durum başka.
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

3. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

AHMET GÖKER (01-08-2015)

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elle telleri oynatamıyorsan kurcalama ancak hard enduro yapacaksan durum başka.
    İlginiz için teşekkür ederim. Beni rahatlattınız.
    Haha.
    Hayır.Hard enduro değil.
    Ben sadece asfalt, otoban ve az biraz da köy yolu endurocusuyum.90 -110 km/h arası sürüş yapmasını severim.
    Yalnız seyehate hanımla çıkıyorum.Fazla bir ağırlık durumu değiştiriyor mu?
    Saygılarımla.
    Konu AHMET GÖKER tarafından (01-08-2015 Saat 07:44 ) değiştirilmiştir.

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

Evet arkadaşlar.
    Az önce elle de kontrol ettim herhangi bir oynama yok.Sabit duruyorlar.
    Daha önce dediğim gibi jantı sağ tarafında 3-4 tel den farklı nota sesi geliyor.Daha dikkatli dinlemem de jantın sol tarafından da 3-4 tel den farklı tınlama sesi geliyor.Belli ki biraz gevşeme varki farklı ton çıkıyor.
    Fakat dediğim gibi sürüş esnasında düşük ve yüksek süratlerde herhangi bir yalpalama yok.
    Benim sadece derdim tellerden çıkan farklı ""tınnn"" sesi.Ön jantakilerin neredeyse hepsi bire bir aynı ses.

Vallahi ne yalan söyleyeyim arka jant için korkuyorum teller yerinden çıkar yada kopar diye.
    Böyle bir durum oluşur mu?
    Bi huzursuzluk var içimde
    Yardımlarınızı bekliyorum.
    Saygılarımla

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Jant tellerini hepsinin aynı notada ses çıkaracak kadar aynı sertlikte akord edilmesi teorik olarak imkansızdır teller elle oynatılamıyorsa arka jant problemi toptan unutulmalıdır çünkü arka jantta problem yok demektir.
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

7. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (02-08-2015)

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Jant tellerini hepsinin aynı notada ses çıkaracak kadar aynı sertlikte akord edilmesi teorik olarak imkansızdır teller elle oynatılamıyorsa arka jant problemi toptan unutulmalıdır çünkü arka jantta problem yok demektir.
    Melih abi,verdiğin bilgi için çok teşekkür ederim .Biraz motorum konusunda pifirikliyim.Tamam itiraf ediyorum biraz değil çok fazla pifirikliyim.

Kulaktan dolma bilgiler bazen sağlam olanı kurcalayıp bozmanın arifesine getiriyor.
    Dediğim gibi yalpalama sorununum olmadığı halde acabalar beni çok huzursuz etti.

Neyse ki sizler gibi bilgili insanlar var da danışıyorum.
    Sayenizde rahatladım.Huzura erdim.Durduk yere dert edindim.Olmayan birşeyi problem yaptım .Ama şimdi verdiğiniz bilgiler doğrultusunda huzurluyum.

Teşekkürler Melih Bey.
    Teşekkürler Enduroist Ailesi.

Saygılarımla.

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

9. AHMET GÖKER, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (02-08-2015)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Bu cant teli akord konusu benim de kafamı kurcalayn bir konu ama çalışıyorsa elleme mantığındayım. Bisiklette bile ayarlamayı denesem beceremem ama bisikletçiyi yaparken bayağı dikkatli izlemiştim ama işin püf noktalarını bilmiyorum.

Bu cantlar fabrikadan makine ile ayarlanıyor sanırım ve ardından elle nasıl ayarlanıyor onu bilemiyorum fakat mantığım diyorki bir tane teli kessen bile o cant yola devam edecektir sanırım.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu cant teli akord konusu benim de kafamı kurcalayn bir konu ama çalışıyorsa elleme mantığındayım. Bisiklette bile ayarlamayı denesem beceremem ama bisikletçiyi yaparken bayağı dikkatli izlemiştim ama işin püf noktalarını bilmiyorum.

Bu cantlar fabrikadan makine ile ayarlanıyor sanırım ve ardından elle nasıl ayarlanıyor onu bilemiyorum fakat mantığım diyorki bir tane teli kessen bile o cant yola devam edecektir sanırım.
    Eskiden ben de çok dizerdim jant teli ancak bir iki akorttan sonra egzantiriğini ayarlayamadım sonra da bıraktım. Akordu kim yaptıracaksa eski bisiklet tamircisine gitsin telleri ona ayarlatsın. O iş göründüğü gibi basit değildir. Yani saz teli değil ki her telin bir tonu olsun. Bir taraf sıkarken diğer taraftan gevşetmeniz gereken yerler olabilir. Çok gererseniz ilk çukurda teli kırar. Eğer tel de esaslı bir tel ise telin geçtiği göbekteki deliğin dökümünü bile kırabilir. Jant düzeltme işlemi bittikten sonra balansın ayarlanması lazım. Onun da videosu vardı youtubede o da çok basit. 5 ve 10 gr.lık kurşunları elektrik bandı ile tutturun. Genelde sibobun karşısına takılır. Teker, maşada hiç oynamadan duracak her pozisyonda durmalı. Bu işlem lastik sabit durana kadar deneme yanılma ile yapılır. Ben daha önce bazı sürat aralığında 50-70km arası gibi, direksiyonu bıraktığımda yalpalama yapıp denge bozuyordu. Bu akort ayarı yapılıp balansı alındıktan sonra 100-120 km aralığına kadar ellerimi bıraksam bile motosikleti istediğim gibi yönlendiriyorum. Titreme ve yalpalama yok.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bazen fazla kurcalamamak en iyisi.Yoksa sağlam olan da bozuluyor.

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

13. AHMET GÖKER, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (04-08-2015)

Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    Marka
    Honda

Gidonu bırakınca yalpalama işi biraz farklı bir durum gibi geliyor bana.En azından benim TA. için.
    Bilindiği gibi TA nın el genişliğinde elçiklerin önünde rüzgarlıkları var.Kanımca rüzgar bunlara çarpınca kontrolü ele almak istiyor.Sağdan tokat soldan tokat elimizi de elciklerden çekince de haliyle rüzgarın etkisiyle yalpalama başlıyor.
    Artı bir makalede okumuştum.Adam çok memnun olduğu TA sını bu sebebten satmış.Bir türlü sebebini servis bulamamış.Daha sonra öğreniyor ki Tur camından tutun her türü ekipmanın elleri bırakımca bu tür bir yalpalamaya sebep olacağını öğreniyor ve akabinde yanlış hatırlamıyorsam gene TA alıyor.

Bu arada 100km 120 km aman aman vallahi iyi cesaret eli bırakmak.
    Ben elim üstündeyken yalpalama testinden yanayım.
    Sonra üstünden atar matar beygir tepmişe döneriz.

Buarada Hakan kardeşim, eski bir TA lı olarak sen bu duruma ne diyorsun? Gidonu bırakınca yalpalama işi sende de oluyordu her halde.

Daha önce dediğim gibi ne düşük ne de yüksek süratlerde her hangi bir titreme, yalpalama hissetmedim.Tabi eller gidon da
    Sadece 100km den sonra elciklerde hafif bir vibrasyon başlıyor.Herhalde bu TA nın doğasında olan bir durum.

Sizin ve Melih abinin de dediği gibi aynı ayar da tellerden ses çıkmasının imkansız olduğunu öğrenmem benim için yeterli.Gerçi ön janttan neredeyse hepsi aynı tonda.Herhalde fabrika ayarından.
    Arka jantında bir kere elle daha önce akord yapılmasından dolayı tellerden aynı tonda ses çıkmadığını varsayıyorum.Çünkü daha önce akort ayarının yapılıp yapılmadığını bilmiyorum
    Yanlış hatırlamıyorsam 2mm ye kadar sapmanın da normal olduğunu okumuştum.Anormal bir durum olsa zaten kendini belli eder düşüncesindeyim.
    Zaten benim çıkış noktam farklı ses tonuydu herhangi bir konforsuzluk değil.

Melih abinin de dediği gibi arka jant problemi toptan unutulmalıdır çünkü arka jantta problem yoktur.

Saygılarımla.

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu