Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 8´e kadar. Toplam 8 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye volkan emekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    volkan emekli
    Motosiklet
    XL650V Transalp
    Marka
    Honda

Standart Yakıt tasarrufu

Herkese merhaba. Konuyu buraya açtım ancak yanlış kategoride ise başkandan ricam uygun yere taşımasıdır.

2001 model honda transalp xl650 v sahibiyim ve işim gereği hergün ortalama 100-120 km arası yol yapıyorum. Dur kalk, dur kalk şehir içindeki yakıt sarfiyatım ortalama 6-6,10 lt / 100km idi. Yakın zamanda tanıdık bir abimin yurt dışındaki arkadaşından yakıt tasarrufu konusunda test etmemiz için bir aparat geldi.Bu aparat şu an İngiltere' de komatsu iş makinelerinde kullanılmakta, yatlar için tasarımı yapılmakta, ayrıca arabalarda da kullanılmaktaymış. Bu aparatı iyonizer olarak düşünebiliriz.Sadece depo ile yakıt hortumu arasına bağlıyorsunuz bu kadar.Ben önce biraz tereddütlü yaklaştım, sonuçta yabancı bir parça bağlayacaktım motora, ne kadar güvenilir, kaliteli mi, sağlam mı vs. Bu aparat sayesinde yaklaşık %10 luk bir tasarruf hedeflendiği belirtilmişti. Tahminen 3 haftadır bu aparatla kullanıyorum motoru, yüksek devir, düşük devir,dur-kalk, sabit hızla git.. elimden geldiğince değişken sürüşler ile test etmeye çalıştım.100 km deki ortalama yakıtım 5.40-5.60 lt arası oynuyor.Hem karbüratörlü hem enjeksiyonlu motorlarda-arabalarda kullanılabiliyor.Aynı cihaz enjeksiyonlu kawasaki versys de denendi, onda da aşağı yukarı aynı sonuç alındı.Yakın zamanda belli bir miktar aparat yurt dışından getirtilecekmiş. "1 ay deneme sürüşü sonucunda beğenmeyenler iade edebilir" koşulu ile satışı yapılacakmış.Denemek isteyen olursa diye aparatın fotoğraflarını ekliyorum, ilgilenen olursa detaylar hakkında yönlendirebilirim, herkese kazasız sürüşler..

Moderatör Emir ÇELTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emir Çeltek
    Motosiklet
    R 1250 GS
    Marka
    Bmw

Ben açıkçası mekanik çalışan makinalarda bu tarz yöntemlerin yararlı olmadığını düşünüyorum. Sonuçta motor depodan gelen yakıt ve havayı sıkıştırıyor, ateşleme ile patlama oluyor ve ısı, mekanik harekete dönüşüyor. Motosikletinizin tüm ayarlarının( karbüratör, vs) düzgün olduğunu düşündüğümüzde benzin deposundan gelen hortuma takılan bir aparatın yakıtı nasıl düşüreceğini mantığım almıyor. Mekanik veya yazılımsal bir değişiklik yapılmadığı takdirde imkansız olacağını düşünüyorum.

Ben bu tarz tasarrufların açıkçası psikolojik olduğunu düşünüyorum. Yani zaten parça takıldığı için yakıt düşecek mantığı ile daha sakin bir kullanım başlıyor ve bunun sonucunda yakıt düşüyor. Açık hava filtresinin yakıtı artırdığı söylenir, bir kısım der ki "hava filtresi takıldığında ses duymak için gazı açarsın o yüzden fazla yaktığını düşünürsün" ; bir kısmı derki "Araç havayı daha rahat aldığından az yakar"; bir kısmı da derki "Farketmez, zaten araç karışımı ayarlıyor".

Kişisel algılamayın lütfen Volkan hocam, düşüncelerimi aktarmak istedim.

3. Emir ÇELTEK güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (28-08-2015),Çağın Sarılar (28-08-2015),Ediz Gürkan (07-09-2015),Tamer GEVECİ (29-08-2015)

Moderatör Çağın Sarılar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Çağın Sarılar
    Motosiklet
    Africa Twin
    Marka
    Honda

Ya da ters psikoloji de olabilir. "Nasıl olsa tasarruf edeceğiz kökleyelim gazı"

Enduroist Katılımcı Üye bahadircolak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bahadır Çolak
    Motosiklet
    Tiger 900 GT Pro
    Marka
    Triumph

Ben de hep şunu düşünürüm; bu kadar kolay ve zararsız olsa üreticiler bunu takıp ta satarlar. Elbet başka bir negatif etkisi vardır...

6. bahadircolak güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (28-08-2015),Tamer GEVECİ (29-08-2015)

Ordinaryus Enduroist AHMET GÖKER - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    AHMET GÖKER
    Motosiklet
    TRANSALP XL65OV VE ZONGSHEN ZS200CROSS
    Marka
    Honda

Aslında TA yı zorlamasan şehiriçi 5.5lt , 5.8lt gibi yakar yani ben de en azından öyle.Şehirdışı bazen şehiriçinden daha fazla yakabiliyor.
    Bence siz deki düşüş tasarruf cihazı taktım diye biraz daha itinalı kullanmaktan olmasın.Ben de her daim kullandığım yollarda ister 6.5lt ister 5.5lt yaktırıyorum.Bence bu iş biraz kullanıma ait.
    Saygılarımla.
    Yol almak varsa kaderde,giderim benzinimin bitmediği sürece

Ahmet loves Ming so much
    Ming loves Ahmet so much
    Haha

Isim
    volkan emekli
    Motosiklet
    XL650V Transalp
    Marka
    Honda

Alıntı Emir ÇELTEK Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben açıkçası mekanik çalışan makinalarda bu tarz yöntemlerin yararlı olmadığını düşünüyorum. Sonuçta motor depodan gelen yakıt ve havayı sıkıştırıyor, ateşleme ile patlama oluyor ve ısı, mekanik harekete dönüşüyor. Motosikletinizin tüm ayarlarının( karbüratör, vs) düzgün olduğunu düşündüğümüzde benzin deposundan gelen hortuma takılan bir aparatın yakıtı nasıl düşüreceğini mantığım almıyor. Mekanik veya yazılımsal bir değişiklik yapılmadığı takdirde imkansız olacağını düşünüyorum.

Ben bu tarz tasarrufların açıkçası psikolojik olduğunu düşünüyorum. Yani zaten parça takıldığı için yakıt düşecek mantığı ile daha sakin bir kullanım başlıyor ve bunun sonucunda yakıt düşüyor. Açık hava filtresinin yakıtı artırdığı söylenir, bir kısım der ki "hava filtresi takıldığında ses duymak için gazı açarsın o yüzden fazla yaktığını düşünürsün" ; bir kısmı derki "Araç havayı daha rahat aldığından az yakar"; bir kısmı da derki "Farketmez, zaten araç karışımı ayarlıyor".

Kişisel algılamayın lütfen Volkan hocam, düşüncelerimi aktarmak istedim.

Sevgili Emir, kesinlikle kişisel algılamam o konuda rahat olabilirsin.Ben sadece yaşadığım deneyimi anlattım.İnsanlar ilgilenir veya ilgilenmez.Ancak "Yani zaten parça takıldığı için yakıt düşecek mantığı ile daha sakin bir kullanım başlıyor ve bunun sonucunda yakıt düşüyor." yorumuna katılamayacağım.Nedeni de şudur, ben işim gereği gün içinde birçok adrese ulaşmak durumundayım.Dolayısı ile keyfe keder, pazar gezmesine çıkmış gibi kullanma şansım yok.İş böyle olunca da psikolojik olarak sakin kullanmam pek mümkün değil.

sevgiler..

Isim
    volkan emekli
    Motosiklet
    XL650V Transalp
    Marka
    Honda

Alıntı AHMET GÖKER Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aslında TA yı zorlamasan şehiriçi 5.5lt , 5.8lt gibi yakar yani ben de en azından öyle.Şehirdışı bazen şehiriçinden daha fazla yakabiliyor.
    Bence siz deki düşüş tasarruf cihazı taktım diye biraz daha itinalı kullanmaktan olmasın.Ben de her daim kullandığım yollarda ister 6.5lt ister 5.5lt yaktırıyorum.Bence bu iş biraz kullanıma ait.
    Saygılarımla.
    evet, zorlanmasa dediğiniz ölçülerde yakar.. ancak kendi adıma konuşuyorum, gün içinde birçok kez zorlamam gerekiyor ve genelde yüksek devirlerde kullanıyorum.dolayısı ile benim için en ufak bir tasarruf bile önemli. Emir' i yanıtlarken de psikolojik olarak sakin kullanmamın pek mümkün olmadığını belirttim. Ama tabi ki bu durum benim için geçerli..

Isim
    volkan emekli
    Motosiklet
    XL650V Transalp
    Marka
    Honda

Yanlış yorumları önlemek adına yazmaya ihtiyaç duyuyorum ki, bu yazı KESİNLİKLE ticari kaygı ile yazılmış bir yazı değildir arkadaşlar. Ben ne bu parçanın satışını yapıyorum ne de yapılması ile ilgileniyorum, sadece deneyimlediğim bir durumu paylaştım. Sonuç olarak bana test amaçlı gelen bir parça ve test karşılığında hediye edildi. Benim işimi gördü ve görmeye de devam edecek. Motosikletle ilgili, hepimizin işine yarayacağını düşündüğüm herhangi bir şeyi buradan tekrar bıkmadan paylaşırım. İlgilenip ilgilenmemek herkesin kendi tasarrufundadır.

Hepimize kazasız sürüşler olsun, herkese sevgiler..