Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 4 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345678 ... SonuncuSonuncu
31 den 40´e kadar. Toplam 139 Sayfa bulundu
    Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ahmet ozcan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağlama nadir de olsa yapıyorum.trafik kurallarında olmasada kendimce sağlama kuralları uyguluyorum. Sağa herhangi bir giriş ( benzin istasyonu,sapak,park alanı) olup olmadığına bakıyorum öncelikle. Tabiki sağ arka kontrolu ve şeridin en sağından hızlıca geçiyorum ki öndeki aracın ani bir manevrasında hareket alanım kalsın hemde görüş alanında olayım diye. Sollama da omuz kontrolu artık reflex oldu bende yüksek hızlarda da biraz sıkıntı olabiliyor malum kafayı hafif çevirince rüzgar sağlam tokatlıyor...
    Sağlama başlığını bekliyorum. 😅😅😅😅
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Neticede sende sağdan geçiyorsun bak benimde demek istediğim buydu zaten yoksa gidiş geliş çift yönlü yolda kamyonun sağından geçecek değiliz herhalde,yalnız şöyle bir durum var kırmızı ışıkta duran araçların sağından ışığa varmak adına konturollu geçiş yaparım ben ama düşük süratte..
    Abi,

Bunu anlatmak istediğini iyi biliyorum ama kafalar karışıyor işte. Bu yüzden kuralları iyice konuşulmalı ve açıklanmalı.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sollamaya gelince her sollama kendine has şartlar getirir hangi birinden bahsedeyim otoyolda ve bölünmüş yollarda zaten şeritler var ,çift yönlü yollarda max. dikkat gerekir yalnız bir nokta var o da şuollama şartların uygunsa gazla birlikte (sinyal var tabiiki) sola çıkarım en kısa sürede sağ yan aynadan geçiş kontrolu yaparak (bana göre bu geçiş kontrolu çok önemlidir)şeridime dönerim bir noktayı belirteyim benim burada yazdıklarımın tamamı kendi tecrübelerimden ibarettir yoksa 36 yıllık motosiklet sürme hayatımda hiç eğitim almadım bundan memnunmuyum HAYIR tabiiki yazdıklarımda yanlış uygulamalarım olabilir burada bizler becerilerimizi geliştirebilmek adına yazıyoruz-çiziyoruz elbette yanlış yaptığım bir uygulamamıda eleştirebilirsiniz tabiiki buna bozulmam ama direnebilirim bimiyorum.Cevap içeren yazıları bekliyorum..
    Teşekkürler Melih Abi. Alçakgönüllüğün her an takdire değer özeliklerinden birisidir. Pek çok konudaki engin tecrüben, zamanla oluşan bilgilerden geldiği için olsa gerek, doğrudan açıkça yazdığın ifadelerin nedeniyle belki de, buz çömezlerin yanlış anlamasına neden oluyor. Tıpkı sağlama konusunda bazı yanlış anlamalar olduğu gibi. Bizi affet.
    Yazdıkların içinde bir tak gaz ile şerit değiştirmene katılamayacağım. Biraz bunu konuşmak isterim. Belki fikrini değiştirebilirim. Aslında bu başlıkta en çok tartışılacak konu bu olur diye bekliyordum. Böylece detay detay ilerlemiş oluruz. En sonunda da parçaları birleştiriz. Zor ama keyifli bir yolculuk olacak. 😊😊😊
    Soru ile başlayalım mı Abi.
    Neden gaz ile çıkma ihtiyacı duyuyorsun, beklediğin fayda nedir?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler Melih Abi. Alçakgönüllüğün her an takdire değer özeliklerinden birisidir. Pek çok konudaki engin tecrüben, zamanla oluşan bilgilerden geldiği için olsa gerek, doğrudan açıkça yazdığın ifadelerin nedeniyle belki de, buz çömezlerin yanlış anlamasına neden oluyor. Tıpkı sağlama konusunda bazı yanlış anlamalar olduğu gibi. Bizi affet.
    Yazdıkların içinde bir tak gaz ile şerit değiştirmene katılamayacağım. Biraz bunu konuşmak isterim. Belki fikrini değiştirebilirim. Aslında bu başlıkta en çok tartışılacak konu bu olur diye bekliyordum. Böylece detay detay ilerlemiş oluruz. En sonunda da parçaları birleştiriz. Zor ama keyifli bir yolculuk olacak. ������
    Soru ile başlayalım mı Abi.
    Neden gaz ile çıkma ihtiyacı duyuyorsun, beklediğin fayda nedir?
    Sevgili Ersan kardeşim "gaz ile çıkmak"istememin sebebi sollamayı çabuk tamamlamak gerektiğini düşündüğüm içindir ancak buradaki gaz miktarı dipgaz değil tabiki motoru biraz daha süratlendirmek içindir.
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

5. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (20-09-2015)

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hemen bir soru: Uygun vites diyoruz ama neye göre uygun, ne yapmaya uygun? Uygun vites nedir, nasıl belirlenir?
    Yuksek devir, ivmelenmemi saglayacak saga gectigimde de (ozellikle 2 araba arasina girersem) gerekli komprusyonu saglayacak vites. Zaten pratik de NC de 5000 devir altinda kullanmam

7. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Sevgili Ersan kardeşim "gaz ile çıkmak"istememin sebebi sollamayı çabuk tamamlamak gerektiğini düşündüğüm içindir ancak buradaki gaz miktarı dipgaz değil tabiki motoru biraz daha süratlendirmek içindir.
    Melih Abi,

Bence motosiklet yeterince çabuk hızlanan bir alet. Buna gerek olduğuna emin değilim.
    Uyguladığımız ve inandığımız sistem sırasıyla, bilgi, pozisyon, hız, vites, ivmelenme aşamalarını ister. Hızlanarak sollama pozisyonuna geçmek, önce hız sonra pozisyon aşamalarını uygulamak demek olur ki, bizce bir takım riskler içerir.
    Mesela, solladığımız aracında son anda önümüzde sollamaya çıkması çok karşılaştığımız bir durumdur. Bu durumda sollamadan vazgeçmek gerekir ki, gaz açmış ve yatık bir motosiklet öndeki araca hem çok yaklaşmış olur hem de frenlemeyi yatık pozisyonda yapmak zorunda kalır. Bu da istediğimiz bir durum değil.
    Not: Bu araba sürmekten kalan bir alışkanlık ki artık onda da gerekli olduğuna emin değilim.
    Oysa önce sollama pozisyonuna çıksak hem araç bizi aynasında görür hem de sollamadan vazgeçersek, öndeki araca henüz yaklaşmadığımız için kolayca geri dönebiliriz.
    Bu konuda bir örnek video vardı, bulmaya çalışayım onu.
    Zaman kazanmak istemekte haklısın ama bu yolla kazanılacak zaman yarım saniye değildir. Yarım saniye hassasiyetinde sollama yapmak oldukça risklidir. Hiç birimiz bu kadar ucu ucuna sollama yapmıyoruz.
    Bu açıdan bakmaya ne dersin?

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

9. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

bahadircolak (21-09-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Arif Oral Unal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yuksek devir, ivmelenmemi saglayacak saga gectigimde de (ozellikle 2 araba arasina girersem) gerekli komprusyonu saglayacak vites. Zaten pratik de NC de 5000 devir altinda kullanmam
    Teşekkürler. Bu her zaman gereken vites aslında.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

11. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Arif Oral Unal (20-09-2015)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Bu konu roadcrafttaki en detayli konu. Cok farkli senaryolar var ve hepsinde dikkat edilmesi gereken seyler farkli. Ama sistem hep ayni. Bu konuda iyi olmak icin once tum sistemi bilmek ve uygulayabilmek gerekiyor. Bunu da bu ulkede dogru yapan herhalde 50 kisi yoktur

Ersan hocam bu konuyu da bir gun masaya yatirmasak mi acaba?

13. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konu roadcrafttaki en detayli konu. Cok farkli senaryolar var ve hepsinde dikkat edilmesi gereken seyler farkli. Ama sistem hep ayni. Bu konuda iyi olmak icin once tum sistemi bilmek ve uygulayabilmek gerekiyor. Bunu da bu ulkede dogru yapan herhalde 50 kisi yoktur

Ersan hocam bu konuyu da bir gun masaya yatirmasak mi acaba?
    Aslinda haklısın tam masaya yatması gereken bir konu. Üstelik ölümcül kazaların neredeyse % 70 i sollama sırasında olan kazalardan. Bu yüzden çok kritik.
    Masaya yatırmak küçük bir grubu etkiliyor ama Şefim. Burada daha yüksek katılım mümkün. Gerçi yazıyla anlatılmayacak kadar da zor bir konu.
    Hem buradan yazalım hem masaya yatıralım.
    Bu arada çok haklısın. Ezbere yaparım diyen bile zamanla hata yapıyor. Sık sık tekrar etmek lazım. Zor yanlarından birisi bu hızlı süreci insanın kendi kendine tartamaması.

Bir ekleme daha yapayım. "Tüm sistemi iyi bilmesi gerekiyor" tespitin kesinlikle doğru. Sistemi de buradan anlatmak imkansız. Burada sadece soru işareti yaratabiliriz ki, eğitim almaya yönlenelim.

Şimdi biraz pratik ilerleyelim. Sollamayı nasıl yaptığınızı anlatmaya devam edin lütfen. Hee "ben sollama yapmam arkadaş, sağdan yavaş yavaş giderim" diyorsanız, bir şey yazmamanız normal..😆😆😆😆

Sadık nerdesin?
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (21-09-2015 Saat 00:05 ) değiştirilmiştir.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

15. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (21-09-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Öncelikle sollama yapacağımız araç ile mesafemizi koruyoruz asla ona 2 sn. den fazla yaklaşmıyoruz. Şartlar oluştu görüş var ve sinyal ile arka uyarılıp dikizle kontrol edilir, kör nokta bakışı omuz üstü bakış yapılır. Bütün bunlar yapılırken sürat aynı ve motosiklet stabil tutulur ancak vitesimizi rahatça ivmelenebileceğimiz bir vitese getiriyoruz. Bu bizim sollamayı en kısa sürede tamamlamamız için gereklidir. Çünkü her sollama bir risk almaktır. Riski en aza indirmek önceliktir. Buraya kadar tüm hazırlıklar bitti ve sollama için öndeki aracın soluna çık ve stabil duruma gelene kadar( motosiklet dik konuma gelene kadar) gaz açma. Ne zaman motosiklet dik konuma geldi istediğim kadar gaz açarım, sollamamı yaparım ve tekrar stabil hale gelip sağ şeridime gelirim. Neden dik konuma gelmeden gaz açmıyorum derseniz. Sola çıktığımda karşıdan gelen olursa şeridime geri girmek icap edebilir veya şartlar değişirse geri şeridime girmek icap edebilir işte sola viraja yatarak ve aynı anda gaz açarak sola çıkarsam değişen şartlara göre duramam veya geri şeridime giremem.
    Özetle ivmelenmek için vitesini ayarla, sola stabil çık dik konuma gel gazla, stabil ol sağa gir.
    Ersan hocama uydum teori dersi diledim inşallah fayda sağlamıştır.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

17. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (21-09-2015)

Sayfa 4 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen 12345678 ... SonuncuSonuncu