Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 6 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2345678910 ... SonuncuSonuncu
51 den 60´e kadar. Toplam 139 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://youtu.be/0QsDVqKPwQ4

Bir örnek video üzerinden konuşalım istedim. Bu kendi çapında sürücü sollama yaparken neler yapmış acaba?
    Takip konumunda sollama firsati kolluyorsunuz. Sola viraj icerisindeyken gorus almissiniz ve planlamanizi yaparak hemen ondeki araca daha yakin olan sollama konumuna gecmissiniz. Ruzgar sesinden ve gostergeleri goremedigimden vites degistirdiginizden cok emin degilim ama bence sollama konumundayken hiz ve ona uygun vitesi secmissiniz diye dusunuyorum. Daha sonra cankurtaran bakis ve karsi seride gecip ivmeleniyorsunuz. Sinyal kullanilmis mi o da mechul ama bence gerek yok. Tam zamaninda yapilmis bir sollama; biraz gec kalinsa mesela sinyalle zaman kaybetsek boyle guzel sonuclanmayacakmis. Bence.

Cankurtaran bakisi icin de eger arka gozlemden eminsek yol sartlari da buna uygunsa (yol duz ve siz arkayi surekli kontrol edip kimsenin gelmediginden eminsek) cankurtaran bakis yapmaya gerek olmayabilir. Ama bu videoda henuz yeni bir virajdan cikilmis ve arka gorus mesafesi bu viraj sebebiyle kisitli. Cok yakinimiza bir arac gelmis olabilir, bu yuzden yapilmasi gerekliydi diye dusunuyorum.

2. ahmet gül güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (21-09-2015),cemkucuk (21-09-2015),Ersan ÖZYURT (21-09-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Takip konumunda sollama firsati kolluyorsunuz. Sola viraj icerisindeyken gorus almissiniz ve planlamanizi yaparak hemen ondeki araca daha yakin olan sollama konumuna gecmissiniz. Ruzgar sesinden ve gostergeleri goremedigimden vites degistirdiginizden cok emin degilim ama bence sollama konumundayken hiz ve ona uygun vitesi secmissiniz diye dusunuyorum. Daha sonra cankurtaran bakis ve karsi seride gecip ivmeleniyorsunuz. Sinyal kullanilmis mi o da mechul ama bence gerek yok. Tam zamaninda yapilmis bir sollama; biraz gec kalinsa mesela sinyalle zaman kaybetsek boyle guzel sonuclanmayacakmis. Bence.

Cankurtaran bakisi icin de eger arka gozlemden eminsek yol sartlari da buna uygunsa (yol duz ve siz arkayi surekli kontrol edip kimsenin gelmediginden eminsek) cankurtaran bakis yapmaya gerek olmayabilir. Ama bu videoda henuz yeni bir virajdan cikilmis ve arka gorus mesafesi bu viraj sebebiyle kisitli. Cok yakinimiza bir arac gelmis olabilir, bu yuzden yapilmasi gerekliydi diye dusunuyorum.
    Teşekkür ederim. Bunlar doğru yapılanlar ama bu video da doğru yapmadığım çok şey var. Bunları bulmak lazım. Yazdıklarınıza biraz cevap vereyim.

Takip mesafesi olarak buradaki mesafe uygun ancak sollama mesafesi için yeterli değil. Viraj çıkışında, bir sonraki sol viraj da sollama fırsatı olduğunu düşünüyorsa, biraz daha yakına gelmeliydi (sollama mesafesi) Fırsat uygun olursa sollamayı başlatmalı olmaz ise tekrar takip mesafesine geri dönülmeliydi. Böylece erken bilgi alma fırsatı yakalamış olur ve sollama başlangıcındaki bir kaç saniyeyi kaybetmezdi.
    Yukarıdaki avantajı elde etmediği için, hızlanarak çıkmayı tercih ediyor. eh hata hatayı doğuruyor.
    Kör nokta kontrolü burada gerekli değildi. Karşı şeritten gelen araba, sollama öncesi sol tarafın temiz olduğunu düşünmemizi sağlıyor. İstenirse yapılabilir tabi.
    Sinyal bir başkasının işine yaradığında verilir. Burada gerçekten gerek yok.
    Vites konusunda bilgi edinmek bu video ile imkansız. NC ler de vites sık sık lazım oluyor. Olursa da seri yapılmalı. Burada vites değişimi var ama ben bile nerede olduğunu bulamadım.
    Sollama sırasında bu kadar oyalanırsan, son anda araba ile karşılaşırsın. Saniyeler önce bitmeliydi sollama. İkinci aracı geçip geçmemekte tereddüt ettiğimi ve son anda geçmeye karar verdiğimi hatırlıyorum. Tereddüt varsa hep güvenli olan seçilmelidir. Sollama kararı ancak %110 güvenli ise verilir.

Başka hataları alayım lütfen.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (21-09-2015 Saat 14:47 ) değiştirilmiştir.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Katılımcı Üye AtaEvren - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ata Evren Okar
    Motosiklet
    Tiger 800 XR
    Marka
    Triumph

Teşekkür ederim. Bunlar doğru yapılanlar ama bu video da doğru yapmadığım çok şey var. Bunları bulmak lazım. Yazdıklarınıza biraz cevap vereyim.

Takip mesafesi olarak buradaki mesafe uyun ancak sollama mesafesi için yeterli değil. Viraj çıkışında, bir sonraki sol viraj da sollama fırsatı olduğunu düşünüyorsa, biraz daha yakına gelmeliydi (sollama mesafesi) Fırsat uygun olursa sollamayı başlatmalı olmaz ise tekrar takip mesafesine geri dönülmeliydi. Böylece erken bilgi alma fırsatı yakalamış olur ve sollama başlangıcındaki bir kaç saniyeyi kaybetmezdi.
    Yukarıdaki avantajı elde etmediği için, hızlanarak çıkmayı tercih ediyor. eh hata hatayı doğuruyor.
    Kör nokta kontrolü burada gerekli değildi. Karşı şeritten gelen araba, sollama öncesi sol tarafın temiz olduğunu düşünmemizi sağlıyor. İstenirse yapılabilir tabi.

Sinyal bir başkasının işine yaradığında verilir. Burada gerçekten gerek yok.
    Vites konusunda bilgi edinmek bu video ile imkansız. NC ler de vites sık sık lazım oluyor. Olursa da seri yapılmalı. Burada vites değişimi var ama ben bile nerede olduğunu bulamadım.
    Sollama sırasında bu kadar oyalanırsan, son anda araba ile karşılaşırsın. Saniyeler önce bitmeliydi sollama. İkinci aracı geçip geçmemekte tereddüt ettiğimi ve son anda geçmeye karar verdiğimi hatırlıyorum. Tereddüt varsa hep güvenli olan seçilmelidir. Sollama kararı ancak %110 güvenli ise verilir.

Başka hataları alayım lütfen.
    sollamaya çıktığınızda yolun çok solunda kalıp ilk aracın kör noktasına mı girmişsiniz hocam? bir sıkıntı yok gibi ama hata ara dediğiniz için kurcalıyorum

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı AtaEvren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sollamaya çıktığınızda yolun çok solunda kalıp ilk aracın kör noktasına mı girmişsiniz hocam? bir sıkıntı yok gibi ama hata ara dediğiniz için kurcalıyorum
    Doğru tespit. Sollama öncesi bu kadar uzak kalınca ayna da görünmek için gerekeni yapmamışım. Aslında ayna da görünmek için gereken konumu bir iki saniye almışım ama o kadar uzaktayım ki, hiç bir işe yaramamış. Kurcalayalım kurcalayalım, hatta ıncık cıncık edelim. Bu sollama ile sıkı fırça yemiştim ben.

Bir de sollama öncesi, şeridin sağında, ortasında ve solunda olmakla ilgili düşünürsek, konumu doğru mu sence? Şimdiden uyarayım çok ince bir ayrıntı var.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (21-09-2015 Saat 14:55 ) değiştirilmiştir.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ata Evren Okar
    Motosiklet
    Tiger 800 XR
    Marka
    Triumph

Hocam birde 2.aracı geçtikten sonra sağ şeride geçmekte geç kalmış olabilir misiniz?

Isim
    Ata Evren Okar
    Motosiklet
    Tiger 800 XR
    Marka
    Triumph

Hocam sola virajda sanki şeridin ortasında seyrediyor gibisiniz, yolun daha sağında olmanız gerekirdi diye düşündüm.

Güzelll. O zaman iki soru; neden sağında olmalıydım ve neden sağı değilde ortayı tercih etmiştim?
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (21-09-2015 Saat 15:51 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

https://youtu.be/0QsDVqKPwQ4

Bir örnek video üzerinden konuşalım istedim. Bu kendi çapında sürücü sollama yaparken neler yapmış acaba?
    Bence sollama öncesi ilk konum biraz daha sağ şeridin sağına doğru olsaydı (öndeki araç yokmuş gibi yola göre konum alınsaydı ) sollama olanağı daha rahat görülür ve daha erken sollamaya başlanabilirdi

Birde sollamak için konum aldıktan sonra İvmelenme yapmadan önce bir tereddüt bir düşünce var gibi gazı açmakta biraz zaman kaybedilmiş gibi ...

ondan sonra ikinci aracı geçtikten sonra daha hızlı sağ şeride dönülebilirdi sanki

Bu arada ilk seyrettiğimde off ne temiz geçiş dedim Sonra hata arayın diyince bir daha seyrettim
    Good Things Come To Those Who Wait

9. Bora Karayel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (21-09-2015)

Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet korkmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    http://youtu.be/p3ZK_bdCm4g

5:44
    9:20
    10:52 (bonus)

motosiklet sollamak da önemli.
    Şiir gibi bir sürüş... Yaptıklarını benim önümde yapsaydı ya yarı yolda geri döner kendimi daha fazla riske atmazdım yada inip bi temiz döverdim

Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Bir Eğitimde Erkan Hoca... 3 Tehlike asla bir araya gelmemeli demişti... Tehlikeleri sırayla çözmeliyiz en yakın tehlikeyi atlatıp diğerlerini onun akabinde halletmeliyiz demişti..

İlk tehlike sizsiniz diğer tehlikeleri zaten biliyorsunuz Viraj,araba,kavşak,köpek,çakıl kum vs vs

Önünüzde Araç var Ama virajda var ve görüş yok virajdan önce sollayamıyacaksınız... Dolayısıyla ilk karşılaşacağınız tehlike viraj ise önünüzde araç yokmuş gibi takip mesafenizi koruyarak konumunuzu alın ve ilk tehlikeyi bertaraf ettikten sonra araçla ilgili tekrar plan yapın demişti...

Genelde bu mantıkta hareket ediyorum

Karşıdan araba geliyorsa ve Geçemiyorsam KArşıdan gelen arabayla güvenlik balonumu veriyorum... yada Araba sollıyacağım ama benzinci var kavşak var ırt var vırt var gene araba yokmuş gibi ilk hamlemi ilk tehlikeyi savuşturmak için kullanıyorum

Allaha şükür bir sıkıntı ile karşılaşmadım %100 emin değilsemde asla sollamıyorum çünkü neredeyse tüm kazalar sollama yaparken oluyor

Yanlışım varsa affola

12. Bora Karayel, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (21-09-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı AtaEvren Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam birde 2.aracı geçtikten sonra sağ şeride geçmekte geç kalmış olabilir misiniz?
    Valla olabilir ama iyi hatırlıyorum Yusuf bağırıyordu arkamdan "çabukkkk" diye. Bu şartlarda geç kalacağımı pek sanmam.

Aslında aracı sağa geçer geçmez görüyoruz. Bu yüzden sorun olmuyor. Buraya kadar gelmeden o sollama bitmiş olmalıydı.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Sayfa 6 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2345678910 ... SonuncuSonuncu