Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 14 Sayfadan 1234511 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 133 Sayfa bulundu

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart YAĞMURLU HAVADA MOTOSİKLET SÜRÜŞÜ

Bu videoyu aslında öylesine geziden bir parça olarak hazırladım ancak uygun bir başlık bulamadım. Fırsat bu fırsat değip bir eğitim konusu olarak işlemek istiyorum. Buradan Ersan ÖZYURT hocama sesleniyorum bu konuyu eğitim amaçlı devam edebilir miyiz? Sollama konusu sanırım kapanışını yaptı. Değirmen boşa dönmesin Biraz üretelim.

Geçen hafta YOLCULUK VAR konusu altında Adıyaman Gölbaşı'ndan Mersin Tarsus'a giderken (300km.)Bu yolculuğumu sizlerle yazılı paylaşmıştım. Devamında kaskım üzerindeki action cam den çektiğim videoyu montaj yaparak eklemek istedim. Burası Adana'nın doğusu. Osmaniye yakınlarında yağmur biraz çilemeye başladı ve daha önceki meteoroloji dersinde gördüğüm teknikleri uyguladım ve yağmurun devamını gördüm, hemen sağa çekip üzerime sarı çöpçü gibi yağmurluğumu giydim. Sonra yoluma devam ettim. Adana'ya girişte bir motosiklet gördüm köprü altına çekmiş duruyordu bir yardıma ihtiyacı var diyerekten durdum sağa kafamı bir çevirdim manzara çok trajikomik. Motosiklete iki kişi binmiş ve sucuk gibi ıslanmışlardı ve tabiri caizse it gibi titriyorlardı. Neredeyse vücutları o yaz sıcağında olmasına rağmen konuşamayacak kadar titriyordu. Üzerine bir şey vereyim dedim teşekkür etti. Sonra dedim çakmağın varsa sağdan soldan kuru bir şey bul(otoban köprüsü altında kuru olan yerler var, karton vs var) üzerindeki t-sörtü kurut, hareket et, zıpla, ısın biraz boş durma dedim de öylelikle beyni çalışmaya başladı sonrasında ben de yoluma devam ettim.

Bana gelince boynumda ince bir sızıntı oldu sebebi de yağmurluğun boynu tam kapanmıyor, çünkü iş amaçlı yapılmış ve gömlek yakası vardı, bir de kapüşonlu olduğu için, kapüşonu kaska geçiremediğimden kapüşon çanak gibi oldu ve biriken su beni çok az ıslattı. Diğer yerlerimde zerre kadar ıslanma yoktu. Ancak ayaklarım çok pis ıslandı, nefret ettiğim anlar o anlardı. Kafaya koydum çizmeyi alacağım. Yağmurda sürüş yapmanın verdiği keyif ise anlatılmaz yaşanır cinsten. Bir de intercomunuz varsa ve hareketli bir şeyler çalarsanız apayrı bir ruh haline bürünüyorsunuz. Etraftakilerin bu şiddetli yağmurda gidemediğini görüp kendimin bu zor şartlarda gidebildiğini ve etkilenmediğini görmek de ayrı bir cesaret ve gurur veriyor. Tabi herkesin denemesini isterim gibi bir şey söyleyemem sonuçta yağmur her zaman şartları zorlaştırır, ancak bu zor şartlardan bir defa geçmiş olmak az önce dediğim duyguları yaşatıyor. Tabii bir de tecrübe katıyor. Artık sağnak yağmurda sürmenin deneyimi ile kendimi daha bir "kendimden emin" hissediyorum.

Sizlerden isteğim az veya çok yağmurda hiç sürmek zorunda kaldınız mı? Ne gibi teçhizat kullandınız. Varsa bu tarz tecrübeleriniz. Kendi uyguladığınız teknikler neler bunları paylaşırsanız sevinirim. Ersan hocam da inşallah bizi görür ve sorularıyla en doğru teknikleri öğrenmemize vesile olur diye düşünüyorum.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

2. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ercan Çelen (01-10-2015)

Enduroist Katılımcı Üye Özgür Özsoylar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür Özsoylar
    Motosiklet
    R1200GS '13
    Marka
    Bmw

Valla çok yağmur tecrübem yok. Yeni satıcının kesinlikle su geçirmediğini, yağmurun üzerinden akıp gittiğini söylediği mont ve pantolon aldım ama test etme imkanım olmadı. Yağmurluksuz kullanmayı düşünüyorum. Test edince paylaşırım. Ama videoyu açtım sabah sabah müzik çok hoşuma gitti. Bir iki kez dinledim
    Aşka düştüm ben de geldim

http://www.facebook.com/birikitekersevdasi

4. Özgür Özsoylar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (30-09-2015)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

yağmurda bot veya ayakkabı için en uygunu naylon poşet acayip işe yarıyor yanlız fayans tarzı yerler biraz sıkıntı oluyor onun dışında kupkuru ayaklar çamur olamayan ayakkabılar

yağmurda genelde görüş zor olduğu için eğer çok elzem değilse yola devam etmiyorum. sığınacak bir kuru yer aramak en akıllıcası

kullanacaksam eğer ıslanmayı düşünmek yerine görünmeyi ve dikkati artırıyorum.

difi yağmurluğum var bunları giyiyorum. botumun üzerine mutlaka market poşeti geçiriyorum kuru ayaklar

KILIBIKRAYDIR

6. cemkucuk güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (30-09-2015),Çağın Sarılar (30-09-2015)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Uzun forma adventure botum var, mont sivama goretex, pantolon hein gericke sheltex, eldiven yazlik. Ama artik muff ile kullaniyorum kislari.

Saganakta ismontun yagmurlugunu kullaniyorum. Motosiklet urunleri hep patladi

Benim en buyuk derdim araclarin serpintisi ve istanbulda hic bitmiyor. Serpinti dediysem de su degil bildiniz camur yag karisimi bir sey. Trafik yogunlasinca bir sey gormeniz mumkun olmuyor.

O yuzden sehir icinde tam bir eziyet...

8. ahmet gül güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (30-09-2015),Emir ÇELTEK (01-10-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Uzun forma adventure botum var, mont sivama goretex, pantolon hein gericke sheltex, eldiven yazlik. Ama artik muff ile kullaniyorum kislari.

Saganakta ismontun yagmurlugunu kullaniyorum. Motosiklet urunleri hep patladi

Benim en buyuk derdim araclarin serpintisi ve istanbulda hic bitmiyor. Serpinti dediysem de su degil bildiniz camur yag karisimi bir sey. Trafik yogunlasinca bir sey gormeniz mumkun olmuyor.

O yuzden sehir icinde tam bir eziyet...
    Ben de burdan bir tavsiye ile işmontun alt üst takımını almıştım. İlk defa böylesi deli bir yağmurda kullandım. Çok kaliteli ama boyun için biraz iyileştirme yapmak gerekli. Şehir içinde maalesef yağ atığı çamur atığı birleşip kaskın vizörünü leş gibi yapıp görüşü kapatıyor. Benim de pislikten değil de yağmurun şiddetinden Zaman Zaman görüşüm azaldı.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

10. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet gül (01-10-2015)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Geçenlerde yazlıktan dönerken yaklaşık 5 saat yağmurda geldim buda son kmleri her türlü yağmurluğum olmasına rağmen donuma çorabıma kadar terle karışık ıslandım gerçi yağmurluğum bot yağmurluğum ve eldiven yağmurluğum 1.5-2 saat sonra vazifeyi bıraktılar belki çok kaliteli olanlar vazifeyi sonuna kadar yaparlar bilemiyorum işte son kmlerin videosu ekte..

https://www.youtube.com/watch?v=2USkzn8j878
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

12. MelihUlubilgen güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (30-09-2015),Arif Oral Unal (30-09-2015),Berkay İnal (01-10-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu videoyu aslında öylesine geziden bir parça olarak hazırladım ancak uygun bir başlık bulamadım. Fırsat bu fırsat değip bir eğitim konusu olarak işlemek istiyorum. Buradan Ersan ÖZYURT hocama sesleniyorum bu konuyu eğitim amaçlı devam edebilir miyiz? Sollama konusu sanırım kapanışını yaptı. Değirmen boşa dönmesin Biraz üretelim.

Geçen hafta YOLCULUK VAR konusu altında Adıyaman Gölbaşı'ndan Mersin Tarsus'a giderken (300km.)Bu yolculuğumu sizlerle yazılı paylaşmıştım. Devamında kaskım üzerindeki action cam den çektiğim videoyu montaj yaparak eklemek istedim. Burası Adana'nın doğusu. Osmaniye yakınlarında yağmur biraz çilemeye başladı ve daha önceki meteoroloji dersinde gördüğüm teknikleri uyguladım ve yağmurun devamını gördüm, hemen sağa çekip üzerime sarı çöpçü gibi yağmurluğumu giydim. Sonra yoluma devam ettim. Adana'ya girişte bir motosiklet gördüm köprü altına çekmiş duruyordu bir yardıma ihtiyacı var diyerekten durdum sağa kafamı bir çevirdim manzara çok trajikomik. Motosiklete iki kişi binmiş ve sucuk gibi ıslanmışlardı ve tabiri caizse it gibi titriyorlardı. Neredeyse vücutları o yaz sıcağında olmasına rağmen konuşamayacak kadar titriyordu. Üzerine bir şey vereyim dedim teşekkür etti. Sonra dedim çakmağın varsa sağdan soldan kuru bir şey bul(otoban köprüsü altında kuru olan yerler var, karton vs var) üzerindeki t-sörtü kurut, hareket et, zıpla, ısın biraz boş durma dedim de öylelikle beyni çalışmaya başladı sonrasında ben de yoluma devam ettim.

Bana gelince boynumda ince bir sızıntı oldu sebebi de yağmurluğun boynu tam kapanmıyor, çünkü iş amaçlı yapılmış ve gömlek yakası vardı, bir de kapüşonlu olduğu için, kapüşonu kaska geçiremediğimden kapüşon çanak gibi oldu ve biriken su beni çok az ıslattı. Diğer yerlerimde zerre kadar ıslanma yoktu. Ancak ayaklarım çok pis ıslandı, nefret ettiğim anlar o anlardı. Kafaya koydum çizmeyi alacağım. Yağmurda sürüş yapmanın verdiği keyif ise anlatılmaz yaşanır cinsten. Bir de intercomunuz varsa ve hareketli bir şeyler çalarsanız apayrı bir ruh haline bürünüyorsunuz. Etraftakilerin bu şiddetli yağmurda gidemediğini görüp kendimin bu zor şartlarda gidebildiğini ve etkilenmediğini görmek de ayrı bir cesaret ve gurur veriyor. Tabi herkesin denemesini isterim gibi bir şey söyleyemem sonuçta yağmur her zaman şartları zorlaştırır, ancak bu zor şartlardan bir defa geçmiş olmak az önce dediğim duyguları yaşatıyor. Tabii bir de tecrübe katıyor. Artık sağnak yağmurda sürmenin deneyimi ile kendimi daha bir "kendimden emin" hissediyorum.

Sizlerden isteğim az veya çok yağmurda hiç sürmek zorunda kaldınız mı? Ne gibi teçhizat kullandınız. Varsa bu tarz tecrübeleriniz. Kendi uyguladığınız teknikler neler bunları paylaşırsanız sevinirim. Ersan hocam da inşallah bizi görür ve sorularıyla en doğru teknikleri öğrenmemize vesile olur diye düşünüyorum.
    Affedersin Ali Şefim, Nasıl olduysa ben bu mesajı atlamışım.

Ekipman konusunu bir kenara bırakıp sürüş teknikleri hakkında sohbet edelim diyorum, en azından ben öyle düşünüyorum. Islaklık geçer ama ya başka hatalar.... . Söylemeden geçemeyeceğim bir konu var. Yağmurluk yağmur başlamadan giyilir.

Soru başlıkları ile ortalığı şenlendirelim.

Yağmur sürüşünün diğer sürüşlerden farkı nedir?

Uygun ekipmanın sürüşe etkisi nelerdir?

Yağmurda ne zaman sürülür?

Videoda yer alan sürüşün hızı uygun mudur?

58. saniye ve 2. dakikalarda yapılan şerit değiştirmelerde, nelere dikkat edilmelidir?

Buyrun meydan sizin.

Not : sollama başlığında, 1.300 görüntüleme olmasına rağmen sadece 100 mesaj var. Canlanın biraz yahu.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

uzun zaman önce aldığım spidi tek parça(tulum) yağmurluğum her daim çantada.
    sosis şeklinde muhafazası var.
    rengi acayip bir yeşil. görünmemek mümkün değil.
    tek parça olduğu için giy-çıkar biraz sıkıntılı ama koruması çok üstün.
    araçların durduğu fırtına-yağmur karışımda da kullandım. su geçirmiyor.
    spidi markası bence çok kaliteli. öneririm.
    http://www.hondamototal.com/hvzm~u~s...agmurluk-tulum

15. ahmet f senel güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Can Ekin (15-10-2015),Ersan ÖZYURT (01-10-2015)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Ben bir başlangıç yapayım o zaman:Ben yağmurda normal sürüş hızımı %15-20 indirir dikkatimi %15-20 artırırım..(bakalım ne fırça yiyeceğiz)..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

17. MelihUlubilgen güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ercan Çelen (01-10-2015),Ersan ÖZYURT (01-10-2015),yılmaz yılmaz (03-10-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben bir başlangıç yapayım o zaman:Ben yağmurda normal sürüş hızımı %15-20 indirir dikkatimi %15-20 artırırım..(bakalım ne fırça yiyeceğiz)..
    Sen yapma bari Melih Abi ya 😂😂😂
    Ben Ali'nin cevabını merak ediyorum. Sollanmadık araba bırakmamış da. 😂😂😂
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

19. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (01-10-2015)

Sayfa 1 Toplam 14 Sayfadan 1234511 ... SonuncuSonuncu