Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 12 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2891011121314 SonuncuSonuncu
111 den 120´e kadar. Toplam 133 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı ünsal efe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    zevkli görünüyor..
    zevklimi aman diiim sığınacak yer bulamamış Ali, benimde başıma geldi. Ceviz büyüklüğünde fena can yakıyor sesleri dinleyince sanki o an geldi aklıma

KILIBIKRAYDIR

2. cemkucuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (19-06-2017)

Enduroist Üye Hakan Turalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakan Turalı
    Motosiklet
    FJR 1300
    Marka
    Yamaha

Cumartesi öğleden sonra(Dün)İstanbul' dan çıkıp Şile üzerinden Mollafenari yolu ile İzmit' e indik. Bende 2016 FJR, arkadaşımda da benim ona satmış olduğum 2015 GTR 1400 vardı. Bu arada iki motorun lastikleri de michelin pr4 gt. Benimkiler 3500 km de. Arkadaşımdakiler 16.000 km de. İzmit' te bir mola verdikten sonra yola çıktığımızda, ki bu arada saat 20:45 gibiydi, yağmur başladı. İstanbul' a kadar da hiç durmadı. Önden ben gittim. Sebebi ise gece yolculuklarında farkedilirlik açısından gerçekten önemli katkı sağlayan FJR nin uzun-kısa led farları idi. Halojen farlar ile sellektör yapıp yol istediğiniz veyahut uyardığınızda, hiç istifini bozmayan çoğu araç sahibi yağmurlu hava olmasına rağmen duruma göre 1 ya da en fazla ikinci sellektörde yol verdi.
    Ortalama hızımız 150-160 km arasında idi. Motosiklet bu hızlarda gayet stabil ve güven veren bir sürüş karakterine sahipken, lastiklerde tam puan aldı, pr4 lerin yağmurda zaten iyi olduğu malumunuz. Üzerimde revit mont, altımda rider denim pantolon, ayağımda da dainese motorshoe yazlık kısa bot olmasına rağmen 130 km sonunda sadece montun kolları ıslandı. Motosiklette Tur camı ve ayakları koyduğum pegin önüne takılan orjinal ekipman olan ayak koruma parçası(ayağınız parçanın içinde kalıyor, dolayısıyla yağmurdan etkilenmiyor) görevini gayet iyi yaptı. Touring makinayı seviyorum. Herkese güvenli sürüşler
    Konu Hakan Turalı tarafından (18-06-2017 Saat 23:34 ) değiştirilmiştir.
    En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz...

4. Hakan Turalı güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet f senel (18-06-2017),Serdar ZIMBA (19-06-2017)

Moderatör alper ozbas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    alper özbaş
    Motosiklet
    1200 ADV Rally
    Marka
    Bmw

Bahsettiğiniz yolda yağmurda 150-160 ortalama hız !!!!biraz iddialı olmamış mı?

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

6. alper ozbas, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (19-06-2017)

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Benim anlayamadığım bir konu var. özellikle fazla rüzgar durumu için devirli kullanmanın dengeyi artırdığı söyleniyor. nasıl oluyor bu?
    Vasıfsız Endurocu

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Yılmaz yılmaz
    Motosiklet
    Vespa
    Marka
    Vespa

Gaz açtığınız zaman motosiklet ivmelenmek ister ve asfalta artan basınçla daha fazla basar. Devirli kullanımda hem motor ivmelenmeye daha yatkındır hem de gaz tepkisi artar. Muhtemelen arka tekeri daha fazla yere bastırdığı içindir diye düşünüyorum
    Boş teneke çok ses çıkartır.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı alper ozbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de aklıma gelmedi değil. Her ne kadar motosikletler ağır ve de güçlü olsalar da olası düşmelerde 150-160 km'lerin telafisi olur mu bilemem ama 70-80 Km'lerin belki. Yağmurlu havada tutuşun azaldığını, tepki mesafenizin ve fren mesafelerinizin hıza bağlı olarak katlandığını ve durma mesafesinin de yaklaşık 4 katına çıktığının farkında olduğunuzu düşünüyorum. Şöyle minik bir örnek vereyim. Tepki mesafesinin hesabı hız ile 0,3 çarpılarak bulunuyor. 50 km hız ile giden birisi 15 metre sonra tepki vererek elini frenlere atıp maneti sıkmaya başlıyor. Sizin süratinize göre bu mesafe 48 metre, bunun yanında fren mesafesi 90 km sürat üzeri katlanarak artıyor. Dolayısıyla siz o süratlerde en iyi 200 metre civarı (hesap etmedim ama tahminen) durabilirsiniz.

Belki işe yarar 2 resim koydum. Kitapları karıştırırken buldum.
    Ben de yağmurda sürmeyi çok seviyorum o yüzden çok risklerini bilmem gerekiyor.

"DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER"
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

10. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ayhan Yılmaz (13-08-2017),cemkucuk (19-06-2017)

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı Serdar Özmetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim anlayamadığım bir konu var. özellikle fazla rüzgar durumu için devirli kullanmanın dengeyi artırdığı söyleniyor. nasıl oluyor bu?
    bunu denemişliğim var. açıklamasını bilmiyorum ama aklıma gelen birkaç şey var rüzgaz size kontra yaptırıyor. ama siz düşük vites yüksek devirle gaz verdiğinizde motoru dikeltmeye zorluyorsunuz sanırım.

KILIBIKRAYDIR

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı burak yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gaz açtığınız zaman motosiklet ivmelenmek ister ve asfalta artan basınçla daha fazla basar. Devirli kullanımda hem motor ivmelenmeye daha yatkındır hem de gaz tepkisi artar. Muhtemelen arka tekeri daha fazla yere bastırdığı içindir diye düşünüyorum
    arka lastiğin daha sağlam basması için + ivmelenmenin mevcut olması lazım. yani + ivmelenme süresince daha iyi basar, ama sonra eskiye döner. yani açıklama bu olamaz. jiroskopik etki deniyor ama o da olamaz. tekerlekler aynı hızda dönüyor. krankın jiroskopik etkisi değişebilir yüksek devirde ama o da ne kadar fark eder ki?
    Vasıfsız Endurocu

Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı cemkucuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bunu denemişliğim var. açıklamasını bilmiyorum ama aklıma gelen birkaç şey var rüzgaz size kontra yaptırıyor. ama siz düşük vites yüksek devirle gaz verdiğinizde motoru dikeltmeye zorluyorsunuz sanırım.
    ben işe yarayıp yaramamasını sorgulamadım zaten. söyleneni kabul ediyorum da açıklamasını merak ettim. cevap ivme yada gaz ile ilgili olmamalı. yoksa rüzgar devam ettiği sürece hızlanmak gerekirdi.
    Vasıfsız Endurocu

Enduroist Üye Hakan Turalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakan Turalı
    Motosiklet
    FJR 1300
    Marka
    Yamaha

Alıntı alper ozbas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    Bizim sürüş yaptığımız akşam Yol yüzeyi, trafik yoğunluğu, güvenli takip mesafesi vs gibi etkenleri göz önünde bulundurduğunuzda riskli bir sürüş olduğu kanaatinde değilim. Fren mesafesinin uzamasına katılıyorum. Ve fren kullanımı gerektiren durumlarda zaten öncesinde gerekli planlamayı yaparak frene neredeyse hiç basmadım diyebilirim. Motosiklet kullanmaya başladığım 16 seneden buyana yağmurda buna benzer çok kez sürdüm, bundan sonrada süreceğim.
    En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz...

Sayfa 12 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 2891011121314 SonuncuSonuncu