Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 13 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 391011121314 SonuncuSonuncu
121 den 130´e kadar. Toplam 133 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye Hakan Turalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakan Turalı
    Motosiklet
    FJR 1300
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim de aklıma gelmedi değil. Her ne kadar motosikletler ağır ve de güçlü olsalar da olası düşmelerde 150-160 km'lerin telafisi olur mu bilemem ama 70-80 Km'lerin belki. Yağmurlu havada tutuşun azaldığını, tepki mesafenizin ve fren mesafelerinizin hıza bağlı olarak katlandığını ve durma mesafesinin de yaklaşık 4 katına çıktığının farkında olduğunuzu düşünüyorum. Şöyle minik bir örnek vereyim. Tepki mesafesinin hesabı hız ile 0,3 çarpılarak bulunuyor. 50 km hız ile giden birisi 15 metre sonra tepki vererek elini frenlere atıp maneti sıkmaya başlıyor. Sizin süratinize göre bu mesafe 48 metre, bunun yanında fren mesafesi 90 km sürat üzeri katlanarak artıyor. Dolayısıyla siz o süratlerde en iyi 200 metre civarı (hesap etmedim ama tahminen) durabilirsiniz.

Belki işe yarar 2 resim koydum. Kitapları karıştırırken buldum.
    Ben de yağmurda sürmeyi çok seviyorum o yüzden çok risklerini bilmem gerekiyor.

"DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER"
    Bilgiler için teşekkürler. Yol sanatı kitabında da yazdığı şekilde özetlemişsiniz. Bunlar çok önemli olduğu gibi, daha da önemlisi bu türde frenlemeler yapmaya gerek olacak pozisyonları daha öncesinde değerlendirerek hızı minimum frenlemeye ihtiyaç duyacak seviyede gaz kontrolü ile ayarlamaktır. Yazdığımdan şu anlam çıkmasın. İzmit ten çıkıp hiç hız kesmeden sağdan soldan makas atarak, emniyet şeridine girerek sürekli 150-160 ile gelmedik. 90 ile düşmekle 150 ile düşmek arasında mutlaka fark vardır. Ancak herkesin tecrübesi dahilinde belli limitleri ve güvenlik algısı buna bağlı olarak ta bir risk eşiği vardır. Herkese güvenli sürüşler dilerim.
    En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz...

2. Hakan Turalı, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (20-06-2017)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı Hakan Turalı Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgiler için teşekkürler. Yol sanatı kitabında da yazdığı şekilde özetlemişsiniz. Bunlar çok önemli olduğu gibi, daha da önemlisi bu türde frenlemeler yapmaya gerek olacak pozisyonları daha öncesinde değerlendirerek hızı minimum frenlemeye ihtiyaç duyacak seviyede gaz kontrolü ile ayarlamaktır. Yazdığımdan şu anlam çıkmasın. İzmit ten çıkıp hiç hız kesmeden sağdan soldan makas atarak, emniyet şeridine girerek sürekli 150-160 ile gelmedik. 90 ile düşmekle 150 ile düşmek arasında mutlaka fark vardır. Ancak herkesin tecrübesi dahilinde belli limitleri ve güvenlik algısı buna bağlı olarak ta bir risk eşiği vardır. Herkese güvenli sürüşler dilerim.
    Bilgilerin bir kısmı kutsal mavi kitaptan, resimli olan ise yeşil kitaptan( nasıl daha iyi bir motosiklet sürücüsü olunur)
    Aklıma takıldıkça bakıyorum. Güzel bilgiler var. Tavsiye ederim. Benim de başlarda hatam çok vardı, şansa sürdüğüm birçok olay vardı ve bu forumda çok hatalarımı gün yüzüne çıkarınca bu işin böyle gitmeyeceğini anladım ve eğitim aldım. O da yetmedi bu kitapları da aldım arada takılınca bakıyorum.

DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Enduroist Üye Hakan Turalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Hakan Turalı
    Motosiklet
    FJR 1300
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bilgilerin bir kısmı kutsal mavi kitaptan, resimli olan ise yeşil kitaptan( nasıl daha iyi bir motosiklet sürücüsü olunur)
    Aklıma takıldıkça bakıyorum. Güzel bilgiler var. Tavsiye ederim. Benim de başlarda hatam çok vardı, şansa sürdüğüm birçok olay vardı ve bu forumda çok hatalarımı gün yüzüne çıkarınca bu işin böyle gitmeyeceğini anladım ve eğitim aldım. O da yetmedi bu kitapları da aldım arada takılınca bakıyorum.

Evet, bende tavsiye ederim. Hatta bu iki kitabın yanısıra Tam Hakimiyet ve Motosiklette Tam Kontrol kitaplarının da alınıp okunmasını tavsiye ederim. Hatta OMM den 4 lü set olarak alınınca şapka hediyesi de var. Benim de sürekli başucumda dururlar. Bunun yanısıra Keith Code' un "A twist of the wrist" kitabını da yine tavsiye ederim. Daha çok pist kullanımına yönelik olmasına rağmen yol için de uyarlanabilir.
    Hatalarınızın farkına varıp eğitim almakla da gayet iyi yapmışsınız. Kendim de ihtiyacım olan eğitimleri aldım ve aralıklarla da almaya devam ediyorum. iyi sürüşler..
    En iyisini sonraya saklamayın. Yarının ne getireceğini bilemezsiniz...

5. Hakan Turalı, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (20-06-2017)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Ruzgarli havalarda dusuk vites, yuksek devir motorun daha yuksek tork uretmesini saglar. Boylece ruzgarin saptirma etkileriyle cok daha rahat bas edebilirsiniz.

Bu arada aquaplanningi onlemek icin de yuksek devir onerilir. On tekerin suyu yarma sansi, motorun urettigi kuvveti artirdikca artacaktir.
    Konu ahmet gül tarafından (20-06-2017 Saat 21:20 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ruzgarli havalarda dusuk vites, yuksek devir motorun daha yuksek tork uretmesini saglar. Boylece ruzgarin saptirma etkileriyle cok daha rahat bas edebilirsiniz.

Bu arada aquaplanningi onlemek icin de yuksek devir onerilir. On tekerin suyu yarma sansi, motorun urettigi kuvveti artirdikca artacaktir.
    Bu daha mantikli
    Vasıfsız Endurocu

Enduroist Üye Tamer GEVECİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer GEVECİ
    Motosiklet
    2017 Bmw F700 GS
    Marka
    Bmw

Tecrübelerime ve mantığıma göre bahsettiğiniz durumlarda yüksek devir hiçbirşeyi değiştirmeyecektir. Açıklayabilirseniz sevinirim.

Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Tamer GEVECİ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tecrübelerime ve mantığıma göre bahsettiğiniz durumlarda yüksek devir hiçbirşeyi değiştirmeyecektir. Açıklayabilirseniz sevinirim.
    Burada isin icine fizik giriyor yani tecrubeleriniz dogru veriler barindirmiyor olabilir.

Resimdeki somunu dondurmek icin anahtara donus yonunde bir kuvvet uygulamaniz gerekir. Anahtarin somuna yakin yerinden tutarsaniz somunu dondurmekte zorlanirsiniz ama anahtarin ucundan tutarsaniz somunu daha kolay cevirebilirsiniz. Asina oldugunuz kuvvet kolu meselesi. Iste aslinda anahtari dibinden degil de ucundan tutarak daha yuksek tork uretmis oluruz. Boylece somun sikissa dahi dondurmek kolaylasir.

Somunu tekeriniz farz edin. Ona yuksek tork uygularak donmesini kolaylastirirsiniz. Somunun sikismasi gibi motorunuzda bir direncle (ruzgar, su, yokus vb) karsilastiginda yuksek tork ile etkilenmeden yola devam edersiniz. Yuksek devir genelde yuksek tork anlamina geldiginden devri yuksek tutmak onerilir.

Esit agirlikcidan bu kadar yanlisim varsa duzeltin lutfen.

Konu ahmet gül tarafından (23-06-2017 Saat 08:20 ) değiştirilmiştir.

10. ahmet gül güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (01-07-2017),cemkucuk (23-06-2017),Gürol Kıvırcık (22-06-2017)

Ordinaryus Enduroist ahmet f senel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet f senel
    Motosiklet
    XT1200ZE
    Marka
    Yamaha

Özellikle kaygan zeminlerde yani mıcır çamur yağmur vs de ağırlık arka tekerde olmalı.
    Yani gaz kolu dolu olmalı. Zira fren öne yığılmaya sebep olur ve ön tekerin tutuşu zayıflarsa düşeriz.
    O yüzden kısmen yüksek devir önerilir ki öne aktarım olmasın.
    Ağırlık arkada kalsın.

12. ahmet f senel güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (23-06-2017),cemkucuk (23-06-2017)

Enduroist Üye Tamer GEVECİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer GEVECİ
    Motosiklet
    2017 Bmw F700 GS
    Marka
    Bmw

Burada isin icine fizik giriyor yani tecrubeleriniz dogru veriler barindirmiyor olabilir.

Resimdeki somunu dondurmek icin anahtara donus yonunde bir kuvvet uygulamaniz gerekir. Anahtarin somuna yakin yerinden tutarsaniz somunu dondurmekte zorlanirsiniz ama anahtarin ucundan tutarsaniz somunu daha kolay cevirebilirsiniz. Asina oldugunuz kuvvet kolu meselesi. Iste aslinda anahtari dibinden degil de ucundan tutarak daha yuksek tork uretmis oluruz. Boylece somun sikissa dahi dondurmek kolaylasir.

Somunu tekeriniz farz edin. Ona yuksek tork uygularak donmesini kolaylastirirsiniz. Somunun sikismasi gibi motorunuzda bir direncle (ruzgar, su, yokus vb) karsilastiginda yuksek tork ile etkilenmeden yola devam edersiniz. Yuksek devir genelde yuksek tork anlamina geldiginden devri yuksek tutmak onerilir.

Esit agirlikcidan bu kadar yanlisim varsa duzeltin lutfen.

Çok güzel anlatmışsınız ama benim mantığıma yatmadı. Somun+anahtarda anlattığınız durum doğru ama iki tekere uyarlayamadım.

Rüzgarlı havada devirin yüksek yada düşük olması hız aynı olduğu sürece hiçbirşeyi değiştirmeyecektir diye düşünüyorum.

Aquaplaning de durum biraz daha farklı suyun derinliği büyük bir faktör , zemin teması azalması ;kayma ,ani hız kesilmesi gibi farklı durumlar olayı etkileyebilr.

Sakın yanlış anlamayın beyin jimnastiği yapmaya çalışıyorum ve bilmediğim birşey varsa öğrenmek isterim .

Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Tamer bey soyle dusunun hiziniz 50 ve 4. Vites 2500 devirdesiniz. Motorunuzun o anki ivmesini ve ivme yonunu degistirecek bir kuvvet uyguladiginizda motorunuz aninda teklemeye istemsizce dalgalanmaya baslayacaktir. Bu bi yokus, sert esen bir ruzgar ya da bir buyuk tas parcasi olabilir.

Hiziniz yine 50 olsun ama bu sefer 2. Vites 5000 devir ceviriyo olalim. Bu devirde birakin tasi ruzgari belki bi yayaya carpsaniz dahi yolunuza yine devam edersiniz.

Burada onemli olan hiz degil o hizi korumak icin urettigimiz torktur. Salliyorum 3 birim torkla bir engeli asamazsiniz ama 13 birimle astiginizi dusunelim. 3 birim tork ureten ile 13 birim tork ureten iki ayri arac ayni hizda gidiyor olabilirler. Hizin konumuzla hic bir ilgisi yok.

Aquaplanning icin soyledikleriniz sonuclar gibi geldi bana. Sebep basitce lastigin ondan istenen miktarda suyu tahliye edememesidir.

Daha onceki iddialarima ek olarak Torkun yuksek tutulmasinin bir sebebide tipki arazi suruslerinde oldugu gibi on kaysa dahi arkadan itis oldugu surece motorun duz gitme egilimidir. Boylece motorun devrilmesini onleriz.

Cepten yaziyorum hatalarimiz affola tekrar.

SM-J200F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Konu ahmet gül tarafından (24-06-2017 Saat 00:33 ) değiştirilmiştir.

15. ahmet gül, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Abdullah KAYAALP (24-06-2017)

Sayfa 13 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 391011121314 SonuncuSonuncu