Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 8 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 456789101112 ... SonuncuSonuncu
71 den 80´e kadar. Toplam 133 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Motosikletimi alırken yaptığım araştırmalarda 1200GS lerde "Rain" modu olduğunu görmüştüm.

Bu mod ıslak zeminlerde veya tutuşun zorlu olduğu durumlarda sürüş sırasında yüksek tork ve güç potansiyelinin korunmasını, bu sayede sürücünün desteklenmesini amaçlıyor. Belirgin özelliği ise yumuşak bir dozaj uygulamasıdır. Rain modunda ASC sistemi normal halinden daha hızlı ve çok küçük bozulmalarda bile hemen devereye giriyor. ESA sistemide ön ve arka yay bağlantılarının sönümlemesini daha yumuşak bir şekilde gerçekleştiriyor. ABS sistemide buna göre tepkimelerini otomatik olarak değiştiriyor.

Buna benzer bir sistem 700GS'in conford moda getirilmesi ile karşılanabiliyor.

Bildiğim kadarı ile bu modların amacı gaz, fren ve sönümlemelerde daha yumuşak bir karakter çizmek, ön ve arka tekerlekleri dengeleyerek sürücüyü desteklemek. İş gene sürücüde bitiyor. Ama ben ıslak zeminlerde bir kaç kere faydasını gördüm.

Benim gibi olmayıp, ileri seviye ve büyük tecrübeye sahip sürücüler için bir anlam ifade etmeyebilir ama hayat kurtarabilir veya yaşanacak bir zararı minimuma indirir diye düşünüyorum. Hepimiz insanız ne kadar iyi olursak olalım %100 konsantrasyon diye bir şey olduğunu düşünmüyorum.

ASC: Ön ve arka tekerleğin dönüş hızlarının farklı olması durumunda otomatik dengelenmesini sağlıyor.
    Konu Ersan ÖZYURT tarafından (08-10-2015 Saat 10:13 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Alıntı Oktay Oksak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Motosikletimi alırken yaptığım araştırmalarda 1200GS lerde "Rain" modu olduğunu görmüştüm.

Bu mod ıslak zeminlerde veya tutuşun zorlu olduğu durumlarda sürüş sırasında yüksek tork ve güç potansiyelinin korunmasını, bu sayede sürücünün desteklenmesini amaçlıyor. Belirgin özelliği ise yumuşak bir dozaj uygulamasıdır. Rain modunda ASC sistemi normal halinden daha hızlı ve çok küçük bozulmalarda bile hemen devereye giriyor. ESA sistemide ön ve arka yay bağlantılarının sönümlemesini daha yumuşak bir şekilde gerçekleştiriyor. ABS sistemide buna göre tepkimelerini otomatik olarak değiştiriyor.

Bildiğim kadarı ile bu modların amacı gaz, fren ve sönümlemelerde daha yumuşak bir karakter çizmek, ön ve arka tekerlekleri dengeleyerek sürücüyü desteklemek. İş gene sürücüde bitiyor. Ama ben ıslak zeminlerde bir kaç kere faydasını gördüm.

Benim gibi olmayıp, ileri seviye ve büyük tecrübeye sahip sürücüler için bir anlam ifade etmeyebilir ama hayat kurtarabilir veya yaşanacak bir zararı minimuma indirir diye düşünüyorum. Hepimiz insanız ne kadar iyi olursak olalım %100 konsantrasyon diye bir şey olduğunu düşünmüyorum.

ASC: Ön ve arka tekerleğin dönüş hızlarının farklı olması durumunda otomatik dengelenmesini sağlıyor.
    Bu mod, 1200 lerde kaç modelden itibaren var acaba?

Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Özgür Hocam, ben F700GS imi Temmuz 2015 de aldım. En son sıfır modellerde inceledim. Ne kadar geriye gidiyor bilemiyorum.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Oktay Oksak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Amartisör sönümlemeye de müdahale ettiğini bilmiyordum. Araştıracağım.

Konuya farklı gözle bakmak böyle faydalı bir şey işte. Sağol bilgi için.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

valla sürüş modunda sert yada yumuşak süspansiyon bilmemde ateşleme haritasını değiştirip uysal kıvama getirdiğini biliyorum. Mesela MT-09 deli bozuk gibi giden bi makina ama yağmur da kullanılsın diye bir modu var ehlil oluyor. bendeki ST de ise T (Touing) ve S(Sport) modu var. onda da son sürat değişmiyorda gaza tepkisi çok farklı oluyor.

KILIBIKRAYDIR

Enduroist Katılımcı Üye Özgür Özsoylar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür Özsoylar
    Motosiklet
    R1200GS '13
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Amartisör sönümlemeye de müdahale ettiğini bilmiyordum
    Ediyor. Bu hafta sonu bol yağmurda sürüş yaptık. Yaklaşık 200 km. Tamamında yağmur yedik. 2013 1200GS rain moduna aldığımda amortisör ayarı "soft" olarak değişiyor. Fakat asfalt kalitesi kesinlikle çok fark ediyor. Tekirdağ-Muratlı arsında yağmurda 7 farklı motorduk, tamamızın arka teker kaya kaya yol aldık bazı bölgelerde. ASC bir çok kez devreye girdi ama, 1200GS deki rain modu falan engellemedi kaymamızı. Gerçi toplamda 10-15 km lik bir mesafede oldu sadece böyle. Diğer yollarda tutuşta bir güvensizlik hissetmedim.

Bahsettiğiniz düşük devir-yüksek vites kullanımının verdiği güvenliği bu rain modu karşılıyor bence. Oktay beyin tecrübe ile ilgili söylediklerine tamamen katılıyorum. Benim gibi çok tecrübesi olmayan sürücüler için hayat kurtarıcı bence de sürüş modları ve yeni motosiklet teknolojileri. Ama aslolan tabi ki sürücü. Bunun farkındayım. Her ne kadar alet güvenliyse de ister istemez yağmurda çok daha fazla dikkat ve konsantrasyon ile sürüş yapmanın bilincinde oluyorum kendi adıma. Gaz tepkilerini rain modunda makine optimize etse de ben de normalden çok daha temkinli kullanıyorum gazı. Sürekli etrafı tarıyorum. Aynaları normal sürüşten neredeyse iki kat daha fazla kez kontrol ediyorum. Takip mesafesini daha güvenli olacak şekilde arttırıyorum.

Ekipman konusunda ise: BMW nin orijinal su tutmayan alt üst takımını aldım. Altın içliği olmaması dışında kesinlikle çok memnun kaldım. Kesinlikle su almadı. Kısa YDS Diablo botlarım su aldı maalesef. Eve gittiğimde fark ettim gerçi sürüş esnasında rahatsız etmemişti. Alpinestar'ın goretex eldivenleri ıslanıp ağırlaştılar ama içeri su almadılar. Elcik ısıtma da olduğu için üşüme hissetmedi. Gerçi hava da o kadar soğuk değildi.

29 Ekim' de iki motor 4 günlük kısa bir balkan turu yapmayı planlıyoruz. Muhtemel bol yağışlı olacak. Aslında bu geziyi de düşünerek tecrübe edinmek amaçlı çıktım yağmurda. Çok da faydalı oldu bence. Hem kendimdeki hem ekipmanımdaki eksiklikleri test etme imkanım oldu. Eğitimin en önemli aşaması "staj" bence
    Ve son olarak eklemeliyim ki yağmurda sürmek gerçekten çok eğlenceli.
    Aşka düştüm ben de geldim

http://www.facebook.com/birikitekersevdasi

7. Özgür Özsoylar güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (13-10-2015),Ediz Gürkan (14-10-2015),Ersan ÖZYURT (13-10-2015)

Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Özgür, BMW'nin hangi takımını aldın ?

Enduroist Katılımcı Üye Özgür Özsoylar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür Özsoylar
    Motosiklet
    R1200GS '13
    Marka
    Bmw

Düz maviye benzer rengi olan. Su tutmuyor, üstünden kayıyormuş. Gerçekten de öyleymiş.
    Aşka düştüm ben de geldim

http://www.facebook.com/birikitekersevdasi

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Özgür Özsoylar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ediyor. Bu hafta sonu bol yağmurda sürüş yaptık. Yaklaşık 200 km. Tamamında yağmur yedik. 2013 1200GS rain moduna aldığımda amortisör ayarı "soft" olarak değişiyor. Fakat asfalt kalitesi kesinlikle çok fark ediyor. Tekirdağ-Muratlı arsında yağmurda 7 farklı motorduk, tamamızın arka teker kaya kaya yol aldık bazı bölgelerde. ASC bir çok kez devreye girdi ama, 1200GS deki rain modu falan engellemedi kaymamızı. Gerçi toplamda 10-15 km lik bir mesafede oldu sadece böyle. Diğer yollarda tutuşta bir güvensizlik hissetmedim.

Bahsettiğiniz düşük devir-yüksek vites kullanımının verdiği güvenliği bu rain modu karşılıyor bence. Oktay beyin tecrübe ile ilgili söylediklerine tamamen katılıyorum. Benim gibi çok tecrübesi olmayan sürücüler için hayat kurtarıcı bence de sürüş modları ve yeni motosiklet teknolojileri. Ama aslolan tabi ki sürücü. Bunun farkındayım. Her ne kadar alet güvenliyse de ister istemez yağmurda çok daha fazla dikkat ve konsantrasyon ile sürüş yapmanın bilincinde oluyorum kendi adıma. Gaz tepkilerini rain modunda makine optimize etse de ben de normalden çok daha temkinli kullanıyorum gazı. Sürekli etrafı tarıyorum. Aynaları normal sürüşten neredeyse iki kat daha fazla kez kontrol ediyorum. Takip mesafesini daha güvenli olacak şekilde arttırıyorum.

Ekipman konusunda ise: BMW nin orijinal su tutmayan alt üst takımını aldım. Altın içliği olmaması dışında kesinlikle çok memnun kaldım. Kesinlikle su almadı. Kısa YDS Diablo botlarım su aldı maalesef. Eve gittiğimde fark ettim gerçi sürüş esnasında rahatsız etmemişti. Alpinestar'ın goretex eldivenleri ıslanıp ağırlaştılar ama içeri su almadılar. Elcik ısıtma da olduğu için üşüme hissetmedi. Gerçi hava da o kadar soğuk değildi.

29 Ekim' de iki motor 4 günlük kısa bir balkan turu yapmayı planlıyoruz. Muhtemel bol yağışlı olacak. Aslında bu geziyi de düşünerek tecrübe edinmek amaçlı çıktım yağmurda. Çok da faydalı oldu bence. Hem kendimdeki hem ekipmanımdaki eksiklikleri test etme imkanım oldu. Eğitimin en önemli aşaması "staj" bence
    Ve son olarak eklemeliyim ki yağmurda sürmek gerçekten çok eğlenceli.
    Yağmurda sürmek gerçekten çok zevkli. Biz de Yunan'da sağlam bir yağmurda sürdük hatta bizim raporlarda videosu var ama çok da anlaşılmıyor. Gerçi yağmura yakalanmadığı için sevinen arkadaşlarımız da oldu ama neler kaçırdığını bilmiyorlar :P

11. Ediz Gürkan güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (15-10-2015),Arif Oral Unal (14-10-2015),Berkay İnal (15-10-2015),Özgür Özsoylar (15-10-2015)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

madem yağmur yagiyor konuyu hortlatalim.

Bir sey ogrenmek istiyorum; aslinda dogrusunu bilmedigim icin hep birlikte bulalim diyorum

Yagmur yagmaya basladiginda surusunuzde ne gibi degisiklikler oluyor? Konum, hiz, vites secimleriniz degisiyor mu?

Mesela ben hizimi dusuruyorum. O hiz icinde yuksek vites secimi yapiyorumki devir dusuk olsun gaz ayari yumusasin.

13. ahmet gül güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (04-03-2016),Mehmet ozturk (04-03-2016)

Sayfa 8 Toplam 14 Sayfadan SeçilenSeçilen ... 456789101112 ... SonuncuSonuncu