Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 26 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Standart HANGİ ŞERİT???

Şerit Kullanım Levhası (Yol Kenarı)

Gidişe ayrılan kısmı üç şeritli olan yollarda otobüs,kamyon, çekici, lastik, tekerlekli traktör, iş makinesi gibi ağır araçların sağ şeritten yararlanmaları gerektiğini; en soldaki şeridin sadece geçişler için kullanılmasını bildirir.

Hız Sınırlamaları
    Siçi/Ş Dışı/Bölünmüş Yol/Otoyol
    Otomobil (M1), (M1G),

50 90 110 120

Minibüs (M2),

50 80 90 100

Otobüs (M2-M3),

50 80 90 100

Kamyonet (N1), (N1G),

50 80 85 95

Panelvan (N1)
    50 85 100 110

Kamyon (N2-N3),

50 80 85 90

Motosiklet (L3),

50 80 90 100

Yukarda gorulduğu uzere ülkemizde motosikletler minibüsle aynı sınıfta hız sınırlamasındadır. En ustteki serit kullanım lehvasından (ki çoğunuz görmüşsunuzdur)haraket ile motorsikletler trafik kurallarına göre sadece en sağ şeridi kullanabilmektedir. İkinci(orta) şeridi ancak sollama yapmak için kullanabilir. En sol şerit ise herkese zinhar yasaktır.Bu şerit sadece sollama yapılmak için kullanılır. En sol şeritte bir kazaya karışmanız durumunda haklı olsanız bile haksız çıkacağınız kesindir.
    Ornek verecek olursak azami hızınız 100 km en sol seritte hız kurallarına uyarak surus gerçekleştirmektesiniz. Bir oto surucusu 120 ile size çarparsa (gercı haklılığınızın bir anlamı yok olursunuz) kusurlu olan siz olursunuz. Çünkü azami hız kurallarına göre yanlış şerittesinizdir.

Zira Karayolları trafik kanununa göre;
    Aksine bir işaret yok ise bütün sürücüler araçlarını gidiş yönüne doğru yolun en sağından sürmek zorundadırlar.

En ustteki işaret ise aksine bir işaret olup otomobillerin orta şeritten gitmesi gerektiğini göstermektedir. Sizin azami hız sınırınız otomobille farklı olduğundan siz o şeridi ancak sollama için kullanabilirsiniz.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Diyeceksiniz bizde geçerli bir durum mu bu diye haklısınız. Ancak kural budur. Uygulamalardaki yanlışları tartışmak başka bir konu başlığı gerektirir.

Not: Hatırlayanlar olacaktır Adarat Teori eğitiminde Erkan hoca ile bu hakkında itilafa düşmüştüm. Benim bahsettiğim, onun yok öyle bir şey kanunda dediği şey buydu.

2. ERDIM ELITEZ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (11-05-2016),Ersan ÖZYURT (15-11-2015),HakanVelioglu (11-05-2016),KemalTurgut (28-07-2016)

olcay avşar
    Guest

ben olabildigince sol seritten gidiyorum, bu sayede solumdan gelebilecek tehlikeleri (makascilar, son anda sapagi farkedip saga kiranlar) bertaraf etmis olurum.

akan trafikten de bi tık hizli giderim ki arkadan gelen tehlikelerden de kacayim.

canım kurallardan daha değerli.

ancak otoban ortalama hizi benim motor ile guvenli gidebileceğim bir hiz degil ise, hava sartlari uygun degil ise ya da ben kendimi yola veremiyor isem saga gecer ve onume baktigim kadar ayna ile arkama da bakarım.

ve evet, motosikletler ile ilgili hiz siniri duzenlemesi yapilmali.
    Konu olcay avşar tarafından (15-11-2015 Saat 13:26 ) değiştirilmiştir.

Moderatör Arif Oral Unal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Arif Oral Unal
    Motosiklet
    R1250 GS
    Marka
    Bmw

Ben de hızlı akan trafikte soldan giderim. Kurtköy Çamlıca gişeler gibi yoğun ve hızlı akan yerlerde emniyet şeridi müsaitse kendimi daha rahat hissediyorum

5. Arif Oral Unal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Güven Çifçi (11-05-2016)

Enduroist Üye Mete Demircan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Mete Demircan
    Motosiklet
    R1200GS
    Marka
    Bmw

Otabanda akan trafikte en solda giderim. Yogun otaban trafiginde en sag serit ve emniyet seridini donusumlu kullanarak giderim. Otobanda orta seritler iki taraftanda dalmalara musait oldugu icin tercih etmem.

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Standart HANGİ ŞERİT???

Mevzuatin cani cehenneme Sile otobaninda 3 serit tamamini kaplayan harfiyat kamyonlarinin yarislarina sahne oluyor. Herkes biliyor ama sirketin arkasinda devlet oldugu icin kimse sesini cikarmiyor. Mevzuat bizi koruyor mu? Hayir.

Yiyecegim en fazla 300 liralik ceza canimdan degerli degil. Guvenli ise ki kamyonlar arasinda kalmamak icin daha da hizlanmak zorunda kaliyorsunuz, sol seritte mevzuatta yazan hizlarin ustune cikiyoruz.

Burada bahsedilen serit kullanimi da guvenli sollama kurallarina uyularak gayet yapilabilir.
    Konu ahmet gül tarafından (16-11-2015 Saat 10:17 ) değiştirilmiştir.

8. ahmet gül güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (19-11-2015),Ersan ÖZYURT (11-05-2016),ozgurcakici (11-05-2016),Yavuz Yücel (19-11-2015)

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Çok şeritli yolları sevmiyorum ve mümkünse kullanmıyorum

Ama Kullanıyorsam Ya en sağdan Tın Tın gidiyorum Yada Veriyorum Çoşkuyu En soldan Gidiyorum Trafik cezası da gelirse öderiz ne yapalım yaptığımız üç kuruşluk keyif sonuçta onuda maliyete ekleriz :P
    Good Things Come To Those Who Wait

10. Bora Karayel güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (16-11-2015),Arif Oral Unal (19-11-2015),Ersan ÖZYURT (16-11-2015),harun solmaz (18-11-2015)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mevzuatin cani cehenneme Sile otobaninda 3 serit tamamini kaplayan harfiyat kamyonlarinin yarislarina sahne oluyor. Herkes biliyor ama sirketin arkasinda devlet oldugu icin kimse sesini cikarmiyor. Mevzuat bizi koruyor mu? Hayir.

Yiyecegim en fazla 300 liralik ceza canimdan degerli degil. Guvenli ise ki kamyonlar arasinda kalmamak icin daha da hizlanmak zorunda kaliyorsunuz, sol seritte mevzuatta yazan hizlarin ustune cikiyoruz.

Burada bahsedilen serit kullanimi da guvenli sollama kurallarina uyularak gayet yapilabilir.
    Devlet derken? Bu biraz ağır oldu? Ben oranın sorununu çok iyi biliyorum. Zira firma sahiplerinin ceza umurlarında değil sizin gibi binlerce insan BİMERE yazmış ve hepsine gereken cevaplar verilmiştir. Ben bu konuyu burada konuşmayım işin ucu biraz siyasi olduğu için malum siyaset burada konuşulmuyor. Ancak İstanbul'da en büyük sektör inşaat ve hafriyat sektörü olduğu için çok büyük paralar dönüyor bu sebeple firmalar ceza kesilse de aldırmıyor. Sonuç olarak devletin kanunu uygulansa da caydırıcılıkta eksik kalıyor.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Enduroist Üye harun solmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    harun solmaz
    Motosiklet
    Yamaha Supertenere
    Marka
    Honda

Mevzuatın canı cehenneme kısmına ben de katılıyorum.Tehlike hissedersem açar gazi riskli alandan cikarim.Vatandasa BİMER den ne cevap verildiğini bilemiyorum ama Damperli tirli apacilerin anavatanı hala Şile yolu.

13. harun solmaz güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (19-11-2015),Yavuz Yücel (19-11-2015)

Trakya
    Bölge Sorumlusu

SONAY YÜKSEL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    SONAY YÜKSEL
    Motosiklet
    R 1250 GS ADV + XMAX 300
    Marka
    Bmw

Özellikle İstanbul da hepimiz emniyet şeridini kullanıyoruz , özellikle ben Trafik polislerinin bu duruma göz yumduklarını biliyorum ve yıllardır bu şeridi kullanmamdan dolayı bir ceza yada uyarı almadığımın güvencesi ile sürekli kullanıyorum hatta büyük bir rahatlıkla emniyet şeridindeyken polislerin yanından geçebiliyorum.
    Geçtiğimiz gün bu konu ile ilgili yine motosiklet kullanıcısı bir kaç arkadaş ile yaptığımız sohbette , bir kaç hafta önce emniyet şeridinde 3 kuryenin küçük bir kaza yapıp ardından tartışmasına tanık olan , rivayete göre emniyet müdürünün talimatı ile emniyet şeridinde seyir eden motosiklet sürücülerine ceza kesilmeye başlanmış , hatta bir kaç arkadaşa toplu cezalar gelmeye başlamış , bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı , eğer öyleyse yani Emniyet şeridi kullanımından dolayı Motosiklet kullanıcılarına İstanbul da ceza kesilecekse vah halimize derim ,

15. SONAY YÜKSEL, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ozgurcakici (11-05-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı SONAY YÜKSEL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Özellikle İstanbul da hepimiz emniyet şeridini kullanıyoruz , özellikle ben Trafik polislerinin bu duruma göz yumduklarını biliyorum ve yıllardır bu şeridi kullanmamdan dolayı bir ceza yada uyarı almadığımın güvencesi ile sürekli kullanıyorum hatta büyük bir rahatlıkla emniyet şeridindeyken polislerin yanından geçebiliyorum.
    Geçtiğimiz gün bu konu ile ilgili yine motosiklet kullanıcısı bir kaç arkadaş ile yaptığımız sohbette , bir kaç hafta önce emniyet şeridinde 3 kuryenin küçük bir kaza yapıp ardından tartışmasına tanık olan , rivayete göre emniyet müdürünün talimatı ile emniyet şeridinde seyir eden motosiklet sürücülerine ceza kesilmeye başlanmış , hatta bir kaç arkadaşa toplu cezalar gelmeye başlamış , bu konuyla ilgili bilgisi olan var mı , eğer öyleyse yani Emniyet şeridi kullanımından dolayı Motosiklet kullanıcılarına İstanbul da ceza kesilecekse vah halimize derim ,
    Şef,

Bunlar dönem dönem olur. Hemen hemen her yaz başında, motosikletlere emniyet şeridi cezası yazma furyası başlar ve nasibini alanlar olur. Zamanında benim de payımı almışlığım vardır. Fazla inatlaşmamak lazım. Neticede bizim de bu alanı kullanma hakkımız yok.Biraz bekleyince vazgeçiyorlar.

Bize göz yumuyorlar ama gözlerine de sokmamak lazım. Otomobil sürücülerinden ceza tutanağı yazılırken, yanlarından geçen motosikletleri göstererek"bunlara niye yazmıyorsunuz" şikayeti aldıklarını, hatta "kayırma" soruşturması yaşadıklarını bile öğrendik. Bu durumda ne yapsın, dayanıyor makbuza. Hani, kendilerini gördüğümüz yerde, birazcık yola dönsek, onları da zorda bırakmasak derim.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

17. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 7 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (11-05-2016),Ali KORKMAZ (11-05-2016),Berkay İnal (11-05-2016),MelihUlubilgen (13-06-2016),ozgurcakici (11-05-2016),SONAY YÜKSEL (11-05-2016),Yalım Erkmen (11-05-2016)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu