Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
11 den 20´e kadar. Toplam 26 Sayfa bulundu

Threaded View

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Standart HANGİ ŞERİT???

Şerit Kullanım Levhası (Yol Kenarı)

Gidişe ayrılan kısmı üç şeritli olan yollarda otobüs,kamyon, çekici, lastik, tekerlekli traktör, iş makinesi gibi ağır araçların sağ şeritten yararlanmaları gerektiğini; en soldaki şeridin sadece geçişler için kullanılmasını bildirir.

Hız Sınırlamaları
    Siçi/Ş Dışı/Bölünmüş Yol/Otoyol
    Otomobil (M1), (M1G),

50 90 110 120

Minibüs (M2),

50 80 90 100

Otobüs (M2-M3),

50 80 90 100

Kamyonet (N1), (N1G),

50 80 85 95

Panelvan (N1)
    50 85 100 110

Kamyon (N2-N3),

50 80 85 90

Motosiklet (L3),

50 80 90 100

Yukarda gorulduğu uzere ülkemizde motosikletler minibüsle aynı sınıfta hız sınırlamasındadır. En ustteki serit kullanım lehvasından (ki çoğunuz görmüşsunuzdur)haraket ile motorsikletler trafik kurallarına göre sadece en sağ şeridi kullanabilmektedir. İkinci(orta) şeridi ancak sollama yapmak için kullanabilir. En sol şerit ise herkese zinhar yasaktır.Bu şerit sadece sollama yapılmak için kullanılır. En sol şeritte bir kazaya karışmanız durumunda haklı olsanız bile haksız çıkacağınız kesindir.
    Ornek verecek olursak azami hızınız 100 km en sol seritte hız kurallarına uyarak surus gerçekleştirmektesiniz. Bir oto surucusu 120 ile size çarparsa (gercı haklılığınızın bir anlamı yok olursunuz) kusurlu olan siz olursunuz. Çünkü azami hız kurallarına göre yanlış şerittesinizdir.

Zira Karayolları trafik kanununa göre;
    Aksine bir işaret yok ise bütün sürücüler araçlarını gidiş yönüne doğru yolun en sağından sürmek zorundadırlar.

En ustteki işaret ise aksine bir işaret olup otomobillerin orta şeritten gitmesi gerektiğini göstermektedir. Sizin azami hız sınırınız otomobille farklı olduğundan siz o şeridi ancak sollama için kullanabilirsiniz.

Umarım açıklayıcı olmuştur.

Diyeceksiniz bizde geçerli bir durum mu bu diye haklısınız. Ancak kural budur. Uygulamalardaki yanlışları tartışmak başka bir konu başlığı gerektirir.

Not: Hatırlayanlar olacaktır Adarat Teori eğitiminde Erkan hoca ile bu hakkında itilafa düşmüştüm. Benim bahsettiğim, onun yok öyle bir şey kanunda dediği şey buydu.

2. ERDIM ELITEZ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Cem oruç (11-05-2016),Ersan ÖZYURT (15-11-2015),HakanVelioglu (11-05-2016),KemalTurgut (28-07-2016)