Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 37 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye ahmet özbek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Özbek
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Standart F650 GS Hararet Sorunuyla Karşı Karşıyayım....

Merhabalar;
    Yaklaşık 4 ay önce almış olduğum 2004 F650GS'im ile hiç sorun yaşamaksızın yaklaşık 7000 Km yaptım. Bugünde hava şartları Ankara'da oldukça müsaitti ve biraz keyfini çıkarmak istedim. Yaklaşık 170 Km'lik bir tur planımın son 20 Km'sinde kendimce anlamsız bulduğum bir hararet sorunu yaşadım.

Gün içerisinde %75 oranında fazla sıkıştırmadan, normal sayılabilecek hızlarda ve devirlerde kullandım(80-100 Km/sa hızlar ve 3000-4500 RPM'lerde). Sıkça vites değiştirmişliğim, bolca rampa tırmanmışlığım ve inmişliğim söz konusudur. 1 defa 2. viteste gaz kesiciye girene kadar hızlanmaya çalıştım, 1 defada 2. vitese tam geçirmediğim için kalkışta yine gaz kesici devreye girecek şekilde devri yükselttim(1 sn kadar bile sürmeyen anlar tabiki...). 4 - 5 defa 15 - 20 sn'lik 140 - 150 Km'leri gördüğüm anlar oldu. Fakat hararet lambası yandığında son belki 25 Km boyunca son derece normal bir kullanımım olmuştu(gerçi önceside çok deli dolu bir kullanım sayılmazdı yinede).

Son 20 km'lik kısımda hararet lambasının yandığını gördüm ve görür görmez stop edip sağa çektim. İlk kontrolümde sol paçamda yoğun bir şekilde antifrizli su ile karşılaştım. Biraz bekledim ve kontağı açtığımda hararet lambası sönmüştü ve biraz daha ilerledim. Yaklaşık 1.5 Km sonra yine lamba yandı ve bu kez bir benzin istasyonuna girdim. Sol karenajı söktüm ve karanlıkta yanlış görmediysem su seviyesi minimumdaydı. Ayrıca su atan yerde suseviyesini kontrol ettiğimiz kabın üzerindeki siyah esnek kapaktan. Conta yanması gibi bir durum sözkonusumu diye yağa baktım ve herhangibir köpürme yada bir gariplik sezmedim. Fakat yağ fazlaca ısınmış gibiydi ve vizkozitesi baya azalmış gibi geldi bana. 45 dk kadar bekledim ve tekrar çalıştırdım motoru yaklaşık 5 km kadar sonra yine lamba ve yine sağa çektim. Böyle böyle 4 5 seferde eve attabildim kendimi neyseki...

Eve geldiğimde devirdaim pompasının çalışıp çalışmadığını kontrol için, motor biraz soğuyunca (sanıyorum havayı tahliye etmeye yarayan) metal ve çeyrek tur dönebilen vanayı açtım ve motoru çalıştırdım. Su püskürttüğünü gördüm ve pompanın çalıştığı kanaatine vardım(ne derece sağlıklı bir kontrol bilmiyorum!)

Herhangi bir boruda çatlama yada bir yerinden çıkma durumu gözükmüyor gibi. Pompada çalışıyor gibi. Bugün değil ama yakın zamanda suyunuda kontrol etmiştim ve min. max. aralığındaydı.

Yaz sıcaklarında 2 kişi ile 500m'lik kot farkına sahip dağ tırmanışlarında tık demeyen bu motosiklet, bugün neden böyle bir tribe girdi anlam veremedim.

Saçma sapan detaylarla anlatmış olabilirim, kusuruma bakmayın şimdiden : ) ... Konu hakkında yorum yapabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla.
    Konu ahmet özbek tarafından (16-11-2015 Saat 01:12 ) değiştirilmiştir.

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

1-soğutma sisteminde hava olabilir
    2- devridm çalışmıyor olabilir
    3- contayı yakmış olabilir
    4- termostat işi bırakm ış olabilir
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

3. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

ahmet özbek (18-11-2015)

Isim
    Ahmet Özbek
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Melih Bey cevabınız için çok teşekkür ederim.

1- Periyodik olarak bu boşluğu kontrol etmeli miyim? Ayrıca bu havayı ilk mesajımda tarif etmeye çalıştığım metal vanadan mı boşaltmalıyım?
    2- Sıvıyı atmosfere açan kapak açık vaziyette motoru çalıştırdığımda, soğutma sistemindeki kalan sıvıyı da püskürtme eğilimde olması devirdaim pompasının çalıştığını düşündürdü bana yanılıyor muyum acaba?
    3- Yağda henüz bir gariplik yoktu(köpürme yada renk değişikliği gibi...) Başka bir belirti var mıdır conta yakma durumu için bilmiyorum tabiki...
    4- Termostat nerededir ve çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Ayrıca şunuda belirtmek isterimki; bu motorla çok uzun vadede çok uzun tur planlarım var. Bu yüzden 3 yıl 5 yıl süreyle mümkün olan her arızaya kendim hakim olmak istiyorum. Motoru bu tür arızalarla iyice tanımak istiyorum. Bu sebeple arıza, sebepleri ve onarımı konusunda mümkün mertebe kendim müdahil olmak istiyorum.

Saygılarımla.

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ahmet özbek Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Melih Bey cevabınız için çok teşekkür ederim.

1- Periyodik olarak bu boşluğu kontrol etmeli miyim? Ayrıca bu havayı ilk mesajımda tarif etmeye çalıştığım metal vanadan mı boşaltmalıyım?
    2- Sıvıyı atmosfere açan kapak açık vaziyette motoru çalıştırdığımda, soğutma sistemindeki kalan sıvıyı da püskürtme eğilimde olması devirdaim pompasının çalıştığını düşündürdü bana yanılıyor muyum acaba?
    3- Yağda henüz bir gariplik yoktu(köpürme yada renk değişikliği gibi...) Başka bir belirti var mıdır conta yakma durumu için bilmiyorum tabiki...
    4- Termostat nerededir ve çalışıp çalışmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Ayrıca şunuda belirtmek isterimki; bu motorla çok uzun vadede çok uzun tur planlarım var. Bu yüzden 3 yıl 5 yıl süreyle mümkün olan her arızaya kendim hakim olmak istiyorum. Motoru bu tür arızalarla iyice tanımak istiyorum. Bu sebeple arıza, sebepleri ve onarımı konusunda mümkün mertebe kendim müdahil olmak istiyorum.

Saygılarımla.
    Yeni bir arızalı motorcu daha yetişiyor.
    Tebrik ediyorum.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

6. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet özbek (18-11-2015),MelihUlubilgen (16-11-2015)

Enduroist Kadim Üye halil işvarlar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Halil İŞVARLAR
    Motosiklet
    Tracer 900
    Marka
    Yamaha

Daha önce başıma geldiği için bir kaç bilgi vereyim.

1- Motor çalışırken radyatör kapağını açtığınızda baloncuk çıkıyorsa üst kapak contasını yakmış olabilirsiniz.(Usta öyle demişti, tecrübe etmedim.)
    2- Baloncuk yoksa termostatı söküp tekrar hararet yapıp yapmadığına bakılır.(Termostanın çalışıp çalışmadığını yerinden söküp kaynar suya attığınızda anlayabilirsiniz.)
    3- Halen hararet yapıyorsa su pompasının arkasında bulunan plastik dişli ve motordaki karşılığı erimiş ve su pompasını döndürmüyor demektir. Buda direk hararet sebebi.

Su pompasının çalışıp çalışmadığını hortumlardaki sıcaklık farkından ya da hortumun birini söküp motor çalışınca su atıp atmadığından anlayabilirsiniz.
    En iyi kontrol bence su pompasının üstündeki 3 vidayı söküp motor çalışırken su pompasının dönüp dönmediğine bakmaktır.

Eğer pervane dönmüyorsa arka tarafında 2 adet plastik dişli var. Borusanda tanesi 25-30 tl. Kapağı sökünce kapak contasınıda değişmek zorunda kalabilirsiniz.
    Ancak bu şekilde motor yol yaptığı için üst kapak contası yanmış olabilir, tamir sonrası dikkat etmek gerekli.

8. halil işvarlar güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet özbek (18-11-2015),MelihUlubilgen (16-11-2015)

olcay avşar
    Guest

Motor modeline tam olarak hakiim olmamakla birlikte genel olarak su soğutma hakkında bildiklerimi yazayım.

su soğutma sisteminin sağlıklı çalışıp çalışmadığını tam anlamıyla kontrol etmeli, çünkü sistem üzerindeki hiç bir parça ömürlük değil. ömürlerinin dolması ve arıza vermeleri çok normal.

öncelikle termostat ve müşür kontrol edilmedi, en kolay ve sık bozulan parçalardır.

termostat nasıl kontrol edilir?

motor soğuk iken çalıştır, önce motor bloğu ısınmaya başlamalı. radyatör ilk aşamada ısınmamış olmalı, ki motor bloğu istenilen çalışma sıcaklığına ulaşınca termostat açar ve suyun radyatör ile devir daim edilmesini sağlar.

önce blok ısınıyor ve sonra radyatör ısınıyor ve ısıları aşağı yukarı eşitleniyorsa termostat çalışıyor demektir.

çalışmazsa ne olur?

termostat kapalı kaldı ise tehlikelidir, bloktaki suyun radyatöre gönderilmesine izin vermez, böylece bloktaki su hararet yapar. radyatöre sıcak su ulaşmadığı içinde müşür çalışıp devreye girmez, bir şekilde fan çalıştırılsa bile radyatör soğutulur bloktaki su değil. (bir para da olsa radyatörden emiş yaparken bloğa fan üfler ama işe yaramaz)

termostat açık kaldı ise bi tehlike yok, suyun dolaşımını kapatmaz ve su sürekli olarak radyatör ile blok arasında gider gelir. kışın motorun geç ısınmasına istenilen çalışma sıcaklığına geç ulaşmasına sebep olur. Fakat yinede arıza giderilmelidir.

müşür nasıl kontrol edilir?

termostat görevini yerine getiriyor ve ısınan suyu radyatöre yolluyor ise radyatör belirlenen sıcaklığa ulaştığında müşür devreye girmeli.

termostat için denemeyi yaptıktan sonra radyatörün ısısını gözlemle, yükselen bir eğilim göstermesi lazım. ısı yükselmeye devam etmeli ve belirlenen seviyeye ulaşınca müşür devreye girip fanı açmalı. 90-95-100 vs gibi bir değerde açar müşür genelde.

fan çalışmadıysa büyük ihtimal ile müşür arızalıdır, fakat müşür sağlam olup fan da arızalı olabilir.

hararet yükselip fan açlışmadıysa müşürün fişini çekip devreyi açıp açmadığını kontrol et, yani müşürden gelen iki uca bir lamba vs bağla bak bakalım çalışıyor mu? tabi ki sadece müşür belirlenen derecede iken açar devreyi.

müşür çalışıyor ama fan çalışmıyor ise bu sefer fana doğrudan 12 volt verip çalışıp çalışmadığını kontrol et, kutuplara dikkat et söylememe gerek yok.

hem fan çalışıyor hem müşür çalışıyor ise (çok çok zor bir ihtimal) durum daha da karışık demektir tesisat gözden geçirilmeli.

devirdaim pompasını zaten kontrol ettim diyorsun, bu modelde nasıl kontrol edilir bilmem.

en başa dönersek;

motorun hem radyatörden hemde genleşme kavanozundan suyunu tamamla, havasını al ve motor tamamen soğuduktan sonra yukarıda yazdıklarımı gözlemle.

conta yanmadıysa merak etme, basit bir sorunu vardır. gerçi devir daim pompası zor sökülen bir yrde ise masraf açabilir.

otomotiv sektörü bu kadar önemli bir şeye neden 100 yıldır sesli değilde ışıklı uyarı koyar hala anlamış değilim. sanki sürekli gözümüz hararet lambasında ya da göstergesinde, koy bir sesli uyarı hararet yükselince seslensin. çok basit ya hu.

kolay gelsin.

10. olcay avşar güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ahmet özbek (18-11-2015),Ersan ÖZYURT (16-11-2015),MelihUlubilgen (16-11-2015),Sabahattin KOÇAK (07-12-2015)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Alıntı MelihUlubilgen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1-soğutma sisteminde hava olabilir
    2- devridm çalışmıyor olabilir
    3- contayı yakmış olabilir
    4- termostat işi bırakm ış olabilir
    1-soğutma sistemindeki havayı aşağıdaki fotoda ki siboptan alacaksın motor çalışırken kontra somunu gevşet sıcak su gelecek hava ile birlikte sadece su geliyorsa hava yoktur ama bir süre devam et su aksın sonra tamamlarsın..

2-devridaim alttaki fotoda aç içini bak dişliler sağlammı.Halil detaylı anlatmış yukarda..

3-conta yanmışsa yağa su karışır sudan değil yağ çubuğundan bak..

4-termostat fotosu aşağıda aç içinden çıkan termostatı kaynayan suda test et çalışıyormu bak..çalışmıyorsa değiştir..

bunları kontrol et belkide bulursun arızayı o motor sana dünya turu yaptırır merak etme..
    Konu MelihUlubilgen tarafından (16-11-2015 Saat 18:25 ) değiştirilmiştir.
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

12. MelihUlubilgen güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ahmet özbek (18-11-2015),Emir ÇELTEK (17-11-2015),Ercan Çelen (16-11-2015)

Enduroist Kadim Üye UĞUR KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

en yakındaki guvenilir bulunan, bilinen bmw motosiklet ustasına gidin,kaş yaparken göz çıkartanlardan olmayın.anlattığınız tarzda kendi işini kendi görmek isteyen çok fazla arkadaşımız çook ucuz a halledilebilecek kuçuk sorunları malesef benzin dökup yakıcam bu motoru konumuna getırdıler.
    Konu UĞUR KOÇ tarafından (16-11-2015 Saat 23:03 ) değiştirilmiştir.
    Motosenkron İçerenköy
    Özel BMW Motosiklet Servisi
    0531 781 03 69 - 0216 469 28 04
    www.bmwmotosikletservisi.com

14. UĞUR KOÇ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

ahmet özbek (18-11-2015),Ediz Gürkan (17-11-2015),MelihUlubilgen (18-11-2015)

Isim
    Ahmet Özbek
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Son derece faydalı bilgileriniz için herkese çok çok teşekkür ederim öncelikle.

Dün gece ilgilenme şansım oldu motorla.

Eksik suyu tamamladım, yağı tekrar kontrol ettim ve sanıyorum contanın yanmadığından artık eminim. Zaten hareret ışığının yandığını gördüğümde en fazla 500m yol yapmışımdır(oda trafikten kurtulup, müsait bir yer bulabilmek için). Buda contayı yakacak bir mesafe değil diye düşünüyordum.

Daha sonra motoru çalıştırdım ve 3 - 4 dk kadar sonra kontrol ettiğimde fanın çalıştığını gördüm.

Sonrasında ise devir daim pompasının kapağını açtım ve tekrar motoru çalıştırdım. Plastik pervane dönmüyordu. Pervanenin dönmesi için belli bir sıcaklığa falan gelmesini gerektirecek bir mekanizma yoktur diye tahmin ediyorum. Direk motordan tahrik alan bir dişli sisteminden başka birşey değil sanırım(yukarıda yazmış olduğunuz cevaplardanda bunu anlamıştım). Bu konuda yanılmıyorumdur umarım.

Kapağı kapattım ve tekrar çalıştırdım motoru ve yine 3 4 dk çalışmadan sonra boruları kontrol ettim borularda hiç ısınma yoktu haliyle. Sadece motora yakın olan kısımlar ısınıyordu yavaş yavaş.

Yani sorun devir daim pompasının dişli kısmında diye tahmin ediyorum. Dün zaman problemi nedeniyle pompanın dişli sistemine ulaşamadım. Ancak bugün yada yarın gerekli müdehaleyi yapacağım.

Tekrar teşekkürler herkese.

Sevgi ve Saygılarımla.

16. ahmet özbek, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Emir ÇELTEK (18-11-2015)

olcay avşar
    Guest

Aşamaları fotoğraflayıp bir anlatım düzenlersen sonradan başka kullanıcıların da işine yarar mutlaka.

Kolay gelsin.

18. olcay avşar güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Emir ÇELTEK (18-11-2015),Ercan Çelen (18-11-2015)

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu