Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 30 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye ilkay erken - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ilkay erken
    Motosiklet
    Tenere 700
    Marka
    Yamaha

Standart BMW F650 CS RÖLANTİDE STOP SORUNU

Herkese iyi akşamlar. son zamanlarda yaşadığım bir sorun hakkında fikirlerinize başvurmak istiyorum!

motorumu kullanırken örneğin ışıklarda beklerken yada debriyaj çekili durmak üzere yavaşlarken stop ediyordu. diğer yabancı forumlarda ve burada Uğur abinin de tarif ettiği üzere rölanti motoru yuvasının temizliğini yaptığımda bu sorun hemen hemen tamamen çözülmüştü. ancak yazın ufak bir gezi öncesi motorun soğutma sıvısını, yağını, filtresini, deforme olmuş manifoltunu-siyah boğazı sağlam olanı ile değiştirmek gibi bakımlar yaptım. geziden dönerken motor düşük devirlerde sirkelemeye başladı ve daha sonradan anladımki yaklaşık 2000 devir ve altında motor stop ediyor. hareket halinde iken anlık olarak bir nevi motoru vurdurmuş oluyorum ve sirkeleme bundan kaynaklanıyor.
    neticede yaptığım araştırmalar ile aynı sorunu yaşayan onlarca insana değişik sitelerde tesadüf ettim hakeza burada. bunun üzerine rölanti motorunda sorun olabilir diye yenisi aldım. hatta tps sensörünü-potansiyemetre-gaz kelebek pozisyon sensörünü de aldım, aküyü yenisi ile değiştirdim, benzin filtresini de değiştirdim. lakin hala aynı sorun devam etmekte.
    motor ilk çalıştırmada 1-2 dk kadar rölantide çalışmaya devam ediyor sonra sanki kill switch e basmışım gibi stop ediyor. ama bu esnada ekranda elektirik hala var.
    muhtemel sorun beyindedir diye düşünüyorum. ama bu sefer hiç rölantide durmaz diyorum.
    krank okuyucum pislik toplamış olabilir nitekim 20 seferde 1 kere gibi motor çalıştığı halde devir bir kaç saniye sonra devreye giriyor. ama krank okuyucu buna neden olabilirmi bilebiyorum.
    diğer bir şeyde yan ayaktaki kill switch aklıma geliyor.
    diğer bir husus ise eksoza başlı olan o2 sensörü arızalıdır diyorum ama motorun zengin karışımda çalışmadığı hem yakıt sarfiyatında hemde eksoz dumanından belli
    diğer aklıma gelen ise hava kutusu içerisindeki oksijen sensörü fakat böyle bir arıza yapacağı konusunda şüphelerim var.
    aklıma gelenler bunlar. bir yöntem var daha önce yaptığım gibi bu parçaları-sensörleri bismillah deyip teker teker alıp takacağım ki pahalıya patlayacak ki ustalarında yaklaşımı malesef genelde bu yönde oluyor.
    Teşekkür ederim.

Enduroist Kadim Üye UĞUR KOÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

ilker sana tavsiyem ya pc ye bağlatabıleceğin bir servis bul yada profesyonel olmayan ucuz bir diagnostik cıhazı al,hem hava kutusundakı hemde eksozdakı sensörden kaynaklanma olabılır bırı gırısı dıgerı cıkıs havasını okuyor.ona gore benzın karısımı ıcın enjektor acık kalma suresını ayarlamak uzere ecuya bılgı saglıyor.ve bobınlerınden bır tanesınınde calısıp calısmadıgından emın olamazsın.sorununun kesın çözumu pc ye baglanacak motorun.
    Motosenkron İçerenköy
    Özel BMW Motosiklet Servisi
    0531 781 03 69 - 0216 469 28 04
    www.bmwmotosikletservisi.com

Isim
    ilkay erken
    Motosiklet
    Tenere 700
    Marka
    Yamaha

Uğur abi selamlar. Seni aramaya yüzüm yok ne olsa sana danışır olduk hakkını helal et artık.
    dediğin gibi yapmam lazım samsun'da bir usta ile görüştüm cihaz sipariş verdiğini söyledi ama ne zaman gelir artık bakalım. ama en sonunda Ankara'ya servise götüreceğim gibi İstanbul'a sana gelmeye gözüm kesmiyor açıkçası güvenemiyorum yola çıkmaya. ama bu ucuz olan cihaz hangisidir anlamadım abi GS911 en ucuzu 900tl civarı oldu gibi zaten..

Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

http://www.beemershop.com/Merchant5/..._Code=GS911USB

sınırlı kullanım için olan cıhaz bu 900 tl cıvarı evet.
    Motosenkron İçerenköy

Isim
    ilkay erken
    Motosiklet
    Tenere 700
    Marka
    Yamaha

Abi bir de başta yazmayı atlamışım. yanlış hatırlamıyorsam bu rölanti motoru kontağı açtığımızda test ediyordu kendisini; ileri geri hareket ediyordu. ben daha önceden yaptığım temizlik esnasında da bunu gözlemlemiştim. ancak bu yeni rölanti motorunu taktığımda kontak açılınca herhangi bir hareket olmuyor-ses de gelmiyor. motor sağlamken benzin pombasından ve bu rölanti motorundan hareket-çalışma sesi duyuyordum. şimdi rölanti motoru kontağı kapattığımda bir kaç sn sonra hareket ediyor. ben yanlış mı hatırlıyorum kontak açıldığında hareket etmesi-check etmesi gerektiği konusunu. ( bu gs 911 i gözlüyorum abi sonunda alacağım gibi ama bakalım ne zaman)

Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

rolanti motoru her kontak açıldığında check etmez,daha çok motor sıcaklığına göre ilk çalıştırmada gerekli olan pozisyonunu almak için hareket eder,otomatık jikle dediğimiz olay bu işte hava soğukluğuna bağlı olarak motor ısısına göre ne kadar açılması gerekıyorsa açılır ve çalıştıktan sonra 2 bın devırde rolantıyı gereklı ısıya kadar sabıt turar,sonrasında ortalama 1500 devire göre ayarlar kendini,hava kutusundakı sensör eksozdakı sensör ve rolantı motoru bır arada çalışır,bırısı dahı arızalı olsa beyın gereklı olcumu saglıklı alamaz dolayısıyle enjektöre ne kadar sure acık kalması geretıgı sınyalını saglıklı veremez,bu durumdada motordan saglıklı calısmasını beklıyemeyız.
    diğer bir önemlı noktada daha öncede yazmıstım yıne yazıyorum akılarda yer etsın,2000 yılından sonrakı uretılen butun bmw lerde eksoz uzerınde sensor vardır lambda sensoru denır bu sensorlere,perıyodık bakımlarda motorlarınızı pc ye baglatıp bu sensorlerın duzgun calısıp calısmadığını test ettırmelısınız,bozulmus olan bır lambda sensoru motorun hafıf salak calısmasına yol acacağı gıbı benzın sarfıyatınıda arttıracaktır.fakat dahada önemlısı uzun sure lambda sensöru arızalı halde kullanılan bır f 650 gs de beyındekı bu sensorden gelen verılerı işlemekle proğramlanmış entegre bır zaman sonra göze göz dişe diş misali,mademkı bır ıse yaramıyorum bende çalısmıyorum lan deyıp bozuluyor.geç bır zaman sonra yenı lamda sensöru alınıp takılsa dahı bu kezde beyın bu sensore cevap veremedığınden malıyet 3 belkı 4 katına cıkmıs oluyor.
    Motosenkron İçerenköy

7. UĞUR KOÇ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (12-12-2015),EmreOzer (29-11-2015),Ersan ÖZYURT (17-11-2015)

Isim
    ilkay erken
    Motosiklet
    Tenere 700
    Marka
    Yamaha

Anladım abi o halde dediğin üzre oksijen sensörüne ve sıcaklık sensörüne yoğunlaşmakta fayda var.görüşmek üzere teşkkürler

Isim
    ilkay erken
    Motosiklet
    Tenere 700
    Marka
    Yamaha

Alıntı UĞUR KOÇ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    http://www.beemershop.com/Merchant5/..._Code=GS911USB

sınırlı kullanım için olan cıhaz bu 900 tl cıvarı evet.
    Abi bahsettiğimiz cihazın siparişini verdim. yeni versiyon ve bluetooth'lu olanından aldım bakalım. cihaz gelsin arızayı tespit edip çözdüğümde-inşallah sizleri haberdar edeceğim. selamlar

Isim
    ilkay erken
    Motosiklet
    Tenere 700
    Marka
    Yamaha

GS-911 bu gün itibariyle elime ulaştı. Amazon'dan aldığım bluetooth'lu olanı ilgili firma kargolamadığı için alamadım. bu sebepten usb ile çalışan ve önceki sarı versiyondan aldım. gümrükte bi kaç gün takıldı. 180tl vergi ödedikten sonra ise geldi.
    cihazı akşam motora bağladım. Gaz pozisyon sensörü rölanti motorunun gerekli adabtasyonlarını yaptım. diğer sensörlerin ilgili testlerini de yaptım.
    bunların yanı sıra arıza için yaptığım testte bir hata kodu da çıkmadı. yalnız motorum yine 5-6 dk rölantide çalıştıktan sonra eskisi gibi stop etmeye devam ediyor. lambda sensörü değerleri ise 200-600 arasında olması lazım gelirken birçok devirde 700-750 civarında dolaşmakta. bununla birlikte cihazı hala öğrenme aşamasında olduğumdan yanılıyor da olabilirim. bakalım neler çıkacak. herkese selamlar

11. ilkay erken güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (11-12-2015),Sabahattin KOÇAK (11-12-2015)

Isim
    Uğur koç
    Motosiklet
    0531 781 03 69
    Marka
    Bmw

lambda sensöru 45 mv ile 800 mv arasında surekli oynamalı.diğer yandan ecu (beyın) dakı lambda sensöru okuyucu entegre de bozulmus ıse, test etmek ıcın mutlaka sağlam olduğundan emın olduğun bır ecu yada lambda sensöru gereklı.

Motorcycle Information
    VIN: WB10172A2YZE36397
    Mileage: Not available
    BMS-C
    ECU Id (VIN): ZE36397 (ecu arızalı ıse bu satırda vvvvvv tarzı harfler olur.)
    Part No.: 07664624
    HW Version: C2
    Diagnosis Index: 3
    Software version: 7002
    Manufacturing Date: 2000-05-31 ('' ecu arızalı ise bu satırda uretım tarıhı yerıne 1400 gibi tuhaf rakkamlar yazar.)
    HWOE No.: 25360237
    Manufacturer: Hella
    Data release: 70003608
    VIN model year: 2000

304 Oxygen (Lambda) Sensor Circuit Malfunction, No signal or signal intermittent
    The fault is not present now.
    Motosenkron İçerenköy

13. UĞUR KOÇ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (12-12-2015)

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu