Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 7 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 65 Sayfa bulundu
    Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Standart HIZ' IN EĞİTİM İLE OLAN İLİŞKİSİ?

Herkese merhaba,

Dün gece yarısı açsam mı? Açmasam mı bu konuyu derken Ersan hocamın bu sabahki gazı ile açtım gitti.

Bu konu pimi çekilmiş bomba gibi olacak, bölecek parçalayacak bizi gibi ama doğru sonuca ulaşmak için tartışmak zorundayız.

Bir kere şunu açıklayalım, neye göre, kime göre hız meselesine girip boşa vakit kaybetmemek adına söylüyorum. Olması gereken yerde, olması gereken hızın üzerinde gitmek. Ve özellikle bu eğitim sürüşlerindeki hızlı seyir halini sebepleri nelerdir?

Şuna inanmıyorum; Görmeseydi ileriyi o kadar hızlı gitmezdi, görüşü vardı ki öyle geçmiştir v.s. v.s. O.M.M.' hocalarının bile nispeten serzenişte bulunduğu bir geçişi Türkiye' nin en iyi hocalarından biri ve öğrencisi yapınca herkeste bir savunma iç güdüsü oluşuyor (özellikle biz eğitim alan ekip). Neden?

Bence meselesi değil, akıl, mantık, fizik kuralları gereği olanı konuşalım.

En çok fırça yediğim konu hız olsa da ben hızlı gitmekten korkan bir adamım, belki adrenalin, belki de çok bilmişlik kaynaklı olması gerekenin üzerine çıkıp bazen başımı belaya da sokuyorum. Ancak sonrasında kendime çoooook kızıyorum.

Çok hızlı gidebilmek, o hızlarda motoruna hakim olabilmek farklı değerlendirilebilir. Ancak ben her şartta bu motoru öttürürüm, her yolda da dönerim diye artizlik yapmanın anlamını bir türlü anlayamıyorum.

Konu açmaktan çok içimi dökmüş gibi hissettim kendimi ama, kervanda biraz yolda dizilir Ersan hoca kıyısını köşesini kırpar insani bir konu haline gelmesine destek olur.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

2. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (14-01-2016),alper ozbas (02-12-2015),Ersan ÖZYURT (30-11-2015),MelihUlubilgen (30-11-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Herkese merhaba,

Dün gece yarısı açsam mı? Açmasam mı bu konuyu derken Ersan hocamın bu sabahki gazı ile açtım gitti.

Bu konu pimi çekilmiş bomba gibi olacak, bölecek parçalayacak bizi gibi ama doğru sonuca ulaşmak için tartışmak zorundayız.

Bir kere şunu açıklayalım, neye göre, kime göre hız meselesine girip boşa vakit kaybetmemek adına söylüyorum. Olması gereken yerde, olması gereken hızın üzerinde gitmek. Ve özellikle bu eğitim sürüşlerindeki hızlı seyir halini sebepleri nelerdir?

Şuna inanmıyorum; Görmeseydi ileriyi o kadar hızlı gitmezdi, görüşü vardı ki öyle geçmiştir v.s. v.s. O.M.M.' hocalarının bile nispeten serzenişte bulunduğu bir geçişi Türkiye' nin en iyi hocalarından biri ve öğrencisi yapınca herkeste bir savunma iç güdüsü oluşuyor (özellikle biz eğitim alan ekip). Neden?

Bence meselesi değil, akıl, mantık, fizik kuralları gereği olanı konuşalım.

En çok fırça yediğim konu hız olsa da ben hızlı gitmekten korkan bir adamım, belki adrenalin, belki de çok bilmişlik kaynaklı olması gerekenin üzerine çıkıp bazen başımı belaya da sokuyorum. Ancak sonrasında kendime çoooook kızıyorum.

Çok hızlı gidebilmek, o hızlarda motoruna hakim olabilmek farklı değerlendirilebilir. Ancak ben her şartta bu motoru öttürürüm, her yolda da dönerim diye artizlik yapmanın anlamını bir türlü anlayamıyorum.

Konu açmaktan çok içimi dökmüş gibi hissettim kendimi ama, kervanda biraz yolda dizilir Ersan hoca kıyısını köşesini kırpar insani bir konu haline gelmesine destek olur.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Teşekkürler Sadık. Evet biraz dağılmışsın Bu kadar geniş bakarsak konuya kesin çuvallarız. Parça parça gidelim.
    Ya da vazgeçtim bodoslama dalalım.

1. Eğitim alınmasının sonucu her zaman sürüşün hızlanması mıdır?
    2. Yavaş bir sürücü "güvenli, ileri sürücü sertifikalarını" alabilir mi?
    3. Eğitimlerde söylenen "hızlı olmak" ne demektir?

Şimdilik bu soruların cevabı ile başlayalım.

Not: Konu çok hassas, her zamanki enduroist nezaketinden ayrılmayacağınıza kesinlikle eminim. Unutmayınız ki, üye sayımızdan oldukça fazla izleyici sayımız var.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

4. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

ali kaptan (04-01-2016),Ali KORKMAZ (30-11-2015),alper ozbas (02-12-2015),alperiynem (30-11-2015),Eser Kara (30-11-2015)

Enduroist Kıdemli Üye Ediz Gürkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ediz Gürkan
    Motosiklet
    1200 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler Sadık. Evet biraz dağılmışsın Bu kadar geniş bakarsak konuya kesin çuvallarız. Parça parça gidelim.
    Ya da vazgeçtim bodoslama dalalım.

Şimdilik bu soruların cevabı ile başlayalım.

Not: Konu çok hassas, her zamanki enduroist nezaketinden ayrılmayacağınıza kesinlikle eminim. Unutmayınız ki, üye sayımızdan oldukça fazla izleyici sayımız var.
    Bence hızlı olmaktan kasıt sürüşün akıcı olması. Hiçbir eğitimci daha hızlı kullan demez. Hatta yol eğitiminde bize normalde kullandığınız hızdan bir tık aşağıda kullanın demişti hocamız yanılmıyorsam. Fakat bazı durumlarda trafikte güvenli olmak adına belli hızlar olması gerekir onu konudan ayrı tutmak lazım. Sürüşün akıcı olmasında ve güvenli viraj alma nedeniyle (ağırlık transferi ile ilgili) gaz açmamız gereken yerler var onu da hızlı olmak, hızlı sürmek olarak değerlendirmemek gerekir. Virajda hız olayına gelince onda çok daha farklı şeyler devreye giriyor(limit-sınır noktası takibi gibi) , yine eğitimde aldığım bilgiye dayanarak, eğitim almayan kişileri yanlış yönlendirmemek adına konunun uzmanlarına bırakmayı uygun görüyorum.

Enduroist Kadim Üye Eser Kara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Eser Kara
    Motosiklet
    F800 GS
    Marka
    Bmw

"Yavaş sürmek güvenli midir?" sorusu da eklenebilir bence

7. Eser Kara, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (30-11-2015)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Ediz Gürkan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence hızlı olmaktan kasıt sürüşün akıcı olması. Hiçbir eğitimci daha hızlı kullan demez. Hatta yol eğitiminde bize normalde kullandığınız hızdan bir tık aşağıda kullanın demişti hocamız yanılmıyorsam. Fakat bazı durumlarda trafikte güvenli olmak adına belli hızlar olması gerekir onu konudan ayrı tutmak lazım. Sürüşün akıcı olmasında ve güvenli viraj alma nedeniyle (ağırlık transferi ile ilgili) gaz açmamız gereken yerler var onu da hızlı olmak, hızlı sürmek olarak değerlendirmemek gerekir. Virajda hız olayına gelince onda çok daha farklı şeyler devreye giriyor(limit-sınır noktası takibi gibi) , yine eğitimde aldığım bilgiye dayanarak, eğitim almayan kişileri yanlış yönlendirmemek adına konunun uzmanlarına bırakmayı uygun görüyorum.
    Helal olsun Ediz. Çok güzel bir genel kıvırma yazısı.

Lakin biz aşağıdaki sorulara fikrini öğrenmek istiyoruz ısrarla. (Böyle de sıkıştırırım adamı )

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Eser Kara Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    "Yavaş sürmek güvenli midir?" sorusu da eklenebilir bence
    Onu da ekleyeceğim Eser Hocam. Hele bir hız tarifinde anlaşalım diyorum. Özellikle bu konudaki fikirlerini bir "eğitmen" kaleminden dinlemek isteriz.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Şimdilik takipteyim..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

11. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (30-11-2015)

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Şahsi Fikrim;
    Sadık arkadaşımızın da dediği gibi hız göreceli bir kavramdır. Size göre yavaş olan bir seyir sürati bir başkasına çok hızlı gelebilir. Ancak kabul edilmesi gereken bir gerçek var ki yasal hız limitlerinin üzerinde sürülen her hız hızlıdır. İster 10 km olsun ister 100km fark etmez.

Sorulara gelince;
    1- Kendine güvenen her sürücü hızlanır. Konu kendine ve altındaki makineye güvenle ilgilidir. Eğitimle kendine güven kazanmış ise hızlanacaktır.
    2- Mantıken alması gerekmektedir. Ancak sistem hız üzerine kurulmuşsa alamayabilir.
    3- Hayatımda hiç eğitim almamakla birlikte 87 yılından beri motorlarla söyle yada böyle bir ilişkim oldu. Burada bahsedilen hızlı olmak konusu tahminimce çabuk karar verebilme yetisiyle alakalı olmalıdır. Zira motor üstünde giderken vereceğimiz her karar, anlık olaylara gebe bırakır bizi. Ve bazı kararlar yanlış olduğunda kaza yaparız.

Öte yandan hız konusu açılınca rahmetli babam geldi aklıma. Totaliter dediğim dedik asabi bir insandı. Ancak araç sürmeyi öğretirken bana söylediği bir söz vardı hala kulağıma küpedir.

Şöyleki; İyi sürücü nerden anlaşılır ve nasıl olunur biliyormusun demişti?? Cevabı da şuydu; Frenlerden anlaşılır ve iyi sürücü freni en az kullanan kişidir demişti.

Çünkü freni az kullanmak için gaza basmamalısınız...

Hatta bu sözü bir yıllar sonra bir tamirci ustasından da duymuş üstüne pekiştirmiştim. Anlayacağınız bu yaşıma geldim su km de fren balatam bitti değiştiricem diyen arkadaş gördümmü benim kitabımda (eğer km düşükse) ondan henüz bi cacık olmamış demektir.

İster eğitimli olsun ister olmasın...
    Konu ERDIM ELITEZ tarafından (30-11-2015 Saat 14:00 ) değiştirilmiştir.

13. ERDIM ELITEZ güzel mesajın için 4 üye sana teşekkür etti :

Ahmet Fuat Dilaver (01-12-2015),Emir ÇELTEK (30-11-2015),Ersan ÖZYURT (30-11-2015),Osman Somuncu (12-01-2016)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı ERDIM ELITEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahsi Fikrim;
    Sadık arkadaşımızın da dediği gibi hız göreceli bir kavramdır. Size göre yavaş olan bir seyir sürati bir başkasına çok hızlı gelebilir. Ancak kabul edilmesi gereken bir gerçek var ki yasal hız limitlerinin üzerinde sürülen her hız hızlıdır. İster 10 km olsun ister 100km fark etmez.

Sorulara gelince;
    1- Kendine güvenen her sürücü hızlanır. Konu kendine ve altındaki makineye güvenle ilgilidir. Eğitimle kendine güven kazanmış ise hızlanacaktır.
    2- Mantıken alması gerekmektedir. Ancak sistem hız üzerine kurulmuşsa alamayabilir.
    3- Hayatımda hiç eğitim almamakla birlikte 87 yılından beri motorlarla söyle yada böyle bir ilişkim oldu. Burada bahsedilen hızlı olmak konusu tahminimce çabuk karar verebilme yetisiyle alakalı olmalıdır. Zira motor üstünde giderken vereceğimiz her karar, anlık olaylara gebe bırakır bizi. Ve bazı kararlar yanlış olduğunda kaza yaparız.

Öte yandan hız konusu açılınca rahmetli babam geldi aklıma. Totaliter dediğim dedik asabi bir insandı. Ancak araç sürmeyi öğretirken bana söylediği bir söz vardı hala kulağıma küpedir.

Şöyleki; İyi sürücü nerden anlaşılır ve nasıl olunur biliyormusun demişti?? Cevabı da şuydu; Frenlerden anlaşılır ve iyi sürücü freni en az kullanan kişidir demişti.

Çünkü freni az kullanmak için gaza basmamalısınız...

Hatta bu sözü bir yıllar sonra bir tamirci ustasından da duymuş üstüne pekiştirmiştim. Anlayacağınız bu yaşıma geldim su km de fren balatam bitti değiştiricem diyen arkadaş gördümmü benim kitabımda (eğer km düşükse) ondan henüz bi cacık olmamış demektir.

İster eğitimli olsun ister olmasın...
    Teşekkürler. Yanlış anlamaya mahl vermemek için bir küçük not eklemek istiyorum. Fren kullanmak kötü değildir. Gerektiğinde kullanılır.Ancak, fren kullanmaya ihtiyaç duymayacak kadar iyi planlama yapmak elbette en güzelidir.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

15. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (02-12-2015),MelihUlubilgen (02-12-2015)

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

1. Benim bu güne kadar gördüğüm kişiler eğitim aldıkça tempolar artıyor ki bu çok normal... Ama sıkıntı şurda başlıyor Aldığımız bilgi,kazandığımız beceri ve tecrübe bu hız artışını kaldıracak seviyede değil... Tüm katıldıığım eğitimlerde öğrendiklerimi daha düşük hızlarda uygulayıp güven kazandıkça tempoyu arttırmak yönünde brief aldım yani aslında eğitimlerde yavaş olun deniyor ama işte insanoğlu ve o nalet olası adrenalin duygusu yokmu o gaz hep açılıyor

2. Bence Hız ileri sürüş sertifikalarını almak için bir kriter ama Akıcı olmak olarak bir kriterdir diye düşünüyorum...Ne tavşan ne kaplumbağa olmalı... Tempolu sürüyorsak kitaptaki hız tanımına uymalı yavaş sürüyorsakta arkamızda trafik oluşturup tehlike oluşturmamalı... Doğru yerde gaz açıp doğru yerde gaz kapatıyorsak ta hızla ilgili kısmı çözmüş oluruz diye düşünüyorum

3. Eğitimlerde denen hızlı olmak bence a noktasından b noktasına giderkenki ortalama hızımızdır aslında iş hızda değil akıcılıktadır... Düzlükte 200e çıkıp ani frenle 80 düşüp virajı çıkar çıkmaz yine 200 yapıp tekrar 80 e düşmek hiç mantılı bir hareket değildir... Çünkü ileri seviyede bir sürücü videolardada izliyoruz eğitimlerdede karşılaşıyoruz planlamasını iyi yaparak sistemi iyi uygulayarak limit noktası takibini geliştirerek tereyağından kıl çeker gibi ilerler...

Bence motorsiklet kullanmak satranç gibidir hamleleri birleştire birleştire ilerleyerek gitmek gerekir saldım çayıra mevlam kayıra yaparsak sonuç hep mat olacaktır...

Bir hatamz varsa affola... Duyduklarım okuduklarım öğrendiklerime göre kendi yorumumdur
    Good Things Come To Those Who Wait

17. Bora Karayel güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

alper ozbas (02-12-2015),Arif Oral Unal (02-12-2015),Ediz Gürkan (30-11-2015),Emir ÇELTEK (30-11-2015),Ersan ÖZYURT (30-11-2015),Murat TAŞ (30-11-2015)

Sayfa 1 Toplam 7 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu