Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 2 Toplam 7 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 ... SonuncuSonuncu
11 den 20´e kadar. Toplam 65 Sayfa bulundu

Hybrid View

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler. Yanlış anlamaya mahl vermemek için bir küçük not eklemek istiyorum. Fren kullanmak kötü değildir. Gerektiğinde kullanılır.Ancak, fren kullanmaya ihtiyaç duymayacak kadar iyi planlama yapmak elbette en güzelidir.
    Buna şapka çıkarırım işte budur bende buna dikkat ederim genelde..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

2. MelihUlubilgen güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ozgurcakici (02-12-2015),Sadık SÖNMEZ (02-12-2015)

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

1. Benim bu güne kadar gördüğüm kişiler eğitim aldıkça tempolar artıyor ki bu çok normal... Ama sıkıntı şurda başlıyor Aldığımız bilgi,kazandığımız beceri ve tecrübe bu hız artışını kaldıracak seviyede değil... Tüm katıldıığım eğitimlerde öğrendiklerimi daha düşük hızlarda uygulayıp güven kazandıkça tempoyu arttırmak yönünde brief aldım yani aslında eğitimlerde yavaş olun deniyor ama işte insanoğlu ve o nalet olası adrenalin duygusu yokmu o gaz hep açılıyor

2. Bence Hız ileri sürüş sertifikalarını almak için bir kriter ama Akıcı olmak olarak bir kriterdir diye düşünüyorum...Ne tavşan ne kaplumbağa olmalı... Tempolu sürüyorsak kitaptaki hız tanımına uymalı yavaş sürüyorsakta arkamızda trafik oluşturup tehlike oluşturmamalı... Doğru yerde gaz açıp doğru yerde gaz kapatıyorsak ta hızla ilgili kısmı çözmüş oluruz diye düşünüyorum

3. Eğitimlerde denen hızlı olmak bence a noktasından b noktasına giderkenki ortalama hızımızdır aslında iş hızda değil akıcılıktadır... Düzlükte 200e çıkıp ani frenle 80 düşüp virajı çıkar çıkmaz yine 200 yapıp tekrar 80 e düşmek hiç mantılı bir hareket değildir... Çünkü ileri seviyede bir sürücü videolardada izliyoruz eğitimlerdede karşılaşıyoruz planlamasını iyi yaparak sistemi iyi uygulayarak limit noktası takibini geliştirerek tereyağından kıl çeker gibi ilerler...

Bence motorsiklet kullanmak satranç gibidir hamleleri birleştire birleştire ilerleyerek gitmek gerekir saldım çayıra mevlam kayıra yaparsak sonuç hep mat olacaktır...

Bir hatamz varsa affola... Duyduklarım okuduklarım öğrendiklerime göre kendi yorumumdur
    Good Things Come To Those Who Wait

4. Bora Karayel güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

alper ozbas (02-12-2015),Arif Oral Unal (02-12-2015),Ediz Gürkan (30-11-2015),Emir ÇELTEK (30-11-2015),Ersan ÖZYURT (30-11-2015),Murat TAŞ (30-11-2015)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

1. Eğitim alınmasının sonucu her zaman sürüşün hızlanması mıdır?

ben oyle saniyordum; bazi seyler yavas yavas oturdu. 4s kurali gibi onceliklerimiz, guvenlik, sistemli surus, akicilik en son hiz olmali. Egitimlerde can hiras gittigimi bu yuzden sistemi uygulayamadigimi yeni anladim

2. Yavaş bir sürücü "güvenli, ileri sürücü sertifikalarını" alabilir mi?

Guvenli hiz tanimina uyan biri ne hizlidir ne de yavas. Guvenlik sadece asiri hiz yapmama degildir.

3. Eğitimlerde söylenen "hızlı olmak" ne demektir?

Guvenli hiz tanimina uy demektir. Onunuzde gorebildiginiz mesafede her hangi bir engel yok ise sizi kisitlayacak olan hiz siniri vb limitlere kadar ivmelenmenizi isterler.

Ilave olarak bilmiyorum konuya bir katkisi olur mu ama; motosiklet gucunun kaza istatistiklerinde her hangi somut bir karsiligi cikmiyor. Yani kazalar asiri hiz yuzunden degil surucunun tehlikeyi algilayip harekete gecememesinden kaynaklaniyor. Istatistikler ingiltereye ait, sol sag ters olcek

Istatistiklere gore kazalarin yarisindan fazlasi donus ve kavsaklarda yasaniyor.

6. ahmet gül güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (14-01-2016),Ali KORKMAZ (30-11-2015),alper ozbas (02-12-2015),Ersan ÖZYURT (30-11-2015),Özgür Özsoylar (02-12-2015)

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Eğitim alan bir sürücü genellikle hızlanır. Bunun bana göre ve eğitimlerde anlatılan anlamı ise, hem motorunu ve yapabileceklerini tanır. Hem de kendi yetenekleri gelişir. Ancak daha önemlisi bakış ve görüş açısına göre sürüşünü bu bilgileri ile birlikte ileriye taşır. Ancak bu hızlanmanın da bir ayarı olmalı. Sonuç olarak pistte değiliz. Ama eğitim alan sürücünü kullanım hızı mutlaka pozitif yönde değişir.

Bence HAYIR. Çünkü şu ana kadar tanıdığım böyle biri yok. Bunun sebebi çevremin küçük olması nedeni ile de olabilir.

Erdim hocamın bu konudaki açıklaması cuk oturmuş. Akıcı sürmek olarak değerlendirilmelidir.

Ancak tüm bunların yanında, hala eğitimlerin ve sınavların akıcıdan öte hızlı bir sürüş ile yapıldığını düşünüyorum.

Nedeni ne gelince, ortalığı karıştıran eğitimde bana .... hoca böyle demişti dedikten sonra meramımı zar zor anlatabildim. Bakalım bu söyleyeceğim den sonra neler olacak.

Aynı eğitim, sıra bende. Mola yerine geldik, fırçamı yiyorum, ancak benden önceki kursiyer de eğitime destek olarak gelen diğer hoca ile birlikte sürdü ve bizim önümüzden mola yerine gelmişlerdi. Bizi bekliyorlardı. Kursiyerin cümlesidir. " Hayatımda ilk defa 200 lü rakamlara çıktım ama hiç korkmadım, çok güvende hissettim kendimi"

Bu cümle, hocanın önde kursiyerin arkada sürdüğü bir süreçten bahsediyoruz. Tamam motorumuzu tanıyalım, hangi süratlerde ne hissettiriyor öğrenelim, ancak bu hızlı gitmenin (akıcı olmaktan bahsetmiyorum) amacını anlayamıyorum. Cehaletime verin. Ağvaya giden orman yolundaki 90-110 km. hızlar bana korkutucu gelirken, gayet normal sürüş olarak değerlendiriliyor. Ben mi korkağımmmm, millet mi çok cesur ben anlamadım.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

8. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Ali KORKMAZ (30-11-2015),Emir ÇELTEK (02-12-2015),Ersan ÖZYURT (30-11-2015),MelihUlubilgen (02-12-2015),Özgür Özsoylar (02-12-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Eğitim alan bir sürücü genellikle hızlanır. Bunun bana göre ve eğitimlerde anlatılan anlamı ise, hem motorunu ve yapabileceklerini tanır. Hem de kendi yetenekleri gelişir. Ancak daha önemlisi bakış ve görüş açısına göre sürüşünü bu bilgileri ile birlikte ileriye taşır. Ancak bu hızlanmanın da bir ayarı olmalı. Sonuç olarak pistte değiliz. Ama eğitim alan sürücünü kullanım hızı mutlaka pozitif yönde değişir.

Bence HAYIR. Çünkü şu ana kadar tanıdığım böyle biri yok. Bunun sebebi çevremin küçük olması nedeni ile de olabilir.

Erdim hocamın bu konudaki açıklaması cuk oturmuş. Akıcı sürmek olarak değerlendirilmelidir.

Ancak tüm bunların yanında, hala eğitimlerin ve sınavların akıcıdan öte hızlı bir sürüş ile yapıldığını düşünüyorum.

Nedeni ne gelince, ortalığı karıştıran eğitimde bana .... hoca böyle demişti dedikten sonra meramımı zar zor anlatabildim. Bakalım bu söyleyeceğim den sonra neler olacak.

Aynı eğitim, sıra bende. Mola yerine geldik, fırçamı yiyorum, ancak benden önceki kursiyer de eğitime destek olarak gelen diğer hoca ile birlikte sürdü ve bizim önümüzden mola yerine gelmişlerdi. Bizi bekliyorlardı. Kursiyerin cümlesidir. " Hayatımda ilk defa 200 lü rakamlara çıktım ama hiç korkmadım, çok güvende hissettim kendimi"

Bu cümle, hocanın önde kursiyerin arkada sürdüğü bir süreçten bahsediyoruz. Tamam motorumuzu tanıyalım, hangi süratlerde ne hissettiriyor öğrenelim, ancak bu hızlı gitmenin (akıcı olmaktan bahsetmiyorum) amacını anlayamıyorum. Cehaletime verin. Ağvaya giden orman yolundaki 90-110 km. hızlar bana korkutucu gelirken, gayet normal sürüş olarak değerlendiriliyor. Ben mi korkağımmmm, millet mi çok cesur ben anlamadım.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Evettt. Derler ya "zurnanın zırt dediği yer" diye, tam oraya geldi. Sadık Şef'in üçüncü soruya verdiği cevap hakkında düşüncelerinizi alabilir miyim?
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

1. Eğitim alınmasının sonucu her zaman sürüşün hızlanması mıdır? Cevap: Bence herzaman değildir. Eğitimden sonra bilinçli bir sürüşten sonra tehlikenin olduğu yerde eskisinden daha yavaş girdiğim yerler oluyor eskiden virajı gözüme kestirip hızlı girerdim viraj içinde fren yapmak zorunda kalırdım bazen sağ banketi bile sıyırdığım yer okurdu ama şimdi yavaş gir hızlı çıkı öğrendikten sonra hızlıyı ve yavaşı kontrol edebiliyorum.
    2. Yavaş bir sürücü güvenli, ileri sürücü sertifikası alabilir mi? Cevap: benim hiç sertifikam olmadı abeyy😆😆 onun için bişey diyemicem, ancak bir otoban sürüşünde hızlı gidebilme becerisini kazanmadıysa düşük süratten dolayı sıkıntı yaşayabilir diye düşünüyorum. Ayrıca hızın sadece sürat değil atiklik ve çeviklik olarak düşünüldüğünde sollamalarımızı daha kısa sürede daha pratik yapmamıza da olanak sağlayacaktır.
    3. Eğitimlerde söylenen hızlı olmak ne demektir. Cevap: Hayati öneme haiz bir hareketin icrası esnasında ilk hamlenin en kısa sürede yapılması için REAKSİYON dediğimiz şeyin hızlanmasından bahsedildiğini düşünüyorum. Süratli ya da yüksek km hızda gidilmesinden bahsedildiğini pek düşünmüyorum. Olsa da bu son seviyede olabilir gibi geliyor bana.
    Benden bu kadar.. Doğruları sabırsızlıkla bekliyorum hocam.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

11. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (01-12-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Başka yorum yok mu? Söyleyin yahu aklınızdan geçenleri. ...
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Alıntı Ersan ÖZYURT Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Başka yorum yok mu? Söyleyin yahu aklınızdan geçenleri. ...
    Emin misin abi bende söyleyeyim mi?

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

Enduroist Katılımcı Üye Özgür Özsoylar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür Özsoylar
    Motosiklet
    R1200GS '13
    Marka
    Bmw

1. Eğitim alan biri bence hızlanır. Sadece motosiklette değil hayatın her alanında bu böyle. Tabi aldığı eğitimi pratiğe döküp, yeterince tecrübe edinmeyi de eklemek gerekir buna. Eğitim ve tecrübe kişinin yola ve sürüşe daha çok hakim olmasına ve dolayısıyla limitlerinde artışa yol açar

2. Bence sürücü eğitim aldıkça yavaş kalamaz hızlanır. Bakınız yanıt 1 Dolayısıyla eğitim alıp, sertifika alacak yavaş sürücü bulmak imkansızdır

3. Hızlı olmak yol ve trafik şartlarına uygun, güvenli sürüş limitlerinin üst sınırına yakın hızlarda sürmektir
    Aşka düştüm ben de geldim

http://www.facebook.com/birikitekersevdasi

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Standart HIZ' IN EĞİTİM İLE OLAN İLİŞKİSİ?

Siranin en sonunda olmasi gereken arkadas 200lu hizlara cikip en one gecmis ise buna yorum yapamiyorum 🤗 sanirim herkes ayni dusuncelerde ki yorumlar bicak gibi kesildi

Bildigim kadariyla ingilterede IAM testinden gecebilmek icin yasal hiz sinirlarina kesinlikle uymak gerekiyor; turkiyede otomobillerle ayni hiz sinirini yasal olmamasina ragmen kullanilmasi gerektigini dusunuyoruz evet ama ben burda merakinin giderilmesini isteyen taraftanim 200 nedir

Konu ahmet gül tarafından (02-12-2015 Saat 11:35 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 2 Toplam 7 Sayfadan SeçilenSeçilen 123456 ... SonuncuSonuncu