Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 SonuncuSonuncu
21 den 30´e kadar. Toplam 65 Sayfa bulundu

Hybrid View

Enduroist Kadim Üye Sadık SÖNMEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Siranin en sonunda olmasi gereken arkadas 200lu hizlara cikip en one gecmis ise buna yorum yapamiyorum
    Bu konuyu netleştirelim.

Kursiyer en arkada başlayıp hepimizi geçerek devam etmedi. Gözlemci hoca ile birlikte bizden bir kaç dakika önce çıktı yola....

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Gözü Kara Motorcular vardır, birde Yaşlı Motorcular Vardır.
    Hem gözü kara, hemde yaşlı motorcu yoktur.

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Alıntı Sadık SÖNMEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu konuyu netleştirelim.

Kursiyer en arkada başlayıp hepimizi geçerek devam etmedi. Gözlemci hoca ile birlikte bizden bir kaç dakika önce çıktı yola....

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    En arkada baslamis olsaydida sonuc ayni olacakmis saka bir yana takildigim sey 200lu hizlar sira degil yani

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Bence yol dümdüzse kimsecikler yoksa herhangi bir riskte yoksa yada şartlar müsaitse diyeyim 300 de yapılır niye olmasın ki...

Bizde eğitimde bir arkadaşın 1190 Ktmsi vardı verdi çoşkuyu... Hocanın arkasında bir arkadaş vardı bende onun arkasındaydım... Ben bir ara benim garibanla 180 i gördüm Tahminim onlar 200 ünde üstüne çıktılar ama yolda nasıldı yokuş aşağı bomboş kimsecikler yok o yolda 90 la gitmek saçma bence onlar durup kasklarını çıkardıklarında ben daha yeni vardım ve bende arkalarında gazı hiç kesmedim

Bide eğitimde hoca şunu yaptı hoca bunu yaptı demekte pek doğru gelmiyor bana... Onlarda insan onlarında hırsları egoları heyecanları var mesela Bizim eğitimde hoca düştü şimdi bizde mi düşelim... Ne demişler hocanın dediğini yap yaptığını yapma...

Ben şahsen eğitimlerde dinliyorum mantık süzgecimden süzüyorum aklıma yatarsa yapıyorum... Çoğuda yatıyor ama mesela briefte Dur işaretinde durmanızı Ayağınızı yere koymanızı sonra devam etmenizi tercih ederiz sınavda bu aranıyor dediler... Ben durmadım durmam da yol bomboş her yer müsait görüş iyi durucam ayağımı yere koyucam koymam ağa Yapmadım da... Önümdeki adam yaptı az daha yapışıyordum arkadan
    Konu Bora Karayel tarafından (02-12-2015 Saat 14:25 ) değiştirilmiştir.
    Good Things Come To Those Who Wait

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Alıntı Bora Karayel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence yol dümdüzse kimsecikler yoksa herhangi bir riskte yoksa yada şartlar müsaitse diyeyim 300 de yapılır niye olmasın ki...

Bizde eğitimde bir arkadaşın 1190 Ktmsi vardı verdi çoşkuyu... Hocanın arkasında bir arkadaş vardı bende onun arkasındaydım... Ben bir ara benim garibanla 180 i gördüm Tahminim onlar 200 ünde üstüne çıktılar ama yolda nasıldı yokuş aşağı bomboş kimsecikler yok o yolda 90 la gitmek saçma bence onlar durup kasklarını çıkardıklarında ben daha yeni vardım ve bende arkalarında gazı hiç kesmedim

Bide eğitimde hoca şunu yaptı hoca bunu yaptı demekte pek doğru gelmiyor bana... Onlarda insan onlarında hırsları egoları heyecanları var mesela Bizim eğitimde hoca düştü şimdi bizde mi düşelim... Ne demişler hocanın dediğini yap yaptığını yapma...

Ben şahsen eğitimlerde dinliyorum mantık süzgecimden süzüyorum aklıma yatarsa yapıyorum... Çoğuda yatıyor ama mesela briefte Dur işaretinde durmanızı Ayağınızı yere koymanızı sonra devam etmenizi tercih ederiz sınavda bu aranıyor dediler... Ben durmadım durmam da yol bomboş her yer müsait görüş iyi durucam ayağımı yere koyucam koymam ağa Yapmadım da... Önümdeki adam yaptı az daha yapışıyordum arkadan
    Sondan başlayarak gideyim.

Sınavlarda dur işareti görünce durup sol ayağı yeri basıp devam edilecek, yoksa puandan olunuyor. Bunun sebebi ise mevcut kurallar ve dikkatin ölçülmesi. Normal sürüşte zaten beklenmiyor, ancak sürüş sınav sürüşünde yapmazsan, sınavdan kalmana bile neden olabilir.

Diğer taraftan herkes nefis taşıyor tabi ki egoları ve hırsları olacaktır. Ancak bunları kişisel zamanlarındaki sürüşlerine istedikleri özgürlükte yapsınlar, birilerini eğitmek ve öğretmek için yola çıkıldığında bu bahsettikleriniz evde bırakılmaz zorunda. Ben bir eğitmen değilim, ancak örnek alınacak olan insanların bu konuda ki hassasiyetlerinin daha fazla olması gerektiği yönünde düşünüyorum.

Diğer taraftan, eğitimlerde nasıl işimize yarayan bir çok bilgiyi paylaşıyorsak kafamıza takılan ve mantığımıza oturmayanları paylaşmalıyız. Bu bizim anlayışımızın henüz gelişmediğinden de olabilir, hocaların o anki gafletinde de olabilir. "Dip Not: Bu güne kadar eğitim veren ve bana katkısı olan tüm hocaları çok sever ve sayarım katlıları inanılmaz işime yaramış ve olumlu yönde etkilemiştir."

Gelelim bizim takıldığımız noktaya,

Hoca yolu uygun gördü ise sürücünün motosikletinin yüksek hızlarda neler yapabileceği ile ilgili fikir edinmesini, veya kursiyerin becerilerini görmek yada test etmek isteyebilir. Benim kafamı kurcalayan şey eğitimde yapılan sürüşler değil. Benim kafamı kurcalayan, NEDEN sınavlarda bir üst limit olmaz?

Bana göre riskleri;

1. Hoca kursiyeri ve yolu gözetlediğinden dikkati dağılmaya çok müsait olacağından kötü sonuçlar doğurabilir. (örneği yok çok şükür olmasa da muhtemeldir)
    2. Kursiyer ne kadar hızlı gidersem ve sürüşüme kuralları yansıtırsam o kadar puanlamam etkilenir hırsı ile nahoş sonuçlar doğurabilecek süratlere çıkabilir.
    3. Zaten temsil ettiğimiz motosiklet camiasına gıcık bir kitle ile aynı yollarda sürdüğümüzden, bu yüksek süratli seyirler daha fazla tepkiye neden olabilir.

Grup sürüşleri için ne der hocalar? Motosiklet bireysel bir alettir, bu nedenle önce kendini kontrol edecek, kendini güvene alacaksın, sonra gruptaki diğerleri. Bu nedenle bireysel sürüşlerdeki 200 lü rakamlar ile ilgili bir alıp veremediğim yok. Dileyen güvende hissediyorsa 300 ile gitsin.

Umarım meramımı anlatabilmişimdir.

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"
    Konu Sadık SÖNMEZ tarafından (02-12-2015 Saat 16:04 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

motosiklet nasıl bireysel bir alet oluyor yahu, tam anlayamadım bunu Sadık, detay verebilir misin?

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet korkmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    motosiklet nasıl bireysel bir alet oluyor yahu, tam anlayamadım bunu Sadık, detay verebilir misin?

Bireysel = Bireye özgü, kişiye özgü demek. Yani benim motorum, yaptığım ayarlardan (debriyaj kavraması, fren sıkılığı, gidon sele yükseltme /alçaltma vsvs ) den ötürü, bana özeldir.

Hız konusuna gelirsek, ben kısaca "Ohaa" demek istiyorum. NE olursa olsun, kursiyerlerin sorumluluğu, eğitim kurumu yada eğitmendedir. Yol boşda olsa, tarlada da olsa, ysal hızın üzerine çıkamazlar. O zaman mola verdiklerinde de, birer tek atsınlar eğitmen ile , aynı şey.

7. ozgurcakici güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (04-12-2015),Ersan ÖZYURT (02-12-2015),Sadık SÖNMEZ (03-12-2015)

Isim
    Sadık SÖNMEZ
    Motosiklet
    Motorsuz Pisiklet
    Marka
    Diger

Alıntı ahmet korkmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ahmet Ersan hoca bazen diyorya yazı ile anlatmak zor. Şimdi tam oradayım

Abi bireysel aletten kasıt şu, grup sürüşlerinde, her ne kadar fermuar düzeni v.s. gibi sürüşler önümüzdeki, arkamızdaki sürücülere de dikkat etmek zorunda kalıyoruz ya. Veya uzun mesafe sürüşlerinde uyum problemi yaşanıyor ya hız konusunda. İş te bu sorulara cevaben hocamız motosiklet bireysel bir alettir, uyum sağlayamıyorsanız önce kendinizi düşünmek zorundasınız, bir risk söz konusu olduğunda arkanızdakinin ne yapacağını değil kendi yapacaklarınızı düşünün, çünkü arkanızdaki yada önünüzdeki kendi planını yapmıştır, onları düşünüerek hareket etmek hem sizi hemde onları zorda bırakabilir diye çooook mantıklı bir açıklama ila beni ikna etmişti

"KAZASIZ SÜRÜŞLER"

9. Sadık SÖNMEZ güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

ahmet korkmaz (03-12-2015),Ali KORKMAZ (03-12-2015)

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Yav ne çok konuşulmuş ben geç kaldım. Olsun bende yazayım.
    Şimdi sorular neydi?
    1. Eğitim alınmasının sonucu her zaman sürüşün hızlanması mıdır?
    Ya doğru bir cevap için mutlaka bu soruda hızlı kavramını tanımlamalısınız ama hızlı kavramını tartışmayalım demişsiniz. O zaman kendi hızlı tanımım ile konuşurum. Bana göre hızlı tanımı emniyet şeridinde 90 ile giden kurye. 70 ile giden kurye de hızlı. Eeee!. Bunlar eğitimli mi? Olabilir, ama pek sanmam. O zaman kuryeleri adam gibi eğitsek ne olur. Akli dengesi yerinde olan bir kısmı emniyette hızlı gitmeyecek yani yavaşlayacak. Kısaca cevap her zaman hızlanması değildir oluyor bu durumda.

Gelelim diğer soruya. 2. Yavaş bir sürücü "güvenli, ileri sürücü sertifikalarını" alabilir mi?
    Bu sefer de yavaşı tanımlamak lazım. Yavaş konusunda neyi baz alayım şaşırdım. Yollarda 50 ile git denilen yerde cesurca 30 ile gideni mi?, yani trafik kanununda yazan hız sınırına uyanı mı yoksa yav bu adam şu virajı benden yavaş dönüyor diye söyllediğim kişileri mi? Eğer ikinci dediğimi baz alırsam cevap evet çünkü yavaş sürüyor dediğim ileri sürücü sertifikalı dostlarım var. Yok ilk dediğimi baz alacaksak da maalesef alamaz derim. Çünkü trafikte hiç bir aracın 50 ile bile gitmediği yerde sen 30 ile gidiyorsan o sertifikayı alacak kadar trafik seni yaşatmaz. Bu sebeple bu sorunun da cevabı "Hayır alamaz" olur.
    Bir de çok tartışılan 3. soru Eğitimlerde söylenen "hızlı olmak" ne demektir?
    Bu sefer tanıma gerek yok tanımı nihayet arıyoruz. Aslında sadece bu soru yeterdi. İşte bu soruya civabım NE BİLEYİM BEN . Alaylıdan saygılarımla diyeyim bu soruya cevapsızlığımı siz anlayın.
    NOT: Sürçü lisan ettiysek affola.

11. HakanVelioglu güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (02-12-2015),ozgurcakici (03-12-2015),Sadık SÖNMEZ (03-12-2015)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Ben anlamadim ki. IAM in kitabinda IAM testini gecmeniz icin hiz sinirina kesinlikle uymanizi soyler. Ingilterede otobanda hiz siniri 112km/s. Ayrica dur isaretinde de her zaman durmaniz gerekmez diyor.

Biz kafamiza gore mi uyguluyoruz? Sanmiyorum ama cevabi da merak ediyorum.
    Aksam isteyene kitaptan goruntu atabilirim.

Eğitim Koordinatörü Berkay İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berkay İnal
    Motosiklet
    F700 GS '16
    Marka
    Bmw

Açıkçası beni yollarda hep eğitimsiz motorlar geçiyor
    Hatta geçen pazar Ride check sırasında bir grup "racing" riskli bir şekilde bizi geçti.
    Ahmet IAM ile ROSPA bu konuda ayrılıyor galiba.
    Konu Berkay İnal tarafından (03-12-2015 Saat 10:42 ) değiştirilmiştir.

14. Berkay İnal, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

HakanVelioglu (03-12-2015)

Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan SeçilenSeçilen 1234567 SonuncuSonuncu