Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 89 Sayfa bulundu
    Enduroist Kıdemli Üye ilkersahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    M. İlker Şahin
    Motosiklet
    S1000 XR
    Marka
    Bmw

Standart Sürüş Alışkanlıkları - Hız / Devir / Yakıt karşılaştırması

Merhaba,

Sürüş tarzı ve alışkanlıkları ile hız/devir/yakıt bağlantısını araştırmak ve karşılaştırmak istiyorum.

Bir çok motosiklet ve birçok sürüş tarzı var.

Motosikletlerinizi hangi devir aralığında, hangi hızlarda kullanıyorsunuz.

Yakıt sarfiyatınız / menziliniz hangi mertebelerde.

Örnek olması açısından ben başlayayım.

F650 Gs ile çok virajlı olmayan karayollarında 90-100 km/h hız ve 4000-5000 dd ile kullanıyordum. 65 TL yakıt 280-300 km menzil aralığım vardı.

1200GS ile 110-130 km/h hız ve 3000-4000 dd aralığında kullanıyorum. 75 TL yakıt ile 260-280 km menzil aralığım var.

Ben motorda titreşimden pek hoşlanmıyorum. (Bindiğim motorlar titreşimiyle meşhur olsa da). Normal yollarda genelde konfora yönelik sürüşü benimsiyorum. Viraj görünce tabiki bende de karıncalanma oluyor.

Virajlı yollarda ve tırmanışlarda haliyle devir artıp hız düşüyor. Ben virajlı ve tırmanışlı etaplarda çok vites değiştirmeden, ortalama hızı koruyarak sabit vitesle gitme eğilimindeyim. Hızımı sadece gazla ayarlamaya çalışıyorum.

Şimdilik bu kadar.

Bakalım sizlerde ne var.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Alıntı ilkersahin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Sürüş tarzı ve alışkanlıkları ile hız/devir/yakıt bağlantısını araştırmak ve karşılaştırmak istiyorum.

Bir çok motosiklet ve birçok sürüş tarzı var.

Motosikletlerinizi hangi devir aralığında, hangi hızlarda kullanıyorsunuz.

Yakıt sarfiyatınız / menziliniz hangi mertebelerde.

Örnek olması açısından ben başlayayım.

F650 Gs ile çok virajlı olmayan karayollarında 90-100 km/h hız ve 4000-5000 dd ile kullanıyordum. 65 TL yakıt 280-300 km menzil aralığım vardı.
    Önce her motosikletin kendine has teknik özelliği vardır. Örneğin BMW f650gs gibi Torku yüksek bir motosiklet 3000 devirde dahi gayet güçlü olup atik hale geçmekte tereddüt etmez. Ama bazı motosikletler 6-7 bin devre gelmezse güce binmiyor. Yani asılmıyor.
    Diğer taraftan motosikletlerin yakıtı sadece düz yolda ve en ekonomik hız olan 90-100 km hızlarda hesaplanmakta. Bu yakıt ölçümünü rampa, iniş, viraj, yük ve artçı gibi faktörler değiştirir. Bir de yakıtı para ile değil de 100 km de kaç litre yakıt sarfiyatı olduğu şeklinde söylerseniz kur farkını da ortadan kaldırıp sağlıklı ölçüm yapmış oluruz.
    Diğer bir konu biz motosiklet sürücülerinin eğitimli olması ve bu yolda ilerlemesi esas olduğundan sürüş dinamiklerini bozmadan şartlar neyi gerektiriyorsa tüm tedbirleri alarak sürmek en doğru tarz olacaktır. Bu durumda yakıt hesabını yapmak için mevcut kriterler bize gerçek sarfiyatı hesaplamakta gerekli olan kriterlerden farklı olacağından yakıt sarfiyatını sağlıklı ölçemeyeceğiz. Bu konuda aslında yanlış bir şey de söylemek istemiyorum. Zira eğitim konusu hassas bir konu olduğu için Ersan hocam da bu sürüş tarzı konusunda bir cevap verecektir.

Sonuç olarak; 2002 model tek buji BMW f650gs' im ile full depo ve 3 çanta(içi dolu) ile yola çıkıp 100 km sabit hızda 15 litre ile 430 km yol giderek 100 km'de ortalama 3,48 litre sarfiyat yapmaktayım. Menzilim de tabi ki 430 km oluyor. Ancak içinde daha 2 litre olduğu için 57 km daha gidebilirim. Eğer yanımda yedek yakıt bidonum olursa 487 km menzilim olmuş olacak.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

3. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sabahattin KOÇAK (10-12-2015)

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

NC700X ile, 4500-5000 devir aralığında kullanıyorum. NC için yüksek devirli bile sayılabilir aslında. Aralık 2015 itibarı ile 48TL ye dolan depo ile 290-310 KM arası yol yapıyorum.

Full aksesuar, koruma demirleri, arka 51LT çanta, kıyafetler hariç 105 KG yim ;)

Enduroist Kıdemli Üye ilkersahin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    M. İlker Şahin
    Motosiklet
    S1000 XR
    Marka
    Bmw

Benim merak ettiklerim bunlar aslında.

Kendi sürüş ve yakıt verilerimi karşılaştırmak istiyorum. Litre olarak tüketimimi vermeyişimin nedeni hatırlayamayışımdan.

Burada veriler arttıkça bende kendi durumumu kontrol edebileceğim.

Tabiki motora yola sürücüye göre değişecektir.

Ama şu iki cevaptan çıkardığım sonuç tüketimimin fazla olduğudur. Bunun üzerinden motorda ve kendimde ne gibi değişiklikler yapmalıyım gibi sorulara cevap arıyorum.

Bu arada NC fenaymış.

Ali kardeşimin verileride pek iyi maşallah.

6. ilkersahin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (10-12-2015)

Enduroist Kadim Üye ozgurcakici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Özgür ÇAKICI
    Motosiklet
    R1200GS / 2012
    Marka
    Bmw

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir de yakıtı para ile değil de 100 km de kaç litre yakıt sarfiyatı olduğu şeklinde söylerseniz kur farkını da ortadan kaldırıp sağlıklı ölçüm yapmış oluruz.

Sen kaşından Ali

3.7 LT /100 KM de ;)

Enduroist Kadim Üye berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berk Çiğdem
    Motosiklet
    1190adv - bmwr80rt
    Marka
    Ktm

Tenere 660 sahibiyim.

Ortalama olarak 3000 - 6000 arasında kullanıyorum. Şehir içinde malum hızlanma , trafik vs devreye girdiği için tabikide yakıt tüketimim artıyor.

22 lt depo mevcut. şehir içinde en fazla 410 km yol alabildim fakat şöyle bir detay daha var , tenerenin benzin ışığı yandığında 100 km yol gidebilen varmış ben ışık yandıktan sonra en fazla 50 km gidip benzin aldım. Buda tahminen bence şehir içinde 450 km civarı gidebilir demektir.

Uzun yolda ise bu seneki 3500 km gezimizde 7 depo benzin aldım ve eve geldiğime depoda az bir benzin mevcuttu motorda. Uzun yolda hızım ortalama 100- 120 km civarındaydı. Artçılı , top case , yan çantalar ağzına kadar doluydu kısaca tahminende toplam ağırlığımız 370-380 kg civarındaydı.

Fakat şunuda okumadım değil ciddi anlamda sakin kullanımda 600 km görenler varmış ben daha göremedim...

Ben litre hesabıyla çok ilgilenmediğim için size bu şekilde km leri yazabildim kusura bakmayın.

NC de hiç yakmasa daha iyiymiş... Ama kullanan herkes yakıtından aşırı derecede memnun...
    Konu berkcigdem tarafından (10-12-2015 Saat 01:48 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kıdemli Üye ahmet korkmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ahmet korkmaz
    Motosiklet
    R1200 GSA
    Marka
    Bmw

ben de çok memnunum, 5.9/100km.

10. ahmet korkmaz güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (10-12-2015),Emir ÇELTEK (10-12-2015),yılmaz yılmaz (10-12-2015)

Moderatör Emir ÇELTEK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Emir Çeltek
    Motosiklet
    R 1250 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet korkmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ben de çok memnunum, 5.9/100km.
    Demek o yüzden depo büyük yapıyorlar

Haftaiçi işe gidip gelirken 100-110km/h(4000-4500dd) sabit otoban sürüşü ve Ataşehir trafiği ile 3,5-3,7lt yakıyorum(NC'lerin yakıtına rakip olurum. Haftasonu virajlı şehir dışı gezisi yapıyorsam yüksek devir kullandığımdan 4-4.3(5000dd) lt leri buluyor. 140-150km/h(6000dd) sabit otoban sürüşünde ise 4.5.-5lt arasını buluyor. Burada aslında sadece fabrika verilerine bakmak lazım. Çünkü birisine göre şehiriçi trafiği gişe trafiği iken diğeri için Mecidiyeköy göbeğindeki trafiktir. Değişken yani.

Eğitim Koordinatörü Berkay İnal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Berkay İnal
    Motosiklet
    F700 GS '16
    Marka
    Bmw

3500 devirin altına inmeden (6 bin kusurlarda kesiciye giriyor) genelde 4 bin ve üstü kullanırım. Şehirlerarası en düşük 3,0 litre gördüm. Dikkat etmezsem 3,4-3,5 litre yakıyor. Şehiriçi 3,8-4,3 arası değişiyor. Kışın yükseliyor.
    Bu arada Balkan turunda üç Nc arasında en yüksek devirli ben kullandım. Ama yaklaşık aynı benzini tükettik. Onun için az yakacağım diye düşük devirli kullanmayın. Sürüş daha güvensiz ve keyifsiz oluyor. Kabaca maksimum devirin yarısını geçin. Gaz açınca rahatça hızlanıp, kapatınca kompresyon yaptığı devirlerde kullanın.

13. Berkay İnal güzel mesajın için 7 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (10-12-2015),Emir ÇELTEK (10-12-2015),ERDIM ELITEZ (11-12-2015),Ersan ÖZYURT (10-12-2015),ozgurcakici (17-12-2015),sinansari (10-12-2015),yılmaz yılmaz (10-12-2015)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Berkay İnal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    3500 devirin altına inmeden (6 bin kusurlarda kesiciye giriyor) genelde 4 bin ve üstü kullanırım. Şehirlerarası en düşük 3,0 litre gördüm. Dikkat etmezsem 3,4-3,5 litre yakıyor. Şehiriçi 3,8-4,3 arası değişiyor. Kışın yükseliyor.
    Bu arada Balkan turunda üç Nc arasında en yüksek devirli ben kullandım. Ama yaklaşık aynı benzini tükettik. Onun için az yakacağım diye düşük devirli kullanmayın. Sürüş daha güvensiz ve keyifsiz oluyor. Kabaca maksimum devirin yarısını geçin. Gaz açınca rahatça hızlanıp, kapatınca kompresyon yaptığı devirlerde kullanın.
    Kim söyleyecek diye bekliyordum. Düşük devir az yakıt anlamına gelmez. Hatta tam tersi bile denebilir. Uygun devir, uygun yakıt tüketimi sağlar.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

15. Ersan ÖZYURT güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Berkay İnal (10-12-2015),Emir ÇELTEK (10-12-2015),ERDIM ELITEZ (11-12-2015),ozgurcakici (17-12-2015),yılmaz yılmaz (10-12-2015)

Sayfa 1 Toplam 9 Sayfadan 12345 ... SonuncuSonuncu