Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 13 Sayfa bulundu
    olcay avşar
    Guest

Standart Elcik Isıtma Montajı [Ekonomik ve Universal]

Aslında konuyu buraya (DIY) açayım mı açmayayım mı bi tereddüt ettim, nihayetinde kendi icat ettiğim ya da ürettiğim bir şey değil. Sadece montajını yaptım, neyse hadi bakalım;

Aslında motora eskisi kadar çok fazla binmeye vaktim yok, bırakın kışı yazın bile zor biniyorum motora. Ama yine de olurda soğuk bir gün binmek istersem elcik ısıtmasız olmayayım dedim.

Yıllar önce Fazer 600 motoruma biraz kağıt bant, folyo bant, elektrik bantı ve bir miktar yeteri kalınlıkta rezistans teli ile el yapımı bir elcik ısıtma yapmış ve bir kış boyunca randımanlı şekilde kullanmıştım. (o teli rahmetli AYE Murat yollamıştı, nur içinde yatsın)

Şimdi de hem markalı ürünlere 200-300 tl vermemek, hem orjinal elcikleri söküp çin malı ısıtmalı elcikler takarak gaz teli vs ile uğraşmamak için yine elcik üzerine sarılan bir model ile yaptım bu işi.

Ürünümüz bu;

http://tr.aliexpress.com/item/Univer...rchweb201560_3

Ben aldığımda 3 küsür dolardı, zamlanmış ama yine de değer. daha ucuza benzer ürünler var, fakat üzerlerindeki rezistans yol sayısı daha az ve daha kalın. ben daha ince daha sık olan bu modeli tercih ettim.

Bendeki resimler;

Önce kolay olan sol elcikten başladım, elciğe sarıp boşluk bırakmadan elektrik bandı ile tutturdum. Boşluk kalmaması önemli, yoksa ilerde kırılma yapabilir. kablonun geçeceği güzergahı da hesap edip monte etmek gerekli.

Sonra tamamen elektrik bandı ile kapladım, bir kaç tur atmaya gerek yok. bu hem elciği kalınlaştırır hemde ısıyı uzak tutar, tek kat yeterli.

Sonra yanında gönderilen ısı ile daralan makaronu geçirdim elciğe;

Ve çakmak ile ısıtıp makaronun iyice daralmasını ve elciği komple sarmasını sağladım

Yanlız bu işlem çok uzun sürdü ve çok uğraştırdı, gelen makaron 40 mm daralınca 20 mm kadar düşüyor. fakat ilk taktığımızda çok fazla boşluk vardı, ısıtana kadar 3 adet eski ve gazı azalmış çakmak harcadım.

İmkan varsa makaron 30 mm olandan temin edilirse daha kolay olur, ve yine imkan var ise çakmak değil de başka bir ısıtıcı ile daha kolay ve hızlı olur. Sıcak hava tabancası mesela.

Sol elciğin bitmiş hali bu, daha sonra sağı yaptım. sağı yaparken gaz kolunun tam kapalı ve tam açık pozisyonda iken elcik ısıtma kablosunun hareketini kısıtlanmayacak şekilde monte edilmeli. kablonun ısıtmaya perçinlenen kısmı bant ile bir kaç tur fazla ve sıkı bantlanırsa ileride olabilecek kopmalaraın da önüne geçilir.

Elektirk tesisat montajını tam olarak bitirmedim, emaneten enerji verdim ve ısındı. bu gün yaklaşık 100 km şile yaparak yol performansını da deneyeceğim. Daha sonra uygun bir yere bir buton, röle, sigorta vs ile tesisatı tamamlarım. Yanında gönderilen butonu kullanmayacağım, yuvarlak hatlı bir butonu uygun bir yere monte ederim.

Bakalım ne kadar süre dayanabilecek?

2. olcay avşar güzel mesajın için 10 üye sana teşekkür etti :

ALPER TÜRKŞEN (16-12-2015),Berkay İnal (17-12-2015),Bora Karayel (16-12-2015),Çağın Sarılar (17-12-2015),Emir ÇELTEK (17-12-2015),Ercan Çelen (16-12-2015),Ersan ÖZYURT (16-12-2015),Sabahattin KOÇAK (16-12-2015),tolgaersoz (31-12-2015),yılmaz yılmaz (16-12-2015)

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Fikir güzel de ne kadar ısınıyor? Orneğin benim Oxford kademeli, %100 açmaya gerek duymadım. (yemedi diyelim elim yandı eldiven içinden) Yani bir ısı ayarı varmı? Yoksa aç kapa şeklindemi?

Ordinaryus Enduroist cemkucuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Durmuş Cem KÜÇÜK
    Motosiklet
    Züppeer Teneke 1200
    Marka
    Yamaha

Alıntı ERDIM ELITEZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fikir güzel de ne kadar ısınıyor? Orneğin benim Oxford kademeli, %100 açmaya gerek duymadım. (yemedi diyelim elim yandı eldiven içinden) Yani bir ısı ayarı varmı? Yoksa aç kapa şeklindemi?
    aliexp deki aç kapa olarak gözüküyor bende bunun biraz hallicesi iki kademeli olanı mevcut

bu daha güzelmiş http://tr.aliexpress.com/item/Black-...rchweb201560_3
    Konu cemkucuk tarafından (16-12-2015 Saat 16:13 ) değiştirilmiştir.

KILIBIKRAYDIR

5. cemkucuk güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Çağın Sarılar (17-12-2015),Emir ÇELTEK (17-12-2015),Murat TAŞ (16-12-2015)

Enduroist Üye muharremkara - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Muharrem KARA
    Motosiklet
    Dominar D400 & Pulsar 200 NS Fi
    Marka
    Diger

Bu ürün aç-kapa şeklinde, kademe ayarlayacak bir devresi yok, 15w'lık bir güç çekerek ısıtıyor, ancak orjinal elciğinizi kullanmış oluyorsunuz. Elcikleri değiştirerek kendinden ısıtmalı elcik olarak da ŞU ŞEKİLDE 4 kademeli 5-35w arası güç çekeni açıklamaya göre 30-80 derece C ısı vereni ve ŞU ŞEKİLDE 2 kademeli olanı da var.
    4 Kademeli olanında kullanıyorum neredeyse 1 yıldır ve parasına göre işini hayli hayli görüyor, çok memnunum. 5A'lık sigorta bağlayıp güvenliğe aldım, Röleye bağlayınca da ısıtma açık kalsa bile motor kapalıyken elektrik gitmeyeceği için aküyü bitirmesini önlemiş oldum.
    Ekleme:Mesajı yazarken araya iş girince benden önce Cem açıklamış zaten, ben mesajı atınca gördüm onun mesajını. : )
    Konu muharremkara tarafından (16-12-2015 Saat 16:40 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Arkadaşlar gördüğüm kadarı ile elçilik ısıtmaların envai çeşitleri var, ilave olarak kendi imalatlarımızda var, iyi süper eller sağlamda.

Ya, arkadaşlar şu kıç içinde ya birşeyler bulun yada imal edin artık

Hatta motosikleti ısıtmak için çalıştırdığımızda seleyi ısıtsa çiğleri yok etse sıcak sıcak otursak.

8. Oktay Oksak, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ercan Çelen (16-12-2015)

Enduroist Kadim Üye ERDIM ELITEZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ERDIM ELITEZ
    Motosiklet
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Marka
    Honda

Oktay hocam sele ısıtması pek makbul bişi değil bilgine. Oraların soğuk kalması daha bi makbul başka şeyler için. Malum devamlı motora binmiyoruz

10. ERDIM ELITEZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ersan ÖZYURT (17-12-2015)

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Alıntı Oktay Oksak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar gördüğüm kadarı ile elçilik ısıtmaların envai çeşitleri var, ilave olarak kendi imalatlarımızda var, iyi süper eller sağlamda.

Ya, arkadaşlar şu kıç içinde ya birşeyler bulun yada imal edin artık

Hatta motosikleti ısıtmak için çalıştırdığımızda seleyi ısıtsa çiğleri yok etse sıcak sıcak otursak.
    Bu arada bu Kullanılan elcik ısıtmalardan bende var Artçı el ısıtma veya koltuk ısıtma yapmak için almıştım vazgeçtim kaldı isteyene verebilirim...

Oktay abi bende bu toto meselesine biraz kafa yormuştum sonra vazgeçtim gitti Belki senin işine yarar...

http://motoraksesuar.blogspot.com.tr/

http://www.motosikletaksesuarlari.co...ad-i_2188.html

http://anticoldseleisitici.blogspot.com.tr/
    Konu Bora Karayel tarafından (16-12-2015 Saat 19:19 ) değiştirilmiştir.
    Good Things Come To Those Who Wait

12. Bora Karayel güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Çağın Sarılar (17-12-2015),Emir ÇELTEK (17-12-2015)

Enduroist Kadim Üye Oktay Oksak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Oktay Oksak
    Motosiklet
    F700 GS
    Marka
    Bmw

Bora, Erdim yukarıda çok ciddi bir konuya temas etmiş. Valla bu alttan ısıtma işinden ben soğudum

Enduroist Kıdemli Üye Bora Karayel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Bora Karayel
    Motosiklet
    F800
    Marka
    Bmw

Diyecek bişi yok... Isı hassas konu dahada hassas...
    Good Things Come To Those Who Wait

Enduroist Kadim Üye Ercan Çelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ercan Çelen
    Motosiklet
    F 800 GS
    Marka
    Bmw

Oktay hocam sele ısıtması pek makbul bişi değil bilgine. Oraların soğuk kalması daha bi makbul başka şeyler için. Malum devamlı motora binmiyoruz
    Arabalarda bile var yaw. Motosikletlerde neden olmasin. Konu hakkinda ben birsey duymadim hic tam olarak acik acik sorunu yazsana Erdim.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu