Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
1 den 4´e kadar. Toplam 4 Sayfa bulundu

Hybrid View

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart El yapımı ispirto ocağı yapımı

Geçen hafta Mersin'e gittiğimde Endurocu bir abimizden gördüm ve yapmaya karar verdim sizlerle de paylaşmak istedim.
    Yapımı gayet basit ve ihtiyaç halinde çok çok kullanışlı. Gerekli malzemeler alüminyum şişe, ince (1 mm.) matkap ucu
    Ben bu saç spreyi şişesini deneme amaçlı kullandım. Ama istediğim seviyede değil.
    Önce şişeyi ikiye kesiyoruz ve şişenin başını yani parmak basıp köpük attığı yeri yuvarlak oyuyoruz ve ters çevirip içine bir tahta yardımıyla çakıyoruz. Çakmadan önce wd40 ya da az bir şey gres yağı sürün ki rahat çakılsın. Aynı kalınlıktaki alüminyum içi içe geçer mi, deneyin geçiyor. Geçirdikten sonra alttaki kabı 1 cm ara ile 1 mm. Uç ile yukarıdan aşağı 45 derece açı ile deliyoruz(Alev'i yukarı versin)
    Sonuç olarak içine çatal sapı soktum ki şişeyi iç içe geçirdiğinizde altındaki açıklığı görün diye.
    Aslında bu çatalın olduğu yer biraz aşağıya doğru ince uzun boyun gibi uzun olması lazım. Yani orijinal ve istenilen seviyedeki malzeme şu.
    Bu alüminyum şişeden yapılma. Belki eski abilerimiz bilirler esansçılar gezerdi eskiden kollarında sepetle. Onların küçük alüminyum şişeleri olurdu onlardan daha iyi oluyor. Ben Adıyamanda bulamadım da İstanbul'a gelince 4-5 boy alırım.
    yukarıdaki resimlerde örnek şişeler var bunlardan olabilir. Benim dediğim küçük esans şişesi de aşağıdaki resimde
    Konu Ali KORKMAZ tarafından (17-12-2015 Saat 19:55 ) değiştirilmiştir.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Gelelim performansına:

Ve türk kahvesi denemesi:

Vallaha ilgi çeker mi bilmem. Öyle yaptım birtane idareten oldu iş görüyor ama istediğim gibi değil. Orijinaline dikkat ederseniz aşağıya doğru uzun bir yapı var bende o olmadığı için hava alıyor ve geç ısınıyor. Bir de buna Nivea kutlusundan tabla yapmak lazım ki üstüne birşey koyduğumuzda düşmesin. bu kapağı çift karışım yapıştırıcıyla yapıştırılabilir. Bu bir küçük el yapımı uğraş. Canı sıkılan varsa uğraşabilir.

Nasıl yakılır: önce içine ispirto veya hastane alkolü denen ve sahte rakı imalatında kullanılan metil alkol veya metanol de kullanılabilir. Bir tane yarım litrelik pet enerji içeceğinin içine koyup araziye götürebilirsiniz. Neden enerji içeceği çünkü ağızlı olduğu için dökülmesi daha kibar ve rahat olur, kapatıp açmak da rahat olur. Alkolü ateşledikten yaklaşık bir dakika sonra ısınan alkol deliklerden ısınarak çıkmaya ve ocak gibi yanmaya başlicak. İlk 1-2 dakika bekleyiş sizi yanmayacak gibi hislere kaptırmasın. İllaki yanacaktır. Uğraşanlara kolay gelsin.😉
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

3. Ali KORKMAZ güzel mesajın için 3 üye sana teşekkür etti :

Murat Demirsen (19-12-2015),Sabahattin KOÇAK (17-12-2015),sinansari (17-12-2015)

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Sabahattin KOÇ
    Motosiklet
    2016 İnzuma -F
    Marka
    Suzuki

Bu abimiz de kola kutusundan yapmış.

5. Sabahattin KOÇAK, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (17-12-2015)

olcay avşar
    Guest

Eline sağlık, illaki birilerinin işine yarar lazım olduğunda.

7. olcay avşar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (19-12-2015)