Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 31 Sayfa bulundu
    Enduroist Üye
    Isim
    Nejdet Tezcan
    Marka
    Diger

Question Çift amaçlı (Enduro / On-OffRoad) kullanım için başlangıç motoru tavsiyesi

Merhaba arkadaşlar,

İnşallah bir motosiklet alarak aranıza katılmış olacağım. Profil çizmek gerekirse yaşım 30, boyum 176cm, kilom 62. Fiyatı 5000TL altında, 2. el, %70 asfalt, %30 arazide kullanabileceğim, az titreşimli ve artçı ile konforu kötü olmayan bir motosiklet arıyorum.

Sınırlı sayıda motosiklet deneyebildim bu yüzden denediklerim üzerinden gideceğim. İlk motorum olarak biraz araştırma ve test sürüşü ile Mondial MR 150 Vulture düşünüyordum (hala bu düşünceye devam etsem mi bilmiyorum). Çünkü hem titreşimi az, hem de sele konforu fena değildi ama biraz alçak geldi. Enduro lastikleri ile ihtiyacımı karşılar diye düşündüm. Aşağıda da fena görünmüyor hani :-)

Daha sonra Honda CRF250L ile test sürüşü yaptım. Yüksek olması ve hareket kabiliyeti ile güven veren bir motosiklet ve geniş seleli olduğu için konforu da diğer endurolara göre daha iyi olduğu söyleniyor ama fiyatı pahalı.

Kısacası Honda CRF250L benzerinde (boyutlarında), en az Mondial MR 150 Vulture konforunda, çinli/hintli farketmez, az titreşimli, bol yedek parçalı bir motosiklet arıyorum. Çinli/Hintli endurolar hakkında gerçekten tecrübe sahibi arkadaşların fikirleri de seçim yapmam da faydalı olabilir.
    Konu Nejdet Tezcan tarafından (25-12-2015 Saat 17:07 ) değiştirilmiştir. Sebep: Kriter değişimi
    Konuşsam tesiri yok, sussam gönül razı değil...

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Merhaba Nejdet Bey,

Bahsettiğiniz motorları burada deneyenler varsa yorum yapacaklardır ama şunu belirteyim. Sizin de düşündüğünüz gibi motor bütçe işidir. CRF 250L honda ailesinde ve bilinen markalar arasında fiyat/performans anlamında en iyi seçenek olduğu için buna muadil tüm seçenekler çinli/hintli tabirinize uygun olacaktır

CRF 250L bile enduro anlamında başlangıç motoru olacağı için size kısaca ne alırsanız bütçenize uygun alın vakti geldiğinde bir üst segmente çıkarsınız diyebilirim.

Bununla birlikte çok kısa Ramzey sürmüşlüğüm var. Bayağı dayak yemiş bir motordu benim sürdüğüm ama sahibi hala aktif kullanıyor ve sağlamlığından övünüyordu. Bir kaç motor patlattıktan sonra bunu henüz bozamadığını belirterek. Düşünebilirsiniz.

3. HakanVelioglu güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (23-12-2015),Nejdet Tezcan (25-12-2015)

Enduroist Kadim Üye Serdar Özmetin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Serdar Özmetin
    Motosiklet
    KLR 650
    Marka
    Kawasaki

Benim kullandığım gibi KD250GY düşünebilirsiniz. verdiğiniz bütcenin biraz üzerinde sıfır fiyatı var. ikinci elde ise çok daha ekonomik bulabilirsiniz. Her yolda kullandım. hiç yolda bırakmadı. ben kaldım ama o kalmadı. dezavantaj olarak ilgisiz distribütör ve ikinci el söylenebilir (benimki 2 ay ilanda kaldı, satılmadı). parçalarını her yerden bulur yaptırırsınız, 250cc motor kullanmış olursunuz. CRF her zaman parası yetene önerilecek motordur. ama kadırganın selesi ve sürüşü uzun yolda daha rahattır, orası kesin. yerinizde olsam param yeterse crf alırım, yetmezse, en ucuz alırım ki bişey olursa acımayayım.

5. Serdar Özmetin, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Nejdet Tezcan (25-12-2015)

Enduroist Kadim Üye Bora Konuk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    bora konuk
    Motosiklet
    XF 250 Motoran
    Marka
    Diger

selam, benim tavsiye Motoran XF 250 olur. 19 hp Suzuki gn 250 altyapısı kullanılmış ayrıca kanuni tiger 250 modeline aynı motor kısmını kullanıyor, japon karbüratörlü, ters maşalı, 43 dişli(arka), 11 litre benzin deposu, devir-hız-vites ve depo göstergesi olan motorsiklet yeni aldım 5.900 tl'den 9 taksit yapıyorlar. parça sıkıntısı yok ve servisleri yaygın. ayrıca selesi crf'den daha rahat ve titreşim az. tavsiye ederim.
    Bora
    -------

Suzuki Dr 650 Se 11'
    Ktm 640 Adventure R 09'
    Yamaha Xt 660 R 08'
    Ramzey QY Cross 200 '07
    Kanuni Seyhan 150 C 05'
    Honda Titan '96
    Yamaha Mbk 100 94'
    Pejo 105 93'

7. Bora Konuk, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Üye
    Isim
    Nejdet Tezcan
    Marka
    Diger

Lightbulb

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    CRF 250L bile enduro anlamında başlangıç motoru olacağı için size kısaca ne alırsanız bütçenize uygun alın vakti geldiğinde bir üst segmente çıkarsınız diyebilirim.

Bununla birlikte çok kısa Ramzey sürmüşlüğüm var. Bayağı dayak yemiş bir motordu benim sürdüğüm ama sahibi hala aktif kullanıyor ve sağlamlığından övünüyordu. Bir kaç motor patlattıktan sonra bunu henüz bozamadığını belirterek. Düşünebilirsiniz.
    Teşekkür ederim Hakan Bey. Evet CRF 250L yapısı itibari ile başlangıç motoru ama benim için pek sayılmaz. Çünkü yeni başladığım için büyük ihtimalle sağı solu kırılacaktır. Bir sinyal lambasına bile büyük paralar vermek istemiyorum :) Evet çinli/hintliler arasında çok fark yok ama zaten vasat olan motosikletler arasından en iyisini seçmeye çalışmam benim için daha uygun olacak. Ramzey seçeneği de aklımda ama üretimden kaldırılmış olması düşündürmüyor değil.

Alıntı Serdar Özmetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim kullandığım gibi KD250GY düşünebilirsiniz. verdiğiniz bütcenin biraz üzerinde sıfır fiyatı var. ikinci elde ise çok daha ekonomik bulabilirsiniz. Her yolda kullandım. hiç yolda bırakmadı. ben kaldım ama o kalmadı. dezavantaj olarak ilgisiz distribütör ve ikinci el söylenebilir.
    Teşekkür ederim Serdar Bey. Kadırga KD250GY'yi de görmüştüm. Görünüş itibari ile hoşuma gitmişti. Fakat küçük Isparta içinde bulması biraz zor bir model. Fazla kullanan yok ve buradan onun parçasını isteyebileceğim bir yer var mı ondan bile şüpheliyim.

Alıntı Bora Konuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    selam, benim tavsiye Motoran XF 250 olur. 19 hp Suzuki gn 250 altyapısı kullanılmış ayrıca kanuni tiger 250 modeline aynı motor kısmını kullanıyor, japon karbüratörlü, ters maşalı, 43 dişli(arka), 11 litre benzin deposu, devir-hız-vites ve depo göstergesi olan motorsiklet yeni aldım 5.900 tl'den 9 taksit yapıyorlar. parça sıkıntısı yok ve servisleri yaygın. ayrıca selesi crf'den daha rahat ve titreşim az. tavsiye ederim.
    Teşekkür ederim Bora Bey. Tam da ümitsizliğe düşmek üzereyken beklentilerime benzer bir tavsiye oldu. Hoş olan birçok detay da (devir-hız-vites ve depo göstergesi gibi) yazmışsınız. Sizin tavsiye ettiğiniz Motoran XF 250 modeline bakarken bir de XV 250 modelini gördüm. XF 19hp iken XV 15hp yanlış bilgi edinmedi isem. Aralarında başka ne gibi önemli farklar var bulamadım. Isparta'da şu an ikinci el ilan olarak XV var (Çok temiz olamayabilir de: http://www.sahibinden.com/255159431). Ocak ayı gibi alacağım için belki o zamana kadar XF modeli de ilana konulur. Ya da en kötü XV modelini tercih etmek zorunda kalabilirim. Tabi hala başka benzer tavsiyelere de açığım :)

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

İlk motosikletiniz olacaksa en ucuzundan ikinci el bir Çin malı alın her yerini kırana kadar sürün sonra da hangi tarz istiyorsanız onu alırsınız. Yeni başlayan birinin tarzına yakın bir motosiklet ile başlaması garip olmaz mı. Enduro ve cross motosikletlerin birisi yüksek diğeri ise ağır ve titreşimliler. Önce amacımıza uyup iki teker öğrenip sonra amacımıza uygun hareket etmek hem emniyet açısından hem de bütçe açısından daha uygun olacaktır. Zira düşüp kalkmakta ve kırıp dökmekteki çekincelerinize istinaden bunu yazıyorum. Motosiklet seçimlerinde Boy faktörünü de hesaba katmayı unutmayın. Özellikle acemi için çift ayak yere değmeyen motosikletlerle öğrenmeye başlamak sıradışı olsa gerek.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

10. Ali KORKMAZ, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Enduroist Üye
    Isim
    Nejdet Tezcan
    Marka
    Diger

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk motosikletiniz olacaksa en ucuzundan ikinci el bir Çin malı alın her yerini kırana kadar sürün sonra da hangi tarz istiyorsanız onu alırsınız. Yeni başlayan birinin tarzına yakın bir motosiklet ile başlaması garip olmaz mı. Enduro ve cross motosikletlerin birisi yüksek diğeri ise ağır ve titreşimliler. Önce amacımıza uyup iki teker öğrenip sonra amacımıza uygun hareket etmek hem emniyet açısından hem de bütçe açısından daha uygun olacaktır. Zira düşüp kalkmakta ve kırıp dökmekteki çekincelerinize istinaden bunu yazıyorum. Motosiklet seçimlerinde Boy faktörünü de hesaba katmayı unutmayın. Özellikle acemi için çift ayak yere değmeyen motosikletlerle öğrenmeye başlamak sıradışı olsa gerek.
    Teşekkür ederim Ali Bey. Evet çok haklısınız dediklerinizde. Fakat hızlı öğrenebilme gibi bir özelliğim olduğunu düşünüyorum. Belki sürekli 2 teker (bisiklet sporu) üstünde olduğumdandır. Başlangıç olsam da motosiklet konusunda da biraz tecrübem var trafiğe çıkma konusunda. Zaten alır almaz hemen kendimi dağa taşa vurmayacağım :) İlk olarak işe gidip gelmede kullanırım. O yüzden %70 asfalt yazdım. Çok da kısa sayılmam. Sanırım oran olarak bacaklarım da uzun. Honda CRF 250L ile çok rahat iki ayağım yere dokunuyordu. Kırma konusunda da normal trafik şartlarını kasdetmemiştim. İlerde dağda taşta oraya buraya çıkarkenki durumları düşünmüştüm :)
    Konu Nejdet Tezcan tarafından (24-12-2015 Saat 21:56 ) değiştirilmiştir.

Enduroist Üye
    Isim
    Nejdet Tezcan
    Marka
    Diger

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Alıntı Serdar Özmetin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim kullandığım gibi KD250GY düşünebilirsiniz. verdiğiniz bütcenin biraz üzerinde sıfır fiyatı var. ikinci elde ise çok daha ekonomik bulabilirsiniz. Her yolda kullandım. hiç yolda bırakmadı. ben kaldım ama o kalmadı. dezavantaj olarak ilgisiz distribütör ve ikinci el söylenebilir.
    Alıntı Bora Konuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu modeller üzerinden biraz araştırma yapınca en büyük sıkıntının yedek parça olabileceğini okudum. Özellikle grenajlar olmak üzere yedek parça bekleyen ya da bulamayanların bir çok şikayetini okudum. Hatta en çok Motoran ve Kadırga hakkında yorumlar kötüydü. Aslında çok beğendiğim Motoran XF 250 modelinden vaz geçmek zorundayım sanırım.

Bu nedenlerden dolayı kriterleri düşürmek zorundayım galiba. Yedek parçası bol olması ilk öncelik, daha sonrasında mümkün olduğunca rahat seleli ve vites/devir göstergeli ucuz enduro motosikletleri düşünmeliyim. Eğer aklınızda böyle modeller varsa tavsiyelerinizi hala rica edeceğim.

Enduroist Katılımcı Üye Yavuz Yücel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Yavuz Yücel
    Motosiklet
    R1200 GS
    Marka
    Bmw

Böyle inceden düşünürseniz zor alırsınız 😇. Yakınınızda hangi markanın modeli çok ve servisi varsa ona bakın derim..

14. Yavuz Yücel güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (26-12-2015),Nejdet Tezcan (26-12-2015)

Enduroist Üye
    Isim
    Nejdet Tezcan
    Marka
    Diger

Thumbs up

Alıntı Yavuz Yücel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Böyle inceden düşünürseniz zor alırsınız . Yakınınızda hangi markanın modeli çok ve servisi varsa ona bakın derim..
    En gerçekçi tavsiye sizinki oldu :) Teşekkür ederim. Her şeyde çok inceleyebiliyorum. Isparta'da Mondial motosikletler ile yedek parça konusunda sorun yaşamam sanırım. Mondial üzerinden gitmekten başka çare yok gibi. X-treme Max modeli mecvut. Temiz bir tane ilana konulursa kovalamaya başlayayım.

16. Nejdet Tezcan, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Yavuz Yücel (27-12-2015)

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 1234 SonuncuSonuncu