Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 21 Sayfa bulundu
    olcay avşar
    Guest

Standart Kırık grenaj tamiri ve boyanması

Uzun süredir elime boya tabancası almıyordum, iyi geldi

Kırık grenajımız bir SYM maxi scooter ön çamurluğu, küçük bir kaza sonrası kırılmış.

Tamirat için gerekli malzemeler;

hızlı yapıştırıcı
    güçlü bir havya
    zımba teli ya da aynı işi görecek farklı küçük tel parçaları
    (tamirat alanı büyük ise rabiz teli ya da elek teli vs)

boya için gerekli malzemeler;

macun
    zımpara
    gerekli ise astar
    tabanca
    kompresör
    ve boya

Kırık parçamız bu ;

Önce parçayı hızlı yapıştırıcı ile yapıştırıyoruz ki biz tamir ve kaynak yaparken oynayıp formunu bozmasın.

sonra kırık yerleri iç kısımdan dikiş yapar gibi tel dizerek, bu telleri havya yardımı ile ısıtıp plastiğin içine gömülmesini sağlıyoruz.

zevkli bir iş aslında, telin ısınıp plastiğe gömülmesini izlemek baya keyifli

dikiş ve kaynak bittikten sonra kabaca bir zımpara yapıyoruz ve ne olup olmadığını görüyoruz.

iç kısımdan, tamir edilen yüzeyden ;

Dış yüzeyden;

olcay avşar
    Guest

Sonra dış yüzeyden çelik macun uygulayıp kalan kılcal boşlukları dolduruyoruz;

Sonra su zımparasına geçiyoruz, sırasıyla 600-1000-1500-2000 numara zımparalar kullanıyoruz. hava soğuk ise suya biraz sıcak su karıştırmayı unutmayın, mazaaallah pambık gibi eller çatlamasın soğuktan :P

Yüzeyin boyaya hazır hale geldiğine inanıyorsak boyaya geçebiliriz.

Unutmayın, boya yapmakta ki en önemli şey boyaya hazırlıktır.

Yerimizi hazırlayıp parçayı maskeliyoruz;

rengimize uygun boyayı temin edip gerekli incelikte inceltip karıştırıyor ve tabancayı hazırlıyoruz.

ben akrilik oto boyası ve tineri kullandım, tabanca ve kompresör olması ve az çok bu işlerden anlamak bir avantaj.

daha amatör tarzda uygulama için hazır sprey boya kullanabilir, ya da uygun rengi bulamazsanız sanayilerdeki oto boyacılara size uygun boyayı hazırlatıp spreye doldurtabilirsiniz.

parça en son bu hale geldi;

madem bulaştık artcı tutamaçlarını da boyayalım;

Boyama bittikten sonra parçalar yaklaşık bir gün kuruması beklenip motora takılmalı. Bir hafta gibi bir süreden sonra boya iyice sertleşmiş olur, yine hafif bir 2000 numara su zımparası ile boyanın üzerindeki toz toprak vs alınmalı ve pasta yapılmalı.

Bu boya türü verniksiz bir tür idi, vernikli boyamalarda boyadan sonra hafif bir 2000 numara su zımparası yapılıp vernik atılmalı.

Selametle...

3. olcay avşar güzel mesajın için 11 üye sana teşekkür etti :

ahmet gül (19-12-2015),ALPER TÜRKŞEN (19-12-2015),Arif Oral Unal (19-12-2015),HakanVelioglu (19-12-2015),MelihUlubilgen (19-12-2015),Namık Işık (19-12-2015),omercem (21-12-2015),Sabahattin KOÇAK (19-12-2015),sinansari (19-12-2015),Tamer GEVECİ (19-12-2015),yılmaz yılmaz (19-12-2015)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Eline sağlık güzel bir tamir uygulaması oldu..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Elinize sağlık çok güzel boyanmış. Ancak el tutamaklarını elektrostatik (toz boya) ile boyamak daha uzun ömürlü ve darbelere daha dayanıklı olmasını sağlardı. Bir de zımparalardın numaralarını ben çok ince buldum. Yani 1200 ....2000 numaralı zımparalar genelde altın gümüş atölyelerinde parlatma amaçlı kullanılıyor. Bir de suyu yedi mi A4 kağıdından farkı kalmıyor. 600 numarayı direk sulu yapmak dahi bence yeter gibi geliyor bana ama tabi herkesin bir yöntemi var. Sonuç olarak çok güzel görünüyor işçiliğiniz iyi.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

olcay avşar
    Guest

Alıntı Ali KORKMAZ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık çok güzel boyanmış. Ancak el tutamaklarını elektrostatik (toz boya) ile boyamak daha uzun ömürlü ve darbelere daha dayanıklı olmasını sağlardı. Bir de zımparalardın numaralarını ben çok ince buldum. Yani 1200 ....2000 numaralı zımparalar genelde altın gümüş atölyelerinde parlatma amaçlı kullanılıyor. Bir de suyu yedi mi A4 kağıdından farkı kalmıyor. 600 numarayı direk sulu yapmak dahi bence yeter gibi geliyor bana ama tabi herkesin bir yöntemi var. Sonuç olarak çok güzel görünüyor işçiliğiniz iyi.
    El tutamakları konusunda haklısın, çünkü çok kolay bir şekilde boyası kalkıyor.

zımpara konusunda da haklısın aslında, vernik üstüne pasta öncesi son zımparalama da 2000 ancak kullanılır.
    zaten burada da dakikalarca zımparalamış değiliz, ince zımparaları şöyle bir gezdirip okşadık sadece.

aslında dolgu astarımız yoktu, dolgu astarımız da olsa çok daha kaliteli bir iş çıkarırdım.

iyi dileklerin için sağol, ben yaparken zevk elıyorum böyle şeyleri. zaman bulabilirsem tabi, bir de yapmak isteyip de cesaret edemeyenleri gaza getirirsem ne ala

7. olcay avşar, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (19-12-2015)

Enduroist Katılımcı Üye ALPER TÜRKŞEN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ALPER TÜRKŞEN
    Motosiklet
    CRF 1000L MT
    Marka
    Honda

Eline sağlık hocam güzel olmuş gerçekten

Enduroist Üye Murat Demirsen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Murat Demirsen
    Motosiklet
    TVS Apache
    Marka
    Diger

Gaza gelmek ne demek. Okuduktan sonra arabaya girişesim geldi valla 😀

Enduroist Kadim Üye Ercan Çelen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ercan Çelen
    Motosiklet
    F 800 GS
    Marka
    Bmw

Eline saglik Olcay. Benim on gaga kirik alip geleyip bari bi ara :-)

olcay avşar
    Guest

ne demek Ercan, basim gozum ustune.

ne renkti?

Doğu ve Güneydoğu Anadolu
    Bölge Sorumlusu

Ali KORKMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ali KORKMAZ
    Motosiklet
    SULUSUNDAN R1200GS(2016)
    Marka
    Bmw

Standart Kırık grenaj tamiri ve boyanması

BMW nin çamurluğu ABS malzemeden imal edilmiş sanırım. Scooterin çamurluğu PP. Yani biraz daha yumuşak ve esnek malzeme. Dolayısıyla havya ile tel işlemesi rahat kolay olur. Ancak ABS biraz sert ve kırılgan yani esnek değil. Biraz zorlarsan cam gibi kırılır. İşlerken bu a dikkat etmek gerekir diye düşünüyorum. Ama hiç BMW çamurluğu ile ilgili de bir işlem yapmadım. Belkide yanılıyor olabilirim. Kırık bir çamurluk zaten kullanılmıyor en azından deneyip görmek için birşey kaybedilmez. Şimdiden kolay gelsin size.
    DÖNEN TEKER ZAFERİ MÜJDELER

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu