Enduroist Slogan
Bizi Takip Edin Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube
Kayıt ol
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
1 den 10´e kadar. Toplam 16 Sayfa bulundu
    Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Standart Virajda ağırlık aktarımı nasıl yapılır..

Konuyu açtım buradan devam..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

2. MelihUlubilgen, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Ali KORKMAZ (01-01-2016)

Ordinaryus Enduroist MelihUlubilgen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Melih Ulubilgen
    Motosiklet
    F 800 GS 2008 (ANTRASİT)-Peugeot LXR 200 i
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ediz abi, motosiklet fizik kuralları gereği sadece kontra verilerek dönmeye başlıyor, onda bir sıkıntı yok (: Ağırlık transferi, sarkma, peglere abanma adına ne dersek diyelim bunlar sadece kontrayı tetikleyen verimsiz sürücü girdileri...

benim söylemek istediğim kontra yaparken selede oturmanın, ağırlık merkezinin yukarda tutulması anlamına gelmesi ve motosikletin yatmasını zorlaştırması(yatmaz değil sadece yatmaya direnç göstermesi). çabuk yönlendirme için ağırlığımızı ağırlık merkezine yakın olan dıştaki pege vermemiz gerekir.

Kafa karıştırmayayım; aslında bunlar yarış teknikleri. Hatta forumda yanılmıyorsam Melih abi (yanılıyor da olabilirim) popomuzu hafifçe dışarı çıkarırsak daha iyi döneriz demişti de Ersan abi aman yanlış örnek (yanlış derken doğru ama altyapısı olmadan öğrenilmemesi gereken, tehlikeli) olmayalım diye uyarmıştı (:

sürüş tekniği ile ilgili söylediklerim "bileği bükmek" kitabında dönüşün kuralları bölümünde anlatılıyor. diğerleri internetten okuduğum motosiklet fiziği ile ilgili makalelerden.

Africa ile ilgisi de egzozun büyüklüğü ve dinamiklere etkisi ile ilgiliydi de ondan şeyettiydik (: neyse ki AT o kadar ilgi çekici bir model ki bize kimse kızmadı (: ama yeter diyenler de olabilir ben kaçıyorum

Yok ben demedim dedimsede hatırlamıyorum Ahmet ama iki türlü dönüş var benim bildiğim 1-motorla tek parça olarak 2-popoyu viraj içine aktararak bu ikinci ağırlık merkezini içe almak için daha çok pist yarışcılarının kullandığı teknikdir..
    melihulubilgen@hotmail.com
    B RH +
    0532 312 68 18
    TAM KORUMA olmazsa olmaz.
    Kavgada YUMRUK sayılmaz..

4. MelihUlubilgen güzel mesajın için 2 üye sana teşekkür etti :

Ersan ÖZYURT (01-01-2016)

Eğitim Koordinatörü Ersan ÖZYURT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Evet Melih Abi'ye teşekkürler.

Nasıl yönlendiriyorsunuz? Atış serbest.
    Varmayı değil, sürmeyi seviyorum...

Honda VFR800XA
    * RoSPA Advanced Riding Instructor
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Yılmaz yılmaz
    Motosiklet
    Vespa
    Marka
    Vespa

Ben de 3 türlü var diye biliyorum. Motosikletle beraber, motosikletten iç kısma(viraj içine) sarkarak bir de tam tersi yani ağırlığı virajın dış tarafına vererek yani kalçayla domates ezme yöntemi bunların dışında açıldıkça içteki pege veya dıştaki pege basarak ağırlık aktarımı yapılıyor diye biliyorum. Ağırlık aktarım yöntemi de motorun türüne ve sürate göre şekilleniyor. Cross veya enduro tarzı motosikletlerde yada düşük süratlerde domates ezme ve döneceğimiz taraftaki bacağı ön tekere doğu ileriye açmak yüksek süratlarde veya super sport veya naked, street tarzı motorlarda ise motosikletle beraber veya daha hızlı dönmek adına içe sarkarak veya peglere basarak ağırlık aktarımı yapılıyor diye biliyorum. Benim akılda bunlar kalmış

Enduroist Kadim Üye HakanVelioglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    ...

Sizlere bu videoyu öneririm. İyi bilgiler var.
    https://www.youtube.com/watch?v=I0YC_mnh8hM

Buradaki pege basma ya da elleri bırakma vb... konularda güzel bir test de var. Testte de görüldüğü gibi eller bırakılsa da pege bassanda popoyu oynatsan da bunların hepsi gidona bildiğin kontra tekniğinin farklı uygulamaları olarak yansıyor. Lütfen yanlış anlaşılmasın kimseye bunları yapmayın demiyorum. Sadece bu hareketlerin ne olduğunu anlayalım ve kullanırken de ne olduğunu bilelim. Ben sürüş dinamiğime göre pegle ağırlık aktarımı, kalça sarkıtma, sadece kafayı yatırma ve daha aklıma gelmeyen çoğu tekniği kullanıyorum. Çünkü motor vücut ile kullanılan bir araçtır araba gibi değildir. Neyse dediğim gibi yarışıyor muyum, tabakhaneye poh mu yetiştiriyorum yoksa keyifle ağır ağır sürüyor muyum ya da önüme buzdolabı düştü onadan mı kaçıyorum (babamla motorsiklet sürüş konuşmalarımızda bunu tartışırdık "önüne aniden buz dolabı düştü" ne yaparsın?) hangi tekniği kullanacağım duruma göre değişiyor.

Eğer yarışıyorsanız sağdan sola dönüşte motorun yatışının yön değişiimi hızlı olmalı. Bunu sadece kontra ile belirli bir sürede yapabilirsiniz ama ek olarak kalçayı ve pegi de kullanırsanız çok daha hızlı motoru diğer tarafa yatırırsınız. Yani ne amaçla sürüyorum derken kastım buydu. Mesela hızlıyken çok tatlı yavaş yavaş viraj döneceğim zaman vucudum dik sadece kafamı azcık yatırıyorum motor tatlı tatlı ağır ağır kayıyor ya da şeritte p1-p3 geçişini yapıyor. Bazen de motordan dışa sarktığım da oluyor (grupta bu durumumu görenler de oldu) ama o başka. Sarkmada amaç motoru olabildiğince dik tutarken ağırlık merkezini de viraj içine doğru kaydırma gayretinden ama sadece pistte yarışırken kullanılmasında fayda var. Tabi burada virajı dönerken dış pege ve hatta depoya dıştaki dizle yüklenme de var ama bu kısım yarış pilotu olacaksak gerekmeli. Yarışlarda yarışçılar motoru yatırmak için içe diz açarlar görünür ama tam tersi motoru daha az yatırmak için yaparlar

Sağ sol aktarımını yaptık. Bir de ön arka var. Yine videoda ısrarla her viraj çıkışında dengeli ve yavaşça gazı açın diyor. Aslında buna birde virajın çıkışını görünce ekleseler iyi olabilirdi. Yahu yarışıyor muyuz keyifle mi sürüyoruz. Tamam biriyle kapışıyorsam durum başka, grup sürüşü yapıyorsam başka. Keyifle süreceksem viraja yavaş girip yavaş yavaş da çıkıyorum sorun yok illa gazı açmasan da oluyor. Peki açarsan ne oluyor. Bilinen bir eğitmen (isim vermemeyi tercih ediyorum) bir teorik eğitimde bu viraj konusunu bayağı tartışmıştık. Ondan öğrendiğim bilgi şuydu. Virajı dönerken tekerin dönme yanaklarına doğru motor yattığında tekerin yerle temas eden çemberinin çapı küçülür ve bu küçülme tekerde bir direnç kuvveti yaratır ve motorun hızı da bundan ötürü düşme eğilimine girer. Arkadaşlar motorun hızı düşerse bu durumda ağırlık merkezi öne doğru kayar. Bu da ön tekerin basışını arttırır ve sizi virajın içine doğru çeker. Viraj içine çekilince motor videoda da olduğu gibi acemi bir sürücünün kendini koruma iç güdüsü devreye de girip ne oluyor diye fren de yapılırsa işler sarpa sarabilir. Eğer motoru devirli olarak, yani torku yüksek bir devirde viraja sokarsanız bu yavaşlama direncine motor karşı koyar ve bu içe düşme etkisi olmaz. Ha bir de viraj içinde yavaşça düzenli gaz açışı da yaparsanız ağırlık merkezini arka tekere doğru alırsınız ve daha temiz bir yatışla daha hızlı viraj alabilirsiniz. Videoda bundan bahsediyor işte. Ama bence saatte 50 ile gidiyorsanız varsın devriniz düşük olsun virajda içe düşme sorununun çok etkileyeceğini düşünmüyorum ben. Ama o virajı saatte 100 ile dönecekseniz doğru devirde ve gazı açarak dönmek gerekiyor. Ayrıca sürüşte hata yapıp viraj içinde gazı açmak yerine bir de kaparsanız o hızda çok güzel düşebilirsiniz de.

Ya kafam bu konularda çok karışık. Efendi efendi süreceksek aşırı detayları bu kadar kurcalamalı mı?
    NOT: Bana bakmayın efendilik benden gideli çok oldu dostlar

Bu konuya uygun mu bilmem uygunsa sürsün bir soru da benden. Yine adını vermeyeceğim başka bir eğitmen ile güzel bir sohbette bir soru sordu. Sağa doğru viraja girdin çok güzel p3 (yanlış bilmiyorsam şerit orta çizgisine yakınsın) motoru yatırdın daha yatacak durumu kalmadı ama karşıdan araba geldi p2'ye (şeridin ortasına) çekilmen lazım, ne yaparsın? Soruda demeye çalıştığı daha kontra verecek durumun kalmadı şimdi ne olacak. Eğitmenin söylediği doğru cevap sağ pege basma olarak çıktı. O anda da aklıma yatmadı ve üstüne çok düşündüm hala da o cevap aklıma yatmıyor. Pege basmada fiziki olarak kontra ile aynı hesap sonuçta. Pege basıp dönüyorsa motor kontra da olur, kontrada düşecek limitteki motorun pegine basarsan da düşürürsün). Hadi onu da geçtim yahu o limit hızda ne işin var...

Bu konuların hepsi asfalt için arazide dünya çok değişiyor.

NOT: Tüm bu yazılar tam bir alaylının ağzından çıkma olup hepsi akıllarda yeni düşünceler sorular yaratması içindir. Hiçbiri kural değildir.

8. HakanVelioglu güzel mesajın için 5 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (03-01-2016),Ersan ÖZYURT (02-01-2016),Osman Somuncu (08-01-2016),Sabahattin KOÇAK (01-01-2016),Tamer GEVECİ (03-01-2016)

Enduroist Katılımcı Üye
    Isim
    Sabahattin KOÇ
    Motosiklet
    2016 İnzuma -F
    Marka
    Suzuki

Ben de cehaletin bana verdiği cesarete dayanarak Kontra'dan gayrısını bilmem diyorum

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı burak yılmaz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de 3 türlü var diye biliyorum. Motosikletle beraber, motosikletten iç kısma(viraj içine) sarkarak bir de tam tersi yani ağırlığı virajın dış tarafına vererek yani kalçayla domates ezme yöntemi bunların dışında açıldıkça içteki pege veya dıştaki pege basarak ağırlık aktarımı yapılıyor diye biliyorum. Ağırlık aktarım yöntemi de motorun türüne ve sürate göre şekilleniyor. Cross veya enduro tarzı motosikletlerde yada düşük süratlerde domates ezme ve döneceğimiz taraftaki bacağı ön tekere doğu ileriye açmak yüksek süratlarde veya super sport veya naked, street tarzı motorlarda ise motosikletle beraber veya daha hızlı dönmek adına içe sarkarak veya peglere basarak ağırlık aktarımı yapılıyor diye biliyorum. Benim akılda bunlar kalmış
    Korkarım biraz karışmış 😊

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

11. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

yılmaz yılmaz (02-01-2016)

Isim
    Ersan ÖZYURT
    Motosiklet
    SUPER TENERE 1200E
    Marka
    Yamaha

Alıntı Hakan Velioğlu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sizlere bu videoyu öneririm. İyi bilgiler var.
    https://www.youtube.com/watch?v=I0YC_mnh8hM

Buradaki pege basma ya da elleri bırakma vb... konularda güzel bir test de var. Testte de görüldüğü gibi eller bırakılsa da pege bassanda popoyu oynatsan da bunların hepsi gidona bildiğin kontra tekniğinin farklı uygulamaları olarak yansıyor. Lütfen yanlış anlaşılmasın kimseye bunları yapmayın demiyorum. Sadece bu hareketlerin ne olduğunu anlayalım ve kullanırken de ne olduğunu bilelim. Ben sürüş dinamiğime göre pegle ağırlık aktarımı, kalça sarkıtma, sadece kafayı yatırma ve daha aklıma gelmeyen çoğu tekniği kullanıyorum. Çünkü motor vücut ile kullanılan bir araçtır araba gibi değildir. Neyse dediğim gibi yarışıyor muyum, tabakhaneye poh mu yetiştiriyorum yoksa keyifle ağır ağır sürüyor muyum ya da önüme buzdolabı düştü onadan mı kaçıyorum (babamla motorsiklet sürüş konuşmalarımızda bunu tartışırdık "önüne aniden buz dolabı düştü" ne yaparsın?) hangi tekniği kullanacağım duruma göre değişiyor.

Eğer yarışıyorsanız sağdan sola dönüşte motorun yatışının yön değişiimi hızlı olmalı. Bunu sadece kontra ile belirli bir sürede yapabilirsiniz ama ek olarak kalçayı ve pegi de kullanırsanız çok daha hızlı motoru diğer tarafa yatırırsınız. Yani ne amaçla sürüyorum derken kastım buydu. Mesela hızlıyken çok tatlı yavaş yavaş viraj döneceğim zaman vucudum dik sadece kafamı azcık yatırıyorum motor tatlı tatlı ağır ağır kayıyor ya da şeritte p1-p3 geçişini yapıyor. Bazen de motordan dışa sarktığım da oluyor (grupta bu durumumu görenler de oldu) ama o başka. Sarkmada amaç motoru olabildiğince dik tutarken ağırlık merkezini de viraj içine doğru kaydırma gayretinden ama sadece pistte yarışırken kullanılmasında fayda var. Tabi burada virajı dönerken dış pege ve hatta depoya dıştaki dizle yüklenme de var ama bu kısım yarış pilotu olacaksak gerekmeli. Yarışlarda yarışçılar motoru yatırmak için içe diz açarlar görünür ama tam tersi motoru daha az yatırmak için yaparlar

Sağ sol aktarımını yaptık. Bir de ön arka var. Yine videoda ısrarla her viraj çıkışında dengeli ve yavaşça gazı açın diyor. Aslında buna birde virajın çıkışını görünce ekleseler iyi olabilirdi. Yahu yarışıyor muyuz keyifle mi sürüyoruz. Tamam biriyle kapışıyorsam durum başka, grup sürüşü yapıyorsam başka. Keyifle süreceksem viraja yavaş girip yavaş yavaş da çıkıyorum sorun yok illa gazı açmasan da oluyor. Peki açarsan ne oluyor. Bilinen bir eğitmen (isim vermemeyi tercih ediyorum) bir teorik eğitimde bu viraj konusunu bayağı tartışmıştık. Ondan öğrendiğim bilgi şuydu. Virajı dönerken tekerin dönme yanaklarına doğru motor yattığında tekerin yerle temas eden çemberinin çapı küçülür ve bu küçülme tekerde bir direnç kuvveti yaratır ve motorun hızı da bundan ötürü düşme eğilimine girer. Arkadaşlar motorun hızı düşerse bu durumda ağırlık merkezi öne doğru kayar. Bu da ön tekerin basışını arttırır ve sizi virajın içine doğru çeker. Viraj içine çekilince motor videoda da olduğu gibi acemi bir sürücünün kendini koruma iç güdüsü devreye de girip ne oluyor diye fren de yapılırsa işler sarpa sarabilir. Eğer motoru devirli olarak, yani torku yüksek bir devirde viraja sokarsanız bu yavaşlama direncine motor karşı koyar ve bu içe düşme etkisi olmaz. Ha bir de viraj içinde yavaşça düzenli gaz açışı da yaparsanız ağırlık merkezini arka tekere doğru alırsınız ve daha temiz bir yatışla daha hızlı viraj alabilirsiniz. Videoda bundan bahsediyor işte. Ama bence saatte 50 ile gidiyorsanız varsın devriniz düşük olsun virajda içe düşme sorununun çok etkileyeceğini düşünmüyorum ben. Ama o virajı saatte 100 ile dönecekseniz doğru devirde ve gazı açarak dönmek gerekiyor. Ayrıca sürüşte hata yapıp viraj içinde gazı açmak yerine bir de kaparsanız o hızda çok güzel düşebilirsiniz de.

Ya kafam bu konularda çok karışık. Efendi efendi süreceksek aşırı detayları bu kadar kurcalamalı mı?
    NOT: Bana bakmayın efendilik benden gideli çok oldu dostlar

Bu konuya uygun mu bilmem uygunsa sürsün bir soru da benden. Yine adını vermeyeceğim başka bir eğitmen ile güzel bir sohbette bir soru sordu. Sağa doğru viraja girdin çok güzel p3 (yanlış bilmiyorsam şerit orta çizgisine yakınsın) motoru yatırdın daha yatacak durumu kalmadı ama karşıdan araba geldi p2'ye (şeridin ortasına) çekilmen lazım, ne yaparsın? Soruda demeye çalıştığı daha kontra verecek durumun kalmadı şimdi ne olacak. Eğitmenin söylediği doğru cevap sağ pege basma olarak çıktı. O anda da aklıma yatmadı ve üstüne çok düşündüm hala da o cevap aklıma yatmıyor. Pege basmada fiziki olarak kontra ile aynı hesap sonuçta. Pege basıp dönüyorsa motor kontra da olur, kontrada düşecek limitteki motorun pegine basarsan da düşürürsün). Hadi onu da geçtim yahu o limit hızda ne işin var...

Bu konuların hepsi asfalt için arazide dünya çok değişiyor.

NOT: Tüm bu yazılar tam bir alaylının ağzından çıkma olup hepsi akıllarda yeni düşünceler sorular yaratması içindir. Hiçbiri kural değildir.
    Kesinlikle çok doğru şeyler yazmışsın. Aslında kafanda yaşadığın karmaşalar hepimizin kafasındakiler inan ki.
    Konu biraz ilerlesin, tek tek cevap vereceğim.

Başlığı dar eksenler kullanarak sırayla genişletelim derim.
    Şimdilik nasıl yönlendiriyoruz diye düşünelim ve paylaşalım.

Not: Limite gelmiş motosikletin daha yatmaması konusunda haklısın. Limit bu adı üstünde. Bir yöntem var tabi ama asıl beni eğitmenin tutumu şaşırttı. Sistem balık vermez, balık tutmayı öğretir. Size böyle bir durumdan kurtulmayı anlatmaz sistem ama bu duruma düşmemeyi öğretir. Kurtulmak ile ilgili bir bilgi verdiyse, sistemi değil tecrübelerini aktarmıştır. Bu konuya döneceğim.

Honda VFR800XA
    Membership 69332
    * IBA MEMBER
    Membership 60475

13. Ersan ÖZYURT, bu güzel yazın için sana Teşekkür Edildi.

Sadık SÖNMEZ (05-01-2016)

Enduroist Kadim Üye ahmet gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Ahmet Gül
    Motosiklet
    F650GS
    Marka
    Bmw

Standart Virajda ağırlık aktarımı nasıl yapılır..

Yonlendirme kontra ile olur. Motosiklet dinamigi/fizigi baska turlusune izin vermiyor maalesef.

Egitimlerde bahsedilen 3 turlu yonlendirmenin diger ikisi "kontraya sebep olan" ve belli kullanim alanlari olan diger tekniklerdir ama/ancak Guvenli Suruste sadece kontra teknigini kullaniriz. Bu arada onemli olan yatma kalkma degil onumuzde gorebildigimiz acik ve engelsiz mesafede her zaman guvenli bir sekilde durabilmektir (:

Yonlendirme/kontra konusunu acalim biraz: her iki tekerli aracin yonlendirme yapilabilmesi icin belli bir kaster acisina ihtiyac vardir ve bu aci olmadan araca yonlendirme yapamayiz. (Fizik icerir ):

Kontra teknigi aslinda ilk yonlendirme hareketidir. Yani motosikletin yatmasi icin verdigimiz bir komuttur aslinda... Motosiklet 30km/s uzerinde bir hiz ile giderken sola donmek icin sol elcigi ittigimizde teker yonu sagi gosterir ancak agirlik merkezi kaster acisi sebebiyle motosikleti ileri dogru itmeye devam ettiginden motosikletin kutlesi sol tarafa yatmaya baslar. Donus basladiginda, ve biz yattigimizda, kontra etkisi kaybolur ve on tekerlek viraj icine dogru yonelir.

"Motosikletin donmesi icin yatmasi gerekir"
    Kontrada bu yatis icin gereken surucu hareketidir.

Motosikletin yatarak donebilmesinin sebebi de aslinda motosiklet tekerlerinin seklidir. Bunu anlamanin en guzel yolu plastik bir bardagi yan yatirip cevirmektir.

Bardagin agiz kismi lastigimizin capi en buyuk olan orta noktasini, dibi ise lastigimizin yanlara dogru azalan capini temsil eder. Iki bardagi agiz kismindan birbirine bantlarsaniz daha da anlasilir oluyor (:

Agirlik aktarimi konusu sonra (:

Bu arada not: eger motosikletiniz duz ve sabit acili bir virajda sabit bir hizda viraj icine ya da disina yonleniyor ve siz surekli duzeltme yapmak zorunda kaliyorsaniz sorun yonlendirmede ya da sizde degil suspansiyonlarda olabilir.
    Konu ahmet gül tarafından (04-01-2016 Saat 15:18 ) değiştirilmiştir.

15. ahmet gül güzel mesajın için 6 üye sana teşekkür etti :

Arif Oral Unal (05-01-2016),Ersan ÖZYURT (05-01-2016),HakanVelioglu (05-01-2016),MelihUlubilgen (08-01-2016),Sadık SÖNMEZ (05-01-2016),Tamer GEVECİ (04-01-2016)

Enduroist Üye Tamer GEVECİ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Isim
    Tamer GEVECİ
    Motosiklet
    2017 Bmw F700 GS
    Marka
    Bmw

Alıntı ahmet gül Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bu arada not: eger motosikletiniz duz ve sabit acili bir virajda sabit bir hizda viraj icine ya da disina yonleniyor ve siz surekli duzeltme yapmak zorunda kaliyorsaniz sorun yonlendirmede ya da sizde degil suspansiyonlarda olabilir.
    Ahmet bey kontra tekniğini çok güzel anlatmışsınız , ancak son kısımda bahsettiğiniz konuyu biraz açıklayabilirmisiniz?

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu